Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Marzec 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Rangóry, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Kto zgubił?

Kto zgubił?

W Suchaczu znaleziono tablicę rejestracyjną

NE 61261. Jest do odebrania u sołtysa. 

Kto posprząta plażę w Suchaczu?

Kto posprząta plażę  w Suchaczu?

Gdy w ubiegłym roku część plaży w Suchaczu została wydzierżawiona elblążaninowi, mieszkańcy tej niewielkiej miejscowości nad Zalewem Wiślanym nie ukrywali radości. Skończy się zaśmiecanie plaży, dzikie parkowanie, czy nocne imprezy, podkreślali. Nadzieje okazały się płonne.

 

Nowy gospodarz nie wykazał zainteresowania terenem. Tereaz we znaki lokalsom dają się również elblążanie, którzy wypoczywają w tym miejscu. Zostawiają po sobie syf, krótko komentują nasze wizyty.  W ubiegłym roku gmina Tolkmicko wydzierżawiła część plaży w Suchaczu elblążaninowi. Mieszkańcy Suchacza liczyli na to, że tak jak poprzedni gospodarze tego terenu, zadba on o zagospodarowanie tego terenu - kilka sezonów wcześniej znajdowały się tam ławeczki i parasole, funkcjonowała mała gastronomia, organizowano koncerty. Nie tym razem.

 

Czytaj więcej na: Info.elblag.pl


Ratujemy Dom Podcieniowy

Ratujemy Dom Podcieniowy

Zrzutka to akcja społeczna podjęta przez Maję Pietrasik usiłującą uratować piękny zabytkowy Dom Podcieniowy w Kamionku Wielkim. Dotychczasowe próby uzyskania środków z różnych programów nie dały rezultatu. Z grupą Przyjaciół postanowiła zdobywać pieniądze wszelkimi innymi sposobami. Cel jest szczytny, bo obiekt po prostu tego wymaga. Sama Maja tak o tym pisze na profilu  Dom Podcieniowy

 

Dom podcieniowy w Kamionku Wielkim datowany na rok 1772 i jest wpisany do rejestru zabytków. Stałam się jego właścicielką w 2016 r. już po katastrofie budowlanej, której uległ - nieużytkowany przez blisko 20 lat chylił się ku upadkowi i zawalił się. Wszyscy uważali, i tak też pisano w gazetach, że jego los jest już w zasadzie przesądzony. Wtedy pojawiałam się ja i od tej pory walczę. Ratunek dla jego zniszczonych części przyszedł w ostatniej chwili.  Chwila ta jednak ciągle trwa....Tego typu domy których pozostało na Pomorzu już tylko 50 z 200 umierają w ciszy, są bowiem bardzo wymagające jeśli chodzi o ilość środków potrzebnych na remont. Jeśli zechcesz  wesprzeć jego odbudowę, uratujesz choć część odchodzącego dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Pieniądze ze zbiórki będą przeznaczone na etap remontu obejmujący  odtworzenie drewnianej konstrukcji ścian ryglowych i drewnianej konstrukcji dachu.  Docelowe przeznaczanie domu to utworzenie w nim pracowni ceramiki i rzemiosł oraz  muzeum regionu. Proszę o wsparcie bo moje środki nie wystarczają na przeprowadzenie całości koniecznego remontu, a w obecnym momencie uzyskanie wsparcia finansowego od ministerstwa, urzędu konserwatorskiego czy samorządu jest w praktyce niemożliwe.  Składam oczywiście wnioski, ale prywatni właściciele nie otrzymują obecnie wsparcia. Będę je składać dalej. Będę też tak jak do tej pory przeznaczać wszystkie własne środki na remont tego domu. Wiele osób wskazuje tez kierunek funduszy europejskich - na samą renowację zabytku otrzymanie wsparcia  jest możliwe co do zasady dla dużych podmiotów, najlepiej prowadzących działalność gospodarczą, wymagany wkład własny z reguły wynosi bowiem 50 % całości.   Dziękuję za wysłuchanie i za wsparcie - Maja Pietrasik, właścicielka domu.
 

 

Wesprzeć działania można bardzo prosto poprzez dokonanie jakiejkolwiek wpłaty na ten cel poprzez specjalistyczny serwis zrzutka.pl

 

Kliknij: Zrzutka na dom Podcieniowy w Kamionku Wielkim  

Buduje się boisko

Buduje się boisko

Budowy boiska w Suchaczu ciąg dalszy. W dniu dzisiejszym tj. 11. bm.  plac pod wytyczone uprzednio boisko został oczyszczony z gruzu, kamieni i stalowych prętów - ukrytych w ziemi pozostałości po dawnym ośrodku wczasowym PKP. Teren już jest zniwelowany i przygotowany do wysiewu trawy. Będzie to specjalna mieszanka zapewniająca w przyszłości wytrzymałość czyli dająca mocną murawę. W drugim etapie boisko będzie ogrodzone siatką, aby dzikom nie przyszło do głowy robić tam swoje rozgrywki:)

 

msj

 

Pracowali dla Domu Pocieniowego

Pracowali dla Domu Pocieniowego

Dom Podcieniowy w Kamionku Wielkim ma już swoją grupę fanów. Nie tylko tych, co wirtualnie wspierają Maję Pietrasik w jej idei rekonsterukcji tego obiektu, ale realnych przyjaciół. Takich co osobiście pomagają jak mogą w realizacji ambitnego planu rewitalizacji. Dowodem jest miniona sobota (7 bm.), kiedy to kilkuosobowa grupa wolontariuszy wykonywała proste prace na posesji. Jak się nie trudno domyśleć, to tylko kropla w morzu potrzeb jakich Podcieniowy Dom potrzebuje. Dlatego też podobna akcja odbędzie się za miesiąc, 18 sierpnia br. ok. godz. 13.00.    

 

Na zdjęciu obok Bożena Rokicka, tym razem w roli malarki "płotowej".

 

msj

Sprzątamy plażę!

Sprzątamy plażę!

Plaża w Suchaczu jest już drugi rok dzierżawiona przez Krzysztofa Panassa, elblążanina, który nie wywiązuje się z obowiązku jej sprzątania. Urzędnicy UMiG w Tolkmicku są bezsilni i tylko rozkładają ręce.

 

To już jest drugi rok takiej dzierżawy, kiedy to plaża właściwie nie ma gospodarza. Może więc zanim urząd gminy wymusi to administracyjnie na niesolidnym dzierżawcy, warto aby sami mieszkańcy podjęli jakąś tymczasową akcję sprzątania tego miejsca. To jest w końcu wizytówka wsi! W najbliższą sobotę tj. 14 bm. od ok. 10.00 Rada Sołecka z innymi chętnymi wolontariuszami planuje porządkowanie plaży. Pracy niewiele, a satysfakcja gwarantowana! 

 

msj 

Plener artystyczny z wypiekiem chleba

Plener artystyczny z wypiekiem chleba

Za nami 12. już edycja pleneru plastycznego pn. "Kadyny - wioska sztuki". Trwał trzy bardzo pracowite dni. Był to czas wypełniony twórczą pracą, kiedy to uczestnicy mieli okazję poznać tajniki malarstwa, rzeźby, cjanotypii i nawet wziąć udział w wypieku chleba w oryginalnym glinianym piecu.

 

Motywem przewodnim pleneru były kadyńska ceramika figuralna oraz polskie malarstwo historyczne. Uczestnicy wykonali prace inspirowane dawnymi wzorami naczyń i majoliki kadyńskiej, w której dominowały motywy zwierząt z okresu secesji i art deco. Odbyło się ciekawe spotkanie z etnografem, który w interesujący sposób wprowadził uczestników w świat kadyńskiej ceramiki. Prowadzili je: Małgorzata Szram-Lipka oraz Robert Lipka, a także Ewa Bednarska-Siwilewicz, Paula Załuska instruktorzy z elbląskiego CSE "Światowid. Plener zakończył się w piątek 7bm. o godz. 18.00 poplenerowym wernisażem prac oraz występem wiolonczelistki Dagny Krause. Powodzeniem cieszyła się degustacja ciast, w tym także wypieków z glinianego pieca. Całość można ocenić na piątkę z dużym plusem. Brawa dla organizatorów z CSE "Światowid" i Doroty Lebiody ze świetlicy wiejskiej w Kadynach, gospodyni pleneru i warsztatów. 
 

 

Zobacz zdjęcia autostwa Doroty Lebiody i Jolanty Hirko: Plener Kadynach
 

 

pz/msj    

Fromborskie Spotkania Country

Fromborskie Spotkania Country

Towarzystwo Przyjaciół Fromborka i Sołectwo Ronin-Nowiny zapraszają na VI Fromborskie Spotkania Country. Impreza odbędzie się 14 lipca br. o godz. 15.00 w Skansenie Ronin-Nowiny położonym m.in. przy trasie rowerowej Green Velo. W programie wystąpią Cezary Makiewicz z Koltersi oraz Droga na Ostrołękę. Ponadto: nauka tańca country, nauka warmińskiego country, piknik rodzinny i wiele jeszcze innych atrakcji. Wstęp wolny!

Rozśpiewana Bażantarnia

Rozśpiewana Bażantarnia

Muszla koncertowa w Bażantarni ponownie rozbrzmiewa muzyką i śpiewem, a to znak że rozpoczął się kolejny, 21. już, Letni Salon Muzyczny. Podczas niedzielnej inauguracji licznie zgromadzona publiczność wysłuchała piosenek z dwudziestolecia międzywojennego, popularnych nawet dzisiaj. Kto chciał, śpiewał razem z artystami.

Wygenerowano w sekund: 0.34
27,298,987 unikalne wizyty