Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

Kalendarz

<< Luty 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Rangóry, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Komunikat sztabu WOŚP w Suchaczu

Komunikat sztabu WOŚP w Suchaczu

Rozpoczynamy zbiórkę fantów na licytację 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Może to być dosłownie wszystko, np. zabawki, gry, słodycze, przedmioty okolicznościowe, upominki, gadżety, książki, koszulki, płyty itd., ale również usługi np. fryzjerskie, kosmetyczne, motoryzacyjne, fotograficzne, bilety, oferty itp. Fanty zbierane są w świetlicy wiejskiej w Suchaczu. Dodatkowe informacje u sołtysa pod nr tel. 609 776 334.

Jedna osoba w szpitalu - wypadek w Kamionku Wielkim

Jedna osoba w szpitalu - wypadek w Kamionku Wielkim

Wdniu dzisiejszym (3 bm.) Około godz. 13.20, na drodze 503, w Kamionku Wielkim doszło do wypadku. Kierująca volkswagenem bora wpadła do przydrożnego rowu, jedna osoba została zabrana do szpitala. Zablokowany był jeden pas ruchu. Zobacz więcej zdjęć.

 
Jak dowiedzieliśmy się od pracujących na miejscu policjantów, w wypadku brały udział dwa pojazdy: volkswagen oraz ford. 20-letni kierowca forda wyjeżdżając z uliczki nie zauważył nadjeżdżającego z lewej strony volkswagena, kierowanego przez 40-letnią kobietę. Doszło do zderzenia, w efekcie którego 40-latka straciła panowanie nad pojazdem i auto wylądowało w rowie. Volkswagenem podróżowały trzy osoby, jeden z pasażerów uskarżał się na ból barku. Mężczyzna został zabrany karetką pogotowia do szpitala na dalsze badania. Oboje kierowcy byli trzeźwi. Policjanci z elbląskiej drogówki prowadzą czynności wyjaśniające, jak doszło do tego wypadku.

 

Źródło: Portel.pl

Życzenia

Życzenia

Zbliżający się Nowy Rok niesie wszystkim nadzieję na uspokojenie, życzliwość i spełnienie marzeń. W te piękne i jedyne w roku chwile chcę złożyć najlepsze życzenia pogodnych, zdrowych i radosnych dni oraz szczęśliwego Nowego Roku. 

 

Sylwester M. Jarkiewicz

Kolędowanie

Zdjęcie użytkownika Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Tolkmicku.

Praca w Szkocji

Praca w Szkocji

Szkocka firma  poszukuje pracowników do pracy przy obróbce warzyw. Wynagrodzenie 7,5 funtów/godz. oraz premia za efektywność. Pracodawca pomaga w znalezieniu zakwaterowania i dojazdów do pracy. Trzeba tylko kupić sobie bilet do Edinburgh. Uwaga! Nie jest wymagana znajomość języka angielskiego. Szczegóły pod numerem tel. 507 352 138.

Sasanki dawniej

Sasanki dawniej

Zespół "Sasanki" istniał w Suchaczu od ... zawsze. Takie wrażenie można odnieść oglądając stare fotografie. Dzięki uprzejmości Kamili Flis dotarła do nas fotografia zespołu "Kalinki" (taka była nazwa zespołu) z lat osiemdziesiątych. Na zdjęciu obok  występ w Ośrodku Wczasów Kolejowych w Suchaczu. Na zdjęciu od lewej: Krystyna Piotrowska, Elżbieta Sekuła, Dorota Gaik, Zuzanna Szałek.

  

Warsztaty dla seniorów

Warsztaty dla seniorów

Dieta dla seniora powinna zaspokajać jego specyficzne potrzeby. Seniorzy fatalnie się odżywiają i stąd wiele dolegliwości, których można by łatwo uniknąć. Z wiekiem częściej narzekamy na złe samopoczucie. I uważamy, że z tym "przywilejem" starości trzeba się jakoś pogodzić. Nic bardziej błędnego! Można się było o tym dziś (20 bm.) przekonać w CSE Światowid w Elblągu. 

 
Osoby starsze muszą po prostu bardziej zadbać o zdrową dietę. Taki był temat 3-godzinnych warsztatów kulinarnych dedykowanych dla osób starszych i ludzi opiekujących się takimi osobami. Ich organizatoami byli: Stowarzyszenie Kulturalne "Viva art" oraz Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu, realizujące kolejny punkt projektu "ABS - aktywny i bezpieczny senior", dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Warsztaty przyciągnęły zainteresowanych m.in. z Kadyn i Suchacza. Po krótkim wprowadzeniu przystąpiono do praktycznej części zajęć. Pod fachowym okiem specjalisty z zakresu żywienia, uczestniczki samodzielnie przygotowywały wybrane potrawy, napoje i desery. Okazało się, że z nawet bardzo prostych, łatwo dostępnych i tanich produktów można sporządzić smakowite i zdrowe posiłki. Najważniejsze to takie, które dostarczają organizmowi człowiek najlepsze składniki odżywcze, są lekko strawne i smakowicie wyglądają. Wiadomym jest przecież, że z  upływem lat nasz organizm pracuje coraz wolniej. Niekorzystne zmiany nie omijają układu pokarmowego. Zmniejsza się ilość wydzielanej śliny i soków trawiennych, trudniej więc trawić pokarm. Następuje zwolnienie perystaltyki jelit, kosmki jelitowe stają się krótsze i szersze, zmienia się też mikroflora jelita grubego, składniki odżywcze są więc gorzej przyswajane. Jeśli więc nie dostosujemy naszej diety do tych nowych warunków, grożą nam dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ale też ogólne pogorszenie samopoczucia wynikające z niedoborów składników odżywczych. Tego wszystkiego nauczono się właśnie na dzisiejszych warsztatach. Z Suchacza obecne były panie z KERiI, KGW i "Sasanki".  

 

Zobacz zdjęcia: Warsztaty dla seniorów

 

Sylwester M. Jarkiewicz


Szlachetna Paczka w Suchaczu

Szlachetna Paczka w Suchaczu

Suchacz ma także swoją Szlachetną Paczkę! Z inicjatywy Rady Sołeckiej, już po raz drugi zorganizowano tę krótką akcję dedykowaną dla najbardziej potrzebujących mieszkańców Sołectwa Suchacz. W tym roku przygotowano 11 takich paczek, które wraz z życzeniami świątecznymi przekazano w dniu dzisiejszym (19 bm.) wytypowanym adresatom. Radość obdarowanych była ogromna, do łez! Wszystko to zasługa hojności Ludzi Dobrej Woli, którzy nie szczędzili środków na tak szczytny cel.   

 

Zobacz zdjęcia: Szlachetna paczka

 

msj    

Wigilia w Suchaczu

Wigilia w Suchaczu

Ponad 70 osób, mieszkańców sołectwa Suchacz uczestniczyło w dzisiejszym spotkaniu opłatkowym. Było bardzo uroczyście, ze świetną oprawą artystyczną i doskonałym wigilijnym jadłem. 

 

Uroczystość rozpoczęła sołtys Monika Jarkiewicz. Przywitała mieszkańców, zaproszonych gości i osoby duchowne. Następnie głos zabrał proboszcz Paweł Kacprzak, który słowami Ewangelii Łukasza (Łk  2, 1-14) opisującej narodziny Syna Bożego przybliżył zebranym ten istotny w historii chrześcijaństwa moment: W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoim stadem. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: 'Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu; dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie". I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: "Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania". 

Po tych słowach nastąpiło dzielenie się opłatkiem. Takie chwile zawsze  są doskonałą okazją do odnowienia relacji sąsiedzkich i przekazywania  wzajemnych życzeń. Spotkanie opłatkowe przygotowały stowarzyszenia i organizacje pozarządowe działające na terenie sołectwa. Każde z nich miało określone do wykonania prace, głównie pod kątem przyrządzenia kulinarnych. Najpierw były pierogi z kapustą i grzybami, potem śledzie i ryba po grecku. Deser też był pyszny - jak zawsze. Niespodzianek więc nie było i każdy mógł znaleźć dla siebie coś odpowiedniego. W spotkaniu wystąpiły dzieci z NSPiOP, których jasełka i piosenki podbiły serca zebranych. Uroczystość uzupełniał krótki recital "Sasanek" i wspólne śpiewanie kolęd. Spotkanie było udane, bo jeśli burmistrz Andrzej Lemanowicz ze swoim zastępcą Józefem Zamojcinem  i proboszcz Paweł Kacprzak ze swoim wikarym Markiem Szymborskim zostali niemal do końca, to świadczy, że atmosfera była rzeczywiście rodzinna. Brawa za organizację i wszelką pomoc w przygotowaniach. 

 

msj

 

Zobacz zdjęcia: Wigilia w Suchaczu cz. 1  oraz  Wigilia w Suchaczu cz. 2


 


Wygenerowano w sekund: 1.65
26,010,431 unikalne wizyty