Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Maj 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Rangóry, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Będzie przejście do Pęklewa

Będzie przejście do Pęklewa

Sprawa wyznaczenia przejścia dla pieszych przez jezdnię DW503 w Suchaczu w obrębie skrzyżowania z drogą prowadzącą do Pęklewa powoli nabiera tzw. mocy urzędowej.

 

Na wniosek sołtysa Sołectwa Suchacz, Urząd Marszałkowski woj. warmińsko-mazurskiego w Olsztynie, po przeprowadzonej wizji lokalnej w terenie i analizie warunków ruchowych poinformował,  że wykonanie w tym miejscu przejścia dla pieszych będzie możliwe po budowie planowanej w tym miejscu drogi dla rowerów. Obecnie projekt tego przedsięwzięcia jest na etapie uzgadniania i opiniowania. Nie jest jeszcze znany termin wykonania tej inwestycji, ale najważniejsza jest decyzja. Teraz wypada się już tylko cieszyć i ... czekać. 

 

msj 

Motorami do Pasłęka, Jeleniej Doliny i Tolkmicka

Motorami do Pasłęka, Jeleniej Doliny i Tolkmicka

W najbliższą sobotę tj. 11 bm. członkowie i sympatycy Klubu Motorowego Kardan w Tolkmicku zapowiedzieli swój udział w Zlocie Motorów w Pasłęku. Po zaliczeniu tej imprezy, w drodze powrotnej odwiedzą Jelenią Dolinę, gdzie odbywać się będzie Runda Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w Super Enduro. Wieczorem zaś bawić się będą już u siebie, czyli w Tolkmicku na plaży.

 

msj

Leśnicy zatrzymali amatorów nielegalnej jazdy quadami po lesie

Leśnicy zatrzymali amatorów nielegalnej jazdy quadami po lesie

Pod koniec minionego tygodnia strażnicy leśni z Nadleśnictwa Elbląg i Nadleśnictwa Kwidzyn w trakcie wspólnej służby, zatrzymali dwie osoby poruszające się po lesie quadami. Dzięki informacji od zaniepokojonych osób, strażnicy leśni udali się na teren leśnictwa Kadyny gdzie doszło do zatrzymania i ukarania sprawców. Za poruszanie się pojazdem mechanicznym po lesie grozi mandat karny w wysokości do 500 zł lub grzywna w wysokości do 5.000 zł. Jazda motocyklem jak i quadem po lesie powoduje erozje gleby leśnej. Lasy Wysoczyzny Elbląskiej gdzie zatrzymani zostali sprawcy wykroczenia są szczególnie podatne na erozję wodną. W wyniku rozjeżdżenia przez motocykle i qaady roślinności leśnej i ściółki, odkryta zostaje gleba, która następnie w czasie deszczu zostaje wymywana i nie jest w stanie się zregenerować. Ponadto bardzo głośne maszyny zakłócają spokój i powodują płoszenie zwierząt. Niedozwolona jazda tymi maszynami po lesie powoduje także zagrożenie dla turystów przebywających w lesie oraz osób zbierających grzyby, jagody lub inne płody runa leśnego.  

 

Jan Piotrowski

Oferta Agencji

Oferta Agencji

Agencja Pocztowa w Suchaczu, oprócz świadczenia specjalistycznych usług pocztowych, oferuje przyjezdnym i miejscowym pamiątkowe gadżety. Ceny są bardzo przystępne i każdy może stać się szczęśliwym posiadaczem tych kolorowych drobiazgów. Przypominamy, że agencja mieści się w sklepie spożywczym na ul. Królowej Marii, vis a vis dawnego budynku Poczty. Warto jeszcze dodać, że w sklepie jest do nabycia kilkadziesiąt tytułów prasowych.  

 

msj

Nekrolog

28 lipca 2018 roku zmarł 

śp. Tadeusz Rymsza

Cześć Jego pamięci!

 

Pogrzeb w czwartek 2 sierpnia br. Msza żałobna w intencji zmarłego o 13.00 w kościele parafialnym w Suchaczu, a potem odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu parafialnym w Łęczu. 

Letnia Akademia Artystyczna w Suchaczu

Letnia Akademia Artystyczna w Suchaczu

W najbliższy poniedziałek, tj. 30 lipca br. elbląskie Centrum Spotkań Europejskich Światowid organizuje w ramach Letniej Akademii Artystycznej bezpłatne warsztaty plastyczne i fotograficzne.

 

Zajęcia odbywać się będą w Suchaczu, w miejscowej świetlicy wiejskiej, w godzinach 10.00 do 14.00. Organizator zachęca do udziału dzieci, młodzież i dorosłych. Letnia Akademia Artystyczna realizowana jest w ramach projektu „Kultura dla seniora - senior dla kultury”. Udział więc seniorów jest tu jak najbardziej wskazany i wręcz pożądany. Warto tylko dodać, że osoby zainteresowane udziałem w warsztatach fotograficznych proszone są o zabranie ze sobą aparatu fotograficznego, tego w telefonie także:)     

Vox populi, vox Dei...

Vox populi, vox Dei...

1 sierpnia 2018 roku Łęcze i Suchacz będą miały nowego proboszcza. Szczegóły już wkrótce. Vox populi, vox Dei...

 

Fot. Piotr Brzezina

Dramat w Tolkmicku. Największy pracodawca zamyka zakład

Dramat w Tolkmicku. Największy pracodawca zamyka zakład

Spółka Masfrost chce zamknąć swój zakład przetwórstwa warzywno-owocowego w Tolkmicku. Pracę mają stracić 144 osoby. - Zwolnienia grupowe mają się rozpocząć w sierpniu. Spotkaliśmy się już z przedstawicielami spółki, przygotowujemy pomoc dla zwalnianych pracowników – usłyszeliśmy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Elblągu.

 

Masfrost produkuje mrożone warzywa i owoce, ma dwa zakłady: w Tolkmicku i Ziębicach na południu Polski. Tolkmicki ma bardzo długą tradycję – powstał jeszcze w 1938 roku jako Fabryka Marmolady i Marcepanu. Spółka w ostatnich latach zainwestował tu wiele milionów złotych w linie produkcyjne, ale teraz okazuje się, że podjęła decyzję o zamknięciu zakładu. Pracę mają stracić wszyscy zatrudnieni – w sumie 144 osób. 

     - Dostaliśmy już zawiadomienie od Masfrostu o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych, doszło też do spotkania z przedstawicielami spółki. Ustaliliśmy, że nasi doradcy przyjadą do Tolkmicka, by spotkać się z pracownikami, by pomóc im w tej trudnej sytuacji. Tym bardziej że pracują tutaj niekiedy całe rodziny – mówi Katarzyna Piasecka, kierownik Działu Pośrednictwa i Poradnictwa Zawodowego Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu. - Przedstawimy pracownikom możliwości, z jakich mogą skorzystać, choć problemem może być konieczność dojazdu do nowej pracy do Elbląga. Część osób będzie chciała zapewne skorzystać ze świadczeń przedemerytalnych, bo będą im przysługiwać. 
     Z naszych informacji wynika, że ostatni pracownicy mają zakończyć zatrudnienie z końcem 2018 roku. Co dalej czeka zakład po zamknięciu? Spółka Masfrost będzie chciała go najprawdopodobniej sprzedać jakiemuś inwestorowi. Pytanie, czy taki się znajdzie. 
     O odpowiedzi na pytania w sprawie powodów likwidacji i przyszłości zakładu poprosiliśmy prezesa Masfrostu. Wkrótce je opublikujemy. 

RG
Źródło: Portel.pl

Fot. Michał Skroboszewski

Barszcz Sosnowskiego wciąż groźny

Barszcz Sosnowskiego wciąż groźny

Wczorajsze wydanie Kurieraq Wileńskiego publikuje m.in. artykuł o zagrożeniach jakie niesie znany także w Suchaczu i okolicy barszcz Sosnowskiego. Warto zapoznać się z tym materiałem, bo roślina jest rzeczywiście groźna dla ludzi. Nawet bez jej dotykania, można narobić sobie kłopotów!

 

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie ekspansywną, rozprzestrzenia się w zaskakującym tempie. W dodatku chwast jest silnie toksyczny. W soku znajdują się niebezpieczne dla skóry związki, które mogą powodować oparzenia I, II a nawet III stopnia. Niebezpiecznie jest właśnie teraz, podczas upałów, ponieważ wysoka temperatura oraz duża wilgotność powietrza powodują, że barszcz Sosnowskiego staje się bardzo groźny, a wywołane przez niego obrażenia przypominają poparzenie wrzątkiem. Co ciekawe, objawów poparzeń nie widać od razu. Pojawiają się dopiero od 8 do 12 godzin po nasłonecznieniu soku na skórze. Poparzenia przez barszcz Sosnowskiego mogą utrzymywać się nawet wiele lat. Znane są przypadki, kiedy blizna po kontakcie z tą rośliną utrzymywała się nawet do 8 lat.

 
Źródło: Kurier wileński 

Wygenerowano w sekund: 0.26
27,397,549 unikalne wizyty