Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

Kalendarz

<< Maj 2017 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Zbiory rabarbaru

Zbiory rabarbaru

Gmina Tolkmicko znana jest  w Polsce także z upraw rabarbaru. W tej chwil trwa drugi w tym roku zbiór tych smakowitych roślin. Andrzej Łącki z Elbląga tak wspomina rabarbarowe żniwa sprzed lat: To moja pierwsza praca jako osoby młodocianej z gilem pod nosem. I serce mam teraz rozkalibrowane. Będąc 11-13 latkiem pracowałem tu przy zbiorze rabarbaru. Z chłopakami z osiedla jeździliśmy na rowerach i tu wycinaliśmy rabarbar. Płacili nam 10 zł za skrzynkę drewnianą rabarbaru (taka jak dzisiaj od jabłek na targowisku). Dziennie mogłem wyciąć ok. 6-8 skrzynek rabarbaru. Pamiętam, że mama śmiała się bo zarobiłem tu prawie tyle ile ona w EZG jako Inspektor...

 

msj


Z wikipedii: Rabarbar jest warzywem, które idealnie wpasowuje się w zdrową i zbilansowaną dietę. Posiada niski indeks glikemiczny (15) i zaledwie 9 kcal w 100 g. Warzywo pomaga szybko uporać się z zalegającymi w organizmie toksynami, a także dzięki zawartości błonnika pokarmowego, usprawnia pracę jelit i wspomaga perystaltykę. Ponadto rabarbar zawiera substancje, które skutecznie łagodzą skutki stresu i zapobiegają jego powikłaniom. Zawartość minerałów i witamin wzmacnia odporność organizmu, a związki przeciwutleniające tworzą barierę dla wolnych rodników. Bogaty skład rabarbaru nadaje warzywu właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, a dodatkowo działa oczyszczająco nie tylko od wewnątrz, ale pomaga w walce z trądzikiem. Ponadto rabarbar działa odkwaszająco na organizm, niwelując skutki złego samopoczucia.

Dyżur sołtys

Dyżur sołtys

 

Dyżur sołtysa sołectwa Suchacz będzie miał miejsce 24 bm. (czwartek) w godzinach od 17.30 do 18.30 w świetlicy wiejskiej.

Będzie wtedy możliwość m.in. dokonania opłat za wywóz śmieci oraz należnych podatków.  

Komunikat

Komunikat

 

Zakład Energetyczny poinformował o planowanej przerwie w dostawie energii elektrycznej w Suchaczu

(ul. Wielmoży, Słomnicka, Wolbromska, Grabowa i Cegielniana) i Pęklewie w czwartek 24 bm. w godzinach 7.00-15.00.

Jarmark w Pasłęku

Jarmark w Pasłęku

W najbliższą niedzielę (20 sierpnia) na pasłęckiej starówce będzie można spotkać prawdziwych wojów i rycerzy, wziąć udział w konkursie na najciekawsze przebranie nawiązujące do historii, obejrzeć historyczne inscenizacje, wziąć udział w biciu rekordu opasania pasłęckich murów łańcuchem rąk, zagrać w rozmaite gry czy spróbować zupy serowej.

Zobacz program: Jarmark 

 

 więcej »

Kotek do wzięcia

Kotek do wzięcia

 

Do wzięcia mały (ok. miesięczny) kotek. Może ktoś jest chętny? Jest bardzo sympatyczny i wart zainteresowania. Ma piękne czarno-rude (!) futerko i nieco białego nad szyją, na łapkach i nosku. Do wzięcia od zaraz! Info. tel. 601 912910.

Cel

Cel

(...)
Szukałem tego w Paryżu, szukałem w Berlinie i Rzymie
A to za oknem było i miało polskie imię.
Myślałem , że to potęga świat nowy, nowe dzieje
A to ogródek wiejski, co się kwiatami śmieje.
A to groszek pachnący, georginie i malwy
Wymalowane słońcem w proste włościańskie barwy.

(...) 

Julian Tuwim „Cel”

 

 

Takie piękne domy z uroczymi przydomowymi ogródkami nie są w naszej gminie rzadkością. Ten na zdjęciu jest najlepszym tego przykładem. 

Tramwajem do Krynicy Morskiej

Tramwajem do Krynicy Morskiej

Wycieczka tramwajem wodnym "Generał Kutrzeba" z Tolkmicka do Krynicy Morskiej, to jedna z wielu atrakcji turystycznych w naszej okolicy. Po raz drugi w tym roku z możliwości  takiej skorzystali członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś. 

 

Start o 9.30, powrót o 16.15 - tak zaplanowano środę, 16 sierpnia br. Była to wystarczająca ilość czasu na pobyt w Krynicy Morskiej, w tym na  krótkie opalanie na zatłoczonej plaży, zaliczenie smażonego dorsza, przejażdżkę elektrycznym samochodzikiem i wycieczkę na Wielbłądzi Grzbiet. Ta ostatnia atrakcja to najwyższy fragment Mierzei Wiślanej, stała wydma o wysokości 49,5 m. Przed II wojną światową z tego miejsca doskonale widoczny był Bałtyk i Zalew Wiślany. Po ponad 70. latach miejsce to porośnięte jest wysokimi sosnami i tylko działania Elbląskiego Nadleśnictwa przywróciły samtąd częściowy widok na obie strony. Potrzeba było jednak wybudować platformę widokową, z której to dopiero możliwe jest równoczesne oglądanie obu morskich akwenów. Sama morska podróż tramwajem wodnym w obie strony przebiegała prawie jak w filmowym "Rejsie" Marka Piwowskiego. Atmosfera już po chwili wejścia na pokład była wspaniała. Brakowało tylko KO-wca i ćwiczeń gimnastycznych! Lato kończy się niestety, ale taką wycieczką warto sobie jeszcze zafundować. Lepsze to, niż podróż samochodem i uciążliwe korki na drodze. Tramwajem szybciej, wygodniej, no i atrakcji wiele. 

 

msj

 

Zobacz zdjęcia: Tramwajem do Krynicy i z powrotem 

 

Rezerawacji na rejs można dokonać pod numerem telefonu: 510 962725. Warto to zrobić i dokonać opłaty, ponieważ przejazd w obie strony kosztuje wtedy tylko 30 zł. Gdy chcemy kupić traki sam bilet na miejscu, to trzeba zapłacić 40 zł. Szczegóły na: Rozkład jazdy i cennik

No jeszcze specjalne bonusy dla pasażerów:

Każdy posiadacz biletu otrzymuje 10% rabat w smażalni ryb "Okoń"!  

Suchacz wita

Suchacz wita

Suchacz wita - napis o takiej treści zamontowano dziś (14 bm.) przy drodze wojewódzkiej nr 503, na wysokości osady Bogdaniec.

 

Piękny witacz wykonali w czynie społecznym dwaj mieszkańcy sołectwa: Wiesław Łęczycki (pomysł i realizacja) i Tomasz Godlewski (realizacja). Oni też obaj ustawili go w dniu dzisiejszym przy drodze. Znak ten kryje w sobie nie tylko nazwę miejscowości, ale zachętę dla przejeżdżających do jej odwiedzenia. Wielkie brawa dla pomysłodawcy i wykonawców! 

 

Na zdjęciu od lewej: Tomasz Godlewski z synem Sebastianem i Wiesław Łęczycki.

 

msj

Turniej Rycerski w Elblągu

Turniej Rycerski w Elblągu

W pierwszy weekend września br. (2-3) na Wyspie Spichrzów w Elblągu rozegrany zostanie 1. Międzynarodowy Turniej Rycerski. Warto sobie już dziś zaplanować udział w tym widowisku, bo może być ciekawie...

Wygenerowano w sekund: 1.35
17,354,659 unikalne wizyty