Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Marzec 2019 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Pocztówka sprzed lat

Pocztówka sprzed lat

Przed II wojną światową Suchacz był Elblążanom bardzo dobrze znaną miejscowością. Przyjeżdzali tu podziwiać walory tego niezwykłego miejsca, tędy też wiodła trasa do Kadyn,  Pogrodzia, Fromborka i Braniewa. W tym czasie modne były przydrożne zajazdy i hotele, gdzie podróżni mogli odpocząć i przede wszystkim dobrze zjeść. Jedną z takich placówek gastronomicznych była gospoda usytuowana przy drodze wylotowej do Kadyn. Z tego okresu zachowała się dobra pocztówka z doskonale widocznymi budynkami. 

 

Dziś jest to nadal zespół dwóch budynków mieszkalnych, które zamieszkuje kilka rodzin. Przedtem (po wojnie) w gastronomicznej części obiektu znajdowało sie kino. Pomimo upływu czasu sama bryła budowli pozostała praktycznie taka sama.    

 

Redakcja portalu Suchacz TAKA Wieś dziękuje serdecznie Pani Dorocie Rynkiewicz za udostępnienie tej niezwykłej fotografii.

 

 

msj

Spotkania z radną

Spotkania z radną

Spotkania z radną Aleksandrą Gierasimiuk są już pewną tradycją z zakresu Jej bezpośrednich kontaktów z wyborcami. Od samego początku cieszyły się bardzo dużą popularnością i przyciągały zainteresowanych mieszkańców sołectwa Suchacz. Po okresie urlopowym będą one kontynuowane wg dotychczasowych zasad, tj. w każdą trzecią środę miesiąca o godzinie 18.00 w świetlicy wiejskiej "Zefirek". Najbliższe takie spotkanie będzie miało miejsce już 19 października,  a kolejne odpowiednio:

16 XI 2011, 14 XII 2011, 18 I 2012, 15 II 2012, 14 III 2012, 11 IV 2012, 16 V 2012 i 20 VI 1012.  

 

msj

 

Tolkmickie wici

Tolkmickie wici

Staraniem kierownictwa Urzędu Miasta i Gminy Tolkmicko ukazał się pierwszy numer kwartalnika "Tolkmickie wici". Głównym celem  jego wydawania ma być informowanie lokalnej społeczności o zamierzeniach Burmistrza Tolkmicka oraz podległych mu jednostek organizacyjnych. Ale nie tylko! Zamiarem autorów kwartalnika jest również inspirowanie mieszkańców do efektywnego włączania się w realizację planowanych zadań. Pierwszy numer "Tolkmickich wici" przynosi kilka istotnych informacji na temat wykonanych już inwestycji - tych będących w trakcie, oraz o najbliższych zamierzeniach urzędu. Do tych zaliczyć trzeba np.: (1) Remont świetlicy w Chojnowie, (2) Budowa świetlic wiejskich w Pagórkach, Kadynach i Suchaczu, (3) Ocieplenie budynków placówek oświatowych w Tolkmicku, Łęczu i Pogrodziu, (4) budowa sieci sanitarnej w Pogrodziu, Chojnowie, Nowince, Wodyni, Przybyłowie i Brzezinie, (5) Remont zabytkowych ulic, (6) Reaktywacja żeglarstwa w Tolkmicku, (7) Wykonanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla Łęcza i Kamionka Wielkiego.

 

Poruszonych w kwartalniku tematów jest więcej. Redakcja portalu Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś zachęca zatem do uważnej lektury "Tolkmickich wici". Szczególnie tych, którym - jak określił to Burmistrz Andrzej Lemanowicz - bliskie są sprawy naszej "Małej Ojczyzny".

 

Sylwester M. Jarkiewicz  

Radiostacja 3Z176DORR zakończyła pracę

Radiostacja 3Z176DORR zakończyła pracę

W dniu dzisiejszym (30 bm.) zakończyła pracę w eterze radiostacja specjalna Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś o znaku wywoławczym 3Z176DORR. Jej aktywność na wszystkich pasmach HF poświęcona była postaci Roberta Dorra - prekursora elbląskiej archeologii starożytnej.  W ciągu miesiąca radiooperatorzy przeprowadzili ok. 4.000 łączności ze 13 krajami świata na wszystkich kontynentach.

176. rocznica urodzin R. Dorra była także okazją do wydania pamiątkowego dyplomu "IMRD Award (In Memory Of Robert Dorr Award). Warunki jego otrzymania spełniło 1.236 licencjonowanych nadawców z całego świata.

 

O aktywności radiostacji 3Z176DORR  więcej informacji na międzynarodowym portalu  informacyjnym: QRZ.com

 

 

msj

Koncert w Jegłowniku

Koncert w Jegłowniku

Już w najbliższą niedzielę (2 października) o godzinie 16.00 w Jegłowniku odbędzie się uroczysty koncert organowy przy użyciu tego niezwykłego instrumentu, którego niezwykłe dźwieki po latach milczenia i długim okresie renowacji znów wypełnią przestrzeń pięknego zabytkowego kościoła parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Organy są dziełem Christopha Heinricha Obucha, ucznia słynnego Andreasa Hilderandta z Gdańska.  Więcej na ten temat opowiada ks. dr Andrzej Kilanowski w swoim felietonie "Kto jeszcze jej słucha?.

Bezpośredni link do tego tekstu: Kto jej słucha?

 

Warto też posłuchać typowej muzyki organowej aby już dziś przenieść się choć na chwilę w przepiękną sferę dźwięków.

 

Posłuchaj: muzyka organowa   

Krzyże pokutne

Krzyże pokutne

Krzyże pokutne to nieco zbliżony temat do przedstawionych wcześniej w artykule Danuty Thiel-Melerskiej Kubków pokutnych w Tolkmicku pozostawianych przez pielgrzymów na murach kościołów. Zainteresowanych podobnym zagadnieniem odsyłam do specjalistycznego materiału. Bezpośredni link do tego artykułu: Krzyże pokutne

 

Na fotografii obok krzyż pokutny postawiony przez zabójcę w miejscu zbrodni. Relief miecza oznacze, że morderstwa dokonanał on przy użyciu miecza.   

 

 

msj  

Szkolenie w "Zapiecku"

Szkolenie w "Zapiecku"

Wczorajsze (27 bm.) szkolenie z zakresu projektów było głównym celem zebrania członków i sympatyków Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś. Prowadzącym był Dariusz Ignatowicz z Centrum Organizacji Pozarządowych.

Członkowie SSTW zgłosili plan 6 projektów przewidzianych do realizacji. Szczeółowe omówienie każdego z nich znajduje się w odrębnym protokóle. 

 

msj     

Szkolenie w "Zapiecku"

Szkolenie w "Zapiecku"

Spotkanie szkoleniowe członków i sympatyków Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś odbędzie się 27 bm. (wtorek) o godzinie 18.00 w "Zapiecku". Zapraszamy!

 

 

Zarząd SSTW

A mnie jest szkoda lata...

A mnie jest szkoda lata...

Moja żona mnie dzisiaj skrzyczała,
powiedziała, żem mazgaj, że głupi.
Że ze wstydu się za mnie rumieni,
kiedyż wreszcie zmądrzeję już raz!
A na śmiesznym tle sprawa powstała:
poprosiłem, poziomek nich kupi.
- Zdziecinniałeś? - powiada - w jesieni?
- To już jesień? Jak leci ten czas!


Fragment starej piosenki Jerzego Połomskiego "A mnie jest szkoda lata"

(kliknij na tytuł aby posłuchać oryginalnego wykonania)

 

Dziś tj. 23 września o 11.05 słońce znajdzie się w punkcie równonocy jesiennej i wejdzie w znak Wagi, rozpoczynając tym samym astronomiczną jesień. Dzień będzie trwać 12 godzin i 12 minut.

Jesień – jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza z malejącą średnią dobową oraz (w przypadku Polski) stosunkowo dużym w skali roku opadem atmosferycznym. W świecie roślin i zwierząt jest to okres gromadzenia zapasów przed kolejną zimą. Na przełomie lata i jesieni część zwierząt przenosi się do cieplejszych stref klimatycznych. Jesienią liście drzew zmieniają kolor, by w końcu opaść przed zimą, a najgrubsze części zielone roślin ulegają zdrewnieniu. Rośliny wieloletnie gromadzą substancje zapasowe w korzeniach, a jednoroczne usychają, starając się przedtem różnymi metodami doprowadzić do rozproszenia nasion. Jesień astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy jesiennej i trwa do momentu przesilenia zimowego, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 23 września a 22 grudnia (czasami daty te wypadają dzień wcześniej lub dzień później, a w roku przestępnym mogą być dodatkowo cofnięte o jeden dzień). Podczas jesieni astronomicznej dzienna pora dnia jest krótsza od pory nocnej, a ponadto z każdą kolejną dobą dnia ubywa, a nocy przybywa. Za jesień klimatyczną przyjmuje się okres roku (następujący po lecie), w którym średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 15 a 5 °C. Zasadniczo po jesieni następuje zima, jednak pomiędzy tymi okresami znajduje się klimatyczny etap przejściowy - przedzimie. Dla półkuli południowej wszystkie opisane daty i zjawiska są przesunięte o pół roku. Za miesiące jesienne na półkuli północnej uznaje się wrzesień, październik i listopad, a na południowej marzec, kwiecień i maj. (wiki)

Wygenerowano w sekund: 0.82
28,110,596 unikalne wizyty