Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

Kalendarz

<< Marzec 2017 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Ten rząd nie przekopie Mierzei Wiślanej

Ten rząd nie przekopie Mierzei Wiślanej

PiS chce konfliktu z ekologami, Komisją Europejską i Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Wtedy premier Szydło powie: „mamy czyste ręce, chcieliśmy budować, ale wrogowie przeszkodzili”

 


GRZEGORZ SZARO: Specustawa w sprawie budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną będzie głosowana w Senacie w połowie marca. Zdecydowana większość senatorów, także tych z PO, będzie za. Wynik głosowania jest przesądzony?

JERZY WCISŁA: Nie ma alternatywy. Dziś rząd PiS rozdaje karty i nie możemy zaproponować innego sposobu procedowania budowy kanału, nawet jeśli do końca się z tym sposobem nie zgodzimy.
GSz. Jakie są główne minusy specustawy?

JW. – Jest zasadna – bo upraszcza i przyspiesza procedury administracyjne – przy budowie autostrady, która ma prowadzić przez tereny różnych właścicieli i byłyby problemy z przejmowaniem gruntów. Ułatwia i znacznie skraca wówczas proces przejmowania tych gruntów. W przypadku budowy kanału przez mierzeję sprawy własnościowe są uregulowane (wszystkie tereny należą do skarbu państwa albo samorządów – red.). Specustawa ma więc wyłącznie znaczenie dla ominięcia konsultacji społecznych odnośnie tzw. spraw środowiskowych. Eliminuje ten obowiązek, więc rząd, jako inwestor, nie będzie musiał rozmawiać z ekologami i okolicznymi mieszkańcami.

Komandor Jerzy Sukow podsumował sezon bojerowy

Komandor Jerzy Sukow podsumował sezon bojerowy

W sobotę w Okartowie na Jeziorze Śniardwy rozegrano ostatnie 3 wyścigi bojerowych zmagań tegorocznej zimy w Polsce. To był wyjątkowy sezon, z wieloma startami i rekordową ilością zdobytych medali - podkreśla Komandor Floty Polskiej DN Jerzy Sukow. 

Fot. Jacek Kwiatkowski

 

Więcej na: Sailing

 

Światłowód dla Suchacz

Światłowód dla Suchacz

Uwaga mieszkańcy Suchacza!

 

Jest możliwość uzyskania dostępu do Internetu za pośrednictwem światłowodu, a tym samym na radykalną zmianę jakości transmisji danych. Zainteresowani takim rozwiązaniem proszeni są o kontakt z sołtysem pod. nr tel. 609 776334.

 


Bociany już są!

Bociany już są!

To już pewne jak „amen” w pacierzu, że idzie do nas wiosna. Idzie i to dużymi oraz szybkimi krokami. Nie dość, że robi się cieplej i śnieg powoli znika, to jeszcze mamy gości, których kochamy najbardziej. Bo to ci goście zwiastują zmiany pogodowe, na które czekaliśmy od kilku miesięcy. Pierwsze bociany wylądowały!

 

Bardzo lubimy podawać dobre wiadomości, a te właśnie do takich się zaliczają. Idzie do nas wiosna. I wygląda na to, że przyjdzie szybciej niż się spodziewaliśmy. Jeszcze około tygodnia temu całe miasto walczyło ze śniegiem, a w tej chwili cierpliwie czekamy aż śnieg zniknie całkiem. Nie tylko z powodu padającego deszczu, ale również znacznie wyższych temperatur.

To nie wszystko. Podejrzewamy, że nie tylko nam przyjemnie ogląda się bociany. A pierwsze właśnie już do nas dotarły. Następne szykują się do lotu do Polski. Natura w takich przypadkach się nie myli i na pewno nie da się jej oszukać. Skoro ptaki tu przybyły, będą musiały żerować, a to oznacza, że pożywienia w śniegu już szukać nie będą. Dodamy, że nie jest to nic dziwnego, że do naszego kraju już w lutym przylatują bociany. W poprzednich latach było podobnie i podobnie wcześniej niż zwykle zaczynała się wiosna. Choć różnie też bywało na święta wielkanocne. Na pewno wielu pamięta lepione ze śniegu wielkanocne zające. Na szczęście takie anomalnie pogodowe trwały bardzo krótko.

 

Źródło: DzieńDobryBiałystok

Brydżowy turniej miast

Brydżowy turniej miast

Drużyna gospodarzy została zwycięzcą I Drużynowego Turnieju Miast Partnerskich w brydżu sportowym o Puchar Przechodni Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego.

 
Po dwóch dniach rozgrywek poznaliśmy zwycięzców I Drużynowego Turnieju Miast Partnerskich w brydżu sportowym. Trofeum – czyli Puchar Przechodni Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego zdobyła drużyna gospodarzy. Na drugim miejscu uplasował się team z Wilna, a na ostatnim znalazła się druga elbląska drużyna. W turnieju wzięło udział 6 teamów – z Ronneby ze Szwecji, Tarnopola na Ukrainie, niemieckiego Leer, litewskiego Wilna oraz 2 drużyny gospodarzy. Drużynowy Turniej Miast Partnerskich poprzedził XX Żuławski Międzynarodowy Kongres Brydża Sportowego im. Arcymistrza Międzynarodowego Mirosława Wołka. W Kongresie bierze udział około 400 brydżystów z Polski i Europy. Patronat honorowy nad imprezą sprawuje prezydent Witold Wróblewski.
 

Źródło: Portel.pl 

 

Od redakcji

W turnieju brała udział, i znalazła się w zwycięskiej grupie pucharowej, Iwona Wierzbicka, członkini Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś.

 


Tragiczny wypadek na 504

Tragiczny wypadek na 504

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło wczoraj na DW 504, tuż za Jelenią Doliną. Około godziny 16.00 samochód osobowy VW golf uderzył w przydrożne drzewo. Kierowca pojazdu 68-letni mężczyna ponióśł śmierć na miejscu, a pasażer doznał obrażeń ciała. Na skutek uderzenia pojazd był tak silnie zgnieciony, że strażacy musieli użyć specjalistycznego sprzętu aby wydobyć z wraku ludzi. 

 

Źródło: Portel.pl

Rozbudowa Stanicy Wodnej w Nadbrzeżu

Rozbudowa Stanicy Wodnej w Nadbrzeżu

Dawniej należała do Ministerstwa Obrony Narodowej, a od kilku lat jest w rękach powiatu elbląskiego. Po modernizacji w 2014 r. uruchomiono na jej terenie przystań morską. Mowa o Stanicy Wodnej w Nadbrzeżu, która w każdym sezonie letnim jest oblegana przez turystów i żeglarzy. Jej właściciel - Starostwo Powiatowe w Elblągu już myśli o jej rozbudowie. Jeżeli uda się pozyskać środki, miejsce to ma wzbogacić się o nową infrastrukturę do cumowania, przechowywania oraz obsługi jednostek pływających. Powstać mają także cztery nowe budynki, w tym obiekty obsługi turystycznej i bosmanatu. 


Czytaj więcej: Info

Pamiątkowy medal

Pamiątkowy medal

Artykuł w nadzalewowych cegielniach jaki opublikowałem niedawno na naszej stronie, ma już swoje pierwsze reperkusje. I tak: pamiątkowy medal o średnicy 43 mm wydany z okazji 700-lecia Elbląga wykonany jest z gliny i wypalony prawdopodobnie w kadyńskiej cegielni znaleziony został w okolicy Połonin koło Suchacza. Fotografia wzbogaciła już nasze wirtualne muzeum cegielnictwa. Apeluję w dalszym ciągu o nadsyłanie podobnych materiałów.   

 

Sylwester M. Jarkiewicz

 

Fot. Danuta Grabowska-Gitlin.

Poduszkowiec uratował wędkarzy

Poduszkowiec uratował wędkarzy

Należący do Morskiego Oddziału Straży Granicznej poduszkowiec SG-411 uratował na Zalewie Wiślanym czterech wędkarzy uwięzionych na krze lodowej.

W dniu 22 lutego br. w godzinach południowych placówka Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej w Starej Pasłęce została poinformowana przez funkcjonariuszy PSP w Braniewie, że na Zalewie Wiślanym na wysokości Różańca czterech wędkarzy zostało uwięzionych na krze lodowej i nie może samodzielnie powrócić na brzeg. Wobec powyższego do akcji skierowany został SG-411, jeden z dwóch poduszkowców typu Griffon 2000 TD Mk III, bazujących na stałe w okresie zimowym nad Zalewem Wiślanym. Po dotarciu do wędkarzy, aby nie dopuścić do załamania się lodu załoga poduszkowca nakazał mężczyznom rozproszyć się. Następnie jeden z funkcjonariuszy ubrany w specjalny skafander oraz zabezpieczony linką asekuracyjną, zszedł na lód i po kolei ewakuował wędkarzy na pokład SG-411. Żaden z amatorów wędkarstwa podlodowego nie potrzebował pomocy medycznej. Po przetransportowaniu na ląd zostali oni przekazani służbom ratowniczym. Była to już kolejna akcja ratownicza przeprowadzona na tym akwenie przez załogę poduszkowca typu Griffon 2000 TD Mk III. Żaden inny pojazd znajdujący się na wyposażeniu służb ratowniczych na tym obszarze nie dysponuje tak unikatowymi możliwościami jak operowania zarówno na wodzie, jak i na lądzie oraz lodzie. Należy mieć więc nadzieje, że wykorzystywane jednostek tego typu na Zalewie Wiślanym nie zakończy się wraz z końcem służby obecnie eksploatowanych poduszkowców.

 

Źródło: defence24; fot. A. Nitka

Wygenerowano w sekund: 0.34
13,421,199 unikalne wizyty