Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Styczeń 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

28. Finał WOŚP

Obraz może zawierać: tekst „28 2020 FINAŁ wielka or świątec pomc Suchacz”

Spotkanie Opłatkowe w Suchaczu

Spotkanie Opłatkowe w Suchaczu

 

Dzisiejsze Spotkanie Opłatkowe jakie miało miejsce 15 grudnia 2019 roku było kolejną, wspaniałą okazją do wspólnego świętowania.
Brawa dla organizatorów: Rady Sołeckiej (Monika Jarkiewicz, Katarzyna Rogowska, Aleksandra Simińska i Marta Przespolewska), Koła Gospodyń Wiejskich (Dorota Rynkiewicz, Anna Kwidzyńska, Barbara Iwko i Bogusława Dec), KERiI, Świetlicy Wiejskiej oraz zespołu wokalnego "Sasanki". Na specjalną uwagę zasługiwały występy dzieci (Lenka, Marysia, Julcia i Zosia), młodzieży (Marceli) i zespołu "Sasanki". Szczególnie urzekały nastrojowe piosenki tych pierwszych. To były dobrze przygotowane pod każdym względem występy. Dla wielu zebranych ciekawostką był krótki pokaz gry na flażolecie, oryginalnym instrumencie dętym. Wykonawcą był czternastoletni Marceli Kaszczyński, od niedawana mieszkaniec Suchacza. Oczywiście punktem kulminacyjnym spotkania było tradycyjne dzielenie się opłatkiem i wzajemne życzenia - uroczystość poprzedzona wystąpieniami Burmistrza Tolkmicka Magdaleny Dalman, proboszcza Janusza Niksa i wikariusza Wiesława Jakowczyka. To była wzruszająca chwila, która raz w roku uzmysławia ludziom sens życia i konieczność harmonijnego współistnienia. Tak było i tym razem...Zachęcam do obejrzenia 116 zdjęć w dwóch odrębnych galeriach zainstalowanych w serwisie Facebooka.

Spotkanie opłatkowe mogło się odbyć dzięki nw. Ludziom Dobrej Woli: Aleksandra Simińska, Katarzyna Rogowska, Honorata Sobieszczańska, Barbara Meller, Wiesława Pokropska, Bożena Osińska, Marta Przespolewska, Dorota Rynkiewicz, Barbara Iwko, Monika Jarkiewicz, Anna Kwidzyńska, Bogusława Dec, Marlena Szulc, Eliza Stodolska, Renata Szewczyk, Iwona Pęczkowska, Jolanta Hirko, Dorota Gaik-Dużyńska, Krystyna Czajkowska, Krystyna Mrozińska, Elżbieta Sekuła, Andrzej Pęczkowski. Kolędy grał i śpiewał Zbigniew Pisarkiewcz.

 

 

 

 

Zobacz fotorelację:


Spotkanie opłatkowe cz. 1.

Spotkanie opłatkowe cz. 2.

 

msj

Bądź św. Mikołajem dla swojego sąsiada

Bądź św. Mikołajem dla swojego sąsiada

W dniach 13 - 15 grudnia br. w ramach corocznej akcji „Bądź świętym Mikołajem dla swojego sąsiada” organizowanej przez Sołtysa i Radę Sołecką, zbierane będą artykuły spożywcze dedykowane najbardziej potrzebującym, samotnym mieszkańcom naszego sołectwa. Każdy może się przyłączyć do tej szlachetnej akcji. W obu miejscowych sklepach są specjalne pojemniki na zbierane artykuły.

 

msj

Spotkanie

Obraz może zawierać: tekst

Nasza choinka

Nasza choinka

Pogoda dopisała, to i stawianie i dekorowanie choinki poszło dziś bardzo sprawnie:) W akcji Choinka w Suchaczu uczestniczyli: Kasia, Madzia, Monia, Dorotka, Ola, Marcin, Włodek, Karol, Artur, Robert, Leszek, Bogdan i oczywiście Sylwuś. Za użyczenie drabiny dziękujemy Basi i Markowi. Wszystkim serdeczne podziękowania od  sołtysa. Specjalne podziękowania dla sponsora choinki Pani Eli Kłusewicz, która już po raz piąty podarowała sołectwu Suchacz piękne 7-metrowe  drzewko. Dzięki również Anetce za pomoc techniczną:)

 

Zobacz zdjęcia: Choinka 2019

W Starszydłowie

W Starszydłowie

Sasanki i Seniorzy już po Andrzejkach. Imprezę w świetlicy "W Straszydłowie" śmiało można uznać  za super udaną. Były wróżby, czarownice, wiedźmin, loteria i specjalna  licytacja kosza obfitości z przeznaczeniem pozyskanych środków na kupno nowego materiału na spódnice dla Sasanek. Kosz wylicytował Stanisław Rogowski z Elbląga, który następnie przekazał go na 28. Finał WOŚP. Licytacja była ostra! W imprezie bawili się - oprócz ludzi z Suchacza i okolicy - goście z Warszawy, Sopotu i Elbląga. Wszyscy zauroczeni organizacją, atmosferą i klimatem, jaki towarzyszył od początku do końca zabawy. 

 

Zobacz zdjęcia: W Starszydłowie

Nekrolog

30 listopada 2019 r. zmarł

 przeżywszy lat 60
śp. Jan Kowalski
mieszkaniec Kamionka Wlk.
Cześć Jego pamięci!


Konkurs

Konkurs

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO

 

„RODZINNA WIGILIA BEZ ALKOHOLU - WIGILIĄ PEŁNĄ RADOŚCI”

 

 

 

 

  1. 1.     ORGANIZATOR

Sołtys sołectwa Suchacz i Rada Sołecka

 

2. CELE KONKURSU

- Propagowanie idei spędzania Wigilii  Bożego Narodzenia w gronie rodzinnym bez użycia alkoholu

- Kształtowanie odpowiednich postaw prorodzinnych i prospołecznych

- Wychowywanie w duchu szacunku dla wartości chrześcijańskich  i rodzinnych

- Rozwijanie twórczych umiejętności dzieci

 

3. TEMATYKA PRAC KONKURSOWYCH

  Praca powinna odzwierciedlać rodzinną atmosferę tego niezwykłego wieczoru, przeżywanego bez  użycia alkoholu.

Palczewo - etap szósty "Wyprawy w czasie"

Palczewo - etap szósty "Wyprawy w czasie"

Palczewo - etap szósty "Wyprawy w czasie"


Docieramy do Palczewa, niewielkiej wsi w gminie Ostaszewo. Wieś mała, ale posiadająca dwa niezwykłe zabytki, które przyjechaliśmy tu obejrzeć. Zaczynamy o małej, drewnianej kaplicy pw. Matki Bożej Częstochowskiej, zbudowanego w 1712 roku. To jedyny taki zachowany drewniany obiekt na Żuławach!! Kilka lat temu przeszedł dość gruntowny remont i w tej chwili jest prawdziwą, cenną ozdobą wsi. Doskonale opisuje go Tomasz Chudzyński: (...) To niewielka budowla drewniana o konstrukcji zrębowej, z niewielką kruchtą w elewacji zachodniej. Obiekt kryty jest dwuspadowym dachem gontowym (w XVIII w. była to strzecha). Wnętrze jest niewielkie, salowe, z wydzielonym od wschodu (za ołtarzem) małym aneksem zakrystyjnym, oświetlone wzdłuż dłuższych boków rzędem niewielkich prostokątnych okien. Elementem charakterystycznym wnętrza jest deskowy pułap osłaniający więźbę dachową z zachowaniem poziomej belki stężającej konstrukcję (zamiast płaskiego stropu). Wyposażenie niewielkiego kościółka pochodzi z baroku. Składa się między innymi ołtarza, ambony będącej wcześniej elementem ołtarza kazalnicowego, rzeźby przedstawiającej ukrzyżowanie, wiszącej figury anioła, świecznika sześcioramiennego oraz pochodzących z drugiej połowy XVII w. organów. Niepowtarzalny klimat nadają wnętrzu barwne polichromie umieszczone na ścianach, drzwiach, prospekcie organowym, a nawet siedziskach ławek. (...)
Kończymy zwiedzanie, bo czeka nas jeszcze prawdziwy gwóźdź programu "Wyprawy w czasie" - obiekt też posadowiony w Palczewie. No, ale to już w następnej relacji.

 

msj

 

Zobacz zdjęcia: Kaplica w Palczewie

Wygenerowano w sekund: 0.86
29,054,234 unikalne wizyty