Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

Kalendarz

<< Sierpień 2017 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Do Fromborka przez Suchacz

Do Fromborka przez Suchacz

Początek lata to dni pełne ciepła i kolorów. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu ma alternatywny pomysł, jak można aktywnie wykorzystać jedno z czerwcowych popołudni. Wyjazd za miasto to dobry sposób na relaks, ale także na poznawanie ciekawych zakątków okolicy.

 
Już w najbliższy piątek, 30 czerwca w godzinach popołudniowych odbędzie się wycieczka w ramach działania „Elbląg w drodze”. Miejscem docelowym wyjazdu będzie Frombork, ale w planie jest też wizyta w Suchaczu oraz Kadynach. Wyjazd połączony jest z poznaniem walorów krajobrazowych naszego regionu. We Fromborku planowane jest zwiedzanie Parku Astronomicznego, a przy sprzyjającej pogodzie – udział w nocnym pokazie nieba, który odbywa się od godz. 21.30.  Szczegółowe informacje i zapisy (ostatnie wolne miejsca) do 29 czerwca, e-mail: paula.zaluska@swiatowid.elblag.pl lub telefonicznie: 55 611 20 64.

 

Paula Załuska, CSE

Kadyny - wioska sztuki

Kadyny - wioska sztuki

To już 11. plener artystyczny pod hasłem „Kadyny - wioska sztuki”. Warsztaty ceramiczne, malarskie, podróż ze szkicownikiem to tylko niektóre atrakcje, które będą dostępne podczas pleneru, który odbędzie się 4-8.07.2017 r. w Kadynach.


Motywem przewodnim pleneru będzie kadyńska ceramika figuralna i kafle, Podczas pleneru i warsztatów ceramicznych uczestnicy wykonają prace inspirowane dawnymi wzorami naczyń i majoliki kadyńskiej, w której dominowały motywy zwierząt z okresu secesji i art deco.Powstaną również kafle piecowe. Podczas pleneru uczestnicy pleneru nauczą się wyrabiać i zdobić kafle, które były szczytowym wytworem ceramiki mazurskiej. Te najbogatsze w treść i rysunki umieszczano w górnej, najwidoczniejszej części pieca. Kaflarstwo mazurskie było niezmiernie bogate w liczne motywy ornamentacyjno – dekoracyjne, na których umieszczano rośliny, zwierzęta i osoby z najbliższego otoczenia. W warsztatach weźmie udział młodzież z liceów plastycznych z Olsztyna i Gronowa Górnego, nauczyciele plastyki i instruktorzy pracowni ceramicznych, z Elbląga i Bartoszyc. Zajęcia warsztatowe odbywać się będą na terenie Świetlicy, na plaży w Kadynach, w sąsiedztwie zabytkowej cegielni, na licznych punktach widokowych. Część prac ceramicznych, które powstaną podczas warsztatów zostanie wypalona w piecu do raku, a pozostała część zostanie poddana obróbce w piecu ceramicznym w pracowni CSE „Światowid”. Warsztaty ceramiczne i malarskie poprowadzą Michała Sęczawa i profesor Wojciech Sęczawa wykładowca rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Paula Załuska, Ewa Bednarska-Siwilewicz.Uzupełnieniem warsztatów plastycznych będą warsztaty przygotowywania i wypieku chleba w glinianym piecu. Na zakończenie warsztatów odbędzie się degustacja wypieków, będzie można skosztować chleba z dżemem wiśniowym, miodem lub ze smalcem. Za udostępnienie Świetlicy w Kadynach dziękujemy Dyrekcji Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tolkmicku oraz Stowarzyszeniu Kadyny.
Program pleneru • 5 lipca o godz. 10. 00 ze Świetlicy w Kadynach wyjazd w podróż ze szkicownikiem zwiedzanie Kadyńskiego lasu, czarną droga obok Klasztoru Franciszkanów, do pióropusznikowego  jaru.• 6 lipca od godziny 11 00 prezentacja technik kreatywnych  w malarstwie-miejsce Świetlica w Kadynach.• 7 lipca od godziny 10 00 w Świetlicy Kadyna wspólne wyklejanie glinianej  kopuły pieca i warsztaty pieczenia chleba, teren Świetlicy w Kadynach. • 7 lipca  o godz. 18.00 - otwarcie wystawy poplenerowej w Świetlicy w Kadynach.
Działanie realizowane w ramach projektu „W zasięgu tradycji – dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur”.Organizatorzy: Stowarzyszenie "Jantar" oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Projekt dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu.
Autor grafiki: Magda Martin

Już po pracy

Już po pracy

Rano tj. ok. 9.00 pisaliśmy o dalszych nasadzeniach w Suchaczu. O 12.30 wszystko było już gotowe! Wysypana kora dodała sporo uroku posadzonym dziś krzewom i drzewkom. - Suchacz pięknieje z dnia na dzień. - skomenował to jeden z przejezdnych w pobliżu kierowców. Jesteśmy tego samego zdania. Brawo, brawo, bravissimo!  

Zaproszenie

Zaproszenie

Prace nad estetyzacją wsi wciąż trwają. Po obsadzeniach na rondzie i terenu koło świetlicy, dziś czas na dalsze nasadzenia koło pomnika. Jeśli ktoś ma ochotę pomóc, to zapraszamy dziś (26 bm.) około 9.00. Satysfakcja gwarantowana:)

Festyn przy świetlicy

Festyn przy świetlicy

Plac zabaw dla dzieci z suchaczańskiego sołectwa to priorytetowy cel świetlicy wiejskiej.

 

Próby zbiórki pieniędzy podjęła Marlena Szulc, która 1 lipca br. (sobota) organizuje specjalny festyn dochodowy. Do tego ambitnego programu włączyli się inni, z zespołem "Sasanki" na czele. Na razie nie są jeszcze znane szczegóły akcji, ale można się domyślać, że program będzie interesujący. Gwarantem jest właśnie organizator i współorganizatorzy, którzy już nie raz pokazali co potrafią. Warto więc zaplanować sobie czas, aby wspólnie spotkać się w tym dniu przy świetlicy i wesprzeć ten szlachetny cel. 

 

 

msj  

Dojenie krowy i nie tylko

Dojenie krowy i nie tylko

 

Sasanki śpiewały, tańczyły i ... doiły krowę. Wszystko to podczas festynu w na terenie Przedszkolu nr 28 w Elblągu. Impreza dedykowana była dla dzieci niepełnosprawnych i podopiecznych warsztatów terapii dziennej.  

 

Zobacz fotorelację: Sasanki na festynie

Warsztaty mydlarskie

Warsztaty mydlarskie

Tym razem Marlena Szulc zorganizowała ciekawe zajęcia dla suchaczańskich emerytów. 24 bm. grupa emerytów i rencistów spotkała się w świetlicy na warsztatach mydlarskich. Efektem pracy były różnorodne wielobarwne mydełka zapachowe. Zajęcia prowadzone był przez kwalifikowaną instruktorkę z CSE w Elblągu.


msj 

Sołtys nie ma lekko

Sołtys nie ma lekko

Policja chce ukarać sołtysa Dzikowa Iławeckiego Stanisława Barana za to, że jego kot Felek "biegał luzem po drodze". Rozprawa w sądzie w Bartoszycach odbędzie się 18 lipca. Sołtys kupił już klatkę, by zabrać Felka na proces. Nie wyklucza też, że zadzwoni wkrótce do prezesa PiS z prośbą, aby ten się za nim wstawił.

 

Dzikowo Iławeckie to zamieszkała przez około 300 osób osada, położona kilkanaście kilometrów od granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Dziewięć lat temu przyszedł tam na świat kot Felek, którym zaopiekowała się wnuczka Stanisława Barana. Ten ostatni to samorządowiec, który przez dwie kadencje zasiadał w gminnej radzie, a teraz czwartą kadencję pełni funkcję sołtysa. Ponieważ czuje się z tego tytułu zobowiązany do troski o wieś, na początku marca zgłosił mundurowym, że chodzi tam bez opieki pies jednej z mieszkanek. Wtedy nie mógł przypuszczać, że wkrótce sam może mieć kłopoty przez swoje zwierzę.

Szanty nad Zalewem

Szanty nad Zalewem

23 czerwca 2017r.  już po raz drugi odbędzie się dwudniowa impreza z cyklu "Szanty nad Zalewem".

Organizatorzy serdecznie zapraszają.

Wygenerowano w sekund: 1.31
17,354,647 unikalne wizyty