Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Lipiec 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Warsztaty gwiazdkowe

Obraz może zawierać: tekst

Nasza choinka

Obraz może zawierać: noc, choinka i na zewnątrz

Budowy boiska ciąg dalszy

Budowy boiska ciąg dalszy

Dziś tj. 10 grudnia br. ekipa techniczna przystąpiła do kolejnego etapu budowy boiska trawiastego w Suchaczu. Teren obiektu jest w tej chwili grodzony siatką, co zbezpieczy w przyszłości boisko przed nocnymi wizytami dzików i niszczeniem murawy. 

 

Zobacz zdjęcia: Grodzenie boiska 

Wigilia w Suchaczu

Obraz może zawierać: tekst

Choinka już udekorowana!

Obraz może zawierać: 7 osób, w tym Marta Przespolewska, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją, drzewo, na zewnątrz i przyroda

 

Choinkę w Suchaczu dekorowali: Tomek, Kasia, Marta, Monika, Kasia, Igor, Ala i autor zdjęcia Sylwester.  

Dekorujemy choinkę

 

Dziś planujemy dekorowanie bożonarodzeniowego drzewka w Suchaczu. Spotykamy się 8 bm. około godz. 14.00. - Ozdoby już mamy, ale jeśli ktoś jeszcze coś przyniesie, nasza choinka będzie bardziej dostojna. - zachęca sołtys ze swoją radą sołecką.  - Jest już naturalnie piękna, ale tradycja ozdabiania jest w końcu miłym zwyczajem. - dodała.


Parę słów o choince

Parę słów o choince

Choinka trafiła do Polski stosunkowo niedawno, bo do niektórych regionów naszego kraju nawet w drugiej połowie XIX wieku. Jaka jest historia tego bożonarodzeniowego drzewka? Skąd wywodzi się zwyczaj stawiania choinki?

 

Świąteczna choinka to nic innego jak iglaste drzewko, które na święta Bożego Narodzenia ozdabiamy i wystawiamy w domu. W dzisiejszych czasach jest to ozdoba świąteczna, bez której Boże Narodzenie nie ma racji bytu. Pierwsze wzmianki o drzewku wigilijnym ozdobionym jabłkami, szyszkami czy ozdobami z papieru pojawiły się już w XV i XVI wieku. Pierwszym zachowanym świadectwem tej tradycji jest sztych Łukasza Cranacha Starszego z 1509 r. Wówczas wystawienie choinki traktowane było jako zwyczaj pogański. Pierwszym krajem europejskim, w którym zapanowała moda na choinki okazały się protestanckie Niemcy, ponieważ wielką miłością do tego zwyczaju zapałał Marcin Luter.

Jak choinka docierała do różnych krajów?

Kościół katolicki przyjął ten zwyczaj zdecydowanie później niż Niemcy. W XIX wieku choinka pojawiła się w Anglii i Francji, choć w Polsce znalazła się już na przełomie XVIII i XIX wieku, w okresie zaborów. Początkowo pojawiała się tylko w miastach, dokąd dostarczali ją niemieccy protestanci. Dopiero później, po upływie nawet 50 lat, trafiała również na polską wieś.

Co zastąpiła choinka?

Przed choinką również nie brakowało w Polsce charakterystycznych, bożonarodzeniowych ozdób. Najważniejsze z nich były: podłaźniczka i Diduch. Podłaźniczka to nic innego, jak czubek iglastego drzewka (najczęściej jodły bądź świerku) lub sosnowa gałąź. Udekorowana drobnymi ozdobami była symbolem Bożego Narodzenia. Diduch z kolei to snop niemłóconego zboża (pszenica, owies, żyto). Symbolizował duchy przodków. Ustawiany był kłosem do góry w kącie pomieszczenia. Stał tam od Bożego Narodzenia do święta Trzech Króli, a czasami tylko do Nowego Roku.

 

źródło: fokus.tv

Mikołajki-2018

Mikołajki w Suchaczu. Piękna sceneria, dostojny Mikołaj, wspaniałe prezenty, radość dzieci, bezbłędny kominek, cudowna (jak zawsze) Marlena i hojni sponsorzy. Wszystko to było dziś (6 bm.), w świetlicy wiejskiej w Suchaczu. To był prawdziwy festiwal radości naszych milusińskich. Rodziców chyba też. 

 

Obraz może zawierać: 22 osoby, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją

Warsztaty kulinarne dla seniorów

Brak automatycznego tekstu alternatywnego.

Wygenerowano w sekund: 0.54
27,904,470 unikalne wizyty