Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Luty 2019 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Spłonęła toyota

Spłonęła toyota

W dniu dzisiejszym tj. 31 stycznia br. około godziny 18.00 w Suchaczu, w pobliżu punktu widokowego Wzgórza Klepacza, spłonął samochód osobowy toyota.

 

- W pewnym momencie zaświeciły mi się wszystkie kontrolki na tablicy rozdzielczej, a spod maski zaczął gwałtownie wydobywać się dym. - mówi kierowca 9-letniego pojazdu - Zacząłem poszukiwać gaśnicy, ale ogień szybko zaczął opanowywać pojazd i musiałem się sam z niego ewakuować. - powiedział. Wezwana straż pożarna przyjechała, gdy praktycznie nie było już czego ratować. Samochód spłonął doszczętnie. Ogień był tak silny, że dwie jednostki straży pożarnej z OSP w Łęczu i Elbląga poradziły sobie dopiero po ok. 30 minutach sprawnie trwającej akcji. (msj/osp)

 

Zobacz zdjęcia: Spłonęła toyota

Nekrolog

Nekrolog

29 stycznia 2019 roku zmarł

przeżywszy 82 lata

śp. Piotr Anuszewicz

Cześć Jego pamieci!

 

Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się 2 lutego br. o godz. 12.30 w kościele parafianym w Suchaczu, msza święta o godz. 13.00, pogrzeb bezpośrednio po mszy na starym cmentarzu komunalnym Elbląg-Dębia.  Uwaga! W Suchaczu będzie podstawiony autobus. 

Święty Kamień

Święty Kamień

Święty Kamień (niem. Heiliger Stein). - Dzisiejsza nazwa znajdującego się tutaj leśnictwa 'Nowy Wiek' nie ma nic wspólnego z 'nowym stuleciem'. Jest to po prostu koślawe tłumaczenie dawnej  nazwy tego punktu osadniczego, położonego na stromym zboczu nad Zalewem Wiślanym, w pobliżu którego znajduje się duży głaz narzutowy o nazwie Święty Kamień (niem. Heiliger Stein). - Osada ta od chwili powstania do 1945 r. nazywała się po niemiecku "Wiek" lub "Wieck", czyli w dosłownym tłumaczeniu „mała zatoka”. Gdy w maju 1899 r. uruchomiono linię Kolei Nadzalewowej (niem. Haffuferbahn - HUB), powstał tutaj przystanek kolejowy o nazwie „Wieck Forsthaus”, czyli Leśnictwo Mała Zatoka. Po 1945 r. został oznaczony jako przystanek kolejowy „Święty Kamień”. Przed 1939 r. do tego leśnictwa należało 291 ha ziemi i mieszkało tutaj 11 osób. "Leśnictwo Wieck" oraz Święty Kamień w okresie międzywojennym były tradycyjnym celem wielu wędrówek pieszych, rowerowych, jak również wycieczek Koleją Nadzalewową (HUB). Na tej trasie kolejowej znajdował się w pobliżu przystanek „Wieck Luisenthal” - po 1945 r. 'Święty Kamień – Cegielnia'. Funkcjonowała tu również mała przystań. Dla potrzeb gości, na wzmiankowanym już wzniesieniu 'Wiecker Berg', uruchomiono gospodę-hotel. Należała ona do Hugo i Berty Riemann, którzy zajmowali się nie tylko gastronomią, ale mieli też gospodarstwo rolne z którego wiele płodów wędrowało dla gości na restauracyjny stół. Dzisiaj trudno jest tutaj trafić, brak jest niezbędnych oznaczeń a jak wiadomo Kolej Nadzalewowa (niem. HUB) - od kilkunastu lat jest już wyłączona z ruchu.

 

Lech Słodownik

Rekord

Obraz może zawierać: tekst

 

Suchacz ma w tym swój skromny udział czyli 11.773,77 zł. Statystycznie Suchacz zebrał po ok. 20 zł/mieszkańca, a Elbląg po ok. 4 zł/mieszkańca. 

Warsztaty w Kadynach

Warsztaty w Kadynach

Podczas ferii  zimowych w kadyńskiej świetlicy, odbędą się warsztaty artystyczne organizowane przez Stowarzyszenie „Kadyny”, Świetlicę Wiejską w Kadynach i Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Będzie twórczo, kreatywnie i pracowicie. 

 

Warsztaty skierowane są w szczególności do dzieci, młodzieży i dorosłych z Kadyn i okolic, ale także do animatorów i instruktorów świetlic. Pierwszego dnia warsztatów instruktorzy plastyki zaprezentują poszczególne procesy tworzenia prac w technice mozaiki szklanej. Uczestnicy będą mieli okazję do wykazania się kreatywnością i dokładnością w pracy twórczej. Szkło jest ciekawym materiałem do pracy, co bardzo zachęca do eksperymentowania zarówno osoby dopiero zapoznające się z tą materią, jak i doświadczonych twórców. Barwy, faktury i stopień przezroczystości dają szerokie spektrum możliwości. Drugiego dnia na warsztat pójdą malowane deski. Uczestnicy zapoznają się ze specyfiką malowania na drewnie, poznają metody nakładania farb i pigmentów. Zajęcia odbędą się w kameralnej grupie, co pozwoli doskonalić umiejętności uczestników.Warsztaty odbędą się w dniach 23 stycznia i 25 stycznia 2019 r. w godzinach: 13.00 - 16.00 w świetlicy w Kadynach. Zajęcia są skierowane tylko do mieszkańców Kadyn i gminy Tolkmicko. Udział w zajęciach jest bezpłatny. 

 

Paula Załuska

U sąsiadów bezpłatne automaty

U sąsiadów bezpłatne automaty

Od niedawna na terytorium kaliningradzkiej obłastii zainstalowanych zostało 1099 uniwersalnych automatów telefonicznych. Można z nich dzwonić za darmo do krewnych i znajomych, a także do szpitali i różnych instytucji. Pożyteczne rozwiązanie, szczególnie dla ludzi nie posiadających telefonów komórkowych.

Jurek Owsiak napisał

Kochani,

Fundacja gra i grać będzie do końca świata i jeden dzień dłużej.

Ja, Jurek Owsiak, złożyłem rezygnację z bycia Prezesem Zarządu. Ale to nadal Zarząd, który się składa z Lidii Owsiak, prof. Piotra Burczyńskiego i  prof. Bohdana Maruszewskiego. To nadal nasze biuro na ulicy Dominikańskiej, które teraz, na pełnych obrotach, do końca lutego będzie rozliczać Finał.  To nadal pracująca Fundacja, która kupuje sprzęt medyczny i prowadzi swoje  działania.
Uważam, że to barbarzyńskie zdarzenie, które miało miejsce na koncercie finałowym musi mieć kogoś, kto także poczuwa się do odpowiedzialności za zorganizowanie takiego przedsięwzięcia. I tak właśnie ja to czuję. Stąd ta rezygnacja z funkcji, która wiązała się z bardzo szerokimi działaniami i decyzjami. Jeszcze bardziej będziemy chcieli pokazać, jak wspaniale graFundacja i jak fantastycznie potrafi realizować swoje cele. Finał przeszedł fenomenalnie.

Z każdego sztabu dostajemy super wiadomości, a policja już ogłosiła, że było wyjątkowo spokojnie, choć morderstwo w Gdańsku wywróciło to wszystko  do góry nogami. Nie przestajemy grać, a z Waszą pomocą myślę, że Fundacja  będzie grać jeszcze skuteczniej.

Każdy z Was niech będzie otwarty na to w jaki sposób reagować na to, co wydarzyło się w Gdańsku. Miejmy w sobie nadal ogromne pokłady przyjaźni. I pamiętajmy, że znowu za rok będziemy chcieli prosić Polaków, aby grali razem z nami.

Podziękujcie wszystkim wolontariuszom, postarajcie się trafić do każdego, kto wspierał Orkiestrę i Wasz sztab. Zróbcie wszystko, aby każdemu podziękować, uciskać, przesłać także od nas gorące podziękowania.  


Dzięki!

Jurek

27. Finał WOŚ

27. Finał WOŚ

Radość z udziału w WOŚP zawsze jest taka sama. Skąd się bierze fenomen imprezy, która jednoczy ludzi? Kluczem jest chyba cel, na jaki zbierane są pieniądze oraz cała fantastyczna oprawa każdego Finału. Przez minione 27 lat impreza nie spowszechniała. Wręcz przeciwnie, z roku na rok nabiera niewiarygodnego rozpędu organizacyjnego.

 

W Suchaczu WOŚP ma równie długą tradycję. Mała, wiejska społeczność zaczynała skromnie, ale zawsze z dużym sercem. Przyciągała głównie młodych ludzi, widzących w WOŚP wielką ideę pomocy innym. Także starsi odkrywali z roku na rok możliwość jednoczącą ludzi. W suchaczańskim sołectwie WOŚP ma swoich wiernych uczestników. W każdym Finale przybywa ich więcej. Trzonem miejscowego wolontariatu są Ludzie Dobrej Woli, czyli wszyscy ci, którzy nie szczędzą swojego czasu i środków na przygotowanie imprezy. To szczególna grupa przyjaciół, która co roku jednoczy się dla realizacji kolejnego Finału. Nie trzeba nikogo nawoływać i tym bardziej przekonywać. Wystarczy magiczne hasło "WOŚP" i zaczyna się praca. 27. Finał 13 stycznia 2019 roku nie był wyjątkiem. Istniejące we wsi formalne i nieformalne grupy społeczne znają swoje zadania, często powielane z innych imprez. Jedni pieką ciasta, inni gotują bigos i grochówkę, jeszcze inni zajmują się napojami. Nadrzędnym działaniem jest program zapewniający wszystkim uczestnikom jak najlepsze spędzenie czasu na wspólnej zabawie. - W tym roku, - mówi sołtys Monika Jarkiewicz, - będziemy mieli występ zespołu „Sentyment” z Tolkmicka, występy dzieci, prelekcję spadochronową, pokazy strażackie i tańce. - Centralnym punktem będzie jak zwykle Licytacja WOŚP, - dodaje. "Odprawa" krótka i konkretna. Sen z oczu organizatorom spędza tylko to, czy dopiszą darczyńcy z przedmiotami i ofertami na licytację. Nic dziwnego, bo to przeważnie bywało podstawowym źródłem  pozyskania środków. Zmartwienia okazały się jednak niepotrzebne, bo różnorodnych fantów znalazło się na iście aukcyjnej ponad 100! - To jednak nie wszystko, - martwiła się nadal sołtyska, - żeby teraz znaleźli się nabywcy. Finał w niedzielę 13 bm. pokazał, że Ludzi Dobrej Woli jest wciąż dużo. Wielu przybyło tylko na licytację, aby kupując wybrany przedmiot lub ofertę, mogło dorzucić swoje kilka czy kilkaset (!) złotych do wspólnej kasy. Zgodnie z przewidywaniami licytacja tortu cieszyła się największą oglądalnością. W tym roku 11-kilogramowy dar Carrefoura sprzedano za 1.000 złotych i następnie podzielono do poczęstunku wszystkich obecnych! Aukcyjnych atrakcji było więcej, np. dwa piękne karmiki, obrazy, kilkanaście sztuk srebrnej biżuterii, cenne pozycje książkowe, koszulki i kubki WOŚP itp. Atmosferę sprzedaży każdego fantu podgrzewała jak zwykle Marlena Szulc i dodatkowo ... Grzaniec Pruski. Na uwagę zasługiwał pokaz strażaków z OSP Łęcze. Zastęp wystąpił dwukrotnie: raz z prelekcją w auli i drugi raz już na zewnątrz, podczas gaszenia prowizorycznie wznieconego pożaru. Dużo radości strażacy sprawili jeszcze dzieciom, których wożono dwoma wozami, na pełnych syrenach i z wszystkimi możliwymi "kogutami".     Kulminacyjnym punktem kończącym 27. Finał WOŚP było tradycyjne światełko do nieba. Pokaz przygotowali sponsorzy  sztucznych ogni, którzy w tym roku - Dali wyjątkowego czadu, - jak podsumowała blisko 5-minutowe popisy na wieczornym niebie Jolanta Hirko.  Słowa podziękowania należą się wszystkim, którzy brali udział w przygotowaniach i realizacji 27. Finału WOŚP, w tym sponsorom bigosu i grochówki (A.K.W. Puk, Małgorzata Kraśniańska), ciast (Paniom z Suchacza i Kamionka Wielkiego), grzańca (Marzena Stokłos, Piotr Bernecki, Katarzyna Rogowska, Jolanta Hirko), sztucznych ogni (Z.P. Jadczuk, A.W. Łęczyccy, M.K. Sobieszczańscy).  Szczególne podziękowania organizatorzy kierują do wszystkich darczyńców za przekazane przedmioty i oferty. To dzięki nim możliwe było zebranie tylu pieniędzy! Najserdeczniejsze kierują także do wszystkich licytujących i zasilających puszki wolontariuszy. Jednym słowem wszystkim, którzy tego dnia w Suchaczu byli, bawili się i zostawili zupełnie dobrowolnie 11.773 zł i 77 gr. 

 

msj   

 

 

Zobacz 231 zdjęć na FB w albumie:  27 Finał WOŚP w Suchaczu         

 

                                                     

HF27FIN

HF27FIN

Podczas 27. Finału WOŚP jaki będzie miał miejsce m.in.  w Suchaczu w dniu 13 bm. (niedziela),  na pasmach HF czynna będzie radiostacja amatorska Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś  o specjalnym znaku wywoławczym HF27FIN. eQSL via: HamLog.ru oraz eQSL.cc

Wygenerowano w sekund: 0.90
28,069,403 unikalne wizyty