Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

Kalendarz

<< Marzec 2017 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Akcja szczepienia lisów

Akcja szczepienia lisów

W dniach 23 – 27 kwietnia br. na terenie powiatu elbląskiego i miasta Elbląg przeprowadzone zostało szczepienie lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Przynęty zawierające blister ze szczepionką zostały zrzucone z samolotów na obszary bytowania dzikich zwierząt.

 
W związku z tym Straż Miejska oraz Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Elblągu informuje, że w okresie zrzutu oraz trzy tygodnie po ich zakończeniu należy: - uszanować ciszę leśną; - nie płoszyć zwierzyny; - na terenach leśnych trzymać zwierzęta domowe na uwięzi; - nie podnosić, nie dotykać, nie niszczyć przynęt; - w przypadku kontaktu zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić ten fakt lekarzowi weterynarii; - w przypadku dostania się szczepionki na uszkodzoną skórę człowieka względnie jego oczy, jamę ustną czy nos, należy miejsca te dokładnie przemyć wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza; - zapoznać dzieci z powyższymi zasadami. Wygląd zrzuconych szczepionek: przynęty w kształcie ściętych stożków, koloru szarego, o wymiarach 3,9 x 3,5 x 1,5 cm zawierają zatopiony, plastikowy pojemnik z płynną szczepionką. W ramach rozpowszechnienia informacji strażnicy miejscy przekazywali ulotki z komunikatami placówkom i lokalom handlowym znajdującym się blisko terenów leśnych. Zostały umieszczane w takich miejscach, aby mogło do nich dotrzeć jak najwięcej mieszkańców terenów, na których zrzucane są „szczepionki – przynęty". 

 

Karolina Wiercińska, Straż Miejska w Elblągu

Światłowód

Światłowód

Instalacja światłowodowa kojarzy się najczęściej z telefonem i Internetem. Otóż nie są to wszystkie możliwości tej technologii.

 

Warto wiedzieć, że światłowód daje takę możliwość dostępu do programów telewizyjnych w niezwykle wysokiej jakości. Oznacza to, że światłowód może całkowicie zastąpić dotychczasowe anteny, które staną się zupełnie niepotrzebne. Zaletą jest także doskonały odbiór, niezależny od warunków atmosferycznych! To jest bardzo ważne, bo często nawet niewielkie zachmurzenia powodują zakłócenia w odbiorze. Szpecące nasze dachy anteny staną się więc zbędne!

 

msj 


Zebranie wiejskie ze światłowodem w tle

Zebranie wiejskie ze światłowodem w tle

26 bm. w świetlicy wiejskiej w Suchaczu odbyło się zebranie wiejskie poświęcone w całości problematyce mieszkańców sołectwa i gminy. Był także czas na przedstawienie zapowiadanej już wcześniej sprawy budowy sieci światłowodowej. 

 

Krótkie sprawozdanie z działalności  sołectwa złożyła Monika Jarkiewicz (sołtys), a następnie burmistrz Tolkmicka Andrzej Lemanowicz przybliżył aktualne działania urzędu. Mówił m.in. o planowanej inwestycji w oczyszczalni, budowie i naprawach dróg wewnętrznych, oświetleniu, odpadach komunalnych itp. Ten ostatni temat ożywił zebranych, bo podwyżki za te usługi jakie nastąpiły wydały się mieszkańcom nieuzasadnione. Niektórzy twierdzili, że śmieci mają coraz mniej, a burmistrz twierdzi zupełnie coś innego, podając na poparcie swoich słów dane statystyczne związane z tym tematem. - Tylko np. ostatnia wywózka wielkogabarytowych przedmiotów ważących ponad 40 ton (!) znacznie podnosi koszty. - uzasadniał Andrzej Lemanowicz. - Produkujemy coraz więcej śmieci i to są faktu - dodał na zakończenie. Będąc dalej przy głosie, burmistrz poinformował następnie obecnych o sytuacji finansowej gminy, a jego wypowiedzi uzupełniała przewodnicząca Rady Miasta i Gminy. Z kolei sołtys zapoznała bliżej zebranych z budową punktu widokowego, projektu realizowanego przez Nadleśnictwo Elbląg. Chociaż inwestycja jest na ukończeniu, ale w dalszym ciągu prowadzone są uzgodnienia techniczne i merytoryczne. 
 

Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem zebrania odbyła się prezentacja przedstawicieli Vectry Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, dotyczącego dostępu do szerokopasmowego Internetu. Firma ta będzie wykonawcą sieci światłowodowej, którą objęte wkrótce będzie niemal całe sołectwo. Według ich relacji odpowiednia struktura kablowa (światłowodowa) będzie rozprowadzona bezpłatnie do wszystkich potencjalnych abonentów, zapewniając w przyszłości dostęp do programów telewizyjnych i radiowych w jakości niezależnej od pogody i jakiej nie zapewni żadna antena satelitarna, telewizji cyfrowej i analogowej, szerokopasmowego Internetu i telefonii (stacjonarnej i komórkowej w technologii LTE). Należy podkreślić, że sieć doprowadzona będzie bezpłatnie do każdego potencjalnego abonenta, który w przyszłości sam może dokonywać wyboru operatora według swoich indywidualnych zainteresowań. Vectra udostępniła zebranym wstępny plan ułożenia sieci światłowodowej, w której pokazane są punkty przyłączeniowe. Ze względów technicznych nie wszystkie jednak miejsca są objęte planowaniem. Nie ma tam np. ulic: Zakopiańska, Królowej Marii, Kielecka, Portowa, Radości). Warto więc to sprawdzić na dostępnym u sołtysa Suchacza specjalnym wykazie i w przypadku braku w nim swojego adresu dokonać indywidualnego wpisu. Sołtys ma także inne materiały dot. tego zagadnienia, które są udostępniane wszystkim zainteresowanym. Jest to sprawa pilna i wszyscy chętni na bezpłatne przyłączenie do sieci powinni to uczynić jak najszybciej, ponieważ już po wykonaniu projektu będzie to niemożliwe albo już tylko odpłatne. Dodatkowych informacji udziela sołtys pod numerem telefonu: 609 776334.

 

msj

Zamkowe Wzgórze

Zamkowe Wzgórze

Z nadesłanych propozycji nazwy dla budowanego punktu widokowego w Suchaczu, najbardziej odpowiednią wydaje się "Zamkowe Wzgórze". Nawiązywałaby to do historycznej nazwy Zameczku nad Zatoką, budowli znajdującej się w bliskim sąsiedztwie punktu. Możemy chyba zatem pomału przyzwyczajać się do tego sympatycznego określenia:)

 

msj

Rejsy Elwingiem już wkrótce

Rejsy Elwingiem już wkrótce

Marzymy o nim przez cały rok. Czekamy na to, by położyć się na ciepłym piasku, posłuchać szumu fal, zrelaksować się. Czasami jednak droga nad morze bywa koszmarem, a korki doprowadzają do szału nawet tych najbardziej cierpliwych. A gdyby tak podróż nad morze stała się przyjemnością i niezapomnianą przygodą? To jest możliwe. Wystarczy wybrać się w rejs po wodach Zalewu Wiślanego. Organizuje je Elbląskie Biuro Atrakcji Turystycznych Ilfing.


Czytaj więcej: Portel.pl

Spotkanie na Wzgórzu

Spotkanie na Wzgórzu

Z udziałem Nadleśniczego Nadleśnictwa Elbląg i Sołtysa Sołectwa Suchacz odbyło się dziś (24 bm.) kolejne robocze spotkanie dot. budowanego punktu widokowego.

 

Tym razem dyskutowano nad nową trasą prowadzącą na wzgórze widokowe, zabezpieczeniem dawnych instalacji wodociągowych, wycinką zbędnych krzaków, a także sposobem samego już zagospodarowania terenu w obrębie tworzonego punktu. Oprócz Nadleśniczego w spotkaniu uczestniczyli projektant, wykonawca robót oraz kilku przedstawicieli elbląskiego Nadleśnictwa. Istotnymi ustaleniami była zawartość trzech tablic informacyjno-dydaktycznych, które już w tej chwili są tam ustawione. Wg obecnych powinien się tam znaleźć krótki rys historyczny tego miejsca, włącznie z informacjami o znaleziskach archeologicznych z epoki neolitu prowadzonych przed II wojną światową czy też Bitwie  w Zatoce Świeżej z 1463 roku. 

       Kolejnym tematem było utrzymanie całego obiektu w przyszłości. Uznano, że rolę gospodarza powinien pełnić Sołtys ze swoją Radą Sołecką, przy współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Tolkmicko i przede wszystkim z mieszkańcami wsi. Podjęto także decyzję, że cały obiekt będzie monitorowany, co powinno skutecznie zapobiegać wszelkim próbom dewastacji.     

 

msj

Rodzice kontra Komputer

Rodzice kontra Komputer

Stosunkowo niedawno byłem świadkiem zdarzenia, które zainspirowało mnie do napisania tego artykułu. Stałem w kolejce do kasy w Biedronce. Przede mną zwyczajne małżeństwo, ona po 30tce, on jakoś krótko przed 40tką, koło nich podniecony 10-12 latek – z wielkim uśmiechem. Po chwili poznałem powód podniecenia pociechy.
 

 

Mama poprosiła kasjerkę o wyciągnięcie gry na konsolę XBOX z gablotki. Jak pamiętam, to była gra „SNIPER 2”, krwawa gra, dozwolona od lat 18. Tata synka również uśmiechnięty, powiedział do żony – „Kuba lubi takie strzelanki” – po zeskanowaniu gry z dużym napisem „18+” mama wręczyła Kubie grę z uśmiechem, w geście prezentu. Nastolatkowi zaświeciły się oczy, równocześnie serce mi załomotało i pękło z wrzaskiem, rzuciłem do obok stojących rodziców – „jeszcze piwo i pornola mu kupcie! Też jest dla dorosłych!” Zmieszani i zaskoczeni moją reakcją, bez słowa, spakowali w reklamówki zakupy i wyszli oglądając się wrogo.
Istnieją dziesiątki różnych badań naukowych na temat wpływu gier na dzieci i młodzież, jedne ostrzegają przed jakimkolwiek graniem, drugie zezwalają na krótki czas przy odpowiednich dla wieku grach, więc trudno się połapać kto ma rację. Chciałbym w tym artykule przedstawić swoje wieloletnie doświadczenia jako ojca 4 synów.

 

Czytaj dalej

Lepszy widok

Lepszy widok

W dniu dzisiejszym w rejonie budowanego punktu widokowego wycięto kilka drzew, co dość skutecznie odsłoniło widok na Zalew Wiślany i Suchacz. Jest coraz ładniej, a będzie jeszcze. - Tylko niech ta wiosna już w końcu nadejdzie. - powiedziała jedna z odwiedzających budowę elblążanek. 

 

msj

Zebranie Wiejskie

Zebranie Wiejskie

 

Zebranie Wiejskie z udziałem burmistrza, radnych i rady sołeckiej odbędzie się 26-04-2017 r. (środa) o godzinie 18.00 w świetlicy wiejskiej w Suchaczu.

Wygenerowano w sekund: 0.35
14,221,438 unikalne wizyty