Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Grudzień 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Na tropie nowego grodziska

Na tropie nowego grodziska

Czarna Droga kadyńskiego lasu wciąż skrywa tajemnice z odległej przeszłości. Wycieczka turystyczno-historyczna (2 bm.) pokazała, że teren Wysoczyzny Elbląskiej to prawdziwa kopalnia wiedzy o ludziach zamieszkałych tu w różnych okresach czasu. Potrzebna jest tylko pewna wiedza z zakresu archeologii i bardzo dobra orientacja w terenie. Zespół z Sekcji Historycznej Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś (Danuta Thiel-Melerska i Monika Jarkiewicz) dokonał wstępnych oględzin terenu, na którym prawdopodobnie istniało niezbadane dotąd grodzisko Prusów. Pierwszy krok został zrobiony i teraz przyjdzie kolej na żmudne - ale wciąż bardzo ciekawe) pomiary i badania. O ich wynikach poinformujemy naszych Czytelników. 


Fotoreportaż z wycieczki - patrz album Turystyka historyczna w naszej galerii Wędrówki po okolicy (zdjęcia od 33 do 47). 

 

 

msj

Z cukrową watą w tle

Z cukrową watą w tle

Tegoroczny przegląd teatrzyków z udziałem m.in. dzieci z Suchacza był znakomitą okazją do nawiązania koleżeńskich kontaktów z rówieśnikami z Pogrodzia. Specjalne spotkanie integracyjne, którego organizatorami były wychowawczynie ze świetlicy w Pogrodziu i Suchaczu, miało miejsce w ostatni weekend wakacji (29 i 30 sierpnia br.). Pomysł okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę i jak się okazało był dobrym akcentem kończącym wakacje. Program pobytu w Suchaczu pokrzyżowała nieco pogoda, ale w sumie nie przeszkodziła wspólnym zabawom gości i gospodarzy. Dużą atrakcją dla przyjezdnych była specjalna gra terenowa, podczas której przyjezdni poznali największe walory wsi i otaczającego terenu. Po obiedzie w „Zefirku” zajęcia odbywały się na miejscowej plaży. Był pokaz zdalnie sterowanych modeli pływających, konkurs na najładniejszy zamek z piasku, pląsy i różnego rodzaju zabawy w namiocie – z nagrodami rzeczowymi dla wszystkich. Miłą niespodziankę przygotował szef plaży urządzając dzieciom przejażdżki karocą ciąganą przez quda, a cukrowa wata była słodkim dodatkiem dla wszystkich uczestników. Pobyt zakończył się ogniskiem i wzajemnymi deklaracjami o … kolejnej wspólnej imprezie.

 

Na uwagę zasługuje wzorowa organizacja całego pobytu. Największy ukłon bez wątpienia należy się Jolancie Grzebieli, która po raz kolejny pokazała swoje świetne umiejętności w zakresie metodyki pracy z dziećmi i młodzieżą. Słowa uznania należą się również Barbarze Fabisiak i Dorocie Rynkiewicz za przygotowanie pysznego obiadu i Lechowi Madeja za motoryzacyjną niespodziankę.   

 

 

msj

Fotoreportaż z Altany

Fotoreportaż z Altany

Fotoreportaż z zebrania członków i sympatyków Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś - patz album "Spotkanie w Altanie" w Archiwum X. Bezpośredni link: spotkanie w altanie

Dostęp do albumu mają tylko użytkownicy portalu Suchacz-Eu

 

msj

Historia gospodarcza Prus

Historia gospodarcza Prus

W pierwszych dniach września w Bibliotece Elbląskiej odbędzie się polsko-niemiecka konferencja pt. „Historia gospodarcza Prus”. Referaty wygłoszą przedstawiciele działającej w Niemczech historycznej komisji ds. badań nad Prusami Wschodnimi i Zachodnimi oraz polscy historycy zajmujący się tematyką ziem pruskich..
Historische Kommission für ost- und westpreußische Landesforschung (Historyczna komisja ds. badań nad Prusami Wschodnimi i Zachodnimi) została powołana do życia w 1923 roku w Królewcu. Jest to jedna z najstarszych tego typu inicjatyw w Niemczech. Działalność komisji koncentrowała się na badaniach dotyczących przeszłości ówczesnych prowincji. Jej zadaniem było także koordynowanie działalności poszczególnych towarzystw i stowarzyszeń, istniejących na tych terenach i zajmujących się historią lub naukami pokrewnymi. Komisja podjęła swoją pracę - przerwaną przez etap przesiedleń – w 1950 roku, współdziałając z Radą Badawczą Johanna Gottfieda Herdera oraz instytutem jego imienia w Marburgu. Wśród publikacji wydanych przez komisję znajdują się nowe edycje średniowiecznych źródeł oraz liczne monografie. Do tych pierwszych zalicza się m.in. opracowanie tzw. Elbląskiej księgi wojennej (1383-1409) – ważnego źródła do historii działań wojennych prowadzonych przez Zakon Krzyżacki do czasów Wielkiej Wojny, zawierającego m. in. wykazy zbrojnych, do których wystawiania zobowiązane było miasto Elbląg. Obecnie komisja współpracuje ze środowiskiem naukowym Polski, Litwy i Rosji – krajów, których częściami składowymi stały się po wojnie Prusy Wschodnie i Zachodnie. Efektem tej współpracy są liczne wspólne inicjatywy, jak choćby odbywająca się w Elblągu konferencja „Historia gospodarcza Prus”. We wrześniu 2008 Komisja liczyła 69 członków zwykłych, 21 korespondencyjnych oraz jednego członka wspierającego.

176. rocznica urodzin Roberta Dorra

176. rocznica urodzin Roberta Dorra

1 września br. radiostacja Sekcji Historycznej  SSTW rozpoczyna pracę przy użyciu specjalnego znaku wywoławczego 3Z176DORR. Okazją do tej pracy jest przypadająca w dniu 4 września br. 176.rocznica urodzin Roberta Dorra, niemieckiego archeologa - prekursora wykopalisk na terenie dawnego powiatu elbląskiego.Warto też pamiętać, że jemu właśnie poświecony jest wielki kamień posadowiony koło Zameczku nad Zalewem (obecnie budynek niepublicznej Szkoły Podstawowej).

 

msj 

Piknik zaprzęgowy w Piastowie

Piknik zaprzęgowy w Piastowie

W niedzielę 4 września w Gospodarstwie Agroturystycznym ,,Pod Lasem” w Piastowie odbędzie się II Piknik Zaprzęgowy. W malowniczej oprawie Wysoczyzny Elbląskiej będzie można podziwiać zaprzęgi jedno, dwu i czterokonne.

 

,,Zaprzęgi konne - Powożenie to jedna z wielu dyscyplin konnych sięgających genezą do epoki starożytności. Jej powstanie miało miejsce dokładnie w 680 roku p.n.e. podczas XXV Olimpiady Greckiej. Dała ona początek wyścigom kwadryg. Do tego sportu nawiązali także starożytni Rzymianie, którzy kontynuowali tę pasję w formie wyścigów rydwanów. Na całym kontynencie ten sport upowszechnił się znacznie później, bo dopiero w połowie XIX wieku, głównie za sprawą króla angielskiego Jerzego IV.”
     
     Zapraszamy wszystkich miłośników spędzania czasu na wolnym powietrzu oraz pasjonatów koni do wzięcia udziału w imprezie. Początek o godz. 11.

 

Organizatorzy 

 

Źródło: Portel.pl

Policja ostrzega

Policja ostrzega

Oszuści wymyśli kolejny sposób na wyłudzanie pieniędzy - ostrzega policja. Dzwonią na telefony komórkowe głównie biznesmenów, a gdy ci oddzwaniają, obciążani są wysokimi opłatami, sięgającymi nawet kilkuset złotych.
Policja ostrzega przed nową metodą wyłudzania pieniędzy
- Wybierają numery osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą i np. obawiają się, że jeśli nie oddzwonią mogą stracić intratne zamówienie. Rozłączają się na tyle szybko, by ofiara nie odebrała połączenia lub dzwonią w godzinach, w których prawdopodobnie go nie odbierze - relacjonował w rozmowie rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Jak dodał, gdy dana osoba oddzwania na numer, który pojawi się na wyświetlaczu, jej połączenia traktowane jest jako połączenie Premium (o podwyższonej opłacie). Proceder opiera się na zasadzie działania numerów telefonów, pod którymi można brać udział np. w loteriach czy konkursach. Różnica jest jednak taka, że osoba oddzwaniająca nie zdaje sobie sprawy z kosztów takiej usługi.
czytaj dalej
 

- Taki numer składa się zwykle z sześciu cyfr. Konto osoby dzwoniącej jest automatycznie obciążane. Oszuści wyłudzają w ten sposób jednorazowo kilkadziesiąt, a nawet do kilkuset złotych - dodał Sokołowski.

Policjanci apelują o zgłaszanie się wszystkich, którzy podejrzewają, że mogli zostać w ten sposób oszukani.

- Postarajmy się też zapamiętać jak najwięcej szczegółów, które będą mogły pomóc w ustaleniu sprawców - dodał.

 

polskalokalna.pl

Warsztaty

Warsztaty

Dlaczego wełna się filcuje, jakie są jej gatunki, kiedy zaczęto stosować technikę filcowania wełny, jakie jest współczesne zastosowanie filcu i jak się filcuje - tego się będzie można dowiedzieć podczas warsztatów z filcu prowadzonych od września w Centrum Spotkań Europejskich Światowid.

Więcej o warsztatach z filcowania czytaj na Portel.pl: filcowanie

 

msj

Spotkanie w altanie

Spotkanie w altanie

Kolejne spotkanie członków i sympatyków stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś odbędzie się 30 bm. (wtorek) o godzinie  18.00  w  altanie przy ulicy  Wielmoży. 

 

msj

Wygenerowano w sekund: 1.45
27,896,639 unikalne wizyty