Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

Kalendarz

<< Marzec 2017 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Tak wyglądały ostatnie chwile wojny na Mierzei

Tak wyglądały ostatnie chwile wojny na Mierzei

U ujścia Wisły i na mierzei II wojna światowa zakończyła się później, niż w Berlinie. Opóźnieniu zakończenia walk winne były inaczej ustawione zegarki i wzajemna nienawiść. Wcześniej, na tym skrawku lądu między wodami morza i zalewu, przez trzy miesiące trwały ciężkie walki. Dziesiątki tysięcy niemieckich żołnierzy biły się tu dla osłony ewakuacji ludności cywilnej i dla szansy własnego odwrotu. Sowieci atakowali ich bez pardonu aż do 9 maja 1945 roku. 

 

Czytaj dalej:

Tak wyglądały ostatnie chwile wojny na Mierzei

 

Dziennik Bałtycki o Suchaczu

Dziennik Bałtycki o Suchaczu

Do Suchacza pięknie położonego nad Zalewem Wiślanym przyjeżdża rok rocznie sporo turystów i wczasowiczów.  Ciągnie ich tu piękno krajobrazu oraz dogodne warunki do letniego odpoczynku, jakie zapewnia im plaża, strzeżona przez ratowników oraz sporo zieleni. Gospodarze tej miejscowości dbają zresztą, by ich miasto miało dużo skwerów, kwietników, klombów, by wyglądało zielono i estetycznie. W centrum Suchacza wśród zieleni znajduje się pamiątkowy obelisk ufundowany przez mieszkańców Ziemi Elbląskiej. Upamiętnia on rok 1463, w którym to flotylla elbląsko-gdańska rozgromiła flotę krzyżacką.

 

Fot. M. Dmowski
 

 

Źródło: Dziennik Bałtycki - 18 sierpnia 1966 r.


Przejścia nie ma!

Przejścia nie ma!

W nawiązaniu do budowanego punktu widokowego w Suchaczu warto pamiętać, że nie ma do niego dojścia od strony ulicy Słomnickiej! Widoczna na zdjęciu droga przebiega po prywatnym terenie i dlatego poruszanie się nią jest zabronione. Nie można wymagać i żądać, aby właściciel udostępnił go dla celów publicznych. Tym bardziej, że jest inne - oficjalne dojście! Nie ma więc żadnych racjonalnych powodów aby nie szanować cudzej własności! Teren prywatny to rzecz święta i nie powinno się na ten temat nawet dyskutować...

 

msj

Dzierżawa plaży

Dzierżawa plaży

Burmistrz Tolkmicka działając na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. ogospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2016 r. poz. 2147 ze zm.) podaje do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości stanowiących własność Miasta i Gminy Tolkmicko, przeznaczonych do dzierżawy.


Śmigus dyngus

Śmigus dyngus

 

 

Dzisiejszy przymrozek pokrzyżował śmigus-dyngusowe plany...

Nie zabieraj ich z lasu

Nie zabieraj ich z lasu

Mogą sprawiać wrażenie samotnych i opuszczonych przez rozdziców, ale warto wiedzieć, że to jeden ze sposobów na przetrwanie. Dlatego małych pisklaków, sarenek czy zajączków nie powinniśmy zabierać z miejsca, w którym zostały przez nas zauważone. Nawet, jeśli mamy dobre intencje.

 

Czytaj więcej: Portel.pl

Ten magiczny czarny bez

Ten magiczny czarny bez

Kiedyś robiono z niego flety i fujarki, do czego świetnie nadawały się jego puste w środku gałązki. Bywał nazywany hyćką, habzą albo hyczką, czcili go Germanie, którzy składali mu ofiary z chleba, piwa i mleka. Pod groźbą klątwy nie wolno było go ścinać. Bez czarny otaczany był głęboką czcią przez wiele ludów.

 

Czytaj więcej na: Portel.pl

Portel o wiacie widokowej

Portel o wiacie widokowej

Wiaty w kształcie parasola, miejsce do palenia ogniska wraz z ławeczkami oraz tablice informacyjne - z inicjatywą budowy punktu widokowego w Suchaczu wyszła w 2016 r. sołtys Monika Jarkiewicz. Nadleśnictwo Elbląg poparło jej pomysł i obecnie dobiegają końca prace na wzgórzu w pobliżu Zameczku nad Zatoką. Punkt widokowy będzie nową atrakcją w sam raz na zbliżający się sezon turystyczny.

 

Punkt zlokalizowano na historycznym miejscu, gdzie w czasach przedwojennych były tarasy widokowe gospody "Zameczek nad Zatoką". Do Zameczku należały też: sad owocowy oraz stawy rybne. Przed wojną był to ulubiony cel turystyczny w okolicy. Przed Zameczkiem (gospoda i hotel) rozpoczynały się trasy turystyczne. Dziś w budynku jest szkoła, zaś teren z niezłym widokiem na Zalew Wiślany pozostał niezagospodarowany. Zmienić to postanowiła sołtys Monika Jarkiewicz, która wystąpiła do Nadleśnictwa Elbląg z pomysłem budowy w tym miejscu punktu widokowego. Leśnicy przystali na tę propozycję i ją realizują. Prace powinny zakończyć się w kwietniu, więc obiekt zostanie oddany do użytku jeszcze przed sezonem turystycznym. Oby tylko pogoda dopisała, bo póki co, nas nie rozpieszcza.

 

Zobacz album: Wiata widokowa

 

Źródło: Portel.pl

 

Od redakcji:

Dziękujemy serdecznie redakcji Elbląskiej Gazety Internetowej Portel.pl za informację oraz za fotorelację z budowy punktu widokowego. 

Dzień Radia

Dzień Radia

 

 

Dziś Dzień Radia


Wygenerowano w sekund: 0.38
14,221,479 unikalne wizyty