Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

Kalendarz

<< Maj 2017 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Rangóry, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Drzwi Otwarte w Akademickiej Szkole Podstawowej w Elblągu

Drzwi Otwarte  w Akademickiej Szkole Podstawowej w Elblągu

Akademicka Szkoła Podstawowa w Elblągu zaprasza na Drzwi Otwarte w piątek 2 marca 2018 r. na godz. 17.00. Priorytetem szkoły jest wysoka jakość kształcenia, wychowania i opieki, w nowoczesnym i bezpiecznym otoczeniu. Szkołę wyróżniają: indywidualizacja nauczania, małe grupy klasowe, skuteczne nauczanie j. angielskiego, interesujące zajęcia dodatkowe wpisane w plan lekcji. Opłata za szkołę wynosi 340 zł/ miesięcznie (oprócz wakacji). Zajęcia lekcyjne rozpoczynają się o godz. 8.15. Szkoła oferuje opiekę w godz. 6.30 – 17.15, w tym „Świetlicę Angielską”. Przedmioty: 

 Język angielski.  Język hiszpański.  Język rosyjski, niemiecki.  Zajęcia wokalne.  Zajęcia teatralne.  Trening kreatywności.  Trening pamięci.  Szachy.  Koła zainteresowań.  Zajęcia taneczne Kids Dance. ​  Zajęcia plastyczne.  Sztuki walki - aikido, karate.  Zajęcia przygotowujące do olimpiad.

 

Akademicka Szkoła Podstawowa, Elbląg, ul. Lotnicza 2, tel. 55 239-38-98

Uwaga na pasiaki

Uwaga na pasiaki

Pojawiły się już w lesie pierwsze młode dziki - małe pasiaki. Przy spotkaniu z nimi nie zabierajcie ich i nie ruszajcie. Na pewno gdzieś w pobliżu znajduje się locha, która bardzo się troszczy o swoje potomstwo i nie będzie zadowolona jak nas w ich pobliżu spotka. W takiej sytuacji najlepiej jest się z tego miejsca oddalić. 

 

Źródło: Nadleśnictwo Elbląg

Herb Elbląga z satelity

Herb Elbląga z satelity

Herb Elbląga i logo Lasów Państwowych widoczne są na zdjęciach satelitarnych Modrzewiny. Kompozycja powstała z zasadzonych przed 8 laty specjalnych gatunków drzew. Były to m.in. dęby, buki, olchy, świerki, sosny i brzozy.


Po przejęciu przez miasto terenów poligonowych od Skarbu Państwa, w latach 2004 – 2005, na blisko 45 hektarach Modrzewiny posadzono blisko 260 tysięcy sadzonek drzew. Kompozycja znajduje się na wysokości zawrotki, znajdującej się na końcu Alei Jana Pawła II. Realizacja tego przedsięwzięcia była możliwa dzięki współpracy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, Nadleśnictwa Elbląg i Urzędu Miejskiego w Elblągu oraz znaczącej dotacji z Funduszu Leśnego. Dla upamiętnienia współpracy Miasta i Leśników, w jednym z oddziałów leśnych zaprojektowano i posadzono drzewa odpowiednio dobranych gatunków w kształcie logo Lasów Państwowych i herbu Elbląga. Zalesianie było kontynuowane w kolejnych latach, ale już w mniejszym zakresie. Każdego roku przeprowadzane są zabiegi pielęgnacyjne lasu. Logo Lasów Państwowych i herb Elbląga są już dobrze widoczne na zdjęciach satelitarnych i z samolotów.
 

 

źródło: UM Elbląg    

7. rocznica SSTW

7. rocznica SSTW

SSTW obchodzi dziś swoje 7. urodziny. O jego działaności można dowiedzieć się więcej właśnie z lektury tej strony, gdzie opublikowanych jest ponad 400 newów i ponad 25.000 fotografii. Historia SSTW jest następująca:  

 

15 lutego 2011 r. w miejscowej restauracji "Zapiecek" odbyło się zebranie grupy założycielskiej stowarzyszenia społecznościowego. Obecni byli (wykaz nazwisk w porządku alfabetycznym): Aleksandra Gierasimiuk, Monika Jarkiewicz, Sylwester Jarkiewicz, Katarzyna Jastrzębska,  Małgorzata Kaszubowska, Lech Madeja, Mirosław Melerski, Barbara Meller, Jan Meller, Wiesława Pokropska, Jan Pokropski, Danuta Thiel-Melerska, Anna Wawryszuk, Tomasz Wawryszuk, Iwona Wierzbicka, Henryk Wroński. Przyjęto nazwę (Suchacz Taka Wieś) oraz dyskutowano nad statutem stowarzyszenia. 

Ze stowarzyszenia odeszło 5 osób, jedna zmarła (Lech Madeja). W tym czasie szeregi SSTW zasiliło 6 nowych członków.  

 

msj

Leśny festiwal dla dzieci

Leśny festiwal dla dzieci

Nadleśnictwo Elbląg zaprasza wszystkie przedszkola, szkoły podstawowe i świetlice wiejskie z terenu Elbląga oraz okolicznych miejscowości położonych na Wysoczyźnie Elbląskiej, Mierzei Wiślanej i Żuławach (zasięg terytorialny  Nadleśnictwa Elbląg) do udziału w festiwalu „Cztery pory roku w lesie”. Festiwal odbędzie się 27.04.2018 r. godz. 9.00 - 13.30 w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, duża sala kina, plac Kazimierza Jagiellończyka 1. Zgłoszenia należy składać w terminie do 25.03.2018 r. na adres mailowy: asiadreger@wp.pl

 

msj

Twardziel na dwóch kółkach

Twardziel na dwóch kółkach

Elblążanin Marek Kamm to prawdziwy rowerowy twardziel. Na swoim koncie ma przejechane ponad 200.000 km! Jeździ o każdej porze roku, nawet zimą. Dla niego nie ma złej pogody. Wyzwaniem są nieznane trasy i ciekawe miejsca, które wciąż znajduje albo odkrywa na nowo. Swoją pasją chętnie dzieli się z innymi. Jako kwalifikowany instruktor turystyki rowerowej bierze czynny udział we wszelkich  imprezach, sam jest organizatorem ponad stu wycieczek rowerowych dla mieszkańców Elbląga. W Suchaczu bywał wielokorotnie, stąd też z grupą podobnych śmiałków rozpoczynał przejazd przez zamarznięty Zalew Wiślany. Warto bliżej poznać tę ponadprzeciętną postać. 

 

Swoją rowerową przygodę rozpoczął od czasu swojej ... komunii świętej. Powszechnymi prezentami w tamtych latach były rowery. Także dla młodego jeszcze bardzo Marka, który już wtedy na swoim sprezentowanym Wigry-3 rozpoczął przygodę życia. Potem był składany Jubilat i dalszy ciąg szalonych jazd po Elblągu. Świat stanął przed nim otworem nieco później, kiedy stał się szczęśliwym posiadaczem trekingowego Waganta. Zaczął od tego bliskiego "świata", czyli podelbląskich miejscowości. Potem wypuszczał się trochę dalej. Pierwsza taka wycieczka miała miejsce do Małdyt. Trasa liczyła 40 km, ale jej pokonanie w obie strony było sporym wyczynem. Wagant służył mu jeszcze 6 lat i w tym czasie przejechał na nim ponad 6.000 km. Jak na zapalonego, a Marek Kamm na pewno nim jest, rowerzystę kolejnym nabytkiem był nieco lepszy pojazd,  trekingowy Giant Tourer. Służył mu przez 12 lata i przemierzył na nim ponad 90.000 km. Byłby nim nadal jeździł, gdyby nie poważna awaria ramy. Była okazja do naprawy, do wymiany na aluminiową Giant Green Park. Wytrzymała kolejne 60.000 km. Lata mijały, kilometrów na koncie przybywało. Wyprawy bliskie i dalekie to setki nowych zaliczonych miejsc i tysiące pamiątkowych zdjęć. Tego nie wytrzymał nawet mocny Giant. Trzeba się było z nim pożegnać i sięgnąć na wyższą półkę zakupów. Wybór padł na Cube, model Reaction 2007. Ta maszyna, po stosownych przeróbkach służy mu do dzisiaj. Jak na razie bezawaryjnie. Kilometrów przybywa, a zaliczane trasy to przecież nie tylko gładka asfaltowa szosa. "Kubuś" (pieszczotliwa nazwa tego roweru) daje wciąż radę. Pan Marek też...       

Aby ocenić rowerowe dokonania Pana Marka, wystarczy zajrzeć na jego stronę internetową http://marecki.home.pl, która poprowadzi nas szlakami, jakie do tej pory zaliczył. Warto też zajrzeć na jego bloga http://marecky.bikestats.pl Zajrzałem tam zupełnie przypadkowo i nie mogłem się oderwać od wspaniałych fotorelacji z niezwykłych miejsc. Posiedziałem kilka godzin i jestem pełen uznania dla tego znakomitego rowerzysty podróżnika. Zachęcam szczerze do oglądania, a sam udam się chyba na jakąś wycieczkę. Rowerem rzecz jasna! Obawiam się trochę cyklozy, rowerowej choroby, na jaką "cierpi" nasz bohater, który bez swojego jednośladu nie potrafi już żyć. - Jest to dla mnie doskonały środek nie tylko transportu, ale także pewna filozofia życia w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, w sposób nieuciążliwy i przyjazny. - mówi  i zaraz dodaje - Nie do przecenienia jest także pozytywny wpływ jazdy rowerem na szeroko rozumiany stan zdrowia. 

 

Zobacz: http://marecki.home.pl oraz  http://marecky.bikestats.pl   

 

 

Sylwester M. Jarkiewicz

 

Zdjęcie użytkownika Sylwester M. Jarkiewicz.

Dyżur sołtysa

Dyżur sołtysa

Dyżur sołtysa w poniedziałek 19 bm. od 15.30 do 17.30 w świetlicy w Suchaczu.

 

Będzie wtedy możliwość dokonania opłat za wywóz śmieci i z tytułu należności podatkowych.

Uwaga! Decyzje podatkowe Burmistrza Tolkmicka są już dostępne u sołtysa. Można już je odebrać wcześniej.

Nogi bolały, serca szalały!

Nogi  bolały, serca szalały!

W minioną sobotę tj. 10 lutego br. Sasanki zorganizowały w Suchaczu walentynkowe spotkanie dla seniorów i sympatyków. Impreza wyszła naprawdę przednia.  - Nogi  bolały, serca szalały! W końcu to walentynki...

 

Sasanki zrobiły tematyczny wystrój świetlicy, przygotowały poczęstunek i zajęły się konkursami. Do tego jeszcze setka piernikowych serc dawały stosowny klimat dla blisko wszystkich zgromadzonych. Dwa konkursy przypadły szczególnie do gustu. Pierwszym, dedykowany panom, był wybór Piernikowego Lowelasa. Ten zaszczytny tytuł wraz z dyplomem i nagrodą rzeczową przypadł tajemniczemu panu, który zdobył najwięcej, bo aż 24 piernikowych serc. Zbliżająca się nieuchronnie wiosna była okazją do specjalnego konkursu sadzenia .... ziemniaków. Tę rywalizację wygrała grupa pań. Ciekawym punktem programu była licytacja kosza z rarytasami, z której środki zasiliły zbiórkę pieniążków na buty dla zespołu Sasanki. Spotkanie miało kameralny charakter i przebiegło w niezwykle sympatycznej atmosferze. Odzwierciedlają to wykonane zdjęcia, do obejrzenia których zachęcam.

 

 Zobacz zdjęcia: Walentynki w Suchaczu
 

 

msj/jh       

Wywóz odpadów

Wywóz odpadów

We  wtorek 13 lutego br. nastąpi wywózka segregowanych odpadów komunalnych. Warto więc pamiętać o wystawieniu przed swojej posesje worków z posegregowanymi pozostałościami z domowych gospodarstw. 

Wygenerowano w sekund: 0.46
25,895,100 unikalne wizyty