Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

Kalendarz

<< Czerwiec 2017 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Dzień Dziecka

Dzień Dziecka

 

Życzymy wszystkim dzieciom, aby ich dzieciństwo było jak najlepsze i aby trwało jak najdłużej.

OWG w Tolkmicku

OWG w Tolkmicku

Taka perełka fotograficzna znaleziona została na FB. Może ktoś ma podobne? 

Otwarcie

Otwarcie

Uroczyste otwarcie Wzgórza Widokowego  im. Carla Pudora w Suchaczu ("Zamkowe Wzgórze") będzie miało miejsce w najbliższy poniedziałek tj. 5 czerwca 2017 r. o godzinie 10.00.

 

  Przewidziana jest obecność pomysłodawcy, inwestora, projektanta, budowniczych, przedstawicieli administracji państwowej i mieszkańców suchaczańskiego sołectwa. Udział zapowiedzieli również uczestnicy rajdu pieszego organizowanego przez Oddział Ziemi Elbląskiej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Jak się można spodziewać, uroczystość będzie miał charakter biwakowy. 

Warto przypomnieć, że inwestycja  jest historycznym nawiązaniem do przedwojennego punktu widokowego, jaki był posadowiony dokładnie w tym miejscu. Chwała Nadleśnictwu Elbląg za tę pożyteczną rewitalizację. "Zamkowe Wzgórze" jest kolejnym obiektem Lasów Państwowych dedykowanym miłośnikom lasów i turystyki kwalifikowanej.  

 

msj

 

Carl Pudor

Urodził się 26.01.1855 w Dzierzgoniu, jako syn urzędnika pocztowego Carla Friedricha Pudora – burmistrza Dzierzgonia i Sztumu (zm. 1870 r. w Malborku). Jego przodkowie pochodzili z zasiedziałej na Łużycach i w Nowej Marchii rodziny pastorów i urzędników. Carl Pudor ukończył Gimnazjum Królewskie w Malborku, a następnie rozpoczął praktykę u adwokata malborskiego Horna, znanego później radcy sądowego w Elblągu. 
Był jego pomocnikiem, a w wieku 17 lat został sekretarzem zarządu malborskiego starostwa powiatowego. Powołany do wojska odbył służbę w 3 Wschodniopruskim Pułku Grenadierów w Gdańsku. W 1877 r. został sekretarzem Związku Grobli i Wałów Prawostronnego Nogatu. Mieszkał i miał swoje biuro w Krasnołęce koło Starego Pola, gdzie zajmował się regulacją stosunków wodnych w delcie Nogatu i Wisły. W 1878 r. ożenił się z Martą Arke ze Starego Monasterzyska w dawnym powiecie braniewskim.

Po rozwiązaniu Związku Wałów i Grobli Prawobrzeżnego Nogatu przeszedł na stanowisko zastępcy naczelnika założonego w 1873 r. Elbląskiego Związku Wałów i Grobli, gdzie później był jego sekretarzem i podskarbim. 
W czasie swojej pracy zawodowej położył duże zasługi na odcinku zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańcom terenów Żuław położonych nad Nogatem, zwłaszcza podczas wielkich powodzi w latach 1884 – 1888. 
W 1892 r. przeniósł się na stałe do Elbląga i tutaj z miejsca zaangażował się w społecznej pracy na rzecz gospodarki komunalnej, krzewienia kultury i historii lokalnej.

W 1899 r. został elbląskim radnym miejskim, następnie zastępcą przewodniczącego rady, a od 1913 r. honorowym (nieopłacanym) radnym - aż do przejścia na emeryturę w 1926 r. Z okazji 70. jego urodzin i zasług dla Elbląga, rada miasta nadała mu tytuł Starszego Miasta. W czasie I wojny światowej został powołany do wojska i wówczas jako major rezerwy dowodził batalionem Landwehry w Malborku.

Carl Pudor największe zasługi położył jako pierwszy prezes założonego 25.03.1901 r. Towarzystwa Krzewienia Turystyki Pieszej w Elblągu i Okolicy, którego prezesem był aż do śmierci w 1927 r. Pod jego przewodnictwem elbląskie towarzystwo turystyczne stało się jednym z największych i najprężniej działającym w Niemczech. Poświęcił się bez reszty promowaniu piękna krajobrazu Wysoczyzny Elbląskiej, Żuław i samego Elbląga. Nieustannie zbierał i kolekcjonował eksponaty kultury materialnej, zabytki sztuki mieszczańskiej i chłopskiej. Na potrzeby towarzystwa i muzeum kupił kamienicę z 1624 r. przy ul. Garbary 29, która w latach 1701-1818 była siedzibą cechu kramarzy i założył w niej w 1912 r. muzeum. 

Po jego śmierci muzeum to przemianowano na Muzeum im. Carla Pudora (1929). Jeszcze za jego życia muzeum pod względem wnętrza i zgromadzonych eksponatów przyrównywano do gdańskiego Domu Uphagena. Niestety, Muzeum im. C. Pudora zostało wypalone na początku lutego 1945 r. – dzisiaj jest tu puste miejsce na rogu ul. Przy Murze/Garbary, obok zachowanego dawnego Domu Modlitewnego Mennonitów. Dodać należy, iż później powstało drugie muzeum w mieście, gdy piwowar R. Ullrich sprzedał w 1924 r. swój browar przy ul. Św. Ducha 3 i wkrótce prof. Bruno Ehrlich uruchomił tutaj Muzeum Miejskie (dzisiaj Sala Ślubów USC).

Pudor odkrył dla mieszkańców Elbląga tutejszy Las Miejski, czyli popularną i uwielbianą Bażantarnię, gdzie wytyczył nowe szlaki dla wędrówek pieszych, nadał nazwy ciekawym miejscom, drzewom, kamieniom, oznaczył wszystkie interesujące miejsca i obiekty przyrody. W pobliżu Suchacza, na Wysoczyźnie Elbląskiej kupił działkę o wielkości 270 morg, gdzie wybudował stację przyrodniczą i schronisko Towarzystwa Krzewienia Turystyki Pieszej w Elblągu i Okolicy (spalone w styczniu 1945 r.).

W Suchaczu kupił również Zameczek Nadzalewowy, gdzie 21.05.1911 r. otworzył restaurację z tarasem widokowym oraz hotelem. Obecnie znajduje się tutaj Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Kaprów. Obok tej szkoły zachował się do chwili obecnej głaz narzutowy z Jagodna, erygowany w 1919 r. i poświęcony C. Pudorowi. Na kamieniu widniała kiedyś stosowna inskrypcja z jego nazwiskiem i opisem. Obecnie wyryta jest tam harcerska lilijka i napis: Zlot ZHP Ziemi Elbląskiej 1961.

Carl Pudor pozyskał prywatne środki na rzecz powstania i rozbudowy Towarzystwa Żeglugi Parowej obsługującego rejsy do Krynicy Morskiej. Był zastępcą prezesa, a później szefem rady nadzorczej tego towarzystwa. Wybudował nową promenadę w Krynicy Morskiej, zakład kąpieliskowy, poprawił tutejsze drogi i zelektryfikował uzdrowisko. Popierał Żeglugę Śródlądową i Elbląskie Towarzystwo Żeglugowe. Wykonał wzorcową mapę turystyczną okolic Elbląga w skali 1:25000, a jeszcze przed I wojną światową wydał duży przewodnik po Elblągu i okolicy, którego wznowienie ukazało się w 1926 r. 

Po jego śmierci (12.10.1927 Elbląg) jedną z elbląskich ulic nazwano Carl Pudor-Straße, jest to dzisiejsza ulica Juliana Fałata. Syn Carla Pudora – Fritz był od 1949 r. autorem wielu tekstów na temat Elbląga i okolic drukowanych w „Zeszytach Elbląskich” pod auspicjami Wydawnictwa „Truso” w Münster (Westfalia), jak również współzałożycielem Zjednoczenia „Truso” w 1957 r. skupiającego dawnych mieszkańców Elbląga i powiatu.

 

Lech Słodownik


Dzień Matki

Dzień Matki

Dziękuję za to wszystko,

Czym dobroć jest na ziemi,

Że Jesteś najważniejsza,

Że tego nikt nie zmieni,

Że jeden dzień najpiękniej

W mym sercu jaśnieć musi:

Dla jednych to Dzień Matki,

A dla mnie Dzień Mamusi. 

 


Zaginął Percy.

Zaginął Percy.

18 maja br. w Kamienniku Wielkim koło Milejewa zaginął pies. 3 lata, czarny podpalany, biała łatka na brodzie, gładka i błyszcząca sierść; miał beżową (brązowawą) obrożę, Reaguje na imię Percy "Persi". Znalazców lub znających informacje na jego temat proszę uprzejmie o kontakt telefoniczny (i/lub sms-owy) pod numery: 607520140 lub 667675515 lub 512543830.

Festiwal Smaków

Festiwal Smaków

Po raz pierwszy w Elblągu odbędzie się Festiwal Smaków Food Trucków! 27 i 28 maja food trucki, które przyjadą z całej Polski, ustawią się na bulwarze w Elblągu. 

 

 Festiwal Smaków doczekał się już 9. edycji w Trójmieście, 3. w Poznaniu oraz 2. w Szczecinie, jak również odbył się m.in. w Toruniu, Bydgoszczy, Gorzowie czy Olsztynie. Ideą festiwalu jest promowanie zdrowego, różnorodnego i wykonanego z ogromną pasją jedzenia z food trucków. W nadchodzącej edycji udział weźmie 25 food trucków, reprezentujących kuchnię z różnych stron świata. Na gości czekać będą różnorodne smaki, od dobrze znanych burgerów i domowych zapiekanek, po specjały kuchni hiszpańskiej, meksykańskiej, węgierskiej, amerykańskiej czy też japońskiej. Uczestnicy będą mieli okazję spróbować m.in.: meksykańskiej chimichangi, pieczonych kasztanów, belgijskich frytek, japońskiego ramenu czy też węgierskich ciastek kominkowych z nutellą. Pełna lista food trucków pojawi się przed samym wydarzeniem. 

Pliszki się kąpią

Pliszki się kąpią

Pliszki siwe uwielbiają kąpiele. Przyłapać je na takich czynnościach jest dość trudno. Czasami się to jednak udaje. Widok jest przedni. Ptak zanurza się kilkakrotnie całkowicie w wodzie (!), po czym otrzepuje się i chwilę suszy. Przy odrobinie szczęścia można jeszcze usłyszeć jego / jej "tsillip tsillip". To chyba w podziękowaniu za użyczenie sołeckiego oczka wodnego:) 

 

msj

Plażowanie

Plażowanie

Kilka minionych słonecznych dni i zapowiedź gorącego weekendu ściągnęła do Suchacza pierwszych amatorów opalania i kąpieli.

 

Plaża od wczesnych godzin zaczęła się zapełniać  bladymi jeszcze ciałami. Bardziej zapobiegliwi swoje stanowiska umieszczali tuż przy wodzie, a inni nawet kilkanaście metrów od brzegu. Nic dziwnego, bo w południe temperatura powietrza oscylowała w granicach +30 stopni Celsjusza. Jednym słowem nareszcie lato. Warto więc korzystać z tej doskonałej pogody. 

 

Zobacz kilka zdjęć na FB: Plażowanie w Suchaczu

 

msj 

Nekrolog

Nekrolog

 

19 maja 2017 roku zmarła

przeżywszy 65 lat

śp. Bożena Głębocka

długoletnia mieszkanka Suchacza

Cześć Jej pamięci!

 

Msza święta żałobna zostanie odprawiona 23 maja br. w kościele parafialnym w Suchaczu o godzinie 11.00. Trumna z ciałem wystawiona będzie o 10.30, a ceremonia pogrzebowa odbędzie się na cmentarzu w Tolkmicku. 

 

Wyrazy głębokiego współczucia rodzinie Zmarłej składają Sołtys z Radą Sołecką Suchacza. 

Wygenerowano w sekund: 1.34
15,669,282 unikalne wizyty