Suchacz.Eu - portal Sołectwa Suchacz


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Styczeń 2022 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Nasza Wieś

   Obrazy: panorama.png

 

 

Tu żyjemy

 

 

 

Stowarzyszenie Suchacz Taka Wieś (SSTW) ma swoją siedzibę w malowniczej wsi położonej na terenie Parku Krajobrazowego Wysoczyzna Elbląska. Niedaleko są rezerwaty przyrody: Buki Wysoczyzny Elbląskiej, Las Kadyński,  Zatoka Elbląska, Dolina Stradanki, Nowinka  i nad wyjątkowym pod każdym względem Zalewem Wiślanym objętym - wraz z Parkiem Krajobrazowym Mierzeja Wiślana  - unijnym programem Natura 2000.  Piękne kompleksy leśne wzbogacają pomniki przyrody, których jest tu blisko 400! Najbardziej znany to np. słynny dąb im. Jana Bażyńskiego w Kadynach. W pobliżu są dwie latarnie morskie: Krynica Morska i Elbląg ("Piotruś") oraz ruiny zamku w Tolkmicku. Niewiele dalej, bo w odległości ok. 19 km jest urokliwy Frombork z niezwykłym zespołem katedralnym na wzgórzu, gdzie w latach 1510-1543 żył i pracował Mikołaj Kopernik twórca "De Revolutionibus", dzieła które wzbogaciło wiedzę o wszechświecie. Historycznym miejscem jest też bez wątpienia Malbork położony ok. 36 km od Suchacza. Tu bowiem posadowiony jest największy zamek średniowiecznej Europy, budowla zachwycająca swoją fantastyczną gotycką architekturą. Prawdziwą perełką inżynierii wodnej są Pochylnie Kanału Elbląskiego, którymi małe statki pasażerskie pokonują malowniczą wodną trasę o różnicy wysokości terenu niemal 100 m.

 

Wysoczyzna Elbląska jest miejscem naprawdę wyjątkowym. Mówi o tym sam opis regionu autorstwa Małgorzaty Veith, Jolanty Zielińskiej i Zygmunta Gawrona: Wysoczyzna Elbląska zachwyca pięknymi krajobrazami. Jest to rozległy płat falistej moreny dennej z zespołami pagórków zwanych drumlinami. Duże różnice wysokości, dochodzące nawet do 100 m, sprawiają, że czujemy tutaj niemal jak w górach. Najwyżej położonym punktem jest leżąca w otulinie Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej Srebrna Góra o wysokości 198,6 m npm). Wysoczyzna pocięta jest siecią licznych, promieniście rozchodzących się dolin erozyjnych, wykształconych przez płynące potoki. Dzikie i niedostępne „kaniony” mają czasami 40 – 60 m głębokości. Najbardziej dynamiczna rzeźba (głębokie wąwozy i jary, malownicze strumienie) charakteryzuje strefę krawędziową, szczególnie w okolicach miejscowości Łęcze i Suchacz. W wyniku intensywnie zachodzących procesów erozyjnych w zboczach wąwozów odsłonięte zostały różnej wielkości głazy narzutowe, przyniesione przez lodowiec skandynawski. Największymi strumieniami, które rzeźbiąc jary i wąwozy upiększają Wysoczyznę są: Stradanka, Grabianka, Olszanka, Kamionka oraz Kumiela ze Srebrnym Potokiem. Uroku dodają okolicy małe jeziorka (między innymi Jezioro Stare i Jezioro Martwe, w których bierze początek Kumiela), liczne oczka wodne i niewielkie mokradła. Z krawędzi wysoczyzny, z punktów widokowych usytuowanych na wysokościach 90-160 m n.p.m. roztaczają się piękne widoki na sąsiadujące z parkiem Żuławy Wiślane z jeziorem Drużno i ujściem Nogatu, na Zalew Wiślany i dalej - Mierzeję Wiślaną. Park obejmuje północne tereny kulminacyjnej części jednostki fizjograficznej Wzniesienia Elbląskie oraz strefę terasy akumulacyjnej południowo - wschodniego brzegu Zalewu Wiślanego. Powierzchnię parku w 50% pokrywają lasy - w przewadze bukowe, z domieszką dębu, lipy, klonu i jesionu. W otulinie zdecydowanie przeważają użytki rolne, w jej granicach znajduje się też część Zalewu Wiślanego. Tak więc park z otuliną zawierają w swych granicach i łączą leśne krajobrazy wyżynne i pejzaż morski.
 

 

Na takim właśnie magicznym obszarze leży Suchacz. Jego okolice są  prawdziwym rajem dla wędrowców, wodniaków, rowerzystów, motocyklistów, lotniarzy, entuzjastów surfingu itp. sportów. Jak się nietrudno domyślić, na takim terenie nie brak też różnorodnych roślin i zwierząt. Są tu jelenie, sarny, dziki, bobry, lisy, borsuki, a także kilka gatunków szczególnie chronionych takich jak: orły bieliki, jastrzębie, bociany czarne, żurawie, kormorany, krogulce, żmije, padalce, nietoperze, pachnice dębowe itd. Lasy są przeważnie mieszane, z przewagą buków, dębów, jesionów, klonów i świerków i z niezwykle bogatym poszyciem w postaci np. naparstnic, storczyków, tojadów, pierwiosnków, konwalii, paprotek, kopytników i całą gamą uroczych mchów i porostów.

 

Suchacz to wreszcie miejsce o niezwykle bogatej historii sięgającej swoimi korzeniami do epoki neolitu. Tu przed II wojną światową prowadzone były badania archeologiczne, a znaleziska stały się motorem napędowym dla ówczesnych miłośników  historii i turystyki. Różnorodne towarzystwa tematyczne powstawały jak grzyby po deszczu, przyczyniając się do odkrywania fascynujących tajemnic tych ziem.

 

 

Stowarzyszenie Suchacz Taka Wieś pragnie być kontynuatorem rozpoczętych ponad 100 lat temu działań ówczesnych pasjonatów historii i turystyki. Będzie temu służył m.in. specjalistyczny dział edukacyjny, który przybliży tamte czasy. Warto zatem systematycznie odwiedzać nasz portal i osobiście uczestniczyć w jego tworzeniu. Zachęcamy wszystkich do realizacji tej idei.  

 

 

(msj)

Wygenerowano w sekund: 0.15
36,632,052 unikalne wizyty