Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Czerwiec 2019 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Dla niepodległej

Obraz może zawierać: 4 osoby, uśmiechnięci ludzie, tekst

Ku pamięci

Ku pamięci

Umarłych wieczność dotąd trwa,
Dokąd pamięcią im się płaci...


W mijającym roku z sołectwa Suchacz odeszli na zawsze:

śp. Piotr Anuszewicz

śp. Jerzy Bonikowski

śp. Zdzisława Cebula

śp. Janina Grochulska

śp. Andrzej Kłusewicz

śp. Regina Kruk

śp. Henryka Paszkowska

śp. Iwona Sobieszczańska

śp. Jan Sylwestrzak

śp. Andrzej Rakowski

śp. Józef Pawluk 

O Nich i wszystkich zmarłych pamiętajmy w tych dwóch szczególnych dniach roku.

 

Zobacz więcej: Ku pamięci

Kondolencje

Pani Dorocie Lebiodzie

Wyrazy szczerego współczucia  i żalu z powodu śmierci Ojca

śp. Józefa Pawluka

składają mieszkańcy sołectwa Suchacz. 

Nekrolog

Nekrolog

31 października 2019 roku

zmarł w wieku 88 lat

śp. Józef Pawluk

Cześć Jego pamięci

Kierunek historia - Gładysze

Kierunek historia - Gładysze

(...) Około 30 km na wschód od Elbląga, na skraju żyznej, pagórkowatej krainy, lewego dorzecza Pasłęki, nieco powyżej jej biegu środkowego, leżą Gładysze, wieś licząca dzisiaj około 10 większych i 20 mniejszych gospodarstw rolnych. W jej obrębie znajdują się: duży i zdziczały, otoczony fosą park z kilkoma stawami, ruiny pałacu z resztkami zabudowań przypałacowych i folwarcznych, należące kiedyś do jednej z linii, wielce skoligaconego w Europie, arystokratycznego rodu Donów (Dohna-Schlodien), rezydującego na tych terenach od połowy XV do prawie połowy XX wieku. (...) 

 

Gładysze (Schlodien), to kolejny cel wycieczki do ciekawych miejsc. Odwiedzamy miejsce rewitalizacji dawnego majątku Dohnów. Zespół pałacowo-parkowy jest w tej chwili odbudowywany, a praktycznie budowany wg pierwotnego kształtu. Rozmiay robót i kosztów są ogromne, ale efekt jest już widoczny. Powstaje obiekt o niezwykłej architekturze, której piękno w całej krasie będzie można niebawem podziwiać. To będzie prawdziwa perełka! Dziś podglądaliśmy stan budowy realizowanej przez największą elbląskią firmę budowlaną ZUB Mytych.


Warto wiedzieć

Pałac w Gładyszach został wzniesiony w latach 1701-1704 przez Dohnów z linii Schlodein, w stylu baroku holenderskiego. W 1858 roku rezydencja została rozbudowana. Pałac był otoczony parkiem krajobrazowym z pięcioma stawami. We wnętrzach pałacu istniała do 1945 roku cenna kolekcja malarstwa, będąca rodowym majątkiem Dohnów. Część galerii została uratowana i jest obecnie wystawiona w pałacu Dohnów w Morągu. W 1945 roku rezydencja została splądrowana i ograbiona. Po wojnie budynki były użytkowane przez miejscowy PGR. W 1985 roku opuszczona budowla spłonęła. Zachowały się mury zewnętrzne i ścianki działowe. Obecnie obiekt po uporządkowaniu znajduje się pod opieką Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Warmii. Źródło: http://www.rotman

Zobacz także: http://www.gladysze.pl

 

Zobacz galerię 29 zdjęć: Gładysze

Kierunek historia - Młynarska Wola

Kierunek historia - Młynarska Wola

Młynarska Wola. Ruiny kościoła gotyckiego pw. św. Tomasza z XIV wieku z cmentarzem przykościelnym. Na ostatnich dwóch zdjęciach ww kościół przed wojną. To nasz pierwszy tego rodzaju kontakt wizualny z Warmią. Jesteśmy nią autentycznie oczarowani! O innych napotkanych budowlach już wkróce. Pokażemy perełki, które dosłownie zapierają dech w piersiach!

 

Dobrze wiedzieć
Wieś Młynarska Wola położona jest przy drodze wojewódzkiej nr 509 Ornety do Młynar, dawna niemiecka nazwa to Herrndorf. Miejsce to najprawdopodobniej lokowane było przed rokiem 1329, powstało na obszarze dawnej staropruskiej osady które wówczas podlegało komturstwu w Elblągu.

Przypuszcza się, iż pierwszy kościół wzniesiono ok. 1330 r., poświęcono go świętemu Tomaszowi. Niestety budowla ta w XV i XVI w. została zniszczona, wybudowano ją od nowa z wykorzystaniem starych kamieni i cegieł w roku 1593 o czym informowała data na chorągiewce wiatrowej. Świątynia była jednym z najciekawszych obiektów w okolicy. Jej nawa główna miała 31 m długości i ok. 15 m szerokości. Szczególnie dekoracyjnym i wartościowym elementem dawnego kościoła był jego wschodni szczyt wsparty przyporami z otynkowanymi blendami i ostrołukowym oknem, które w 1709 r. powiększono.

W roku 1705 postawiono drewnianą wieżę z zegarem. Na chorągiewce wiatrowej, oprócz daty 1823 odnoszącej się do remontu wieży, znajdował się także herb Dohnów ze Słobit. W wieży znajdowały się dwa dzwony, które po roku 1945 przeniesiono do Młynar.

Wspomniany ród Dohnów ze Słobit w zasadzie sprawował prywatny patronat na kościołem, oni też ufundowali prawie wszystkie utensylia. Z opisów wiadomo, iż świątynia posiadała dość bogate wyposażenie wnętrza, wykonane w stylu barokowym i pochodzące z XVIII wieku.

Ten sakralny przybytek pełnił swoją funkcje do 1945 r. Zawieruchę wojenną przeszedł nie tknięty i jakiś czas pełnił funkcję spichlerza dla żołnierzy sowieckich. Stan kościoła był na tyle dobry, iż nadal nadawał się do sprawowania kultu. Nie został jednak przejęty przez administratora parafii pobliskich Młynar, gdyż opiekował się już ośmioma innymi kościołami. W tej sytuacji został przejęty przez prawosławnych, którzy użytkowali go przez kilka lat.

W latach 60 i 70 w kościele mieścił się magazyn nawozów sztucznych. Niestety jego stan w tym czasie był już katastrofalny. Około roku 1990 istniał jeszcze dach, później cała opuszczona już konstrukcja zawaliła się. Obecnie dawny kościół świętego Tomasza to zarośnięte i zaniedbane ruiny. Prócz nich zachowała się jeszcze część przykościelnego cmentarza z bramą wejściową. W 1968 r. ruiny i przykościelny cmentarz wpisano do rejestru zabytków.
Źródło: Polska Niezwykła

 

Zobacz galerię 14 zdjęć: Młynarska Wola

Willa Eduarda Droesa w Suchaczu 1912 rok

10409126_815286468482214_8410966430798996725_n_1.jpg

Ognisko przed świetlicą

Ognisko przed świetlicą

Ani deszcz, ani wiatr nie przeszkodziły w dzisiejszym (10.10.2019) ognisku przy świetlicy. Rozgrzewał nie tylko ogień ale i sprawnie przyrządzony grzaniec pruski, gorące kiełbaski i pyszna kaszanka z cieplutkim chlebkiem. Seniorzy powspominali, pogaworzyli i nawet pośpiewali - chociaż wyraźnie brakowało tam Waldka Akordeonisty. Przydała się wiata Green Velo, bo uchroniła w pewnej chwili przed deszczem. Fot. Jola Hirko

 

Fotorelacja: Ognisko przed świetlicą

Seniorzy w Szczyrku

Seniorzy w Szczyrku

Seniorzy zrzeszeni w suchaczańskim Kole Emerytów i Rencistów, a także członkowie zespołu wokalnego "Sasanki" na początku października 2019 roku odbyli ostatnią chyba w tym roku wycieczkę. 


Celem był Szczyrk, ale po drodze było jeszcze sporo innych atrakcji. Zaliczyli wiele miejsc, o których do tej pory słyszeli tylko w radiu lub telewizji. Bezpośrednia konfrontacja okazała się szalenie sympatyczna. Dopisała pogoda, a długie już jesienne wieczory rekomenowane były różnorodymi spotkaniami tematycznymi i zajęciami w podgrupach. Fotorelacja zamieszczona na FB dobrze oddaje klimat całej wyprawy. Seniorzy po raz kolejny pokazali, że można się doskonale bawić również z dala od Suchacza.  Można? Można!

 

msj

 

Zobacz fotorelecję: Seniorzy w Szczyrku

Wygenerowano w sekund: 0.88
28,783,194 unikalne wizyty