Suchacz.Eu - portal Sołectwa Suchacz


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Styczeń 2022 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Geocaching

Ta wyjątkowa zabawa jaką jest bez wątpienia geocachnig zaczęła się bardzo niewinnie. Kilkanaście lat temu, a dokładnie 3. maja 2000 roku,  amerykański entuzjasta urządzeń GPS Dave Ulmer zakopał w lesie „skarb” w postaci zwykłego wiadra z niespodziankami, podał współrzędne geograficzne jego ukrycia na forum dla użytkowników odbiorników GPS i czekał cierpliwie na efekty. Nie trzeba było na nie długo czekać. Setki przyszłych geocacherów ruszyło na poszukiwania, opisując następnie swoją pierwszą przygodę na internetowym forum. Wkrótce pomysł Dava znalazł licznych naśladowców. Nowe skrzynki ze „skarbami” pojawiały się jak grzyby po deszczu, dając początek temu wspaniałemu szaleństwu. Zastanawiający jest fenomen zabawy, w której ludzie przy pomocy stosunkowo drogich odbiorników GPS organizują kosztowne wyprawy szukając mało wartościowych przedmiotów. Jeśli jednak połknie się bakcyla poszukiwacza i samemu weźmie udział w zabawie, wszystko staje się jasne. Może więc sam spróbujesz? Tym bardziej, że odbiorniki GPS są w tej chwili powszechnie dostępne, a "skarbów" można szukać już w swojej okolicy...

 

Zobacz pierwszy na świecie geocach autorstwa Dava Ulmera: The First Geocach

 

 

 

 

 

Obrazy: geo25.jpg

 

 

 

 

 

Geocaching?  

Ależ to bardzo proste!

 

 

 

 

 

Wprowadzenie

 

Geocaching to terenowa gra polegająca na poszukiwaniu „skarbów” ukrywanych przez innych uczestników zabawy. Skarbami są specjalnie przygotowane pojemniki, we wnętrzach których znajdują się różnorodne pamiątkowe przedmioty oraz logbook, czyli dziennik do sporządzania w nim krótkich zapisków dokonywanych przez szczęśliwych znalazców. Ukrywane są w terenie, najczęściej w atrakcyjnych miejscach. Jedną z idei geocachingu jest bowiem zachęcenie do uprawiania szeroko rozumianej turystyki. W zabawie mogą uczestniczyć pojedyncze osoby albo całe rodziny lub zespoły poszukiwawcze. Od chwili założenia pierwszej skrzynki (3 maja 2000 r.) geocachnig przyciąga ogromne rzesze entuzjastów na całym świecie. Także w Polsce jest kilka tysięcy geocacherów, a nowych entuzjastów wciąż przybywa. Warto wiedzieć, że w naszym kraju zabawę rozpoczął Rob Scott zakładając wirtualną skrzynkę w Warszawie w dniu  1 listopada 2001 r. Z kolei pierwsza tradycyjna skrzynka pojawiła się w Polsce 5 stycznia 2002 r. Inicjatorem zabawowy na terenie Polski był toruński krótkofalowiec, Waldemar Ogonowski, SP2ONG – autor założonego 26 maja 2006 r. serwisu OpenCaching.pl Serwis ten administrowany jest znakomicie przez doświadczonych geocacherów, którzy czuwają nad przestrzeganiem regulaminu użytkownika, weryfikują pierwsze skrzynki, rozpatrują wszelkie sporne sprawy itp. Często są również animatorami spotkań towarzyskich organizowanych dla geocacherów.   

 

 

Obrazy: geo01.jpg Obrazy: geo02.jpg Obrazy: geo03.jpg

 

 

Jak zacząć?    

 

Ukrytych „skarbów” poszukuje się najczęściej przy pomocy odbiornika GPS. Informacje o takich miejscach znaleźć można na specjalistycznym  portalu www.OpenCahing.pl (w skrócie: OC PL) by włączyć się do zabawy potrzebne są tylko dobre chęci, znajomość podstaw gecachnigu i dowolny odbiornik GPS. Kiedy spełni się te trzy kryteria śmiało można wyruszać w teren, pamiętając o ścisłym przestrzeganiu Kodeksu geocachera”.

 

Najbardziej skutecznym (i polecanym!) sposobem na poznanie tajników geocachingu jest systematyczne korzystanie z serwisu OC PL Po krótkiej rejestracji otrzymuje się dostęp do zasobów portalu. Najważniejszymi informacjami są tu dane o kilkunastu tysiącach skrzynek  jakie ukryte są na obszarze naszego kraju. Dokonując odpowiedniej konfiguracji we własnym profilu, obszar naszych szczególnych zainteresowań można na początku zdefiniować tylko do najbliższej okolicy, np. do promienia 20 km od miejsca zamieszkania. Gdy dokonamy takiej konfiguracji, uzyskamy dostęp do interesujących nas informacji, włącznie ze współrzędnymi geograficznymi ukrytych skrzynek. Danych jest więcej i wszystkie są bardzo pomocne w poszukiwaniach. Należy bowiem mieć na uwadze, że amatorskie odbiorniki GPS nie są zbyt dokładne i nie pokażą precyzyjnie celu. Szukający musi wykazać się spostrzegawczością i ewentualnymi dodatkowymi wskazówkami jakie znaleźć można w opisach każdego kesza. Czasami są to krótkie podpowiedzi lub fotografie dokładnego miejsca ukrycia skrzynki. Bywa, że podpowiedzi są dodatkowo szyfrowane aby odpowiednia informacja służyła tylko uprawnionym użytkownikom.   

 

 

 

Obrazy: geo05.jpg Obrazy: geo06.jpg Obrazy: geo07.jpg

 

 

Pierwsze poszukiwania

 

Samodzielne poszukiwania skrzynek rozpoczynamy od rejestracji w serwisie OC PL Na podstawie znajdującej się tam mapy naszej okolicy typujemy skrzynkę / skrzynki do odnalezienia. Współrzędne geograficzne o ich położeniu wczytujemy do swojego GPS-a. Robimy dodatkowe notatki o szczegółowym miejscu ukrycia skrzynki i ruszamy w teren. Ponieważ tradycyjne skrzynki najczęściej ukrywane są  pod ziemią, pod kamieniami lub w dziuplach drzew, warto ze sobą zabrać małą łopatkę. Dobrze też mieć ze sobą tzw. kujkę czyli szpikulec, który pozwoli na nakłuwanie „podejrzanych” miejsc.

 

Znalezienie pierwszej skrzynki jest ogromnym wydarzeniem i przeżyciem dla początkującego geocachera. Od tego zależy późniejsze jego zaangażowanie w zabawę. Dlatego warto się do swojej pierwszej skrzynki szczególnie gruntownie przygotować. Sam przebieg poszukiwań musi mieć łagodny i przemyślany. Dodatkową emocją jest również konieczność dyskretnego zachowania, aby nasze poszukiwania nie były widoczne dla osób trzecich. Fakt poszukiwania musi być tylko naszą tajemnicą. Ma to wielkie znaczenie w przypadku skrzynek ukrytych w ruchliwych publicznych miejscach. Jednym słowem poszukiwacz nie powinien swoimi działaniami zwracać na siebie uwagi. Taka sama zasada obowiązuje po znalezieniu skrzynki. Miejsce musi być prowizorycznie (tymczasowo) zamaskowane, aby przypadkowy obserwator nie zorientował się co do celu naszego pobytu w danym miejscu.

 

Po przejrzeniu zawartości skrzynki należy dokonać krótkiego wpisu do logu, podpisując go swoim pseudonimem używanym w serwisie OC PL Zwyczajowo wymienia się też przedmioty. Za zabrany np. breloczek można pozostawić plakietkę itp. Absolutnie nie wolno jednak zostawiać artykułów spożywczych, które łatwo się psują i przede wszystkim są doskonałym wabikiem dla zwierząt – nawet jeśli skrzynka znajdzie się kilka centymetrów pod ziemią. W konsekwencji miejsce ukrycia zostanie szybko odkryte przez jakiegoś zwierzaka, a pojemnik z zawartością trwale uszkodzony.

 

Tak więc po znalezieniu skrzynki i dokonaniu wpisu do logu, trzeba ją starannie zamknąć i ponownie ukryć w tym samym miejscu, pamiętając o zamaskowaniu wszelkich śladów naszych poszukiwań. Fakt znalezienia każdej skrzynki odnotowuje się następnie w serwisie OC PL Kolejnymi krokami gecachera są … poszukiwania następnych skrzynek.

 

Oprócz tych tradycyjnych są jeszcze ich inne rodzaje, np. mini, magnetyczne, wirtualne, multicache, typu quiz, mobilne, owncache, nietypowe. Ich opis znaleźć można we wspomnianym serwisie. Na początek jednak polecam skrzynki tradycyjne, których odnajdywanie zalicza się do kolejnego etapu naszej zabawy, czyli możliwości samodzielnego zakładania skrzynek.

 

Zobacz jak wygląda wyprawa poszukiwawcza: Wyprawa

 

 

 

Obrazy: geo08.jpg Obrazy: geo11.jpg Obrazy: geo13.jpg

 

 

 

 

Własne skrzynki

 

Posiadanie własnej skrzynki jest marzeniem każdego początkującego, i nie tylko zresztą geocachera. Do czynności takich dopuszcza się jednak bardziej doświadczonych entuzjastów zabawy, którzy na swoim koncie mają znalezionych co najmniej 10 tradycyjnych skrzynek. Taki staż konieczny jest dla dokładnego poznania kulisów całej zabawy, w tym do sposobów ukrywania skrzynek i odpowiedniego ich wykonywania. Obowiązują dość ścisłe standardy, które powinien znać każdy geocacher. Praktyka ma więc tu ogromne znaczenie. Od niej zależeć będzie jakość, a tym samym popularność naszych skrzynek. Miło bowiem będzie na bieżąco (w Internecie na OC PL) czytać dobre komentarze znalazców.

 

 

Obrazy: geo14.jpg Obrazy: geo15.jpg Obrazy: geo16.jpg

 

 

 

 

Geokrety

 

Obok klasycznego geocachingu funkcjonuje jeszcze jedna ciekawa zabawa. Zajmuje się nią grupa geocacherów zwanych popularnie geokretami. Do istniejących, tradycyjnych skrzynek, wkładają oni swoje metryczki z unikatowymi kodami identyfikacyjnymi. Jeśli dowolny znalazca ma ochotę wziąć udział w dodatkowej atrakcji, zabiera metryczkę ze skrzynki, notuje jej numer i umieszcza następnie w innej znalezionej skrzynce. Fakt taki odnotowuje się także w Internecie w serwisie OC PL. Inni znalazcy postępują dokładnie tak samo. W ten sposób, właściciel geokreta może na bieżąco śledzić trasy jego przemieszczania: od jednej skrzynki do drugiej itd. Po pewnym czasie trasa wędrówki "geokreta" może być bardzo długa i obejmować nawet inne kraje.        

Patrz króki film: geokretyObrazy: geo17.jpg Obrazy: geo19.jpg Obrazy: geo20.jpg

 

 

 

 

Dlaczego geocaching?

 

Pomysłów na jeszcze inne zabawy terenowe przy wykorzystaniu urządzeń GPS może być znacznie więcej. Wszystko zależy od pomysłowości uczestników. Na podkreślenie raz jeszcze zasługuje fakt, że geocaching daje znakomitą okazję do uprawiania turystyki indywidualnej bądź rodzinnej. Gra znajduje swoich zwolenników w każdej grupie wiekowej. Szczególnie wśród  dzieci i młodzieży, dla których szukanie „skarbów” jest szalenie pasjonującym przeżyciem. Przy okazji uczestnicy zabawy nabierają ochoty do wędrówek, uczą się terenoznawstwa, poznają przyrodę i historię, odwiedzają wiele ciekawych miejsc.

 

 

 

Obrazy: geo22.jpg Obrazy: geo23.jpg

 

 

Kto pomoże? 

 

Zainteresowanych odsyłam do krajowego serwisu www.geocaching.pl, gdzie znaleźć można więcej szczegółowych informacji. Dobrym międzynarodowym serwisem jest również amerykański portal  www.geocaching.com 

 

 

Obrazy: geo18.jpg

 

 

 


 

 

 

Klub GeoSuchacz

 

Stowarzyszenie Suchacz TAKA Wieś ma swój klub specjalistyczny GeoSuchacz, w którym ludzie o podobnych zainteresowaniach mają okazję do wymiany doświadczeń, szkolenia przyszłych  poszukiwaczy i np. do wspólnego organizowania ciekawych gier terenowych na obszarze Wysoczyzny Elbląskiej. Jest tu bowiem wiele niezwykłych miejsc, które warto zwiedzić samemu i pokazać je innym. Chętnych do włączenia się do tej akcji proszę o kontakt eMailowy na adres msj@post.pl

 

Klub GeoSuchacz ma ukryte następujące skrzynki:

 

OP8F3G  MPR Święty Kamień

OP8EEG 800-lecie chrztu Lanzanii 

OP8EGB Kapliczka za pensjonatem

OP8EGA  Ratusz staromiejski

OP8EFY   Hopehill-Reimannsfelde 

OP8EEG  Przy cesarskim trakcie

OP8EC5   Kamień Etzdorfa 

OP8C1M   Wielki Kamień 

OP8BKD   Tor saneczkowy 

OP87CD  Kamień Roberta Dorra 

OP877N   Kamień Bismarcka  

OP5021   Kamień Pudora OP518D   Zapiecek  

OP4FD1  Cesarski Kamień 

OP4F7C   Art-Cegielnia 

OP8FZQ  Leśna szkoła

OP8FXG  Przy osadzie bobrowej

OP8F4Y  Wieża widokowa w Nowince 

 

 

Dane dotyczące dokładnego położenia skrzynek dostępne są dla zalogowanych użytkowników serwisu Opengeocaching.pl

 

 

 

 

Sylwester M. Jarkiewicz, SP2FAP

Wygenerowano w sekund: 0.19
36,473,887 unikalne wizyty