Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Październik 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Zgłaszaj do naprawy

Zgłaszaj do naprawy

W związku ze zbliżającym się upływem terminu udzielonej gwarancji na przebudowaną drogę wojewódzką DW503, sołtys Suchacza zwraca się z prośbą o nadsyłanie wszelkich swoich uwag i zastrzeżeń, jakie powinny być wzięte pod uwagę i zgłoszone do dyrekcji ZDW w Olsztynie.  Tel. 609 776 334.

 

msj

Pamiątkowy obelisk

Pamiątkowy obelisk

W ramach przygotowań do obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości, jednym z punktów uroczystości ma być odsłonięcie okolicznościowego obelisku. Ustalono, że kamień z pamiątkową tabliczką posadowiony zostanie w pobliżu świetlicy wiejskiej w Suchaczu. Rada sołecka zwraca się z prośbą o nadsyłanie propozycji dokładnej lokalizacji, czyli wskazanie miejsca przy świetlicy.  

 

msj

Historia jednej fotografii

Historia jednej fotografii

Pani Małgorzata Antczak z Kadyn zamieściła niedawno na swoim fejsbukowym profilu dwa ciekawe zdjęcia autorstwa swojego męża Józefa, znanego mistrza kowalstwa. Zainteresowałem się tym tematem.

 

W ustaleniu sytuacji z obu zdjęć pomogli Piotr Zinko, Katarzyna Konwent i wspomniana Małgorzata Antczak, którzy bezbłędnie opisali zamieszczoną przeze mnie fotografię i leżącą na trawie w Kadynach figurą Jezusa. Oba zdjęcia dokumentują właśnie prace przy zdejmowaniu figury z kapliczki przydrożnej, którym oprócz robotników, towarzyszy ówczesny proboszcz parafii pw. św. Jakuba w Tolkmicku ksiądz Lucjan Dąbrowski. Figura Jezusa wraz krzyżem zostały zdemontowane i oddane do renowacji i ponownie umieszczone w odremontowanej wnęce kapliczki.

 

Kapliczka nosi nazwę Świętego Krzyża i jest niezwykle cennym zabytkiem sakralnym na terenie Kadyn. Jej opis znajduje się wielu publikacjach, w tym m.in. na portalu "Polska niezwykła": 

(...) Na terenie dawnego zespołu pałacowego, przy drodze wiodącej do zabudowań klasztornych znajduje się kapliczka przydrożna pw. Świętego Krzyża z 1777 roku. Jednak na daszku kapliczki na żelaznej chorągiewce jest znacznie starsza data - bo 1687 rok i inicjały Jana Teodora hrabiego von Schlibena - ówczesnego właściciela Kadyn. Jest to bardzo wysoka budowla jak na przydrożną kapliczkę, jest ona otynkowana i pobielona wapnem. Jej górna część ma prostokątnie zamknięta wnękę w której mieści się wielki krucyfiks z rzeźbą Chrystusa. Całość kapliczki przekrywa czterospadowy daszek zwieńczony różą wiatru i chorągiewką. Nieco z boku znajduje się bardzo zniszczona kolumna prawdopodobnie z tego samego okresu. Znajdowała się na niej figura św. Antoniego z Padwy z Dzieciątkiem. Prawdopodobnie była jeszcze trzecia nieopodal z figurą św. Franciszka tworząc zespół obiektów, zwanych w tradycji lokalnej "Trzema Krzyżami". Jest to całkiem prawdopodobne, bo to święci franciszkańscy. (...)

 

Sylwester M. Jarkiewicz 

 

Zobacz zdjęcia: Kapliczka pw. Świętego Krzyża

 


Fot. przedwojenna kapliczki pochodzi z książki "Die Provinz Westpreußen in Wort und Bild, 1915".
Fot. pozostałe: portal Fotopolsk.eu

Szczypta historii

Szczypta historii

Piękna kaskada wodna, która była przedmiotem wczorajszej fotozagadki zadanej na naszym fejsbukowym profilu, znajdowała się dawniej w Suchaczu. Stanowiła odprowadzenie nadmiaru wody z istniejącego w pobliżu Zameczku Nad Zatoką zespołu stawów karpiowych, w przypadkach gdy zastawka nie mogła sobie poradzić ze zbyt dużą ilością wody. Na zadane pytanie o lokalizację prawidłowo odpowiedziała Angela Wojtusiak. Gratulujemy serdecznie! 


msj 

Fot. pochodzi z archiwum Fotopolska.eu

63. Zjazd harleyowców

63. Zjazd harleyowców

Kadyński Hotel Folwark & SPA gości użytkowników motorów znanej marki Harley-Davidson. Spotkali się tu, aby wspólnie zakończyć tegoroczny sezon. Był to już 63. taki zjazd tego międzynarodowego klubu Free Chapter North Poland. Tym razem wybór padł na Kadyny, bo okolica piękna i hotel przyjazny dla organizacji takich imprez. Uroczyście Sezon 2018 zakończyło w Kadynach 84 klubowiczów z Polski, Słowacji, Rosji, Włoch i Węgier. 

 

Zobacz zdjęcia: 63 Zjazd 

 

msj

Historia jednego obiektu

Historia jednego obiektu

Budynek, w którym m.in. ma siedzibę Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Tol-Vita" przy ulicy Zakopiańskiej 2 w Suchaczu znany jest chyba każdemu mieszkańcowi sołectwa. Wielu nawet się w nim urodziło (!), bo przez pewien czas mieściła się tu  porodówka. Obiekt ma swoją długą i ciekawą historię, o której warto wiedzieć siedząc np. w poczekalni do lekarza…

 

Przed wojną

Była to dwupiętrowa budowla z dużymi oknami, podpiwniczona z poddaszem. Pierwotnie należała do bogatej rodziny Doell. Przez miejscowych wieśniaków nazywana był  „pałacem”. Wyróżniała się bowiem piękną architekturą i dobrze utrzymaną całą półhektarową posesją. Byył tu ogród warzywny i przede wszystkim sad owocowy. Po śmierci właściciela, budynek kupił elbląski urząd powiatowy, który urządził w nim dom pomocy społecznej. Zmieniło się wtedy całe otoczenie tego domu. W sąsiedztwie posadowiono drewniany domek, który pełnił rolę budynku gospodarczego z magazynem warzyw włącznie. Tak funkcjonował do 1893 roku, kiedy znów zmienił właściciela. Nabywcą został Moebus, właściciel jednej z cegielni nadzalewowych. Dość gruntownie przebudował on dotychczasowy „pałac”, urządzając w nim mieszkania dla pracowników cegielni. Budynek był więc czymś w rodzaju hotelu robotniczego. Kilka lat później cegielnia mocno podupadła i w końcu została zamknięta. Budynek ponownie zmienił właściciela, przechodząc w ręce najpierw von Senza i następnie Gothardta, który założył tu pensjonat. Od 1928 budynek po raz czwarty zmienił właściciela i dotychczasowy charakter. Elbląski powiat urządził w nim dom opieki dla chorych dzieci.   

 

Obraz może zawierać: dom, niebo, drzewo i na zewnątrz

 

Obraz może zawierać: 4 osoby, uśmiechnięci ludzie, ludzie siedzą

 

Obraz może zawierać: drzewo i na zewnątrz

 

 

 

Po wojnie

Po wojnie w budynku mieścił się ośrodek zdrowia. Po kilkunastu latach  funkcjonowania, W 1969 roku obiekt poddany został gruntownemu remontowi. Zlikwidowano drugie piętro i wykonując płaski dach. Krystyna Czajkowska, która podjęła 1 września 1970 roku swoją pierwszą pracę zawodową tak to wspomina te czasy:

(…) Podjęłam pracę w tutejszym Ośrodku Zdrowia 1 września 1970 r. Budynek był świeżo po przebudowie. Wokół była blisko metrowa warstwa gruzu! Przez tydzień pracownicy ośrodka usuwali gruz, którym uzupełniano pobliskie nierówności terenowe.

 

Obraz może zawierać: drzewo, dom, niebo, śnieg i na zewnątrz

Na piętrze budynku, po jego lewej stronie,  znajdowały się gabinety ginekologiczny i stomatologiczny, izba porodowa oraz tzw.  biuro sanitarne, w którym zatrudniona była pani Tereska,  etatowa pracowniczka elbląskiego Sanepidu. Do Słuchacza dojeżdżała dwa razy w tygodniu. Na tej kondygnacji była także  poczekalnia poradni  "K”, poradni stomatologicznej i toaleta dla pacjentów. Prawą stronę budynku zajmowały dwa mieszkania, jedno dla lekarza oraz drugie, mniejsze (pokój z kuchnią i łazienką) dla pielęgniarki.

 

Na parterze, po prawej stronie, mieściły się gabinety: poradni reumatologicznej, poradni dla dzieci zdrowych (D), poradni dla dzieci chorych (D1). Był też tam pokój szczepień, pomieszczenie socjalne dla pielęgniarek i toaleta dla pacjentów. Po drugiej stronie był gabinet zabiegowy z punktem pobierania materiałów do badań, pokój pielęgniarek środowiskowych, poczekalnia, toaleta dla pacjentów i personelu, rejestracja oraz niewielkie pomieszczenie gospodarcze dla sprzątaczki. Warto jeszcze dodać, że w ośrodku był Punkt Apteczny, który mieścił się w tym samym pomieszczeniu co rejestracja.

 

Po wielu latach funkcjonowania ośrodka w wyżej opisanej postaci, obiekt ponownie przeszedł gruntowną modernizację. Zlikwidowano poradnie i gabinety na piętrze. Niektóre (ginekologiczny i biuro sanitarne) przeniesiono na dół, tworząc w ich miejscach mieszkania. Wkrótce zlikwidowane zostały gabinety: stomatologiczny, ginekologiczny i biuro sanitarne, które funkcjonowały na parterze. W ich miejscu utworzono mieszkanie.

 

Obecnie poradnię w Suchaczu stanowią: gabinet lekarski, gabinet zabiegowy z pomieszczeniem środowiskowym, rejestracja, toaleta i pokój socjalny. Wewnątrz jest pięknie odnowiony i funkcjonalny. Trochę szpeci elewacja, ale są sygnały, że to ma się niebawem zmienić...    

 


 

Obraz może zawierać: roślina, dom, niebo, drzewo i na zewnątrz 

 

 

 

Sylwester M. Jarkiewicz 

 

 

Materiał opracowano dzięki pomocy: Alicji Szczyglak, Krystyny Czajkowskiej, Gerharda Luttkusa, Urszuli Grochulskiej i Piotra Rogowskiego. Fot. współczesna: Piotr Brzezina, Fotopolska.

Kandydat na burmistrza

Józef Zamojcin

kandydat na burmistrza Tolkmicka

kompetentny i skuteczny


 

Obraz może zawierać: 1 osoba, tekst

 

 

 

 

PROGRAM WYBORCZY

KOMITETU WYBORCZEGO WYBORCÓW NASZA GMINA - NASZ DOM.

2018 Rok 

 

 

 

PROPOZYCJE SPOŁECZNE


- więcej projektów miękkich podnoszących integrację społeczną,

- większe zainteresowanie mieszkańców otwieraniem swojej działalności gospodarczej,

- ulgi dla przedsiębiorców zatrudniających nowych pracowników,

- podnoszenie profesjonalnych kompetencji mieszkańców,

- powołanie funkcji energetyka gminnego: walka ze smogiem, odnawialne źródła energii, energooszczędne oświetlenie, modernizacje cieplne,

- współpraca z samorządami w kraju i za granicą.


INWESTYCJE W INFRASTRUKTURĘ: OŚWIATOWĄ, DROGOWĄ, ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO, SŁUŻBY ZDROWIA I SPORTOWĄ: 

- budowa nowego ośrodka zdrowia,

- przebudowa ulic w mieście: Jagiellońskiej, Rybackiej, Młyńskiej, Dzikiej, Leśnej,

- przebudowa, remonty dróg w obszarach wiejskich: druga warstwa w Kamionku Wielkim, Przybyłowie, Chojnowie, Pogrodziu,

- budowa traktu nadzalewowego Kamionek Wielki - Kadyny,

- termomodernizacja budynków użyteczności publicznej: budynek świetlicy wiejskiej w Łęczu i szkół,

- budowa remizy OSP w Pogrodziu,

- budowa boisk wielofunkcyjnych w Pogrodziu i w Suchaczu,

- podniesienie jakości warunków mieszkaniowych,

- budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne,

- realizacja Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Tolkmicko,

- budowa stadionu wraz z zapleczem odnowy biologicznej na dolnym boisku
i wzgórzu starościańskim.


INWESTYCJE KOMUNALNE: 

- utworzenie Zakładu Sprzątania Miasta i Gminy,

- przebudowa syatemu zagospodarowania osadów w Oczyszczalni Ścieków.


POZYSKIWANIE ŚRODKÓW ZEWNĘTRZNYCH NA INWESTYCJE I REMONTY: 

- Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury,

- Program Operacyjny Rybactwo i Morze,

- Program Rozwoju Obszarów Wiejskich,

- Środki Krajowe: Program Czyste Powietrze oraz Fundusz Dróg Samorządowych,

- Programy Współpracy Transgranicznej.­­­­­


Weekend w Kamionku

Weekend w Kamionku

Miniony weekend był kolejnym dniem spotkania przy Domu Podcieniowym w Kamionku Wielkim. Tym razem, równolegle z pracami porządkowymi na terenie obiektu, odbywały się warsztaty ceramiczne.

 

Maja Pietrasik, właścicielka posesji, demonstrowała sposoby wykonywania zdobień na kafelkach. Posłużyły ku temu m.in. fragmenty znalezionych płytek. W miękkiej glinie sporządzano najpierw odcisk oryginału, który następnie posłuży jako forma do odbijania przy produkcji. Zajęcia bardzo ciekawe i twórcze. Trzeba było wykazać się sporą zręcznością i cierpliwością. Nie wszystko udawało się od razu. Jolanta Hirko, jedna z uczestniczek spotkania tak oto opisuje swoje wrażenia: (...) Pobyt w Kamionku rozpoczął się warsztatami ceramicznymi na podwórzu siedliska - każdy robił co chciał, miseczkę, kubeczek, doniczkę, albo mógł malować specjalnymi farbami kafelki. Maja natomiast robiła odcisk kafla znalezionego przez w okolicach Suchacza przez Kasię. Zrobiliśmy też porządek w oborze, tu dzielnie pracowała Beata z Misią, a porządkiem przy ognisku i wyrównaniem ścieżki prowadzącej do niego zajęłam się razem z Bożenką. A potem cudne ognisko i opowieści różnej treści... (...)

msj
Fot. J. Hirko

 

Zobacz zdjęcia: Weekend w Kamioku

Hałas nocny na Zalewie

Głośne prace pogłębiarki na Zalewie Wiślanym, a szczególnie te wykonywane nocą, są pewną dolegliwością dla mieszkańców Suchacza. Pomimo, że odbywają się w pewnej odległości od lądu, hałas dociera tu z łatwością powodując nocny dyskomfort. Na złożone do Urzędu Morskiego w Gdyni zapytanie, jedna z mieszkanek sołectwa otrzymała taką jak niżej odpowiedź. Należy więc liczyć się jeszcze z tymi utrudnieniami, ponieważ prace podczyszczeniowe potrwają jeszcze do 15 grudnia br.

 

 

Obraz może zawierać: tekst

Wygenerowano w sekund: 1.56
27,536,195 unikalne wizyty