Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

Kalendarz

<< Luty 2017 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Uratowali bojerowca

Uratowali bojerowca

12 bm. Jednostka Operacyjno-Techniczna OSP w Tolkmicku z ekipą ratunkową z SAR, PSP w Elblągu i Strażą Graniczną brali udział we wspólnej akcji poszukiwania na Zalwie Wislanym mężczyzny, który już po zmroku udał się na bojerowe slizgi. Niestety nie był w stanie samodzielnie powrócić na brzeg. Pomogli ludzie z ww. służb, którzy odnaleźli poszkodowanego z objawami hipotermi odstawiając go nastepnie do szpitala.

 

Inf. ze strony Jednostki Operacyjno-Technicznej SP w Tolkmicku

Wolontariusze

Wolontariusze

W dniu wczorajszym, w piątek trzynastego (!) odbyła się odprawa z wolontariuszami 25. Finału WOŚP w Suchaczu. Omówiono sprawy organizacyjne i przekazano skarbonki. Ci młodzi ludzie zaczną kwestować już w najbliższą niedzielę tj. 15 stycznia. Jeśli ich spotkacie na swojej drodze, bądźcie serdeczni i grosza nie żałujcie:)

Wdzięczność w żelazie wykuta

Wdzięczność w żelazie wykuta

11-letnia już dziś Klaudia urodziła się 28 marca 2006 r. Była prawdziwą kruszynką, bo ważyła zaledwie 940 g przy długości 33 cm. Jej życie wisiało dosłownie na włosku, ale możliwe było tylko dzięki specjalistycznej aparaturze medycznej.

 

Przez 2,5 miesiąca przebywała w inkubatorze oznaczonym serduszkiem WOŚP. Przeżyła, dzięki temu sprzętowi. To właśnie jest wspaniały dowód na to, jak bardzo pożyteczna jest Kapela Jurka Owsiaka.  Na zdjęciu Klaudia stoi obok wiatrowskazu, unikatowej metaloplastyki autorstwa jej dziadka, Józefa - kowala z Kadyn, który wykonał to dzieło na pamiątkę 25. Finału WOŚP w Suchaczu. Ten oryginalny "kogutek" ma więc swoją wzruszającą historię, wykutą teraz trwale w żelazie. Pan Józef wraz z małżonką Małgorzatą przekazali następnie ten przedmiot na licytację w Suchaczu z myślą, że dochód z aukcji zasili tegoroczny fundusz WOŚP i tym samym będzie ich skromnym podziękowaniem za życie wnuczki.

        Mając powyższe na uwadze, organizatorzy 25. Finału WOŚP postanowili poszerzyć grono potencjalnych nabywców tego oryginalnego wiatrowskazu i wystawić go na licytację internetową. Czynimy wiec to z dużą radością i oczekujemy na godne oferty. Cena wyjściowa za wiatrowskaz to 1.000 zł. Inne oferty należy składać pisząc na adres: msj@post.pl lub wysyłając SMS pod numer 601 912910. Zainteresowani zostaną powiadomieni bezpośrednio - osobną wiadomością.

 

msj

 

   

Wspierają nas

Wspierają nas

25 . Finał WOŚP w Suchaczu wspierają już: Carrefour, Calypso Fitness Club, Centrum Tańca Promyk, Fabryka Reklam Elbląg, Hotel Elbląg, Hotel Folwark w Kadynach, Hotel Młyn w Elblągu, Kryte Lodowisko MOSiR w Elblągu, Anna Piątkowska Fotografia, PPHU El-Hurt w Elblągu, Pracownia Jubilerska Gemma we Fromborku, KGW Suchacz, KERiI w Suchaczu z zespołem Sasanki, Restauracja Amore Mio w Elblągu, Restauracja Zapiecek w Suchaczu, Sklep ABC w Suchaczu, Sołectwo Suchacz, Stanica Wodna w Nadbrzeżu, NSPiOP w Suchaczu, Studio Reklamy i Drukarnia Volprint, Teatr Dramatyczny w Elblągu, UM Elbląg, Anna Piatkowska Fotografia oraz Lech Słodownik, Jerzy Chrabąszcz, Małgorzata Antczak, Józef Antczak - Mistrz Kowalstwa, Anna Piątkowska, Iwona i Ryszard Białowąsowie, Daria Jadczuk, Krystyna Wiesław i Adam Pukowie, Jolanta Grzebiela, Wiesław Łęczycki, Wiesława i Jan Pokropscy, Jerzy Sukow, Małgorzata Madeja, Kamila Iwanicka, Marlena Szulc, Danuta Grabowska-Gitlin, Piotr Gitlin, Joanna Okrój, Aleksandra Gierasimiuk, Barbara i Jan Mellerowie, Bożena Rokicka, Janusz i Iwona Wierzbiccy, Iwona Pęczkowska, Jolanta Hirko, Marta Przespolewska, Agnieszka Łęczycka, Małgorzata i Krzysztof Sobieszczańscy, Maria Częścik, Hanna Nowak i .... Lista jest jeszcze otwarta!


Zachęcamy do wsparcia organizatorów 25. Finału WOŚP w Suchaczu.

 

Zobacz video: WOŚP Suchacz

Latanie w Sudanie

Latanie w Sudanie

11 stycznia 2017 roku w miejscowej restauracji "Zapiecek" Jan Pokropski, mieszkaniec Suchacza i członek SSTW wygłosił pierwszę prelekcję z cyklu "Moje lotnicze przygody".  Pan Jan był w latach siedemdziesiątych pilotem i przez dłuższy czas oddelegowany był do pracy w Afryce. Latał tam AN-2 i Krukami, wykonując różnorodne prace agrotechniczne. Pierwszym jego miejsce pracy był obszar dzisiejszego Sudanu Południowego. Swój wykład uzupełniał filmem video sporządzonym przez Janusza Wierzbickiego z udostępnionych przez autora fotografii. Podczas kolejnych spotkań w "Zapiecku" pilot jan Pokropski przedstawi dalszy ciąg swoich lotniczych przygód.    

 

Film dostępny jest w serwisie YouTube pod adresem: Sudan Południowy   

 

msj

Nekrolog

12 stycznia 2017 roku zmarł

Leszek Lustyk

Cześć Jego pamięci!


Kondolencje

Katrzynie Rogowskiej

wyrazy głębokiego współczucia

z powodu śmierci

Matki

składa Rada Sołecka w Suchaczu

Pogrodzie

Pogrodzie

Jadąc z Tolkmicka do Pogrodzia przez Wysoczyznę Elbląską, mijamy krzyż ustawiony w miejscu pochówku ofiar epidemii dżumy, a kilometr przed Pogrodziem – kapliczkę z XIX wieku, wzniesioną na wzgórzu ku pamięci pochowanych tu ofiar epidemii cholery w z XVIII w. Miejsce to nosi nazwę Góra Świętego Antoniego (Antonien Berg).          

 

Skąd nazwa Pogrodzia?     Sama miejscowość to wioska założona w miejscu dawnej osady pruskiej. Nosiła ona za Prusów miano Podarkin, zmienione następnie przez kolonizatorów niemieckich na Pogardischen. W 1305 r. została lokowana na prawie chełmińskim przez komtura elbląskiego Henryka Gerę, po wybudowaniu kościoła nosiła do 1945 r. nazwę Nowy Kościół-Górka (Neukirch – Höhe). Po 1945 przyjęła spolszczoną nazwę Nowy Kościół, zmienioną później na Moniuszkowo, a od 1954 r. na Pogrodzie, w nawiązaniu do dawnej pruskiej nazwy. Karczmy i kościół      W miejscowości istniały dawniej dwie karczmy: jedna powstała w 1324 r.,druga w 1329 r. Pierwszy kościół powstał w XIV w., obecna budowla pochodzi z 1885 r., jej autorem był Przejawa z Gdańska. WE wnętrzach świątyni na uwagę zasługuje: obraz św. Mikołaja autorstwa Józefa Korzeniowskiego (1732-1780) oraz ambona z 1650 r. Obecnie patronami kościoła są św. Mikołaj i Matka Boża Wspomożenia Wiernych.      Na terenie cmentarza otaczającego kościół znajduje się murowana kapliczka określana jako słupowa, w jej niszach umieszczono postaci ludowych świętych. W narożu tego terenu w pobliżu szosy Elbląg-Frombork i drogi do Tolkmicka stoi cokół z lat 20. po dawnym pomniku upamiętniającym żołnierzy pruskich poległych w I wojnie światowej, a pochodzących z tej parafii. Jeszcze niedawno stał tu na rozgałęzieniu drogowskaz wskazujący dwie drogi do Elbląga, z czego żartowali internauci z całego kraju.          Wielki mistrz i biskup     Pogrodzie w lipcu 1369 r. było miejscem spotkania wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego Winricha von Kniprode (ok. 1310-1382) z biskupem warmińskim Janem II Stryporckiem (ok. 1300-1373) w sprawie zagarniętych terenów przez zakon. Według legendy wielki mistrz rozgniewany na nieustępliwość biskupa miał go zaatakować, ale w obronie biskupa stanął jeden z uczestników rokowań. Biskup zwrócił się ze skargą do papieża, według podań miał być później otruty. Następca bp Stryporcka – bp Henryk Sorbon (1340-1401), pochodzący z Elbląga już sprzyjał Krzyżakom.  Kościelna ambona pochodzi z 1650 r. (fot. autor)Kościelna ambona pochodzi z 1650 r. (fot. autor)
     Wojna trzynastoletnia (1454-1466) znacznie zubożyła Zakon Krzyżacki, więc dla podratowania finansów sprzedał on Pogrodzie elbląskiemu burmistrzowi Henrykowi Bielanowi, a ten podarował miejscowość elbląskiemu zakonowi brygidek.      Po likwidacji zakonu w Elblągu miejscowość najpierw przeszła na własność Kapituły Fromborskiej, a następnie stała się własnością Macieja Żalińskiego. Od 1772 r., I rozbioru Polski należała do państwa pruskiego. Do Polski Pogrodzie wróciło w 1945 r.          Nowi gospodarze     Po II wojnie światowej w Pogrodziu nastąpiła wymiana ludności, Niemcy musieli opuścić te tereny, a w nich miejsce pojawili się nowi osadnicy, głównie z powiatu pińczowskiego i olkuskiego. Wśród nich żołnierze Armii Krajowej z okręgu krakowskiego pod kierownictwem Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego (1907-2008). Był on pomysłodawcą i założycielem Spółdzielni Gospodarczo-Społecznej, działającej w Pogrodziu do końca 1949 r. Warto dodać, że w Pogrodziu funkcjonowała kiedyś mleczarnia, młyn, piekarnia i tartak.

 

WyKa

 

Źródło: Portel.pl

Srebrne serduszko WOŚP na licytację

Srebrne serduszko WOŚP na licytację

Mamy kolejną dobrą wiadomość dla kolekcjonerów wartościowych pamiątek. Piękne srebrne  serduszko (próba 925) będzie przedmiotem licytacji podczas 25. Finału WOŚP w Suchaczu. Darczyńcą jest Pani Danuta Grabowska-Gitlin z Pracowni Jubilerskiej Gemma we Fromborku.

 

Wygenerowano w sekund: 0.37
12,873,584 unikalne wizyty