Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Lipiec 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Wesprzyj rehabilitację Filipka

Wesprzyj rehabilitację Filipka

Jeśli ktoś ma ochotę wesprzeć rehabilitację Filipka Bałdygi i przekazać na jego konto 1% ze swojego podatku dochodowego, to proszę bardzo! Chłopca znamy już dość dobrze, bo bywa w Suchaczu na finałach WOŚP i innych imprezach. Np. ostatnio, na 28 Finale, Adam z Suchacza wylicytował specjalnie dla niego piłkę. Jeśli ktoś może, to niech podaruje 1% swojej miłości dla tego chłopca. To nas naprawdę nic nie kosztuje, a dla Niego to szansa na lepsze życie, bo rehabilitacja jest wciąż bardzo potrzebna.

Wzgórze Klepacza

Wzgórze Klepacza

W Suchaczu, zaraz przy wyjeździe ze wsi w kierunku Kadyn, było kiedyś piękne miejsce widokowe zwane powszechnie Wzgórzem Klepacza*. Od strony drogi wojewódzkiej nr 503 plac był obsadzony ozdobnymi krzewami, miał obszerny parking samochodowy i postument informacyjny o otoczeniu, czyli Parku Krajobrazowym Wysoczyzna Elbląska. Dziś pozostały po tym wszystkim tylko wspomnienia. Dzięki uprzejmości nowego właściciela terenu jest jeszcze ogólnodostępny dla każdego, kto ma ochotę na chwilowy odpoczynek.

 

 

Obrazy: klepaczmapa.jpg 

Widoki stamtąd były zawsze niezwykłe. Zalew Wiślany, ze swoją uroczą Mierzeją Wiślaną, był o każdej porze dnia i nocy zachwycający. Nic dziwnego, że miejsce to było licznie odwiedzane nie tylko przez elblążan. Tu urządzały sobie postoje wycieczki autokarowe podążające do Fromborka. Spotkać było tam można małe stragany handlowe z owocami i pamiątkami. Był nawet czas, gdy zbudowano tam duży drewniany taras widokowy z całodobową (!) gastronomią. Można tam było zatrzymać się na grillowanie, bo terenu wystarczało dla wielu chętnych. Na miejscu były napoje, lody, zapiekanki itp. Później komuś to przeszkadzało i cały interes szybko zwinięto, a punkt widokowy zaczął popadać-jak wiele innych miejsc i obiektów-w przysłowiową ruinę. Bez gospodarza szybko stał się wysypiskiem śmieci, a piękny widok na Zalew Wiślany zaczęły zasłaniać krzaki i drzewa. Wkrótce cały teren został przez Urząd Gminy w Tolkmicku sprzedany, a nowy właściciel całą nabytą działkę szybko ogrodził metodą gospodarczą. Ostatecznego dzieła zniszczenia dokonali budowniczowie DW 503, którzy zorganizowali tam skład na różnorakie materiały. Przy okazji wycięto piękne krzewy ozdobne, które porastały od strony drogi, izolując nieco parking od hałasu przejeżdżających samochodów. I tak oto, zdewastowany został uroczy punkt widokowy, z którego suchaczanie byli dumni i którym mogli się naprawdę szczycić.

Sylwester M. Jarkiewicz

 

*

Obrazy: klepacz2.jpg 

 

Władysław Klepacz

 

 

Obrazy: klepaczmarlena.jpg

 

 Marlena Klepacz, córka Władysława Klepacza przy tablicy informacyjnej na Wzgórzu Klepacza w Suchaczu

                                                                 


 Wzgórze Klepacza swoją oryginalną nazwę przyjęło od nieżyjącego już Władysława Klepacza (1925-1999), elbląskiego lekarza pełniącego często dyżury w Pogotowiu Ratunkowym. Wtedy każdy Jego przejazd w pobliżu punktu widokowego kończył się chwilowym przystankiem, właśnie w tym miejscu. Doktor Klepacz był zauroczonym bywalcem Suchacza i nawet w wolne od dyżurów dni często go odwiedzał. Współpracownicy i znajomi wiedzieli, że jeśli nie ma Go w Elblągu, to: najpewniej siedzi na wzgórzu w Suchaczu i podziwia piękne widoki. Tak mawiali m.in. sanitariusze, którzy swojemu szefowi zafundowali nawet niespodziankę w postaci specjalnej drewnianej tabliczki z napisem "Wzgórze Klepacza", którą następnie umieścili w widocznym miejscu, na jednym z drzew. Doktor Klepacz był zachwycony! Szybko wieści te były rozgłaszane i za Jego przykładem podążali do Suchacza inni. Wiedzieli to także mieszkańcy, którzy przejęli tę nazwę i rozpowszechniając ją na co dzień. Dziś już każdy wie, gdzie jest Wzgórze Klepacza, bo nazwa przyjęła się chyba już na stałe.

Magdalena Machajewska w RS

Magdalena Machajewska w RS

Nowym członkiem Rady Soleckiej sołectwa Suchacz została Magdalena Machajewska. To decyzja dzisiejszego Zebrania Wiejskiego. I tak, obecną Radę Sołecką stanowią teraz: Katarzyna Rogowska, Aleksandra Simińska, Marta Przespolewska i Magdalena Machajewska. Radzie przewodniczy nadal Monika Jarkiewicz - Sołtys. 


Co na to Pani Burmistrz?

Co na to Pani Burmistrz?

Na poboczu przy ul. Zakopiańskiej w Suchaczu od co najmniej 4 miesięcy (!) zalegają śmieci. Urząd Miasta i Gminy w Tolkmicku jest bezradny i nie bardzo wie co z nimi zrobić.

 

Jak sie okazuje, kilkukrotne interwencje sołtysa nie dały żadnego rezultatu. Śmieci wciąż tam są, a to nie jest zbyt dobra wizytówka wsi i gminy. Tymczasem rozwiązanie jest banalnie proste. W myśl obowiązującego prawa śmieci zalegające na terenie gminy są własnością ... gminy i do niej należy ich sprzątanie. 

Co na to Pani Burmistrz nadzorująca pracę swoich urzędników? Czy powinna się Pani za nich wstydzić?! Może lepiej znaleźć na ich miejsce bardziej skutecznych urzędników? Trudno bowiem sobie wyobrazić, że jeśli nie potrafią sobie poradzić z tak prostą sprawą, to co będzie w przypadku tych bardziej skomplikowanych?  

 

Wł. Grabski 

Zebranie wiejskie

Wybory uzupełniające do

Rady Sołeckiej w Suchaczu
17. bm o godz. 14.30
w świetlicy wiejskiej.

28. Finał WOŚP w Suchaczu

28. Finał WOŚP w Suchaczu

Sukcesem organizacyjnym i finansowym zakończył się 28. Finał WOŚP jaki miał miejsce 12 stycznia 2020 roku w Suchaczu. Zebrano 23.919,34 zł, co jest nowym rekordem naszego małego, wiejskiego sztabiku.

 

Udało się to dzięki Ludziom Dobrej Woli, którzy nie szczędzili grosza na szczytny cel, jakim jest WOŚP. Przy okazji, zebrani w świetlicy wiejskiej, mieli doskonałą zabawę. Program imprezy był bardzo urozmaicony, o co starannie zadbali organizatorzy. I tak, wymienić tu należyty: pokazy strażaków z OSP Łęcze, przejażdżki motocyklami Klubu Kardan z Tolkmicka, występy dzieci - w tym piękne pokazy taneczne, koncert cymbalisty Piotra Krupskiego, pokaz zręcznościowy iluzjonisty Krzysztofa Skrobotuna, recitale piosenkarskie dzieci i dorosłych, warsztaty garncarskie, pomiary medyczne, loteria fantowa, malowania twarzy, zaplatania warkoczyków, praca specjalnej radiostacji okolicznościowej o znaku wywoławczym HF28FIN itd.  Jak zawsze, najwięcej emocji i ... pieniędzy dała licytacja, podczas której zebrano ponad 19 tys. złotych. Sam 12-kilogramowy tort z Carrefoura sprzedano za 1.500 zł. Duża to zasługa Marleny Szulc, która tę aukcję przeprowadziła znów koncertowo. Kilka tysięcy przynieśli w swoich puszkach wolontariusze i wpłacający do eSkarbonki WOŚP. Łączna kwota przekazana do sztabu w Elblągu to: 23.919,34 zł. Warto jeszcze nadmienić  o Światełku do Nieba. Tegoroczny pokaz fajerwerków trwał blisko 15 minut (!) i mógł przyprawić o przysłowiowy zawrót głowy. Niebo nad Suchaczem wypełniły setki pojedynczych i seryjnych kompozycji. Sponsorzy nie żałowali pieniędzy, aby 28. Finał WOŚP zakończyć takim właśnie kolorowym spektaklem. 

Dodać jeszcze trzeba, że do dyspozycji zebranych był bufet z pierogami, zapiekankami, grochówką, bigosem, galaretkami i napojami. O jego dobre zaopatrzenie zadbały panie z Suchacza i Kamionka Wielkiego, które upiekły 11 (!) rodzajów ciast. Wylicytowany tort został - zgodnie z życzeniem szczęśliwego nabywcy - podzielony i skonsumowany przez wszystkich. Był jeszcze Grzaniec Pruski, napój tylko dla znawców... 

Tak udana impreza mogła się odbyć dzięki dobrej organizacji i przede wszystkim  wielu ludzi, którzy pomogli. Słowa ogromnego podziękowania należą się także sponsorom i fundatorom. Ogromne brawa dla wszystkich! 


Sylwester M. Jarkiewicz 

 


 

Zobacz 255 zdjęć z imprezy: 28.Finał WOŚP w Suchaczu

 

 

 

Organizatorzy dziękują bardzo serdecznie nw. osobom za pomoc w przygotowaniu 28. Finału WOŚP w Suchaczu (wykaz nazwisk w porządku alfabetycznym): Adamczyk Anna, Antczak Józef, Berdzik Oliwia, Bernecki Ignacy, Bernecki Piotr, Cebula Justyna, Cebula Natalia, Chamczyk Dorota, Charyton Wiktoria, Cisek Krystyna, Charyton Joanna, Czajkowska Krystyna, Daniluk Grzegorz, Dec Bogusława, Filip Margarita, Florek Jacek, Florek Katarzyna, Gaik-Dużyńska Dorota, Gaik Jadwiga, Gaik Waldemar, Gitlin Piotr, Grabowska-Gitlin Danuta, Greń Krystyna, Gronczewska Julia, Grzebiela Jolanta, Hirko Jolanta, Iwanicka Kamila, Iwko Barbara, Iwon Janina, Jadczuk Zbigniew, Jarkiewicz Monika, Jarkiewicz Marian Sylwester, Jazgarska Katarzyna, Karatkiewicz Anna, Kłusewicz Elżbieta, Konczalska Oliwia, Kordowska Hanna, Kreifelts Heinz, Krupa Magdalena, Krupski Piotr, Kwidzyńska Anna, Lemanowicz Jarosław, Lewandowska Marta, Literska Helena, Łastowska Maria, Łęczycki Wiesław, Machajewska Magdalena, Meller Barbara, Meller Jan, Nejman Mirosław, Nowak Hanna, Ostrowska Kamila, Ostrowska Weronika, Ostrowski Fabian, Ozipko Monika, Panasko Aleksandra, Pięknik Wiesława​, Piotrowska Janina, Pokropska Wiesława, Przesolewska Marta, Puk Adam, Puk Krystyna, Puk Piotr, Puk Wiesław, Rita Wójcik, Rogowska Karolina, Rogowska Katarzyna, Rosół Sylwester, Rublewski Adam, Rynkiewicz Dorota, Sekuła Wiktoria, Simińska Aleksandra, Skowrońska Katarzyna, Skrobotun Krzysztof, Sobieszczańska Małgorzata, Sobieszczański Krzysztof, Stodolska Eliza, Stokłos Marzena, Stokłos Robert, Stokłos Milena, Suzinowicz Krystyna, Szewczyk Renata, Szulc Marlena, Tkaczyk Adam, Tylżycki Adam, Wawryszuk Anna, Wesołowska Agnieszka, Wiącek Jerzy, Wojtusiak Łukasz, Wódczyński Józef, Zegzuła Ewa, Zielińska Natalia, Zięba Aleksandra.

 

Słowa ogromnych podziękowań kierujemy do firm, organizacji i grup inicjatywnych. W tym roku byli to: Supermarket Carrefour, Elbląska Szkółka Piłkarska, Hotel Kadyny Folwark, Hotel Młyn Elbląg,  Klub Motocyklowy Kardan z Tolkmicka, KGW z Kamionka Wlk., KGW z Suchacza, Klub Epoka z Elbląga, OSP Łęcze, Piekarnia Warmińska z Braniewa, Świetlica wiejska w Suchaczu, Zespół Sasanki, KERiI, Zespół Tolkmiczanki, Sołtys z Radą Sołecką, SPiOP z Suchacza, Firma Ogrodnicza Daglezja, Zespół Operatoraki Radiostacji HF28FIN. 

Tyle zebraliśmy w Suchaczu!

Obraz może zawierać: 1 osoba, uśmiecha się, tekst

Program

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

28. Finał WOŚP

Obraz może zawierać: tekst „28 2020 FINAŁ wielka or świątec pomc Suchacz”

Wygenerowano w sekund: 0.92
29,624,397 unikalne wizyty