Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Sierpień 2019 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Rodzinny Festyn

Rodzinny Festyn

Na taką piękną wrześniową pogodę zasłużyli zapewne organizatorzy i uczestnicy Rodzinnego Festynu Dożynkowego. Było na tyle słonecznie i ciepło, że wystarczyły letnie ubrania! 

 

Po minionych kilkunastu dniach deszczu, chłodu i wiatru, to była chyba nagroda, jakiej należało się spodziewać... Chociażby za ogromny wkład pracy wielu wolontariuszy, którzy kolejny raz pokazali, że chcą i potrafią. Pod takim kątem opracowano też program festynu. Przewidziano bowiem głównie gry i zabawy plenerowe, dla których gwarancją sukcesu jest pogoda. W niedzielę, 22 września była doskonałym sprzymierzeńcem mieszkańców, a także wszystkich tych, którzy tego dnia odwiedzili Suchacz. Bawili się wszyscy, nie tylko organizatorzy. Od kilku lat dewizą lokalnych stowarzyszeń (Sasanki, KERiI, KGW, ŚW i Rada Sołecka) jest organizowanie imprez dla wszystkich tych, co to lubią i tego chcą. Takie rozwiązanie sprawiło, że wszystkie mają wręcz rodzinny charakter. Rodzinny, ale i wciąż otwarty dla każdego chętnego...

Niedzielny festyn był  okazją do oficjalnego otwarcia placu zabaw, obiektu wymarzonego przez dzieci, rodziców, wychowawczynię miejscowej świetlicy Marlenę Szulc i sołtysa Moniki Jarkiewcz. Kosztował niemal 40 tysięcy złotych, ale dzięki kilku trafionym pomysłom i sercom sponsorów stał się faktem. Wczoraj, uroczystego otwarcia dokonały dzieci wraz z Magdaleną Dalman, burmistrzem Tolkmicka. Oprócz tej atrakcji dzieciarnia miała loterię fantową oraz kilka konkursów z nagrodami. Było np. przeciąganie liny, rzut słomkowym kapeluszem, rzut podkową, mecz piłkarski z dorosłymi, malowania twarzy, wplatanie kolorowych warkoczyków itp. Dorośli w tym czasie mogli też sprawdzić swoje siły i zręczność, np. w rzucie podkową czy kołem ratunkowym, a także w obieraniu ziemniaków na czas. Atrakcją festynu była wizyta policji, której dwaj funkcjonariusze prezentowali alkogogle, czyli okulary imitujące postrzeganie rzeczywistość pod wpływem alkoholu oraz specjalne umundurowanie taktyczne policji. Od dawna zaprzyjaźnione z Suchaczem Centrum Spotkań Europejskich"Światowid" miało i tu swoje przysłowiowe 5 minut w postaci pokazu wypieku chleba w piecu glinianym i dekorowania drewnianych kuferków.  

Dla wszystkich funkcjonował dobrze zaopatrzony bufet ze smacznym jedzonkiem (grochówka z kociołka, pierogi, placki ziemniaczane) i przeróżnymi łakociami w postaci całej serii domowych wypieków.

Jak się łatwo domyślić, realizacja takiego programu nie mogła się odbyć bez muzyki, śpiewu i tańców. Wszystko zapewniły dwa zaproszone zespoły „Sentyment” i „Tolkmiczanki” oraz miejscowe „Sasanki". Na uwagę zasługiwała sceneria całego festynu. Tematem przewodnim były ... strachy na wróble, przygotowane w ramach specjalnego konkursu oraz chłopska zagroda udekorowana rozmaitymi płodami rolnymi. 


Zobacz fotorelację: Festyn dożynkowy 1 Festyn dożynkowy 2 Festyn dożynkowy 3Festyn dożynkowy 4

Dożynki w Piastowie

Dożynki w Piastowie

W minioną sobotę, tj. 14 bm. odbyły się w Piastowie dożynki gminy Milejewo. Sołectwo Suchacz reprezentował zespół reprezentacyjny "Sasanki".

 

Zobacz fotorelację: Dożynki w Piastowie

Nekrolog

Nekrolog

 

12 września 2019 roku zmarł

śp. Jerzy Bonikowski

Cześć Jego pamięci!

 

Uwaga! W Suchaczu o godzinie 10.15 będzie podstawiony (na przystanku) autobus dla zainteresowanych udziałem w uroczystościach pogrzebowych w Łęczu.


Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Odpady

10 bm. (wtorek) odbiór odpadów segregowanych. Warto pamiętać o właściwej segregacji, ponieważ Cleaner robi wyrywkowe kontrole zawartości wystawianych worków.

 

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

 


Nekrolog

4 września 2019 r. zmarła

przeżywszy 86 lat

śp. Regina Kruk 

Cześć Jej pamięci!

Badanie

Badanie

 

Spotkanie dotyczące cytologii z możliwością jej bezpłatnego wykonania dla pań w wieku 25-59 lat odbędzie się 7 września br. o godzinie 15.00 w Domu Kultury w Tolkmicku.

Organizatorem badań jest Fundacja IBIES (Instytut Badań i Edukacji Społecznej).

Dożynkowa kobieta

Dożynkowa kobieta

Dożynkowe dzieło Koła Gospodyń Wiejskich z Czemlewa z gminy Dąbrowa Chełmińska. Panie stworzyły dożynkową kobietę.

 

Pomysł zrodził się zimą podczas jednego ze spotkań KGW, kiedy to panie zaczęły od kupna manekina i tak już od połowy czerwca rozpoczęły wyklejanie. Do stworzenia Kobiety Dożynkowej wykorzystano kłosy żyta, pszenicy, owsa i jęczmienia, a do stworzenia jej fryzury użyto konopi lnianych, natomiast ozdobne falbanki są heklowane sznurkiem jutowym. Całość Panie ozdobiły kwiatami kocanki i suszkami. Efekt ich pracy jest przepiękny.

 
Źródło: Niepodległa & Historyczna

MTB-2019

MTB-2019

W minioną sobotę w lasach Nadleśnictwa Elbląg w okolicach miejscowości Kadyny po raz 6. na trasę Kadyny MTB Maratonu wyjechali kolarze górscy. 

 

 Na starcie stanęło 115 zawodników, startujących łącznie w 10 różnych kategoriach wiekowych. Najmłodszy zawodnik liczył zaledwie 10 lat i jechał pod opieką taty. Piękna pogoda i sucha nawierzchnia pozwoliły zawodnikom rozwinąć duże prędkości dzięki czemu pobity został dotychczasowy rekord szybkości przejazdu trasy maratonu, która od 2014 roku nie ulega zmianie, i zawsze biegnie stałym szlakiem rowerowym MTB utworzonym przez Nadleśnictwo Elbląg. Zawodnicy sklasyfikowani zostali w kategoriach Open z podziałem na jedno i dwa okrążenia. Kolarze najbardziej zaprawieni w maratonach rowerowych zmierzyli się na dwóch pokrążeniach o łącznej długości 47 km. Na podium w tej kategorii stanęli:

Pierwsze miejsce: Poczopko Andrzej 1:31:48

Drugie miejsce: Wołosiuk Jarosław 1:32:29

Trzecie miejsce: Kowalkowski Paweł 1:32:32

W Kategorii Open na jednym okrążeniu (24km) najlepsi okazali się:

Pierwsze miejsce: Rozkocha Michał 51:14

Drugie miejsce: Rogowski Jacek 51:41

Trzecie miejsce: Maćkowiak Piotr 53:26

Organizatorzy: Gmina Tolkmicko, Folwark Kadyny Hotel &SPA, Nadleśnictwo Elbląg

Relacja z zawodów i szczegółowe wyniki: MTB-2019 

 

Jan Piotrowski

Plac zabaw w Suchaczu

Plac zabaw w Suchaczu

Kilka dni temu, tuż obok świetlicy wiejskiej w Suchaczu powstał plac zabaw. Było to marzenie dzieci całego sołectwa, które podobne obiekty widziały w innych miejscowościach. No i się udało! 

 

Jak się łatwo domyśleć od pomysłu do realizacji jest jeszcze stosunkowo długa droga. Całość zależna jest od pieniędzy, których jak wiadomo, przeważnie nigdy nie ma albo brakuje. Nie było również proste znalezienie odpowiednich elementów. Producentów i dostawców jest w Polsce kilku. Mają różne oferty, zależne od stopnia skomplikowania i użytych materiałów. Marlena Szulc (wychowawczyni świetlicy wiejskiej) z Moniką Jarkiewicz (sołtys) poświęciły na to kilkanaście godzin. Wybór padł na firmę AVIS z Lublina, która miała w ofercie odpowiednie do możliwości finansowych projektu elementy przyszłego placu zabaw. To był pierwszy krok. Drugim, było zgromadzenie stosownych funduszy.  

Marzenia spełniają się, ale nigdy same. W realnym świecie trzeba przy nich trochę pochodzić. Znalezienie ok. 40 tys. złotych nie jest łatwe i tak było tym razem. Po wielu rozmowach udało się pozyskać pieniądze z funduszu sołeckiego, środków z gminnego programu profilaktyki i rowiązywania problemów alkoholowych, nagrody starostwa powiatowego zdobytej w ramach konkursu "Wieś z inicjatywą", pieniędzy zebranych podczas rodzinnego festynu "Pod Brzózką" i nawet kilku prywatnych darczyńców - mieszkańców wsi (Hanna Nowak, Wiesława Pokropska, Zbigniew i Paweł Jadczuk). Nie bez znaczenia był także społeczny wkład pracy w postaci prac geodezyjnych (Krzysztof Mieszanek), sporządzenia projektu (Lech Stodolski) i innych czynności pomocniczych (Dawid Grudziński i Wiesław Łęczycki).  Każda pomoc była cenna! Także ta, już po samym zakończeniu budowy, kiedy plac należało posprzątać i przygotować - głównie pod kątem bezpieczeństwa małych użytkowników. Zbudowany plac zabaw nie jest szczytem marzeń, ale początkiem większego projektu, który  - w miarę pozyskiwania środków finansowych  - będzie mógł być rozszerzany o inne elementy.  Jednym słowem to początek większej układanki.  

 

msj

Wygenerowano w sekund: 0.87
28,591,871 unikalne wizyty