Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

Kalendarz

<< Grudzień 2017 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Rangóry, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Zostań wolontariuszem

Zdjęcie użytkownika Suchacz.

 

Są już pierwsi chętni wolontariusze z Suchacza. Kto jeszcze ma chęć wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu 14 stycznia 2018 roku? Proszę o SMS na numer 601 912 910. Skontaktujemy się z Tobą.

 

msj

Zimowe melodie

Zimowe melodie

Zimowe melodie to konkurs wokalny dla dzieci i młodzieży organizowany we wtorek 19 grudnia br. o godz. 10.00 przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Tolkmicku. Cele konkursu: - Popularyzacja piosenek o tematyce zimowo - świątecznej, - Zachęcenie do poszukiwania nowych inspiracji i utworów, - Wyszukiwanie i promowanie talentów uczestników oraz wspieranie ich rozwoju, - Podnoszenie umiejętności wokalnych i wymiana doświadczeń wśród uczestników, - kształtowanie umiejętności współzawodnictwa.Przegląd ma formę otwartego koncertu z udziałem publiczności i jest okazją do szerokiego pokazania osiągnięć zespołów i wykonawców w środowisku lokalnym i nie tylko. Zgłoszenia należy składać do 11 grudnia br. 

 

Regulamin dostępny tutaj: Konkurs 

 

Zdjęcie użytkownika Sylwester M. Jarkiewicz.

 

Fot. MGOK - Konkurs w 2016 roku. 

Gminne świętowanie

Gminne świętowanie

Uroczyście i z należną powagą przebiegły w gminie Tolkmicko obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polską niepodległości.

 

Animatorem specjalnego programu obchodów byli parafia pw. św. Jakuba oraz Urząd Miasta i Gminy. Głównym punktem uroczystości była msza święta z udziałem przedstawicieli administracji państwowej i samorządowej oraz zaproszonych gości. Druga część miała się odbyć na rynku, ale deszcz pokrzyżował te plany. Schronienie uczestnikom dał pobliski ratusz. Tu były przemówienia i wystąpienia zaproszonych gości, tu śpiewano pieśni patriotyczne i recytowano wiersze o podobnej tematyce. Także tu serwowano nastęnie zgromadzonym rogaliki i gorące kakao. Obie uroczystości, ta w kościele i ta w ratuszu, miały raczej charakter kameralny. Frekwencja jak na taką doniosłą uroczystość i samo miejsce obchodów była raczej skromna. Suchacz reprezentował zespół wokalno-muzyczny "Sasanki", który bardzo aktywnie udzielał się w śpiewaniu. 

 

Zobacz zdjęcia: NŚN w Tolkmicku

 

msj        

Patriotyczne występy "Sasanek"

Patriotyczne występy "Sasanek"

Zespół woklanz "Sasanki" dzisiejsze (10 bm.) popołudnie spędziły na wyjeździe. Okazją była jutrzejsza 99. rocznica odzyskania niepodległości. 

 

"Sasanki" dały  koncert w Domu Pomocy Społecznej w Tolkmicku, gdzie wystąpiły ze specjalnym repertuarem pieśni patriotycznych i żołnierskich. Sprawiły swoją obecnością ogromną radość pensjonariuszom tej placówki. Były wspólne piosenki, tańce i wspomnienia. Były też szczere łzy radości i smutku.  Drugim etapem "Sasanek" była wizyta w elbląskim Kole nr 1 Związku Sybiraków, zorganizowana pod kątem obchodów 99. rocznicy odzyskania niepodległości. Swoją niespodziewaną obecnością śpiewające suchaczanki sprawiły także wiele radości. Tu także dały krótki koncert patriotyczny, który wkrótce przekształcił się we wspólne śpiewanie i zabawę. 

 

Zobacz zdjęcia: Sasanki na wyjeździe

 

msj/jh

144. rocznica ETS

144. rocznica ETS

Dzś tj. 11 listopada br. mija 144. rocznica powstania Elbląskiego Towarzystwa Starożytności, kórego działalność prowadzona była na terenie Wysoczyzny Elbląskiej, a w Suchaczu przede wszystkim.       

 

Działalność powstałego 11 listopada 1873 r. Elbląskiego Towarzystwa Starożytności zapisana została niezwykle bogatymi osiągnięciami z dziedziny archeologii. Dzięki grupie elbląskich pasjonatów rozpoczęto na terenie Wysoczyzny Elbląskiej badania archeologiczne, których wyniki zaskoczyły cały wspóczesny świat nauki. Stało się to wkrótce po odnalezieniu legendarnej Troi przez niemieckiego archeologa-amatora Heinricha Schliemanna. Wydarzenie to zainspirowało grupy podobnych pasjonatów do poszukiwań archeologicznych na swoich terenach. Tak też stało się m.in. na terenie dzisiejszego Suchacza, gdzie dokonano niewykłych odkryć miejsc, zamieszkałych przez prehistoryczne plemiona. Tego rodzaju odkryć Towarzystwo miało na swoim koncie bardzo dużo. Wyniki opisane są szczegółowo w licznych pracach naukowych, popularnych wydaniach książkowych i ówczesnej prasie, zwłaszcza przez Roberta Dorra i Bruno Ehricha. Przedtem zachęcam bardzo do zapoznania się z historią Towarzystwa Starożytności, które było animatorem wszystkich badań.  

 

msj

 

Więcej na ten temat: Elbląskie Towarzystwo Starożytności

NŚN

NŚN

Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku,

po 123. latach zaborów.

Dzień Jeża w Suchaczu

Dzień Jeża w Suchaczu

Suchacz uroczyście obchodził dzisiejszy Dzień Jeża. Pod okiem Marleny Szulc dzieci z miejscowej świetlicy wiejskiej wykonały kilkadziesiąt prac plastycznych z podobizną tych sympatycznych zwierzątek. Brawo!

 

msj

 

Zdjęcie użytkownika Sylwester M. Jarkiewicz.

Msza za Ojczyznę

Msza za Ojczyznę

Specjalna msza św. za ojczyznę celebrowana będzie w kościele pw. św. Jakuba w Tolkmicku w dniu 11 listopada 2017 roku o godzinie 18.00. Później na rynku przed ratuszem odbędzie się śpiewanie pieśni patriotycznych, z poczęstunkiem w postaci rogalików i gorącego kakao. 

 

msj/jh

Dyżur sołtysa

Dyżur sołtysa

 

Dyżur sołtysa, dziś tj. 9 bm. od 15.30 do 17.00 w świetlicy wiejskiej w Suchaczu.

Można będzie dokonać opłat z tytułu podatków oraz wywozu śmieci.

Wygenerowano w sekund: 1.92
21,858,103 unikalne wizyty