Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

Kalendarz

<< Październik 2017 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Rangóry, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Ciąg dalszy warsztatów

Ciąg dalszy warsztatów

Dziś tj. 7 bm. (czwartek) w świetlicy wiejskiej w Suchaczu odbywać się będzie 2. część warsztatów modelarskich. Dzieci będą kończyły swoje modele - repliki okrętów z okresu wojny trzynastoletniej, także podonych do tych, które brały udział w Bitwie w Zatoce Świeżej w 1463 roku. Wszystko to już dziś o 15.00 w Suchaczu.

 

msj

Ostrzeżenie

Ostrzeżenie

To nie jest dobra wiadomość! Na dziś i jutro meteorolodzy zapowiadają długotrwałe i obfite opady deszczu. Przewidują, że na metr kwadratowy może spaść nawet 20 litrów wody. Warto więc czujnie spoglądać na pobliskie strumienie.

Warsztaty szkutnicze

Warsztaty szkutnicze

Podczas dzisiejszych (6 bm.) warsztatów modelarskich w świetlicy wiejskiej w  Suchaczu, dzieci projektowały i budowały historyczne okręty.

 

Zajęcia przebiegały pod okiem prof. Wojciecha Sęczawy, kierownika Pracowni Rzeźby na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Instruktork była jeszcze Ewa Bednarska - Siwilewicz z elląskiego CSE. Umiejętność samodzielnego konstruowania nie była łatwa, dlatego pomoc fachowca okazała się tu niezastąpiona. Tym bardziej, że przedmiotem budowy były okręty, których wygląd i charakter nawiązywały do wydarzeń z 15 września 1463 roku. To była pierwsza część zajęć. Na jutro przewidziany jest finał prac, połączony z praktycznym pływaniem wykonanych model po Zalewie.     

 

Zobacz 32 zdjęcia: Warsztaty szkutnicze

 

msj

Śmietnik fundacji Lwie Serce

Śmietnik fundacji Lwie Serce

Specjalny kontener elbląskiej Fundacji Lwie Serce ustawiony  nieopodal świetlicy wiejskiej w Suchaczu stał sie zwyczajnym śmietnikiem.

 

Przeznaczony jest do składania odzieży przeznaczonej następnie jako darowizna dla ubogich, bezdomnych, ofiar przemocy itp. Od kilku miesięcy (!) pojemnik w Suchaczu nie jest opróżniany, a przynoszone przez ofiarodawców tekstylia składowane są obok, tworząc normalny śmietnik. Telefoniczne interwencje nie odniosły skutku, a w tej chwili telefonu fundacji nawet nikt nie odbiera. - Co z tym fantem zrobić? - pytają mieszkańcy.

 

msj

MTB Kadyny 2017 zaliczony

MTB Kadyny 2017 zaliczony

 

Górski maraton rowerowy MTB-2017 odbył się w sobotę 2 września br. na terenie kompleksu leśnego przylegającego do Kadyn. Deszczowa pogoda sprawiła, że współzawodnictwo miało wyjątkowy charakter.

 

Mokre nawierzchnie i miejscami ulewny deszcz, to  były główne atrakcje dla tegorocznych uczestników. Nie trudno się domyśleć, że warunki przerzedziły szeregi potencjalnych startujących. Wystąpiło 63 największych chyba twardzieli tej ekstremalnej dyscypliny kolarskiej. Podczas zawodów nikt  z uczestników nie narzekał, chociaż zdarzało się to czasami, ale tylko wśród ... kibiców. Główny organizator - Nadleśnictwo Elbląg - przygotował zawody znakomicie. Wszystko odbyło się zgodnie z programem, a nagrodą była chwila wręczania trofeów dla najlepszych, kiedy po prostu ... nie padało. Zwycięzcą tegorocznego Kadyny MTB Maratonu okazał się: Andrzej Kaiser z czasem 01:46:36, na drugim miejscu znalazł się Paweł Kowalkowski  z czasem 01:46:42, a na trzecim Artur Sowiński z czasem 01:54:43. Wśród kobiet najszybsza okazała się: Marzena Janczarska z czasem 02:30:27. Maratonu nie ukończyło 11 zawodników. Głównym powodem były awarie rowerów. Na szczęście nikt z uczestników nie ucierpiał. Oprócz Nadleśnictwa Elbląg współorganizatorami imprezy były: Kadyny Folwark Hotel & SPA oraz Urząd Miasta i Gminy Tolkmicko. Sponsorowali drobne nagrody, np. Burmistrz Tolkmicka Andrzej Lemanowicz osobiście wręczał trofea najlepszym. 

   

Zobacz zdjęcia: MTB-2017

 

Szczegółowe wyniki: Wyniki MTB-2017

 

Sylwester M. Jarkiewicz    

Jest decyzja zebrania wiejskiego

Jest decyzja zebrania wiejskiego

4 bm. mieszkańcy zdecydowali, że fundusz sołecki przyznany na 2018 rok zostanie wydany na budowę boiska trawiastego przy świetlicy. 

 

W zebraniu wiejskim uczestniczyło 21 mieszkańców, którzy niemal jednomyślnie zgodzili się na budowę boiska na terenie przyległym do świetlicy wiejskiej. Decydując o budowie, uznano, że teren przyszłego boiska powinien być ogrodzony przed dzikami, a sama murawa ma być zabezpieczona uprzednio specjalną siatką przed kretami. Zgodzono się również na zakup kosiarki, pozostawiając jeszcze do dyspozycji stosowne środki na materiały eksploatacyjne.  

 

msj

Damy radę

Damy radę

Stowarzyszenie Kulturalne „Viva art”, CSE „Światowid” oraz Fundacja TZMO SA „Razem Zmieniamy Świat” zapraszają na bezpłatne warsztaty Warsztaty Damy Radę, adresowane do opiekunów osób niesamodzielnych i obłożnie chorych.

 

Gdy ktoś zaczyna poważnie chorować, rodzina staje przed problemami, z którymi istnienia nie zdawała sobie sprawy. W Polsce brakuje kompleksowego systemu wsparcia opiekunów. Zadanie organizacji opieki oraz często jej sprawowania – spada głównie na barki rodziny i przyjaciół. Robią to w sposób intuicyjny, bez fachowej pomocy i porady, co przypłacają własnym zdrowiem.Podczas warsztatów w Elblągu, które odbędą się w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” 12 września 2017 r. w godz. 16.00-19.00, omawiane będą takie zagadnienia, jak codzienna pielęgnacja i toaleta osoby chorej, zmiana wyrobu chłonnego czy profilaktyka odleżyn. Na spotkaniu ekspert opieki nad obłożnie chorym – Joanna Szwedo, udzieli również zainteresowanym uczestnikom indywidualnych konsultacji i porad. Szczegółowe informacje i zapisy (do 10.09.2017): Teresa Miłoszewska, tel. 55 611 20 65, kom. 697 636 656 lub mailowo: teresa.miloszewska@swiatowid.elblag.pl

 

Zebranie Wiejskie

Znalezione obrazy dla zapytania zebranie wiejskie

 

Zebranie wiejskie mieszkańców sołectwa Suchacz odbędzie się w poniedziałek 4 września br. o godzinie 17.00 (drugi termin godz. 17.15) w świetlicy przy ul. Królowej Marii 18. Tematem głównym będzie podjęcie stosownych decyzji w odniesieniu do funduszu sołeckiego. W 2018 roku będzie to kwota 39 tys. zł. 

 

Monika Jarkiewicz

Sołtys


W Rangórach szkody są poważne

W Rangórach szkody są poważne

Sobotnia ulewa okazała się mniej łaskawa dla drogi wojewódzkiej nr 503 niż dla innych miejsc w gminie Tolkmicko. Sprawcą szkód był żywioł, czy może zwyczajna inżynierska niefrasobliwość projektantów?  

 

W Rangórach rwący strumień mocno uszkodził przepust pod jezdnią. Ogromne ilości spływającej wody nie zdołały przepływać przez za wąski - jak się okazało - rurociąg, znajdując sobie ujście obok. W efekcie nastąpiło wymycie gruntu i poważne uszkodzenie przyczółków po stronie wylotowej. Podczas ulewy woda przepływała także po samej nawierzchni, niszcząc fragment istniejącego tam przystanku autobusowego na wysokości Domu Pomocy Społecznej w Rangórach. Straty tego fragmentu jezdni DW 503 nie zostały jeszcze oszacowane, ale już i bez tego widać, że drogowców czekają poważne prace. 

          Przepust w Rangórach projektował ktoś bez wyobraźni i bez właściwego przygotowania inżynierskiego. Wcześniej, tuż za zjazdem z DW 503 do Nadbrzeża jest zbudowany most /wiadukt, przez który mogłaby płynąć spora rzeka. Zbudowano go z dużym rozmachem (używając do wyłożenia wewnątrz cegły klinkierowej!) jako tzw. korytarz ekologiczny. Tymczasem o innych obiektach drogowych, jak np. o tym nieszczęsnym przepuście w Rangórach nie pomyślano. Także o mostku w Suchaczu... - To zwyczajny bubel drogowy. - skomentowała krótko mieszkanka Suchacza. - Też uważam, ze to inżynieryjny bubel. Projektowali w zaciszu biurowym, nie fatygują się nawet by obejrzeć starą drogę i popatrzeć na stare przedwojenne projekty inżynierów. Nie bez przyczyny był tam podwójny rów i podwójny przepust. Przecież woda z gór (czy też wzniesień) spływa z ogromną mocą. Ona nie wsiąka, ona mknie do przodu. - uzupełnia poprzedni komentarz mieszkanka pobliskiego Jagodna.  

 

msj

 

Fot. Portel.Pl

Wygenerowano w sekund: 1.56
19,301,672 unikalne wizyty