Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Sierpień 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Rangóry, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Dary lasu w Klubie Aktywnego Seniora

Dary lasu w Klubie Aktywnego Seniora

27 czerwca o 15:00 w CSE „Światowid” odbędzie się pierwsze spotkanie z gościem. W trakcie prezentacji Klubowicze i zaproszeni specjaliści porozmawiają o tym, jak bezpiecznie zbierać grzyby i leśne zioła oraz skutecznie chronić się przed kleszczami.

 

Kurki do jajecznicy, sójki do usmażenia oraz maślaki w ocet. Mięta na żołądek, pokrzywa na cerę i rumianek, nadający blask włosom – to pyszności i skarby natury, które możemy znaleźć w niemal każdym lesie czy parku. Piękna, utrzymująca się od kilku tygodni pogoda zachęca do spędzania czasu w cieniu drzew i na nasłonecznionych polanach. Zanim jednak pogrążymy się w lekturze na ławce lub wkroczymy na szlaki Bażantarni, rozejrzyjmy się, jakie rośliny mamy wokół... i do czego mogą się przydać konkretne listki, nóżki i kapelusze. Pierwszy prelegent, specjalista z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, przypomni seniorom zasady bezpiecznego zbierania grzybów. Opowie także, jak w trakcie wizyt w leśnej głuszy i miejskich parkach bronić się przed komarami czy kleszczami. W drugiej części spotkania Anna Izdebska przybliży Klubowiczom prozdrowotne właściwości ziół, a także roślin ogrodowo-balkonowych. Podpowie, jak rozpoznać wiązówkę czy podbiał, gdzie ich szukać, jak zbierać lub hodować i przechowywać. Zdradzi też sposoby na sporządzanie ziołowego remedium na różne dolegliwości i mikstur, które przed nimi uchronią.Spotkania z gościem to jedno z działań Klubu Aktywnego Seniora, prowadzonego w ramach projektu „Kultura dla seniora – senior dla kultury”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Uczestnikami są osoby w wieku 60+, które chcą podzielić się swoimi umiejętnościami i zdobyć wiedzę na interesujące tematy, na które w okresie aktywności zawodowej nie udało się znaleźć czasu. Seniorzy będą mogli skorzystać z przygotowanych warsztatów, ale też samodzielnie poprowadzić zajęcia, sprawdzając się w roli instruktorów. Spotkania z gośćmi to natomiast okazja do dyskusji na interesujące klubowiczów tematy i poszerzanie wiedzy z konkretnych dziedzin. Udział w prelekcjach to również sposób na znalezienie nowych znajomych o podobnych zainteresowaniach. Pierwsze spotkanie odbędzie się 27.06.2018 r. (środa) o godz. 15:00 w galerii Nobilis w CSE „Światowid” w Elblągu.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt pod numerem tel. +55 611 20 59 lub drogą elektroniczną pod adresem aleksandra.bednarczuk@swiatowid.elblag.pl

Już niedługo w Kadynach

Już niedługo w Kadynach

Przed nami już 12. edycja pleneru plastycznego „Kadyny – wioska sztuki.” Malarstwo, rzeźba, cyjanotypia, twórcza atmosfera i wypiek chleba to tylko niektóre atrakcje, które znajdują się w planie tegorocznego pleneru. Plener odbędzie się w dniach 3–7 lipca w Kadynach.

 

Motywem przewodnim pleneru będzie kadyńska ceramika figuralna oraz polskie malarstwo historyczne. Uczestnicy wykonają prace inspirowane dawnymi wzorami naczyń i majoliki kadyńskiej, w której dominowały motywy zwierząt z okresu secesji i art deco. Podczas pleneru odbędzie się spotkanie z etnografem, który wprowadzi uczestników w świat historycznej ceramiki z Kadyn. - W trakcie pleneru część działań będzie dedykowana wydarzeniom historycznym, podczas warsztatów malarskich będziemy nawiązywać do polskiego malarstwa historycznego i tematyki odzyskania niepodległości – mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, organizator Pleneru „Kadyny wioska sztuki.”  Dla dzieci i młodzieży z Kadyn, zostanie poprowadzony warsztat robienia biało-czerwonych kotylionów, które zostaną użyte podczas Święta Odzyskania Niepodległości.  Wrsztaty ceramiczne, malarskie oraz cyjanotypii w kadyńskiej świetlicy poprowadzą Małgorzata Szram-Lipka oraz Robert Lipka, a także Ewa Bednarska-Siwilewicz, Paula Załuska instruktorzy z CSE "Światowid." Część prac ceramicznych, które powstaną podczas warsztatów zostanie wypalona w piecu do raku, a pozostała część zostanie poddana obróbce w piecu ceramicznym w pracowni CSE „Światowid”. Uzupełnieniem warsztatów plastycznych będą warsztaty przygotowywania i wypieku chleba w glinianym piecu. Na zakończenie odbędzie się degustacja - będzie można skosztować chleba z dżemem wiśniowym, miodem lub ze smalcem. Cyjanotypia to jedna ze szlachetnych technik fotografii. Polega na naświetlaniu stykowym a po wywołaniu wybarwia się na odcienie błękitu pruskiego. Ta technika jest wykorzystywana na wiele sposobów, zarówno do tworzenia wielkoformatowych prac, jak i do robienia miniatur, które w zestawieniu mogą składać się na książkę artystyczną, legendę lub zielnik.
     
Program pleneru:

4 lipiec - od godz. 11.00 w świetlicy Kadyna, warsztaty tworzenia prac w technice cyjanotypii
5 lipiec - od godz. 10.00 do 13.00 w świetlicy Kadyna, wykonywanie biało-czerwonych ozdób patriotycznych
6 lipiec – od godz. 10.00 w świetlicy Kadyna, warsztaty wypiekania chleba w piecu glinianym
6 lipiec – od godz. 18.00 w świetlicy Kadyna, wernisaż poplenerowy oraz występ wiolonczelistki Dagny Krause
     
     Plener jest elementem projektu „Przeszłość sztuki przyszłości,” w ramach, którego odbędą się także warsztaty artystyczne oraz ogólnopolski konkurs plastyczny. Motywem przewodnim projektu są wydarzenia historyczne i dziedzictwo duchowe mieszkańców Warmii i Mazur.
     
     

Paula Załuska

Dyżur

W poniedziałek 25 czerwca br. w godzinach od 17.00 do 19.00 radne Wiesława Pokropska i Jolanta Grzebiela pełnić będą dyżur w świetlicy wiejskiej w Suchaczu. Będzie im towarzyszyła Alicja Borowiec, urzędniczka UMiG Tolkmicko, odpowiedzialna m.in. za sprawy związane z odpadami.  

Dożynki powiatowe

Dożynki powiatowe

Gmina Elbląg wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Elblągu organizują Dożynki Powiatowe, które odbędą się 8 września 2018 roku na terenie kompleksu szkolnego w Nowakowie.

 

W programie przewiduje się konkursy na najładniejszy wieniec dożynkowy oraz najlepsze stoisko w powiecie pod nazwą "Czym chata bogata". W programie artystycznym zaprezentują się artyści z poszczególnych gmin. Występy powinny być związane z tematyką wiejską, z dożynkami. Chętnie widziane będą scenki rodzajowe dot. życia na wsi. Przewidziany czas prezentacji jednego wykonawcy - 10 min. Podczas dożynek przewidziane są także prezentacje przedsiębiorców i wytwórców z terenu poszczególnych gmin / miast. Zgłoszenia należy przesłać w terminie do 6 lipca br. 

Nekrolog

17 czerwca 2018 roku zmarła

przeżywszy 82 lata

Stanisława Kordowska

Cześć Jej pamięci!

MTB-2018

MTB-2018

We wrześniu br. w Kadynach rozegrana zostanie kolejna edycja Maratonu MTB 2018.

 

Zawody rozpoczną się w sobotę 8 września 2018 roku o godz. 12.30 na hipodromie przy hotelu Kadyny Folwark. Opłata startowa wynosi 30 zł. Organizator zapewnia: ubezpieczenie NW, zabezpieczenie medyczne, posiłek regeneracyjny po maratonie, możliwość umycia roweru, nagrody i puchary po zawodach, bufet na trasie (napoje, woda, słodycze), system elektronicznego pomiaru czasu.

Szczegóły na stronie Nadleśnictwa Elbląg: www.elblag.gdansk.lasy.gov.pl

Aktywność i zdrowe odżywianie receptą na dobre życie

Aktywność i zdrowe odżywianie receptą na dobre życie

Aktywność i zdrowe odżywianie receptą na dobre życie to kolejny projekt realizowany przez Stowarzyszenie Kulturalne „Viva art” oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, dedykowany seniorom.

Warsztaty: Suchacz, świetlica wiejska, 20 bm. godz. 11.00.  

 

Pświetlicaoprzez różnorodne działania projektowe organizatorzy pragną zainspirować osoby starsze i ich opiekunów do zwiększenia aktywności społecznej  oraz poprawy sprawności fizycznej poprzez mądre i zdrowe odżywianie oraz ruch. Zadanie realizowane jest poprzez cykl warsztatów tematycznych, wykładów dla seniorów oraz  seminarium. W najbliższą środę, czyli 20 czerwca 2018 r. o godz.11, w świetlicy wiejskiej w Suchaczu odbędą się warsztaty twórcze dla seniorów, podczas których będzie możliwość samodzielnego wykonania przedmiotów użytkowych w technice mozaiki szklanej. Mozaika szklana jest techniką bardzo efektowną, mogą ją wykonywać różne grupy wiekowe. Szklane elementy mogą być wykorzystywane, jako gotowy produkt, bądź łączone z innymi materiałami – innym szkłem, drewnem, metalem, a nawet kamieniem – mówi Ewa Bednarska-Siwilewicz, instruktor plastyki. - Uczestnicy warsztatu poznają elementy projektowania, tworzenia prac za pomocą szkła witrażowego, ozdabiania form za pomocą mozaiki. Podczas tworzenia prac uczestnicy nauczą się pracy ze szkłem, cięcia szlifowania, naklejania, fugowania.  Szczegółowe informacje i zapisy - tel.55 611 20 65. Ilość miejsc ograniczona. Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. 

 

cse

Nekrolog

Nekrolog

10 czerwca 2018 roku zmarł

przeżywszy lat 79 

śp. Jerzy Piotrowski 

Cześć Jego pamięci! 

 

 

Msza święta pogrzebowa w intencji zmarłego w środę 13 bm. o godz. 09.30 w kościele w Suchaczu, po czym nastąpi odprowadzenie ciała śp. Jerzego i Jego  pochówek na cmentarzu parafialnym w Tolkmicku.


Sasanki zaśpiewały w Krasinie

Sasanki zaśpiewały w Krasinie

W minioną sobotę zespół muzyczno-wokalny "Sasanki" z Suchacza gościł w Krasinie koło Pasłęka, gdzie wystąpił z programem artystycznym na odbywającym się tam festynie "Biało-czerwona Familiada".

 

 

Organizatorem tej imprezy byli miejscowe stowarzyszenie "Niepoprawnych Optymistów" i rada sołecka. Honorowy patronat sprawowali: Starosta Elbląski oraz Burmistrz Pasłęka. Tematycznie spotkanie nawiązywało do 100-lecia odzyskania przez Polską niepodległości. Chwilą upamiętniającą zbliżającą się rocznicę było uroczyste wypuszczenie 100 biało-czerwonych baloników. Zgromadzeni mogli jeszcze podziwiać popisy pasłęckiej orkiestry dętej, występy zespołów "Hipnotic" z Pasłęka i "Cyganek" z Rzecznej, pokazy strażackie oraz samemu wziąć udział w licznych grach i zabawach. Warto dodać, że występ "Sasanek" nagrodzony został gromkimi brawami, a same śpiewaczki dodatkowo jeszcze tańczyły i pląsały. Jednym słowem ich wyjazdowy występ i pobyt w Krasinie śmiało można uznać za udany.

 

 

 

Zobacz zdjęcia: Sasanki w Krasinie 

 

msj/jh 

Wygenerowano w sekund: 1.49
27,397,519 unikalne wizyty