Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

Kalendarz

<< Marzec 2017 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Bojerowe Mistrzostwa Polski w Tolkmicku

Bojerowe Mistrzostwa Polski w Tolkmicku

Niedziela, 5 lutego br. była drugim dniem bojerowych pierwszych Mistrzostw Polski rozgrywanych na ogromnej lodowej tafli Zalewu Wiślanego. Organizatorem regat był UKS Tolkmicko. 

 

Były to pierwsze tego rodzaju mistrzostwa urządzane przez pasjonatów żeglarstwa i bojerów z Tolkmicka. Do udziału zgłosiło się około 80 zawodników, którzy współzawodniczyli ze sobą w trzech grupach: I. Seniorów (S),  II. DN-Junior (J) i III. Ice-Optimist (IO). Warunki były doskonałe. Lód gładki, wiatr w granicach 30 km/h; żadnych opadów. W niedzielę dodatkowo zawodnikom sprzyjała piękna słoneczna pogoda. Rozgrywki ściągnęły kibiców, którzy przy okazji sami pojeździli na łyżwach, sankach i nawet ... butach. Podziwiano w pierwszej kolejności bojery, których właściciele mieli możliwość zaprezentowania swoich najlepszych umiejętności. Latanie - tak się mówi o ślizgających bojerach - było bardzo widowiskowe. Te lekkie konstrukcje osiągały prędkości rzędu 100 km/h! Było więc na co popatrzeć i posłuchać pędzących po lodzie bojerowców. Warto było zwrócić uwagę na dobrą organizację regat. Hitem była gorąca pomidorówka dla zawodników na środku Zalewu Wiślanego! Rozgrzewała i zagrzewała do lotów zawodników. Komandorem mistrzostw był Jerzy Sukow, a sędzią głównym Wojciech Rolbiecki. Obu należą się słowa uznania i podziwu za sprawność organizacyjną. Ogromne gratulacje przede wszystkim dla zwycięzców poszczególnych kategorii i pozostałych uczestników regat. Szczegółowe wyniki dostępne są tutaj:      

 

Oficjalne wyniki kategoria: DN Junior 

Oficjalne wyniki kategoria: Ice-Optimist

Oficjalne wyniki kategoria: Senior

Zobacz zdjęcia i oficjalne wyniki: Mistrzostwa Polski w Tolkmicku

 

Na zdjęciu obok: Jerzy Sukow, komandor zawodów

 

 

msj

Mistrzostwa Polski

Mistrzostwa Polski

W sobotę i w niedzielę (4-5 bm.) na tafli lodowej Zalewu Wiślanego rozegrane zostaną I Bojerowe Regaty o Puchar UKS Tolkmicko w klasie DN Junior i Ice Optimist. Komandorem zawodów jest Jerzy Sukow, a sędzią głównym Wojciech Rolbiecki. 

Nasza Marlena

Nasza Marlena

Rodzice docenili pracę Marleny Szulc, instruktorki ze świetlicy wiejskiej w Suchaczu. W piątek 3 bm. podziękowali Jej w sposób szczególny, bo niespodziewanie i bardzo sympatycznie. Redakcja portalu Suchacz.Eu dołącza się do życzeń dalszej, tak bardzo kreatywnej i docenianej pracy na rzecz dzieci sołectwa Suchacz. Nie tylko, bo liczyć na Nią można także przy innych działaniach na rzecz wsi.   

 

msj

W Kamionku zaczyna się dziać

W Kamionku zaczyna się dziać

Marta Gawrońska (na zdjęciu obok) jest instruktorką w świetlicy wiejskiej w Kamionku Wielkim od niedawna. Od razu zabrała się do pracy, ku radości miejscowej dzieciarni. Teraz już nikt nie powinien sie nudzić, bo zajęcia jakie prowadzi przyciągają swoimi atrakcjami i kreatywnością. - Staram się tchnąć w świetlicę nowe życie i nieco zintegrować mieszkańców Kamionka. - mówi. Powinno się jej udać, bo najważniejsze, że od samego początku zaskarbiła sobie swoich podopiecznych. Świetlica czynna jest w godzinach od 14.00 do 20.00, w wakacje i ferie - już od 9.00. 

Portal Suchacz.Eu życzy Jej wszystkiego najlepszego!

 

msj

Zebranie SSTW

Zebranie SSTW

W dniu 1 lutego br. odbyło sie spotkanie członków Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś. Poświęcone było zbliżającej się 6. rocznicy powołania SSTW oraz 25. Finałowi WOŚP jaki miał miejsce w Suchaczu 15 bm. Szczególowa relacja z posiedzenia znajduje się w zakładce "Stowarzyszenie". 

 

msj 

Instytut Nobla przyjął kandydaturę Jurka Owsiaka do Pokojowej Nagrody Nobla

Instytut Nobla przyjął kandydaturę Jurka Owsiaka do Pokojowej Nagrody Nobla

Jerzy Owsiak i WOŚP mogą zostać nagrodzeni Pokojową Nagrodą Nobla. Instytut Nobla potwierdził rejestrację jego kandydatury.  

 

Zgłaszanie kandydatur upływało 31 stycznia. Mogli to zrobić między innymi rektorzy wyższych uczelni, ale też parlamentarzyści, członkowie rządów, profesorowie socjologii, historii, prawa i teologii, dyrektorzy instytutów badań nad pokojem i instytutów badań polityki zagranicznej oraz laureaci Pokojowej Nagrody Nobla. Zrobiły to dwie osoby: prof. Adam Grzegorczyk, założyciel Wyższej Szkoły Promocji i posłanka Nowoczesnej Joanna Schmidt. Wnioski w obu tych przypadkach zostały pozytywnie rozpatrzone i z Instytutu Nobla napłynęły pozytywne odpowiedzi o przyjęciu kandydatury WOŚP i Jurka Owsiaka.

 

Źródłó: WP

Warsztaty w Kadynach

Warsztaty w Kadynach

Podczas zimowych  warsztatów w kadyńskiej świetlicy, instruktorzy plastyki z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” poprowadzą warsztaty z technik szkła artystycznego. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

 

Warsztaty zorganizowane zostaną w formule dwudniowej, odbędą się 1 i 2 lutego b. r. w świetlicy w Kadynach w godzinach od 13.00 do 18.00. Zajęcia skierowane są do mieszkańców Kadyn i okolic, a także animatorów i instruktorów świetlic. Świetlica w Kadynach jest nowoczesnym obiektem, w którym jest przestrzeń dla wielu aktywności. Placówka posiada również wielofunkcyjny piec, który służy do wypalania ceramiki i szkła fusingowego. Zajęcia odbędą się w kameralnej grupie, co pozwoli doskonalić umiejętności uczestników. Instruktorzy plastyki zapoznają uczestników z poszczególnymi procesami tworzenia prac w szkle, w technikach: witraż, mozaika i szkło stapiane – fusing. Szkło jest ciekawym materiałem do pracy, co bardzo zachęca do eksperymentowania zarówno osoby dopiero zapoznające się z tą materią, jak i doświadczonych twórców. Barwy, faktury i stopień przezroczystości prac stworzonych ze szkła są wspaniale podkreślane poprzez grę z oświetleniem. Mozaikową kompozycję stworzymy poprzez zestawienie ze sobą szklanych elementów, gdzie głównym kryterium jest barwa. Fusing to technika topienia szkła w piecach do tego przeznaczonych. Pod wpływem temperatury szkło staje się plastyczne, stapia się, a dzięki tym właściwościom daje szerokie pole możliwości twórcy. W witrażu Tiffany’ego, wycinamy potrzebne elementy z tafli szkła, łączymy je za pomocą miedzianej taśmy i rozgrzanej cyny, by stworzyły wcześniej zaprojektowaną całość. Zapisy na warsztaty przyjmuje Prezes Stowarzyszenia Kadyny Marlena Dawidowska e-mail: stowarzyszenie.kadyny@wp.pl lub telefonicznie opiekunka świetlicy Dorota Lebioda pod nr: 509 946 731.


cse

Znamy nowe zasady selektywnej zbiórki odpadów

Znamy nowe zasady selektywnej zbiórki odpadów

Na terenie wszystkich gmin obowiązywać będą wkrótce jednakowe zasady selektywnej zbiórki odpadów. Dla tych, którzy nie są w stanie tak szybko dostosować się do nowych reguł, resort środowiska przewidział szereg wyjątków i okresów przejściowych.

 
W rozmowie z PAP wiceminister środowiska Sławomir Mazurek tłumaczył niedawno, że obecnie w Polsce poziom recyklingu czterech podstawowych frakcji odpadów komunalnych (tj. papieru, metalu, tworzyw sztucznych i szkła), znacznie odbiega od średniej europejskiej i wynosi ok. 26 proc. - Między 2014 a 2015 rokiem poziom recyklingu tych frakcji w Polsce wzrósł zaledwie o 0,7 proc. - podkreślał. Jednym z powodów niskiej efektywności przepisów były prawdopodobnie elastyczne przepisy, które pozostawiały samorządowcom w kwestii zorganizowania gospodarki odpadami dużo swobody. Niedługo tej samowoli ma być teoretycznie mniej, ale wielość wyjątków może sprawić, że dawne problemy jeszcze długo pozostaną aktualne.
Jeden przepis, wiele rozwiązań
Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, samorządy „zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania m.in. poprzez ustanawianie selektywnego zbierania odpadów komunalnych obejmującego co najmniej następujące frakcje odpadów: papieru, metalu, tworzywa sztucznego, szkła i opakowań wielomateriałowych oraz odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, w tym odpadów opakowaniowych ulegających biodegradacji”. Na gminy nałożony został więc bardzo ogólnie sformułowany obowiązek, który pozostawiał samorządowcom spory zakres swobody decyzyjnej. To dlatego gminy zbierały odpady według różnych systemów, z który każdy mógł być zgodny z ustawą. Na „wszelki wypadek” ustawa przyznała ministrowi środowiska w art. 4a uprawnienie do ujednolicenia tych reguł w drodze rozporządzenia. Minister skorzystał więc z delegacji i postanowił ustanowić reguły, które obowiązywać będą bezwzględnie wszystkie gminy.
Czy wyjątki potwierdzą reguły?
Nowe zasady selektywnej zbiórki określa zatem od niedawna rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Zgodnie z nim, szkło będzie (co do zasady) trafiało do pojemników zielonych oznaczonych napisem „Szkło”. Już trafiamy jednak na pierwszy wyjątek. Gminy będą mogły zbierać oddzielnie szkło kolorowe oraz bezbarwne. W takim przypadku, szkło kolorowe trafi do pojemników zielonych oznaczonych napisem „Szkło kolorowe”, zaś bezbarwne do białych oznaczonych napisem „Szkło bezbarwne”. Papier, w tym tektury, trafią do kontenerów niebeskich z napisem „Papier”, zaś odpady ulegające biodegradacji (np. resztki kuchenne) do pojemników brązowych z napisem „Bio”. Metale i tworzywa sztuczne zbierane będą łącznie do pojemników żółtych oznaczonych napisem „Metale i tworzywa sztuczne”. Powyższe frakcje gromadzone będą co do zasady w pojemnikach, choć rozporządzenie dopuszcza zbieranie wybranych frakcji odpadów w miejscu ich wytworzenia w workach. Ostateczna decyzja co do stosowania systemu workowego w dalszym ciągu należeć będzie do organów gmin.
Na ostatnich etapach procesu legislacyjnego dodano jeszcze jeden wyjątek. W przypadku, gdy pojemniki oznaczone zgodnie z powyższymi regulacjami mogłyby obniżać walory estetyczne przestrzeni publicznej (np. w miejscach o znaczeniu historycznym lub przyrodniczym), dopuszczalnym będzie, aby pojemniki były pokryte danym kolorem tylko w części, choć nie mniejszej niż 30 proc. zewnętrznej, całkowitej powierzchni pojemnika.
Samorządowcy będą mieli pięć lat na całkowite dostosowanie kolorystyki używanych na swoim terenie pojemników. Do 31 stycznia 2018 r. będą mogli używać dotychczasowych, jednak zobowiązani będą oznaczyć je odpowiednimi napisami. Dotychczasowe zasady będą mogły obowiązywać również do czasu wygaśnięcia zawartych już przetargów śmieciowych, nie dłużej jednak niż do dnia 30 czerwca 2021 r.
Wielość wyjątków oraz okresów przejściowych uzasadniana jest koniecznością stopniowego wprowadzania zmian oraz wysokimi kosztami dostosowań, jakimi obarczone zostaną gminy. Z drugiej strony, mogą one utrudnić realizację przepisów oraz upowszechnienie wiedzy na temat selektywnej zbiórki wśród mieszkańców kraju.
 

 

Kamil Szydłowski

 

Źródło: www.teraz-srodowisko.pl

Dzień babci

Dzień babci

Dzień babci to szczególne święto. Pomysł utworzenia takiego święta w Polsce pojawił się w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku. Już rok później święto to zaczął popularyzować „Express Poznański”, a jego głównym pomysłodawcą był Kazimierz Flieger. W roku 1966 „Express Wieczorny” ogłosił dzień 21 stycznia „dniem babci”.

        Wszystkim babciom życzymy wszystkiego najlepszego, zdrowia i uśmiechu na codzień.

 

Na zdjęciu obok występy dzieci w Szkole Podstawowej w Łęczu przygotowane specjalnie na to święto. 

Wygenerowano w sekund: 0.48
13,421,077 unikalne wizyty