Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Kwiecień 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Z kompostnikiem taniej!

Z kompostnikiem taniej!

Kompostownik to świetne i praktyczne  rozwiązanie dla wszelkich odpadów zielonych z ogródków przydomowych. Tym bardziej, że już od drugiego kwartału br. posiadacze kompostników będą mniej płacili za wywóz odpadów komunalnych. Fakt jego posiadania będzie trzeba zgłosić w UMiG Tolkmicko, podczas składania nowych deklaracji.  Poza tym korzyści z takiego kompostownika dla każdego ogródka są bardzo przecież oczywiste. Jednym słowem z kompostnikiem taniej i wygodniej!

 

msj

Dobry przykład

Dobry przykład

Doskonały przykład segregowania odpadów komunalnych zobaczyć można przy sklepie wielobranżowym Adama Puka w Suchaczu przy ul. Królowej Marii. To dobra wizytówka świadcząca o gospodarzu tej placówki handlowej. Brawa tym większe, bo całość wykonana jest własnoręcznie, czyli bez większych nakładów finansowych! Można? Można!

 

msj

Kids Can Dance

Kids Can Dance

Kids Can Dance to turniej skierowany dla debiutujących i początkujących tancerzy, nie mających jeszcze dużego doświadczenia tanecznego, jak również tancerzy bardziej doświadczonych. W niedzielnym (16 bm.) turnieju wzieli udział młodzi tancerze w wieku od 4 do 15 lat. W zawodach wystąpiła grupa taneczna z Suchacza pod kierownictwem Magdaleny Krupy. Zajęcia prowadzone przez nią w miejscowej świetlicy wiejskiej dały efekt w postaci II miejsca w turnieju w grupie Revolution, dzieci w wieku 11-13 lat. Brawa, brawa wielkie dla dzieci i trenerki.

 

msj

 

Zobacz zdjęcia: Kids Can Dance

Dyżur

Dyżur sołtysa 

18 lutego 2020 r. od 16.30 do 18.00.

Przyjmowane będą m.in. opłaty za  wywóz śmieci i należności z tytułu podatku od nieruchomości.

Karnawałowy bal w Suchaczu

Karnawałowy bal w Suchaczu

Bal Walentynkow zorganizowany przez Sasanki dla Seniorów i przyjaciół uznać można za bardzo udany. To była świetna zabawa z tańcami, pląsami, konkursami, loterią i licytacją. Miejscowi i zaproszeni goście byli zachwyceni organizacją i atmosferą imprezy. Widać to wszystko na zdjęciach...

 

Zobacz fotorelację: Bal w Suchaczu

Dziękujemy

Dziękujemy

 

 

Miło nam zakomunikować, że w obu opisywanych przypadkach, sygnalizowane problemy o dzikich wysypiskach w Suchaczu i Pęklewie zostały pozytywnie rozwiązane.

Dziękujemy za to Pani Burmistrz bardzo serdecznie!  

W Pęklewie

W Pęklewie

Na zdjęciu obok kolejna wizytówka gminy Tolkmicko. Te samochodowe podzespoły zalegają niedaleko plaży w Pęklewie. Jest to pozostałość z porzedniego roku! Złomiarze zagospodarowali części metalowe, ale reszta z tego samochodu pozostała. Zachęcamy Urząd Miasta i Gminy w Tolkmicku do zajęcia się tą sprawą, czyli uporządkowania śmietniska.

Wesprzyj rehabilitację Filipka

Wesprzyj rehabilitację Filipka

Jeśli ktoś ma ochotę wesprzeć rehabilitację Filipka Bałdygi i przekazać na jego konto 1% ze swojego podatku dochodowego, to proszę bardzo! Chłopca znamy już dość dobrze, bo bywa w Suchaczu na finałach WOŚP i innych imprezach. Np. ostatnio, na 28 Finale, Adam z Suchacza wylicytował specjalnie dla niego piłkę. Jeśli ktoś może, to niech podaruje 1% swojej miłości dla tego chłopca. To nas naprawdę nic nie kosztuje, a dla Niego to szansa na lepsze życie, bo rehabilitacja jest wciąż bardzo potrzebna.

Wzgórze Klepacza

Wzgórze Klepacza

W Suchaczu, zaraz przy wyjeździe ze wsi w kierunku Kadyn, było kiedyś piękne miejsce widokowe zwane powszechnie Wzgórzem Klepacza*. Od strony drogi wojewódzkiej nr 503 plac był obsadzony ozdobnymi krzewami, miał obszerny parking samochodowy i postument informacyjny o otoczeniu, czyli Parku Krajobrazowym Wysoczyzna Elbląska. Dziś pozostały po tym wszystkim tylko wspomnienia. Dzięki uprzejmości nowego właściciela terenu jest jeszcze ogólnodostępny dla każdego, kto ma ochotę na chwilowy odpoczynek.

 

 

Obrazy: klepaczmapa.jpg 

Widoki stamtąd były zawsze niezwykłe. Zalew Wiślany, ze swoją uroczą Mierzeją Wiślaną, był o każdej porze dnia i nocy zachwycający. Nic dziwnego, że miejsce to było licznie odwiedzane nie tylko przez elblążan. Tu urządzały sobie postoje wycieczki autokarowe podążające do Fromborka. Spotkać było tam można małe stragany handlowe z owocami i pamiątkami. Był nawet czas, gdy zbudowano tam duży drewniany taras widokowy z całodobową (!) gastronomią. Można tam było zatrzymać się na grillowanie, bo terenu wystarczało dla wielu chętnych. Na miejscu były napoje, lody, zapiekanki itp. Później komuś to przeszkadzało i cały interes szybko zwinięto, a punkt widokowy zaczął popadać-jak wiele innych miejsc i obiektów-w przysłowiową ruinę. Bez gospodarza szybko stał się wysypiskiem śmieci, a piękny widok na Zalew Wiślany zaczęły zasłaniać krzaki i drzewa. Wkrótce cały teren został przez Urząd Gminy w Tolkmicku sprzedany, a nowy właściciel całą nabytą działkę szybko ogrodził metodą gospodarczą. Ostatecznego dzieła zniszczenia dokonali budowniczowie DW 503, którzy zorganizowali tam skład na różnorakie materiały. Przy okazji wycięto piękne krzewy ozdobne, które porastały od strony drogi, izolując nieco parking od hałasu przejeżdżających samochodów. I tak oto, zdewastowany został uroczy punkt widokowy, z którego suchaczanie byli dumni i którym mogli się naprawdę szczycić.

Sylwester M. Jarkiewicz

 

*

Obrazy: klepacz2.jpg 

 

Władysław Klepacz

 

 

Obrazy: klepaczmarlena.jpg

 

 Marlena Klepacz, córka Władysława Klepacza przy tablicy informacyjnej na Wzgórzu Klepacza w Suchaczu

                                                                 


 Wzgórze Klepacza swoją oryginalną nazwę przyjęło od nieżyjącego już Władysława Klepacza (1925-1999), elbląskiego lekarza pełniącego często dyżury w Pogotowiu Ratunkowym. Wtedy każdy Jego przejazd w pobliżu punktu widokowego kończył się chwilowym przystankiem, właśnie w tym miejscu. Doktor Klepacz był zauroczonym bywalcem Suchacza i nawet w wolne od dyżurów dni często go odwiedzał. Współpracownicy i znajomi wiedzieli, że jeśli nie ma Go w Elblągu, to: najpewniej siedzi na wzgórzu w Suchaczu i podziwia piękne widoki. Tak mawiali m.in. sanitariusze, którzy swojemu szefowi zafundowali nawet niespodziankę w postaci specjalnej drewnianej tabliczki z napisem "Wzgórze Klepacza", którą następnie umieścili w widocznym miejscu, na jednym z drzew. Doktor Klepacz był zachwycony! Szybko wieści te były rozgłaszane i za Jego przykładem podążali do Suchacza inni. Wiedzieli to także mieszkańcy, którzy przejęli tę nazwę i rozpowszechniając ją na co dzień. Dziś już każdy wie, gdzie jest Wzgórze Klepacza, bo nazwa przyjęła się chyba już na stałe.

Wygenerowano w sekund: 0.86
29,333,815 unikalne wizyty