Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Kwiecień 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Spotkanie

Obraz może zawierać: tekst

Nasza choinka

Nasza choinka

Pogoda dopisała, to i stawianie i dekorowanie choinki poszło dziś bardzo sprawnie:) W akcji Choinka w Suchaczu uczestniczyli: Kasia, Madzia, Monia, Dorotka, Ola, Marcin, Włodek, Karol, Artur, Robert, Leszek, Bogdan i oczywiście Sylwuś. Za użyczenie drabiny dziękujemy Basi i Markowi. Wszystkim serdeczne podziękowania od  sołtysa. Specjalne podziękowania dla sponsora choinki Pani Eli Kłusewicz, która już po raz piąty podarowała sołectwu Suchacz piękne 7-metrowe  drzewko. Dzięki również Anetce za pomoc techniczną:)

 

Zobacz zdjęcia: Choinka 2019

W Starszydłowie

W Starszydłowie

Sasanki i Seniorzy już po Andrzejkach. Imprezę w świetlicy "W Straszydłowie" śmiało można uznać  za super udaną. Były wróżby, czarownice, wiedźmin, loteria i specjalna  licytacja kosza obfitości z przeznaczeniem pozyskanych środków na kupno nowego materiału na spódnice dla Sasanek. Kosz wylicytował Stanisław Rogowski z Elbląga, który następnie przekazał go na 28. Finał WOŚP. Licytacja była ostra! W imprezie bawili się - oprócz ludzi z Suchacza i okolicy - goście z Warszawy, Sopotu i Elbląga. Wszyscy zauroczeni organizacją, atmosferą i klimatem, jaki towarzyszył od początku do końca zabawy. 

 

Zobacz zdjęcia: W Starszydłowie

Nekrolog

30 listopada 2019 r. zmarł

 przeżywszy lat 60
śp. Jan Kowalski
mieszkaniec Kamionka Wlk.
Cześć Jego pamięci!


Konkurs

Konkurs

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO

 

„RODZINNA WIGILIA BEZ ALKOHOLU - WIGILIĄ PEŁNĄ RADOŚCI”

 

 

 

 

  1. 1.     ORGANIZATOR

Sołtys sołectwa Suchacz i Rada Sołecka

 

2. CELE KONKURSU

- Propagowanie idei spędzania Wigilii  Bożego Narodzenia w gronie rodzinnym bez użycia alkoholu

- Kształtowanie odpowiednich postaw prorodzinnych i prospołecznych

- Wychowywanie w duchu szacunku dla wartości chrześcijańskich  i rodzinnych

- Rozwijanie twórczych umiejętności dzieci

 

3. TEMATYKA PRAC KONKURSOWYCH

  Praca powinna odzwierciedlać rodzinną atmosferę tego niezwykłego wieczoru, przeżywanego bez  użycia alkoholu.

Palczewo - etap szósty "Wyprawy w czasie"

Palczewo - etap szósty "Wyprawy w czasie"

Palczewo - etap szósty "Wyprawy w czasie"


Docieramy do Palczewa, niewielkiej wsi w gminie Ostaszewo. Wieś mała, ale posiadająca dwa niezwykłe zabytki, które przyjechaliśmy tu obejrzeć. Zaczynamy o małej, drewnianej kaplicy pw. Matki Bożej Częstochowskiej, zbudowanego w 1712 roku. To jedyny taki zachowany drewniany obiekt na Żuławach!! Kilka lat temu przeszedł dość gruntowny remont i w tej chwili jest prawdziwą, cenną ozdobą wsi. Doskonale opisuje go Tomasz Chudzyński: (...) To niewielka budowla drewniana o konstrukcji zrębowej, z niewielką kruchtą w elewacji zachodniej. Obiekt kryty jest dwuspadowym dachem gontowym (w XVIII w. była to strzecha). Wnętrze jest niewielkie, salowe, z wydzielonym od wschodu (za ołtarzem) małym aneksem zakrystyjnym, oświetlone wzdłuż dłuższych boków rzędem niewielkich prostokątnych okien. Elementem charakterystycznym wnętrza jest deskowy pułap osłaniający więźbę dachową z zachowaniem poziomej belki stężającej konstrukcję (zamiast płaskiego stropu). Wyposażenie niewielkiego kościółka pochodzi z baroku. Składa się między innymi ołtarza, ambony będącej wcześniej elementem ołtarza kazalnicowego, rzeźby przedstawiającej ukrzyżowanie, wiszącej figury anioła, świecznika sześcioramiennego oraz pochodzących z drugiej połowy XVII w. organów. Niepowtarzalny klimat nadają wnętrzu barwne polichromie umieszczone na ścianach, drzwiach, prospekcie organowym, a nawet siedziskach ławek. (...)
Kończymy zwiedzanie, bo czeka nas jeszcze prawdziwy gwóźdź programu "Wyprawy w czasie" - obiekt też posadowiony w Palczewie. No, ale to już w następnej relacji.

 

msj

 

Zobacz zdjęcia: Kaplica w Palczewie

Piękny Malbork

Piękny Malbork

Na trasie po Żuławach mamy Malbork 

 

Trudno nie zatrzymać się tutaj, chociaż na chwilę. Krzyżacki zamek zawsze budził podziw dla jego budowniczych. Jesteśmy nim zauroczeni. Nic dziwnego. W końcu to największa budowla średniowiecznej Europy! Z drugiej strony Nogatu, bo stąd go oglądamy, jest dobrze widoczny. Wspominamy obowiązkowe wycieczki szkolne w to wyjątkowe miejsce. Zamek jest tak ogromny, że aby go chociaż trochę poznać, potrzeba paru dni. Odkładamy to na inny termin, bo i pewnie biletów wstępu już nie ma, a my w planie mamy jeszcze kilka obiektów.

 

msj

Szaleniec - mała wieś z ciekawą historią

Szaleniec - mała wieś z ciekawą historią

Kolejnym przystankiem wyprawy historycznej na Żuławy był Szaleniec

 

Podążając w kierunku Malborka mamy na trasie małą żuławską wieś, o intrygującej nazwie ... Szaleniec. Jej korzenie sięgają 1360 r., gdzie mieścił się folwark krzyżacki komturii dzierzgońskiej, a później w ramach ekonomii malborskiej. Na początku XVII w. znajdował się tu dwukondygnacjowy, murowany dwór, tzw. "folwark Szaleniecz". Po tych odległych, pięknych czasach pozostało tylko wspomnienie i uporządkowany ... cmentarz mennonicki, z zachowaną brukowaną nawierzchnią drogi i cudną lipową aleją. Dobry opis znaleźć tego miejsca można na umieszczonej przy cmentarnej bramie tablicy informacyjnej.

 

msj

 

Zobacz zdjęcia na FB: Szaleniec

Nekrolog

Nekrolog

19 listopada 2019 r. zmarła

śp. Małgorzata Fabisiak

Cześć Jej pamięci!

 

Uroczystości pogrzebowe w piątek 22 bm. Wystawienie trumny w kościele w Suchaczu o godz. 10.30. Msza żałobna o 11.00. Pogrzeb na cmentarzu parafialnym w Pogrodziu.  


Wygenerowano w sekund: 0.88
29,333,755 unikalne wizyty