Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Kwiecień 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Rangóry, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

42. Zlot w Nadbrzeżu

42. Zlot w Nadbrzeżu

Włączając się w 100 rocznicę odzyskania niepodległości i akcję Zarządu Głównego PTTK „Na Szlakach Niepodległości”, Oddział PTTK Ziemi Elbląskiej zaprasza do udziału w 42. Ogólnopolskim Zlocie Pamięci Narodowej do Nadbrzeża. Zlot odbędzie się w dniu 14 kwietnia 2018 na trzech trasach. 

 

Ogólnopolski Zlot Pamięci Narodowej ma w swoim głównym założeniu upamiętnienie ofiar hitlerowskich obozów zagłady. Punktem kulminacyjnym Zlotu, są uroczystości pod pomnikiem w Nadbrzeżu poświęconym więźniom, których zmuszono do katorżniczej pracy w dwóch miejscowych cegielniach. Od maja 1942 roku zaczął funkcjonować podobóz KL Stutthof (Aussenkommando) Hopehill (Kamionek Wielki), w którym pracowało początkowo 40 więźniów. Od lata 1943 roku podobóz ten został powiększony o drugą cegielnię w Reimannsfelde (Nadbrzeże).

 
Zbiórka wszystkich uczestników nastąpi o godz. 11:45 przed pomnikiem w Nadbrzeżu, gdzie o godz. 12:00 zostaną złożone wiązanki kwiatów i odprawiona zostanie msza polowa przez proboszcza Garnizonu Elbląg z udziałem Wojska Polskiego. Zakończenie Zlotu odbędzie się na terenie Stanicy Wodnej w Nadbrzeżu, gdzie przewidziane jest ognisko oraz konkursy.
 

Organizator: Oddział PTTK Ziemi Elbląskiej, Współorganizatorzy: Urząd Miasta i Gminy w Tolkmicku, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kamionku Wielkim, Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej, Pułk Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu, Stowarzyszenie na Rzecz Wsi Kamionek Wielki „Wielki Kamień”, Stanica Wodna w Nadbrzeżu.


Zlot organizowany jest przy wsparciu finansowym Gminy Miasto Elbląg i Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 

Źródło: PTTK Elbląg

Uwaga na złodziei

W dniu dzisiejszym (6 bm.)  miała miejsce zuchwała kradzież krokusów zasadzonych w centrum wsi, tuż przy parkingu. Złodziej wykopywał kwiaty i pakował je następnie  do samochodu. Zdecydowana interwencja jednej z suchaczanek przerwała te czynności, ale pewne straty już są. Apelujemy do wszystkich mieszkańców o zwracanie uwagi na tego rodzaju zachowania. 

 

msj

Zmarł były proboszcz Łęcza

Zmarł były proboszcz Łęcza

1 kwietnia br. zmarł ks. Czesław Szulim SDB, proboszcz w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łęczu w latach 1995-2000. Ostatnie lata życia (od 2005 roku) spędził w Ełku, gdzie był współpracownikiem w duszpasterstwie, spowiednikiem. Ks. Czesław Szulim urodził się 22 lipca 1942 roku w Baranowie, a zmarł 1 kwietnia w Elblągu. Msza św. żałobna zostanie odprawiona 5 kwietnia o godz. 12.00 w Łęczu, a ciało kapłana zostanie złożone na cmentarzu parafialnym w Tolkmicku. 

Znalezisko

Znalezisko

Nie trzeba daleko chodzić, aby trafić na coś ciekawego. Tym razem w jednym z drzew przy plaży w Suchaczu znaleziono dziś tkwiący prawdopodobnie od czasów II wojny światowej niewybuch (lub jego fragment). Nie udało się ustalić czym jest ten kawałek żelaza, ponieważ tkwi on w drzewie na wysokości ok. 5-6 metrów. Bez drabiny raczej się nie obejdzie...

 

msj       

Święconki

Święconki

W Wielką Sobotę w kościołach katolickich święcone będą pokarmy. Zgodnie z tradycją w skład święconki powinny wejść: kolorowe pisanki, sól, baranek, chleb, wędlina, chrzan, miód i ciasto.


W Suchaczu uroczystości święcenia będą miały miejsce w sobotę 31 bm. o godzinie 10.00, 11.00 i 12.00. 

Budowa światłowodu już zaowocowała!

Budowa światłowodu już zaowocowała!

Wykopy pod światłowód w Suchaczu odsłoniły kolejną tajemnicę z czasów II wojny światowej. Przypadkowe znalezisko okazało się niezwykłą pamiątką ukrytą przez nieznanego oficera Wehrmachtu. Na odkrycie skrzynia czekała 73 lata!

 

Cofający się przed naporem Armii Czerwonej żołnierze 1 Frontu Białoruskiego nie mieli wielu możliwości zabierania ze sobą osobistych rzeczy. To był też doskonały czas dla żołnierzy Wehrmachtu, dla których zbliżająca się klęska III Rzeszy oznaczała w najlepszym przypadku niewolę. Wyjściem dla wielu tak myślących ludzi była dezercja. Ale co zrobić z wieloma rzeczami, które towarzyszyły wojskowym na Wschód i podczas odwrotu? Ocalenie było możliwe tylko poprzez ich ukrycie, z nadzieją, że kiedyś nadarzy się okazja do ich odzyskania. Takie właśnie rozumowanie towarzyszyło zapewne nieznanemu hitlerowskiemu oficerowi, który postanowił przechować swoje prywatne dobra zostawiając je właśnie na terenie dzisiejszego Suchacza. To jedna z hipotez, bo możliwe jest także, iż zawartość została ukryta przez jakiegoś miejscowego chłopa. W obu przypadkach losów właściciela można się tylko domyślać. Dopiero po 73. latach przypadkowo znaleziono skrzynię z jej cenną zawartością. To wielka gratka dla kolekcjonerów militarii  Widać to wszystko na zdjęciach! Warto jeszcze dodać, że cała zawartość jest w doskonałym stanie. Stało się tak dzięki świetnemu zabezpieczeniu przed wilgocią. Tak dobremu, że nawet cygara były na tyle suche, że można je było zapalić. - To cenne znalezisko będzie dla mnie pamiątką po "wykopkach" w Suchaczu. - powiedział szczęśliwy znalazca, operator jednej z koparek. - Na razie nie myślę się tego pozbywać. - dodał na zakończenie rozmowy. 

 

Zobacz 12 zdjęć: Znalezisko 

 

msj   

Wesołych Świąt

Radosnych Świąt Wielkanocnych

mieszkańcom sołectwa Suchacz życzą

członkowie i sympatycy

Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


 

Zdjęcie użytkownika Sylwester Marian Jarkiewicz.

Konkurs palmowy rozstrzygnięty

Konkurs palmowy rozstrzygnięty

W niedzielę 25 marca br.  w parafii pw. św. Jakuba w Tolkmicku,  po uroczystej  mszy świętej rozstrzygnięto konkurs "Na najpiękniejszą palmę wielkanocną".

 

Kościół wypełniły kolorowe palmy. Duże i małe, specjalnie przygotowane na ten regonalny konkurs. Ocenie jury podlegało 54 prac z Porodzia, Elbląga, Suchacza, Tolkmicka, Łęcza, Kadyn oraz z niektórych przedszkoli i szkół, a także stowarzyszeń i świetlic wiejskich. Sołectwo Suchacz reprezentowały palmy wykonane przez niezawodne "Sasanki", koło terenowe Polskiego Związku ERiI oraz Elżbietę Sekułę z Bogdańca. W tym roku Komisja nie przyznawała żadnych miejsc. Uznano bowiem, że wszystkie są piękne i zasługują na wyróżnienie. Dlatewgo też autorzy wszystkich palm otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Organizatorami konkursu byli: Parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku, Starostwo Powiatowe w Elblągu, Urząd Miasta i Gminy Tolkmicko, Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu oraz Stowarzyszenie Oratorium im. św. Jana Bosko w Tolkmicku.   

 

jh/msj 

 

Zobacz zdjęcia: Konkurs 2018

 


Palmy z Suchacza Jolanta Hirko tak oto opisała: 

Palma nasza znów wysoka, aż do nieba

W trzech kolorach jest zrobiona: biały, żółty i niebieski, kolor kościoła, maryjny i papieski.

Na dole palemki małe i jaja kolorowe, choć styropianowe.

Palemki  seniorzy robili, kwiatki kręcili i jak dzieci się cieszyli.

W tym roku z całego  powiatu też palmy zaproszono,

a w niedzielę Palmową wyniki ogłoszono.

Kwiatów na palmach tysiące jak stokrotek na łące,

Wszystkie palmy w procesji udział brały, pięknie się prezentowały.

Na kategorie komisja palmy podzieliła i każdemu na koniec nagrodę wręczyła.

In Post w Tolkmicku

In Post w Tolkmicku

Od dzisiejszego dnia tj. od 23 bm. na parkingu  Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tolkmicku zainstalowany został Paczkomat 24h, którego operatorem jest In Post. Firma świadczy usługi pocztowe przez 24 h na dobę. Warto jeszcze dodać, że In Post to serwis świadczący także usługi kurierskie podobnie jak DPD, UPS, GLS itp.

Wygenerowano w sekund: 1.49
27,075,976 unikalne wizyty