Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Czerwiec 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Plaża do wzięcia

Plaża do wzięcia

Plaża w Suchaczu czeka na chętnego inwestora. Aktualnie jest możliwość jej dzierżawy na 10 lat! Szczegółowych informacji udziela UMiG Tolkmicko, tel. 55 2316121.

Nekrolog

14 lutego 2019 roku

zmarła przeżywszy 85 lat

śp. Janina Grochulska

Cześć Jej pamięci! 

Urodziny Kopernika

Urodziny Kopernika

Już niedługo 19.02.2019 roku będziemy świętować 546. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Zapraszamy Państwa do Fromborka i udziału w naszym wydarzeniu. 

 

 

 

 

 

 

W programie:

Katedra pw. Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła ul. Katedralna 8 Frombork
16:00
Msza św. pod przewodnictwem JE ks. Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego, Metropolity Warmińskiego;
kazanie - ks. kanonik Tomasz Garwoliński
Złożenie kwiatów przy grobie Mikołaja Kopernika.
Muzeum Mikołaja Kopernika, ul. Katedralna 8
17:00
Powitanie gości
- wystąpienie Mirosława Jonakowskiego, Dyrektora Muzeum Mikołaja Kopernika
- wystąpienie Gustawa Marka Brzezina, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego,
17:15
“Mikołaj Kopernik i jego czasy”
- prelekcja dr. Jerzego Sikorskiego.
17:45
Projekcja filmu “Tajemnica grobu Kopernika” reż. Michał Juszczakiewicz (słowo wstępne: Robert Szaj, Dyrektor Fundacji Nicolaus Copernicus Michał Juszczakiewicz).
Poczęstunek
Ponadto oba funkcjonujace we Fromborku muzea przygotowały dodatkowe atrakcje dla wszystkich, którzy zechcą  tutaj świętować rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. I tak: 
W dniu 19 lutego Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku oferuje oprowadzanie specjalne po swoich wystawach prowadzone przez pracowników muzeum:
godz. 10:00 i 13:00 - Dział Historii Medycyny (zespół poszpitalny św. Ducha), ul. Stara 4
Wystawy: Ze zbiorów działu historii medycyny oraz Theatrum anatomicum
godz. 11:00 i 14:00 - Pałac Biskupi (Wzgórze Katedralne), ul. Katedralna 8
wystawy: Mikołaj Kopernik – życie i dzieło.
Zwiastowanie dla oczu – sztuka ewangelicka w ikonosferze kościołów na Warmii i Mazurach 70-lecia Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
godz. 12:00 - katedra fromborska (Wzgórze Katedralne), ul. Katedralna 8
Organizator i oprowadzanie – Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespół Katedralny (urodzinowe bilety ulgowe)
Bilety wstępu do wszystkich obiektów i na  wystawy Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku w cenie biletu ulgowego - 2 zł.
 

Komun ikat

W dniach:

13 bm. od godz. 10.00 do godz. 11.00

oraz

14 bm. od godz. 16.00 do godz. 17.00

w świetlicy wiejskiej dyżur pełnić będzie Sołtys sołectwa Suchacz, u której będzie można:

 

  • Odebrać decyzje podatkowe za 2019 rok.

oraz

  • Dokonać opłat za wywóz śmieci i należnych podatków.       

Kadyny na dużym ekranie...

Kadyny na dużym ekranie...

Dziś tj. 6 lutego 2019 r.  w elbląskim kinie "Światowid", można było zapoznać się z historią pobliskich Kadyn, która wciąż budzi wiele emocji nie tylko u hobbystów tego tematu. Nic dziwnego, był to w końcu majątek cesarski...


Sala wypełniona była po brzegi, a wielu chętnych musiało zadowolić się nawet miejscami stojącymi. Nic dziwnego, bo także tym razem telewizja Truso.TV przygotowała trzy interesujące filmy, które wypadało zobaczyć. Spośród czterech wyświetlanych, najbardziej chyba ciekawym był film pokazujący pracę kadyńskiej cegielni, w tym zakładu produkującego przed II wojną światową słynną kadyńską majolikę. Dla porównania pokazano następnie fragment Polskiej Kroniki Filmowej, gdzie można było zobaczyć pracę powojennych rzemieślników w tymże zakładzie. Ciekawym było obejrzenie migawek z samego kadyńskiego majątku, a także - w kolejnym już filmie - pracy rybaków ze spółdzielni "Pokój" w Tolkmicku. Na uwagę zasługiwała krótka prelekcja szefa Truso.TV Juliusza Marka, pomysłodawcy i realizatora. W telegraficznym skrócie przypomniał widzom burzliwą historię kadyńskiego majątku, przywołując najciekawsze momenty z jego dziejów. Warto dodać, że przedsięwzięcie było kolejnym etapem unijnego projektu "Elbląg na dużym ekranie", zrealizowanym przez wspomnianą telewizję i Centrum Spotkań Europejskich "Światowid". Kadyński majątek ze swoją unikatową architekturą, to wciąż niemy świadek wielu wydarzeń i krótkich, ale fascynujących epizodów. Jest już sporo opracowań i zainteresowani łatwo do nich mogą dotrzeć. Dzisiejsza frekwencja w "Światowidzie" i ogrom wiedzy historycznej jaka kryje się w Kadynach oraz okolicy mogły by wystarczyć na wiele jeszcze takich prelekcji. Śmiało można by poprowadzić drugi projekt pn. "Kadyny nadużym ekranie"... Może kiedyś do tego dojdzie?  
Jak się można domyśleć, dzisiejszy seans przyciągnął - oprócz elblążan - wielu mieszkańców Kadyn i gminy Tolkmicko. Miło było spotkać znajomych i przyjaciół...

 

Zobacz albumy tmatyczne: Cadinen oraz Majolika kadyńska 

 

msj

Kadyny, wioska cesarska

Kadyny, wioska cesarska

Pierwsza środa miesiąca od kilku już lat zapowiada seans z cyklu „Elbląg na dużym ekranie”. W tę środę - 6 lutego o godzinie 18.00  - w Kinie Światowid zaprosimy do Kadyn, w miejsce magiczne, gdzie historia przeplata się z podaniami i legendami.


Przed stu laty przyjeżdżał tu cesarz Niemiec, by choć kilka dni w roku odpoczywać na łonie rodziny w swojej letniej rezydencji. Zauroczony krajobrazem postanowił zbudować idealną wioskę, której architektura urzeka do dziś. Założona również przez niego manufaktura produkowała unikalne  wyroby z majoliki. Dzisiaj ich ceny biją kolejne rekordy, a trzeba też uważać, by nie trafić na podróbki. Ale Kadyny znane były jeszcze przed cesarzem. Przez dwieście lat należały do rodu Bażyńskich, były we władaniu Działyńskich i Schliebenów, miał je w posiadaniu hrabia Schwerin i rodzina elbląskich bankierów Struensee. W Kadynach wybudowano klasztor, który miał nieść ducha kontrreformacji, a sam cesarz zbudował kościół, nazywany świątynią Pokoju. Wilhelm II kościoła nigdy nie zobaczył, bo po przegranej wojnie w 1918r. abdykował. Za to do 1944 roku w Kadynach rezydował jego wnuk – Ludwik Ferdynand z rodziną. - Po II wojnie światowej próbowano ożywić Kadyny, uruchamiając cegielnię i wytwórnię ceramiki. Jedyne jednak, co się udało, to stworzenie prężnej stadniny koni, która od 1951r. przyciągała miłośników jeździectwa z regionu i całej Polski - mówi Juliusz Marek, prowadzący cykl projekcji. - W latach 90-tych tradycje te próbowała podtrzymywać elbląska spółka „Halex”, ale temat ten zostawiamy na inne spotkanie z „Elblągiem na dużym ekranie”. Filmy na środowy seans, jak zawsze, przygotował Juliusz Marek. - Wyświetlimy kilka starych, przedwojennych kronik, pokazujących życie codzienne w Kadynach przed 100 laty, pracę hodowców koni i artystów rzeźbiarzy, tworzących formy dla cesarskiej wytwórni majoliki - mówi. - Będą też filmy z czasów powojennych, równie nieznane i cenne. Na seans pt.  „Kadyny, cesarska wioska” zapraszamy w środę, 6 lutego o godz. 18:00 do Kina Światowid.
Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie” jest Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu i telewizja TRUSO.TV, partnerami Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Polskie Towarzystwo Historyczne o. w Elblągu i stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne w Elblągu. Patroni medialni to Dziennik Elbląski oraz Elbląska Gazeta Internetowa „PortEl.pl”. Wstęp wolny.
CSE
Obraz może zawierać: drzewo, roślina, niebo i na zewnątrz

Dziś na Helu taka oto ciekawostka

Dziś na Helu taka oto ciekawostka

W Helu natrafiono na ciekawy ślad prowadzący do naszego regionu. Otóż na domu kaszubskim, w którym znajduje się restauracja "Checz" (po kaszubsku dom rybacki) znaleziono mnóstwo cegieł pochodzących z jednej z Nadzalewowej Cegielni Schmidt-Lenzen czyli przedwojennego zakładu położonego w granicach obecnego Suchacza.

 

Zobacz więcej zdjęć: Checz

 

msj

 


 

Obraz może zawierać: na zewnątrz

Sposób na śmieciarzy

Kliknij i obejrzyj film

 

Jak chronić się przed śmieciarzami


Wprzedaż

Wprzedaż

 

HURTOWNIA BUDOWLANA
LAURUS ALUMINIUM A.Rublewski
ul. Świętojańska 21 Tolkmicko

 

W lutym wielka wyprzedaż w hurtowni budowlanej w Tolkmicku. Warto tam zajrzeć bo ceny są naprawdę  rewelacyjne.  

Wygenerowano w sekund: 0.89
28,069,374 unikalne wizyty