Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Marzec 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Wigilia w Suchaczu

Obraz może zawierać: tekst

Choinka już udekorowana!

Obraz może zawierać: 7 osób, w tym Marta Przespolewska, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją, drzewo, na zewnątrz i przyroda

 

Choinkę w Suchaczu dekorowali: Tomek, Kasia, Marta, Monika, Kasia, Igor, Ala i autor zdjęcia Sylwester.  

Dekorujemy choinkę

 

Dziś planujemy dekorowanie bożonarodzeniowego drzewka w Suchaczu. Spotykamy się 8 bm. około godz. 14.00. - Ozdoby już mamy, ale jeśli ktoś jeszcze coś przyniesie, nasza choinka będzie bardziej dostojna. - zachęca sołtys ze swoją radą sołecką.  - Jest już naturalnie piękna, ale tradycja ozdabiania jest w końcu miłym zwyczajem. - dodała.


Parę słów o choince

Parę słów o choince

Choinka trafiła do Polski stosunkowo niedawno, bo do niektórych regionów naszego kraju nawet w drugiej połowie XIX wieku. Jaka jest historia tego bożonarodzeniowego drzewka? Skąd wywodzi się zwyczaj stawiania choinki?

 

Świąteczna choinka to nic innego jak iglaste drzewko, które na święta Bożego Narodzenia ozdabiamy i wystawiamy w domu. W dzisiejszych czasach jest to ozdoba świąteczna, bez której Boże Narodzenie nie ma racji bytu. Pierwsze wzmianki o drzewku wigilijnym ozdobionym jabłkami, szyszkami czy ozdobami z papieru pojawiły się już w XV i XVI wieku. Pierwszym zachowanym świadectwem tej tradycji jest sztych Łukasza Cranacha Starszego z 1509 r. Wówczas wystawienie choinki traktowane było jako zwyczaj pogański. Pierwszym krajem europejskim, w którym zapanowała moda na choinki okazały się protestanckie Niemcy, ponieważ wielką miłością do tego zwyczaju zapałał Marcin Luter.

Jak choinka docierała do różnych krajów?

Kościół katolicki przyjął ten zwyczaj zdecydowanie później niż Niemcy. W XIX wieku choinka pojawiła się w Anglii i Francji, choć w Polsce znalazła się już na przełomie XVIII i XIX wieku, w okresie zaborów. Początkowo pojawiała się tylko w miastach, dokąd dostarczali ją niemieccy protestanci. Dopiero później, po upływie nawet 50 lat, trafiała również na polską wieś.

Co zastąpiła choinka?

Przed choinką również nie brakowało w Polsce charakterystycznych, bożonarodzeniowych ozdób. Najważniejsze z nich były: podłaźniczka i Diduch. Podłaźniczka to nic innego, jak czubek iglastego drzewka (najczęściej jodły bądź świerku) lub sosnowa gałąź. Udekorowana drobnymi ozdobami była symbolem Bożego Narodzenia. Diduch z kolei to snop niemłóconego zboża (pszenica, owies, żyto). Symbolizował duchy przodków. Ustawiany był kłosem do góry w kącie pomieszczenia. Stał tam od Bożego Narodzenia do święta Trzech Króli, a czasami tylko do Nowego Roku.

 

źródło: fokus.tv

Mikołajki-2018

Mikołajki w Suchaczu. Piękna sceneria, dostojny Mikołaj, wspaniałe prezenty, radość dzieci, bezbłędny kominek, cudowna (jak zawsze) Marlena i hojni sponsorzy. Wszystko to było dziś (6 bm.), w świetlicy wiejskiej w Suchaczu. To był prawdziwy festiwal radości naszych milusińskich. Rodziców chyba też. 

 

Obraz może zawierać: 22 osoby, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją

Warsztaty kulinarne dla seniorów

Brak automatycznego tekstu alternatywnego.

Choinka 2018

Choinka 2018

Choinka w Suchaczu już jest na swoim miejscu! Sponsorem bożonarodzeniowego drzewka w tym roku jest Pani Elżbieta Kłusewicz.

 

Pomocy w jego wycięciu i ustawieniu udzieliło ochoczo kilkunastu (!) mieszkańców sołectwa. - Dziękuję serdecznie wszystkim za wspaniałą pomoc. Każda para rąk się przydała, bo choinka w tym roku jest bardzo okazała. - powiedziała Monika Jarkiewicz, sołtys.  Teraz jeszcze drzewko czeka na przystrojenie i można spokojnie czekać na Boże Narodzenie. Choinkę stroimy w sobotę ok. godz. 14.00. - Chętni do pomocy bardzo mile widziani. - zachęca sołtys.  

 

Zobacz zdjęcia: Choinka 2018

Bezprawna rzeź

Bezprawna rzeź

Sześciu włoskich myśliwych zastrzeliło kilkaset ptaków w województwie warmińsko-mazurskim. Zdaniem ornitologów doszło do bezprawnej rzezi.

Przez dziesięć dni pod koniec października w okolicy wsi Nowa Pasłęka w powiecie braniewskim w województwie warmińsko-mazurskim sześciu włoskich myśliwych zastrzeliło kilkaset ptaków. Zdaniem ornitologów doszło do bezprawnej rzezi. – Tłumaczenie myśliwych było takie, że Zalew Wiślany nie jest Morzem Bałtyckim, ale to nieprawda. Jest ustawa, która precyzuje dokładnie, że Zalew Wiślany jest częścią Morza Bałtyckiego. Czy nie wiedzieli, czy tylko w taki sposób się tłumaczyli, trudno mi powiedzieć – mówi ornitolog.

To, czy Zalew jest częścią Bałtyku jest kwestią istotną. Według artykułu 53 ustawy łowieckiej, 5 kilometrów od brzegu morskiego w głąb lądu nie można polować na ptactwo. Zdaniem ornitologów, mogło zginąć nawet do tysiąca ptaków: gęgaw, gęsi białoczelnych i zbożowych. Zawiadomiono policję. – Funkcjonariusze przeprowadzili oględziny nie tylko miejsca zdarzenia, ale również martwego ptactwa. Jeżeli ustalimy, że prawo zostało złamane, wówczas sprawcom grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności – poinformowała sierż. szt. Jolanta Storkowicz z  w Braniewie.

 

Źródło: msn/otoz braniewo

Targi seniora

Targi seniora

Występy artystyczne, konsultacje z psychologami i specjalistami z zakresu przepisów ważnych dla seniorów, porady stylistyczne, badania profilaktyczne, pokazy sprzętu rehabilitacyjnego czy gotowanie na żywo w wykonaniu Elbląskiego Klubu Szefów Kuchni.

 

Te i inne atrakcje będą czekały na odwiedzających Targi Seniora, na które CSE „Światowid” w Elblągu zaprasza 7 grudnia (piątek) w godzinach od 10:00 do 14:00. Wstęp wolny. Podczas Targów będzie możliwość zbadania poziomu cukru we krwi i wykonania innych podstawowych badań zdrowotnych, ponieważ swoje stoisko będą tu mieli przedstawiciele Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. Będzie można także porozmawiać o systemie emerytalnym z pracownikami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Elblągu, czy skorzystać z porad prawnych. - Do udziału w Targach zaprosiliśmy specjalistów, którzy wygłaszać będą prelekcje na temat zdrowia, pielęgnacji czy finansów seniora – wylicza Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid” w Elblągu. Chętne osoby będą mogły też wziąć udział w testach zabiegów upiększających, w warsztatach plastycznych, a także w sesji fotograficznej.– Będzie kilka nowości w stosunku do roku ubiegłego – zapowiadają organizatorzy. – Będzie można na przykład porozmawiać z psychogerontologami, tj. specjalistami ds.  seniorów, ponadto podczas wydarzenia premierę będzie miało specjalnie przygotowane wydawnictwo, czyli Przewodnik Twórczego Seniora. W ramach Targów otwarta także zostanie wystawa fotograficzna oraz zaprezentowane zostaną prace plastyczne, które wykonali seniorzy w ramach projektu „Kultura dla seniora-senior dla kultury”. Dodatkowo, w ramach Targów Seniora, odbędzie się seminarium "Aktywne i twórcze życie tomój wybór!” (godz. 13:00, Sala Kameralna Kina Światowid). Współorganizatorem seminarium jest Stowarzyszenie Kulturalne "Viva art", jest ono częścią projektu "Aktywność i zdrowe odżywianie receptą na dobre życie", dofinansowanego ze środków Samorządu WojewództwaWarmińsko-Mazurskiego.Patronat honorowy nad Targami Seniora objęli marszałek województwa warmińsko-mazurskiego i Witold Wróblewski - prezydent Elbląga. Szczegółowy program dostępny jest na www.targi.swiatowid.elblag.pl 

Wygenerowano w sekund: 0.45
27,896,439 unikalne wizyty