Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Czerwiec 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Rangóry, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Rowerzyści na punkcie widokowym

Rowerzyści na punkcie widokowym

W ramach kolejnej wycieczki rowerowej organizowanej przez elbląski MOSiR, grupa pod wodzą kwalifikowanego instruktora Marka Kama Mareckiego zaliczyła kilka ciekawych punktów na przebytej dziś tj. 10 czerwca 2018 r. 37-kilometrowej trasie i w 30-stopniowym upale. Nagrodą za trud były, oprócz pięknego widoku, świeżutkie racuchy drożdżowe. 

 

Ostatnim etapem na drodze rowerowej wyprawy był Suchacz, z punktem widokowym im. Carla Pudora jako centralnym miejscem przeznaczonym na krótki odpoczynek w naszej wsi. Rowerzyści dotarli tu na swoich maszynach, a kilku  mocarzom udało się nawet wjechać na samą górę. Grupa liczyła ok. 40  młodych i starszych pasjonatów dwóch kółek. Krótki postój był okazją do zaprezentowania przez wiceprezesa stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś kilku osobliwości Suchacza i okolicy, głównie tych o znaczeniu historycznym. Wiceprezes opowiedział m.in. o Zameczku nad Zatoką, o Kolei Nadzalewowej, o suchaczańskich cegielniach, o stawach z przyległymi winnicami i o dawnej osadzie neolitycznej nad Zalewem.  Niespodzianką dla wycieczkowiczów były gorące jeszcze racuchy ufundowane przez Monikę Jarkiewicz, sołtyskę Suchacza. Planowany krótki pobyt przedłużył się do ponad godziny (!) i trwałby jeszcze, dłużej, gdyby nie konieczność powrotu do Elbląga ruchliwą "503". Rowerzyści zadeklarowali przy pożegnaniu, że jeszcze tu na pewno wrócą. Być może jesienią, kiedy będzie lepsza okazja do pieczenia kiełbasy i dłuższe pogaduchy przy ognisku. Dziś było na to zdecydowania za gorąco...

 

Zobacz zdjęcia: Rowerzyści na punkcie widokowym

 

Uwaga! Jeśli ktoś posiada inne fotki z dzisiejszego spotkania, proszę o ich przesłanie na adres: msj@post.pl

 

msj

Suchacz wyróżniony przez Starostę

Suchacz wyróżniony przez Starostę

Suchacz został wyróżniony w konkursie Starosty Elbląskiego pn. "Wieś z inicjatywą - Edycja 2018". Jego uroczyste podsumowanie odbyło się w dniu dzisiejszym tj. 8 czerwca br., podczas posiedzenia Rady Powiatu. Dyplom, czek na 1.000 zł i piękną różę odebrała z rąk Macieja Romanowskiego (Starosty) Monika Jarkiewicz, sołtyska Suchacza. Podobne nagrody otrzymało siedem innych wsi, a laureatem całego konkursu zostało sołectwo Rzeczna, które zdobyło 2. miejsce (miejsca pierwszego Komisja konkursowa nie przyznała). Posiedzenie niezwykle sprawnie prowadził Ryszard Zagalski, przewodniczący Rady Powiatu. 

 

Zobacz zdjęcia: Wieś z inicjatywą - Edycja 2018    


Suchacz - wieś z inicjatywą?

Suchacz - wieś z inicjatywą?

8 czerwca br. w siedzibie  Starostwa Powiatowego w Elblągu odbędzie się podsumowanie wyników konkursu Starosty Elbląskiego "Wieś z inicjatywą - Edycja 2018" oraz wręczenie nagród i wyróżnień. Jak wypadł w tym rankingu Suchacz? Przekonamy się o tym jeszcze dziś.

Rowerzyści w Suchaczu

Rowerzyści w Suchaczu

MOSiR w Elblągu, PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW, Biuro Podróży Variustur, Urząd Gminy w Elblągu oraz Salon Rowerowy Wadecki zapraszają do udziału w kolejnej wycieczce rowerowej po okolicach Elbląga.

 

Leżący nieopodal Elbląga Suchacz to miejscowość  z bardzo ciekawą  i nieznaną powszechnie historią.  Przewodnikiem po tej miejscowości dla rowerzystów jadących w czerwcowej odsłonie Miejskich Wycieczek Rowerowych będzie Wiceprezes Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś Pan Sylwester Jarkiewicz  – informuje Marek Kamm z Działu Organizacji Imprez MOSiR. Trasa: ELBLĄG-Łęcze-Pagórki-Ostrobrzeg-Kadyny-Suchacz-Nadbrzeże-Kamionek Wielki-ELBLĄG. Łączna długość trasy to około 37 km.
W trakcie wycieczki przewidywane są krótkie przerwy na jedzenie, robienie zdjęć itp. Dłuższa przerwa będzie na punkcie widokowym w Suchaczu.  Każdy z uczestników powinien zadbać o dobry stan techniczny swojego roweru. Należy zabrać ze sobą podstawowe akcesoria rowerowe tj. dętkę, łatki, pompkę, klucze. Szczególnie zalecamy posiadanie kasku, warto też zabrać lornetki. Wycieczka odbędzie się bez względu na pogodę. Udział w wycieczce jest bezpłatny.
Wycieczka będzie przebiegała po drogach asfaltowych, z płyt betonowych oraz gruntowych. Organizatorzy zalecają w związku z tym jazdę na rowerach górskich lub trekkingowych z działającymi przerzutkami i amortyzatorami. Podczas dziesięciu tegorocznych edycji Miejskich Wycieczek Rowerowych trwa konkurs dla najaktywniejszych uczestników (uczestnictwo minimum w 7 wycieczkach). Prosimy nie zapomnieć o zabraniu książeczek PTTK. Zwycięzcy konkursu zostaną wyłonieni w grudniu 2018 roku w drodze losowania - na podstawie wpisów w książeczce wycieczek kolarskich PTTK.
Na trasie niedzielnej wycieczki nie zabraknie tradycyjnie także słodkiego wsparcia energetycznego. Tempo jazdy będzie bardzo spokojne, turystyczne w granicach 15 km/h. Zapraszamy całe rodziny i wszystkich chętnych do aktywnego spędzenia czasu na świeżym, wiosennym powietrzu! Dla pierwszych 50 osób są przygotowane mapki GreenVelo: Królestwo nad Zalewem Wiślanym i Królestwo Warmia i okolice.
Ruszamy 10 czerwca o godzinie 10.00 z pętli przy ulicy Ogólnej.

 

Źródło: MOSIR

Centrum Powiadamiania Ratunkowego

System Powiadamiania Ratunkowego wkracza w kolejny etap jakim jest przejęcie obsługi numeru alarmowego 997 przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Od dnia 6 czerwca 2018 r. wszystkie wywołania kierowane na numer alarmowy 997 w województwie warmińsko - mazurskim będą obsługiwane przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie.

200 lat powiatu elbląskiego

200 lat powiatu elbląskiego

W środę, 6 czerwca o godz. 18 w kinie Światowid odbędzie się ostatnie w tym sezonie spotkanie z cyklu "Elbląg na dużym ekranie". Ponieważ wszystko dziś jest inne, a historia mało znana, warto może uciec przed upałem do klimatyzowanego kina, by zobaczyć, jak wyglądało kiedyś Tolkmicko i Kadyny i jak żyło się ludziom w podelbląskiej wsi, nad Zalewem Wiślanym i na Mierzei. Wstęp wolny.
 

 

200 lat temu, 1 lipca 1818 roku rozpoczął urzędowanie pierwszy starosta elbląski. Powiat elbląski obejmował wówczas miasto Tolkmicko oraz majątki i wsie w obrębie granic wytyczonych przez Zalew Wiślany wraz z Mierzeją od północy, od południa przez jezioro Druzno, od zachodu - Nogat i Żuławy Elbląskie, a od wschodu - Wysoczyznę Elbląską. Później wielokrotnie granice te zmieniały się, ale najbliższe Elbląga miejscowości Żuław i Wysoczyzny niezmiennie podlegały elbląskiemu staroście. Z wyjątkiem lat 1975 – 1999, gdy to powiatów w ogóle nie było. Zmieniał się też adres siedziby starostwa. Do końca wojny był to budynek przy placu Grunwaldzkim (na fotografii). Po wojnie starosta urzędował w okazałej kamienicy przy alei Grunwaldzkiej, a później już Powiatowa Rada Narodowa w gmachu przy ul. Wojska Polskiego (do 1975r.). Dziś siedzibą starostwa jest jeden z budynków dawnych koszar przy ul. Saperów.          

 

Jubileusz 200-lecia powstania elbląskiego powiatu jest okazją, by przypomnieć historię najbliższego naszemu miastu regionu. Jest też kilka starych filmów, które opowiadają o tej ziemi. A ponieważ wszystko dziś jest inne, a historia mało znana, warto może uciec przed upałem do klimatyzowanego kina, by zobaczyć, jak wyglądało kiedyś Tolkmicko i Kadyny i jak żyło się ludziom w podelbląskiej wsi, nad Zalewem Wiślanym i na Mierzei. Tradycją odbywających się od roku 2006 spotkań są również konkursy dla widzów. Tym razem nagrody ufundował starosta elbląski.          

 

Seans „200 lat powiatu elbląskiego” rozpocznie się w środę, 6 czerwca o godz. 18 w kinie Światowid. Organizatorami cyklu są: Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu i telewizja Truso.tv.

Remont drogi powiatowej

Remont drogi powiatowej

Zarząd Dróg Powiatowych w Elblągu z/s w Pasłęku, w związku z realizacją zadania pn.: "Remont drogi powiatowej 1136N DW503 - Łęcze - Elbląg na odcinku od km 0+000,00 do km 2+840" informuje, że w dniach 8.06. - 30.06.2018 całkowicie będzie zamknięty odcinek drogi od skrzyżowania z drogą wojewódzką 503 do m. Łęcze. Objazd odbywać się będzie trasą wyznaczoną i odpowiednio oznakowaną przez wykonawcę robót.

25 Lat firmy MaDan

25 Lat firmy MaDan

1 czerwca 2018 roku w salach restauracji Dom Królów w Hotelu Elbląg odbyła się uroczystość związana z obchodami 25-lecia elbląskiej firmy MaDan. Wzięło w niej udział ok. 100 osób, w tym pracownicy, współpracownicy, przedstawiciele krajowych firm grzewczych, a także zaproszeni goście. Przypomnijmy, że założycielem firmy MaDan był nieżyjący już Lech Madeja, a obecnie właścicielem jest Pani Małgorzata Madeja z Suchacza. Opublikowana fotorelacja najlepiej ilustruje to wydarzenie.

 

Zdjęcia: 25 Lat MaDan 

Zagrożenie

Zagrożenie

Od kilku dni (!) nad drogą wojewódzką nr 503 w Suchaczu, w kilometrze 17,2 przewalone przez wiatr drzewo zawieszone jest nad jezdnią na ... napowietrznej linii telefonicznej. Jest to spore zagrożenie dla ruchu, które zostało już dwukrotnie zgłoszone do UMiG w Tolkmicku. Jak na razie efektów tych interwencji brak... 

Wygenerowano w sekund: 0.41
27,220,172 unikalne wizyty