Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

Kalendarz

<< Marzec 2017 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Żniwa 1934

Żniwa 1934

Sierpień kojarzy się ze żniwami. Tak było zawsze. Dziś żniwa nie są wielkim sukcesem, bo tę ciężką pracę wykonują maszyny. Jeden kombajn potrafi obrobić w ciągu kilku godzin 50-hektarowe pole. Dawniej żniwa były niezwykle ciężkim zajęciem dla ówczesnych rolników. Na ten okres mobilizowały się całe rodziny, pracując od świtu do zmierzchu. Zobaczmy na jednej z rodzinnych fotografii jak wyglądała przerwa na krótki odpoczynek i oczywiście skromny posiłek. 

Brakoroby z elbląskiego ZDP

Brakoroby z elbląskiego ZDP

Sprawa naprawa mostku w Suchaczu powróciła szybciej niż można się było tego spodziewać. Wystarczyło zobaczyć jak został naprawiony, aby wyrobić sobie zdanie na temat autorów tych robót.

 

Zaklejone dziury (dosłownie) i przyklejona asfaltem (!) blacha znów wyglądają jak nowe! Asfalt się już zapadł, a blacha jest znów luźna. Sama barierka też jest luźna i oczywiście niepomalowana. Jak można skomentować to brakoróbstwo? Jedno jest pewne, że ten fragment drogi powiatowej nie jest dobrą wizytówką elbląskiego Zarządu Dróg Powiatowych. Nie tylko zresztą ten, bo cała droga biegnąca z Suchacza do Nadbrzeża od lat jest w opłakanym stanie. Tylko jedno słowo ciśnie się na usta...  

 

msj

Po huraganie

Po huraganie

Huragan "Benek" jaki miał miejsce nad Suchaczem kilka dni temu szkód wielkich nie wyrządził. Jedyną to odłamany sporej wielkości konar wierzby, który upadł na parkingu, zagradzając skutecznie wyjazd. Strażacy uporali się szybko z udrożnieniem przejazdu, ale uprzątnięcie szkody okazuje się bardziej skomplikowane.  - Zwalone drzewo nie jest własnością gminy i dopiero po stosownych uzgodnieniach może nastąpić sprzątnięcie drewna i naprawa zerwanych łańcuchów. - skomentowała Monika Jarkiewicz, sołtys Suchacza. - Jeśli ktoś jest chętny do tej pracy i na to drewno może się do mnie zgłosić. - dodała. 

 

msj

Sportowcy wiejscy na start!

Sportowcy wiejscy na start!

Miłośnicy piłki nożnej mogą się już cieszyć! Dwie nowiuteńkie bramki produkcji Polsport wczoraj (8 bm.) zostały dostarczone do Suchacza. Są to aluminiowe bramki typu "Junior"  z siatką. Jeszcze tylko trzeba je zamontować i miłośnicy piłki kopanej będą mogli z nich korzystać. Kto się podejmie tej pracy? Chętni do pomocy mogą się kontaktować w tej sprawie z sołtysem.

 

msj 

Kadyny Folwark Hotel & SPA bez flesza!

Kadyny Folwark Hotel & SPA bez flesza!

Podczas wykonywania zdjęć do filmu "Na Paryż" w Kadynach, była wyjątkowa okazja zrobienia zdjęć przy wykorzystaniu świateł, jakie filmowcy zainstalowali w różnych punktach posesji. Były to potężne reflektory oraz zawieszone na wysokości ok. 10 m lampy znajdujące się wewnątrz specjalnych balonów z napompowanym helem. Takie oświetlenie pozwoliło na piękne, nocne wyeksponowanie unikalnej architektury.  

 

Zobacz zdjęcia: Kadyny Folwark Hotel & SPA nocą  

 

msj

Na Paryż przez ... Kadyny

Na Paryż przez ... Kadyny

W pobliskich Kadynach rosyjska wytwórnia filmowa "Mosfilm" kręci film fabularny Sergeya Sarkisova (58) pt. "Na Paryż". Niektóre jego sceny rozgrywają się we Francji, ale doskonałym - jak się okazało - miejscem dla ich realizacji jest Kadyny Folwark Hotel & SPA.

 

Ten piękny obiekt zwrócił uwagę producenta (Vladimir Klimov) i reżysera (Sergey Sarkisov), którzy postanowili nakręcić niektóre sceny w unikalnych kadyńskich zabudowaniach. Ponad 70-osobowa ekipa robiła zdjęcia 3 i 4 bm. Głównie nocą, ale ogrom pracy można było oglądać na żywo, w dzień poprzedzający filmowanie. Warto było zobaczyć niezwykłą pracę czołowych rosyjskich filmowców z  niezwykle sprawnym zespołem technicznym włącznie. To dzięki nim hotel - dla potrzeb filmu - zmienił nieco swój wygląd. Utworzono m.in. dodatkową kawiarenkę, posterunek policji, a miejsca parkingowe zajęły stylowe samochody i rowery z tamtych lat. Francuska flaga powiewająca dumnie nad całym obiektem uzupełniała tak urządzoną scenografię. Stworzony klimat minionej epoki jaki widzowie zobaczą w przyszłości na filmie, udało się uzyskać dzięki urokliwej architekturze kadyńskiego zespołu pałacowego. To pewnie będzie tylko jeden z licznych filmowych epizodów, ale na tym przecież polega magia kina... 

 

 

Zobacz zdjęcia: Dzień pierwszy

oraz Dzień drugi

 

Portel: Kadyny zagrają w rosyjskim filmie

 

 

Sylwester M. Jarkiewicz

73. rocznica

73. rocznica

Dziś 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.

 

Warto wiedzieć, że groby niektórych uczestników Powstania Warszawskiego znajdują się także na dwóch elbląskich cmentarzach: przy ulicy Agrykola i  na Dębicy. Miejsca ostatniego spoczynku  uczestników Powstania Warszawskiego odnaleźć można przy pomocy portalu Grobonet i zapalić symboliczny znicz. Pochowani są: Stefan Brzozowski, Helena Sobieska-Clar, Irena Byszewska, Jerzy Kwietniewski, Zenon Małczyński, Walenty Stelmach, Roman Sulima-Gilow, Marian Szpyt, Włodzimierz Skolimowski (15-letni członek Szarych Szeregów), Tytus Żychowski i Janina Żychowska. 

 

Sylwester M. Jarkiewicz     

 

Fot. Wikipedia 

IOTA RSGB Contest

IOTA RSGB Contest

W minioną sobotę i niedzielę (29-30 bm.) radiostacja stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś SP0CFF pracowała w międzynarodowych zawodach IOTA RSGB Contest. Współzawodnictwo polegało na nawiazaniu jak największej liczby łączności z radiostacjami zainstalowanymi na wyspach całego świata. 

Nekrolog

26 lipca 2017 roku zmarła

Helena Lustyk

Cześć Jej pamięci!

 

Msza święta w intencji Zmarłej odbędzie się w kościele w Suchaczu w dniu 29 bm. o godzinie 11.00, a pogrzeb będzie miał miejsce na cmentarzu parafialnym w Tolkmicku. 

Wygenerowano w sekund: 1.37
17,354,620 unikalne wizyty