Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Listopad 2017 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Rangóry, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Las-Drewno-Historia

Las-Drewno-Historia

Nadleśnictwo Elbląg i Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zapraszają na otwarcie wystawy Las-Drewno-Historia, które odbędzie się na terenie dziedzińca (koło chaty wikińskiej), 30 maja 2018 o godzinie 11:30.

 

Drewno towarzyszy człowiekowi od niepamiętnych czasów. Pierwotne lasy dostarczały opału, materiałów do wyrobu przedmiotów użytkowych, narzędzi i broni. Nasi przodkowie budowali osady i umocnienia z tego cennego surowca. Z drewna powstały także pierwsze obiekty kultu i wytwory sztuki. Rozwój techniki i technologii w XIX wieku, który zapoczątkował rewolucję przemysłową, spowodował, że las stał się nie tylko źródłem zaopatrzenia człowieka w różnego rodzaju produkty, ale przede wszystkim sposobem użytkowania ziemi, a w efekcie produkcją drewna. Pozyskiwanie tego surowca przyczyniło się do rozwoju wielu gałęzi przemysłu. Kiedy jednak naturalny potencjał lasu przestał zaspokajać coraz bardziej rosnące potrzeby, zaczęto zastępować naturalne drzewostany szybko rosnącymi gatunkami: sosną i świerkiem. Dopiero rozwój nauk biologicznych, a przede wszystkim leśnych, pokazał, jakie mogę być konsekwencje tej daleko idącej zmiany. Wówczas zaczęto traktować las, jako wewnętrznie zrównoważony, złożony ekosystem. Naukowcy i praktycy leśnicy wypracowali nowoczesne metody gospodarowania lasem, których celem jest zachowanie istnienia lasu dla kolejnych pokoleń przy jednoczesnym godzeniu potrzeb społecznych np. rekreacja i turystyka, ochronnych - objęcie ochroną roślin i zwierząt poprzez tworzenie różnych form ochrony przyrody jak np. rezerwaty czy strefy ochronne wokół gniazd ptasich i gospodarczych, czyli dostarczanie do przemysłu wciąż niezastąpionego surowca drzewnego. 


Dzicze barłogi

Dzicze barłogi

Są w lesie takie dziki, które zamiast zaszywać się w gęstych krzewach wolą spać pod otwartym niebem. 

 

 Na zdjęciu widać trzcinowiska nad Zalewem Wiślanym, a w nich dzicze barłogi (jasne okrągłe plamy), na barłogach korzystające z życia dziki (ciemne plamki). Pomiędzy barłogami widać także ścieżki którymi poruszają się dziki. 


Fot. z lotu ptaka Leszek Skrzelowski

Festiwal kultur

Festiwal kultur

Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza serdecznie zaprasza koła gospodyń, stowarzyszenia, grupy formalne i nieformalne, kapele i zespoły ludowe do udziału w operacji „Dziedzictwo kulturowe a rozwój obszarów wiejskich”. Operacja składa się z dwóch komponentów: „Festiwalu Kultur” oraz Konferencji, które odbędą się w Olsztynie, w dniach 2 – 3 lipca 2018 r.

 

„Festiwal Kultur” to przegląd zespołów ludowych oraz prezentacja rękodzieła ludowego. Miejsce i data: Olsztyn, 2 lipca 2018 r., godz. 11.00 – 15.00. Przegląd ma charakter konkursu, do udziału w którym zapraszamy zespoły, kapele, grupy zajmujące się muzyką ludową działające na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Przegląd obejmuje następujące dwie kategorie: 1. Śpiew i 2. Taniec. Nagrody w każdej z kategorii: I miejsce – 700 zł, I I miejsce – 600 zł, III miejsce – 500 zł, trzy wyróżnienia po 400 zł każde.
 

 

 Regulamin przeglądu    

 Karta zgłoszeniowa – zespoły    

 Klauzula informacyjna    

 Zgoda na przetwarzanie danych    
 

 

Stowarzyszenia, koła gospodyń, zespoły ludowe, grupy prowadzące działalność w zakresie sztuki, rękodzieła zapraszamy do prezentacji swoich wyrobów na stoiskach ekspozycyjnych (w trakcie trwania przeglądu).
Karta zgłoszeniowa – stoisko    


Sprzątanie Suchacza

Sprzątanie Suchacza

W miniony wtorek tj. 15 maja br. członkowie i sympatycy terenowego Koła PZERiI z Suchacza sprzątało zieleniec koło pomnika bitwy morskiej z 1463 roku.

 

Ogromne brawa i serdeczne podziękowania także pod adresem kilku młodych ludzi, którzy spontanicznie wzięli udział w tej pożytecznej akcji. Warto jeszcze dodać, że podobne prace porządkowe na rondzie  prowadziła Rada Sołecka oraz, a na terenie przyległym do świetlicy wiejskiej panie z KGW. Akcja zorganizowana była pod kątem planowanej na 17 bm. wizyty  komisji konkursowej ze Starostwa Powiatowego, mającej dokonać podsumowania konkursu "Wieś z inicjatywą". Jak Suchacz wypadnie w tym rankingu? Przekonamy się o tym już w pierwszej połowie czerwca. Jeśli wieś znajdzie się na punktowanej pozycji - oprócz satysfakcji - nagroda jest gwarantowana.  

 

Zobacz zdjęcia: Sprzątanie w Suchaczu

Dyżur sołtysa

Komunikat

14 maja br. (poniedziałek) w godzinach od 17.00 do 18.30 sołtyska Monika Jarkiewicz pełnieć będzie dyżur w świetlicy wiejskiej. Będzie wtedy możliwość dokonania opłat za wywóz śmieci, a także wszelkich

 należności podatkowych.

Pogrzeb Adeli Jeż

Pogrzeb Adeli Jeż

W sobotę 5 maja 2018 roku, na elbląskim Cmentarzu Komunalnym "Dębica", pożegnano najstarszą mieszkankę Suchacza Ś.p. Adelę Jeż. 


Zmarłej w ostatniej drodze towarzyszyła rodzina, przyjaciele oraz znajomi mieszkańcy Suchacza i okolicy. Wieńce i wiązanki kwiatów złożyli także m.in. przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego, Urzędu Miasta i Gminy Tolkmicko, Sołectwa Suchacz, a także delegacje organizacji społecznych z Suchacza, Tolkmicka, Kadyn i Kamionka Wielkiego.

Ś.p. Adela Jeż została pochowana w grobie rodzinnym  położonym w sektorze 10. w rzędzie 19. wraz ze swoimo mężem Ś.p. Józefem (1995) oraz synem Ś.p. Waldemarem (2012). 

Zobacz grób rodzinny w serwisie Grobonet: Grób rodzinny 

Interwencja dla przyrody

Interwencja dla przyrody

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zaprasza komendy i komisariaty policji oraz straże gminne (miejskie) do udziału w konkursie „Interwencja dla przyrody”, zorganizowanym w ramach projektu LIFE „Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody”. Na laureatów czekają praktyczne nagrody – wysokiej klasy latarki i lornetki do wykorzystania w służbie lub pracy w terenie oraz książki o tematyce przyrodniczej. 

 

Zobacz więcej: Konkurs 

Nekrolog

Nekrolog

 

 

2 maja 2018 roku zmarła

przeżywszy 101 lat

Adela Jeż 

Cześć Jej pamięci! 

 

 

Wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie zmarłej Adeli

składają mieszkańcy Sołectwa Suchacz

 

Msza żałobna w intencji Zmarłej odprawiona będzie w sobotę 5 bm.  o godz. 12.30 w kościele parafialnym w Suchaczu, a pogrzeb o godz. 14.00 na Cmentarzu Komunalnym Dębica (Stary Dom Pogrzebowy). 

Sczepienia

Sczepienia

Komunikat

 

Informuję uprzejmie, iż lek. wet. Stefan Mazur (tel. 501 236 013) będzie przeprowadzał szczepienia przeciw wściekliźnie psów i kotów na terenie Sołectwa Suchacz, zgodnie z poniższym harmonogramem:

 

Suchacz:  12 maja br. od 13.00 do 17.00 - parking przy świetlicy na ul. Królowej Marii.

Bogdaniec:  12 maja br. o 12.00 - na osiedlu mieszkaniowym.

Kamionek Wlk.:  14 maja br. o 10.00 koło U. Gajewskiej, o 12.00 koło Pani Jachimskiej, o 13.00 - koło sklepu w Kamionku Wlk., o 14.00 koło baraków.

Nadbrzeże: 14 maja br. o 14.30 na osiedlu Nadbrzeże 7.

 

Koszt szczepienia: 25 zł.

 

    Monika Jarkiewicz

Sołtys Sołectwa Suchacz

 

 

Dobrze wiedzieć

Wścieklizna jest to ostra choroba wirusowa, przebiegająca z objawami zapalenia mózgu i rdzenia, prowadząca nieuchronnie do śmierci. Choroba przenoszona jest na człowieka wraz ze śliną chorego na wściekliznę zwierzęcia. Kontakt z chorym zwierzęciem grozi zawsze poważnymi konsekwencjami.Szczepienie na nią jest obowiązkowe i należy je powtarzać każdego roku. Obowiązek ten od strony prawnej dotyczy szczepienia przeciwko wściekliźnie psów, jednak ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo ludzi i zwierząt, lekarze weterynarii zalecają, aby również koty i fretki, które wypuszczane są na zewnątrz poza mieszkania - szczepić przeciw tej chorobie. Art. 85 ust 1a. Kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, a w przypadku wprowadzenia obowiązku ochronnego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie – od tego obowiązku – podlega karze grzywny od 20 do 500 zł.

Obowiązek szczepienia psów
Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt w art. 56 ust. 1 nakłada obowiązek na właścicieli psów (powyżej 3 miesiąca życia) ochronnego szczepienia ich przeciwko wściekliźnie. Pamiętajmy - wścieklizna ciągle jest chorobą śmiertelnie groźną dla człowieka i wyłącznie wczesna pomoc może uratować mu życie. Nie lekceważmy tego!

Wygenerowano w sekund: 0.44
27,144,968 unikalne wizyty