Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Październik 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Akcja plastyczna w Suchaczu

Akcja plastyczna w Suchaczu

Twórcza aktywność i odkrywanie pasji to hasła przewodnie nadchodzącej akcji plastycznej dla dzieci i młodzieży, która odbędzie się w ramach projektu „Przenikanie” w świetlicy wiejskiej w Suchaczu.

 

Spontaniczna twórczość plastyczna, którą nazywamy często ekspresją jest potrzebą wieku rozwojowego. Dzieci i młodzież skorzystają z kilku stref tworzenia w różnych technikach plastycznych. Uczestnicy sami zadecydują, której formy pracy chcą spróbować i jaki materiał jest dla nich najciekawszy. Celem zachęcania dzieci do aktywności twórczej jest rozwijanie myślenia kreatywnego, nabywanie nowych umiejętności oraz odkrywanie swoich predyspozycji. Będzie to okazja do zdobycia nowych doświadczeń, które być może zaowocują odnalezieniem życiowej pasji. Akcja startuje o godz. 14.00, w piątek, 28 września 2018 r. w świetlicy wiejskiej w Suchaczu. Do udziału zapraszamy dzieci i młodzież z Suchacza oraz okolic. 

 

Paula Załuska


Organizatorem przedsięwzięcia jest Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”  w Elblągu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.   

Drezyny w Tolkmicku - zapomniany temat?

Drezyny w Tolkmicku - zapomniany temat?

Kilka lat temu, a konkretnie w 2015 roku, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Tolkmickiej Lanzania kupiło cztery drezyny. Miały być szansą dla dawnej trasy Kolei Nadzalewowej, po torowisku której planowano jeździć. Radość tolkmiczan była wielka, bo zapowiadało się na sukces. Ostatnio jednak cicho się zrobiło, a na hasło "drezyna" mieszkańcy Tolkmicka uśmiechają się pobłażliwie...

 

Od czasu zakupu drezyny stoją dumnie rdzewiejąc przy dawnej stacji kolejowej w Tolkmicku i w zasadzie taki ich dalszy los jest już przesądzony. W tej postaci nie są na pewno żadną atrakcją turystyczną, a raczej świadectwem nieudolności autorów całego przedsięwzięcia. Tymczasem torowisko zarasta z dnia na dzień. Do tego stopnia, że na wielu odcinkach, nawet takie proste drezyny, nie mają żadnej szansy na ich pokonanie. Dobrymi przykładami wykorzystania dwóch nieczynnych linii kolejowych są trasy w Uhercach Mineralnych i Ustrzykach Dolnych. Do dyspozycji turystów jest kilkanaście drezyn rowerowych, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Pomysł i realizacja to dzieło Pana Janusza Demkowicza, za które autorowi przyznano Certyfikat za Najlepszy Produkt Turystyczny 2015 roku. Jak widać na tym bieszczadzkim przykładzie, trud w organizację całego przedsięwzięcia opłacił się. Dlaczego więc Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Tolkmickiej Lanzania nie potrafiło uporać się  z realizacją? Wydano tylko niepotrzebnie pieniądze, wystawiając drezyny na niszczenie. 

 

Zobacz: Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

 

msj

 

Wybory-2018

W nowej Radzie Miasta i Gminy Tolkmicko sołectwo Suchacz będzie miało 2 swoich reprezentantów. O fotele radnych ubiegać się będzie 4 kandydatów z dwóch okręgów:

 

Okręg 3.

Monika Jarkiewicz 

Mateusz Babirecki 

 

Okręg 4.

Dorota Gaik-Dużyńska 

Artur Koczorowski 

 

Na ww. kandydatów głosować będą mieszkańcy Bogdańca,  Nadbrzeża, Pęklewa, Połonin  i Suchacza.

 

Źródło: Wybory-2018


Konsultacje

 

Konsultacje społeczne w sprawie Budowy Nowego Ośrodka Zdrowia w Tolkmicku odbędą się 18 września 2018 r. o godz. 18:00 w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Tolkmicku.

Biesiada dożynkowa 2018

Biesiada dożynkowa 2018

Tegoroczna biesiada dożynkowa zgromadziła w minioną niedzielę (16 bm.) wielu mieszkańców sołectwa Suchacz, elblążan i zupełnie przypadkowych turystów. Dopisała pogoda, a więc i sama impreza wypadła znakomicie. Plac przy świetlicy wiejskiej wypełniły zabawy, śpiewy i dziecięce pląsy. Zgromadzonych kusiło smakowite jadło i napoje. Powodzeniem cieszyły się racuchy, bigos, leczo, kiełbasa, domowy smalec i ciasta. Zachęcamy do obejrzenika fotorelacji ze zdjęciami umieszczonymi na profilu społecznoścowym FB w specjalnym albumie Biesiada Dożynkowa 2018.

 

msj/jh 

 

Uwaga! W trakcie dożynek wykonano  zdjęcia  dla potrzeb serwisu Suchacz TAKA Wieś i FB. Jeśli ktoś nie życzy sobie zamieszczenia fotografii  z Jego wizerunkiem, proszę o takie zastrzeżenie, osobiście lub telefonicznie pod nr 601 912 910.         

Msza dożynkowa

Msza dożynkowa

Uroczysta msza święta dedykowana tegorocznym zbiorom, miała miejsce 15 bm. w kościele parafialnym w Suchaczu. Celebrowana była w specjalnie wykonanej scenerii dożynkowej, w której wykorzystano tegoroczne płody ziemi i wody. W trakcie mszy poświęcony został symboliczny bochen chleba, którym na koniec podzielili się mieszkańcy sołectwa. 

 

Zobacz fotorelację: Dożynki-2018  

Po sprawność fizyczną przyjechały do Suchacza

Po sprawność fizyczną przyjechały do Suchacza

Fitness, rodzaj gimnastyki rekreacyjnej to bardzo modny sposób aktywnego spędzania czasu dla wymagających. Szczególnie dziewczyn i kobiet, bo to one przede wszystkim dbają o swój wygląd i sprawność fizyczną. 

 
Panowie preferują siłownie, a panie szukają najlepszych sposobów na poprawienie swojej kondycji. Dla wielu, gimnastyka fitness stała się sposobem na życie, w tym znakomitą odskocznią od codziennego życia. Dla kobiet pracujących za biurkiem, ale nie tylko, fitness jest skuteczną terapią fizyczną i psychiczną. Zajęcia są przeważnie grupowe, bo to dyscyplinuje, a poza tym jest gwarancją na miłe spędzanie czasu w doborowym towarzystwie ludzi, o podobnych potrzebach. Jedna taka grupa odwiedziła niedawno Suchacz. Jedenaście pań z Warszawy i okolicy skrzyknęło się do wspólnego działania, czyli poprawiania swojej kondycji. Na swoim pierwszym treningu ustaliły, że zrobią sobie weekendową sesję wyjazdową. Wybór padł na Suchacz, gdzie znaleźli przyjazne dla siebie miejsce. Nic dziwnego, bo sam wieś, jak i jej okolice są wyjątkowo urocze. Oprócz tych walorów jest tu sporo miejsc do uprawiania gimnastyki rekreacyjnej, w tym medytacji i innych zajęć na świeżym powietrzu. O program pobytu zadbała Małgorzata Madeja, która zapewniła noclegi, wyżywienie i wycieczki po okolicy. Warszawianki miały kilka atrakcji, a jedną z największych był przejazd jachtem motorowym do Krynicy Morskiej, gdzie nad samym morzem mogły ćwiczyć swoje ciała. Potem znów miały przejazd do Tolkmicka, Kadyn i Suchacza. Wszędzie zabierały ze sobą prosty sprzęt pomocniczy taki jak maty, skakanki, kijki do nordic walkingu itp. Do tego miały własny sprzęt grający, bo okazuje się, że przy odpowiedniej muzyce, lepiej i przyjemniej się ćwiczy. Pełen zestaw ćwiczeń  zaprezentowały w suchaczańskiej świetlicy. Było to więc TBC  (skrót od Total Body Conditioning) zestaw ćwiczeń w rytm szybkiej muzyki, służący rzeźbieniu całego ciała, pozwalający też na poprawę koordynacji ruchowej i kondycji organizmu, specjalistyczne ćwiczenia kręgosłupa, stawów ABT (skrót od abdominal, buttocks, thights) zestaw ćwiczeń na uda, pośladki i biodra, idealny do rzeźbienia ciała)  itp. Na koniec jeszcze joga czyli ćwiczenia ciała i umysłu. Pobyt w Suchaczu okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Dopisała pogoda i dobry program, co zapewne wzmocni im piękne ciała na najbliższy tydzień. 

 

Zobacz zdjęcia: Fitness w Suchaczu

 

msj

 

      

Inscenizacja Bitwy Morskiej w ... Kątach Rybackich

Inscenizacja Bitwy Morskiej w ... Kątach Rybackich

W tym roku  obchody kolejnej rocznicy Bitwy Morskiej w Zatoce Świeżej zorganizowane były w ... Kątach Rybackich. Dlaczego tak się stało, że odbyło się to w miescowości nie mającej nic wspólnego z wydarzeniami sprzed 555 lat? Odpowiedź jest w tekście opublikowanym dziś w Elbląskiej Gazecie Internetowej Portel.pl Pozostali suchaczanie jednak nie zapomnieli o "swojej bitwie". W dniu dzisiejszym tj. 15 bm. uroczyście, chociaż skromnie, upamiętnili to wydarzenie oddając należną cześć bohaterom tamtych wydarzeń.  

 

     

(...) Elbląg, jak każde miasto, miał swoje hossy i bessy w dziejach. Zarówno ekonomiczne, jak i militarne czy polityczne. Wiek XV jest szczególnie ważny dla tradycji morskich Elbląga z uwagi na wydarzenia, których 555. rocznicę właśnie obchodzimy. 15 września 1463 roku na wodach Zalewu Wiślanego w Suchaczu zmierzyły się siły krzyżackie i wojsko króla polskiego Władysława Jagiellończyka. Rekonstrukcja bitwy odbędzie się jednak w Kątach Rybackich. Przez kilka lat w Suchaczu organizowana była inscenizacja, której tłem i punktem wyjścia były wydarzenia bitwy morskiej z 1463 roku. Niestety, jak to zwykle bywa, z rozmaitych przyczyn idea dorocznej inscenizacji, którą organizowali mieszkańcy i lokalne stowarzyszenie we współpracy z bractwami rycerskimi, upadła. W roku 2015 w ramach projektu warsztatowego realizowanego przez CSE Światowid w Elblągu powstała planszowa gra bitewna „1463. Bitwa w Zatoce Świeżej”, opracowana koncepcyjnie przez autora niniejszego tekstu i wypracowana przez uczestników warsztatów. (...) 

 

Czytaj więcej: Portel.pl

Dożynki-2018

Dożynki-2018

Dziś tj. 16 września 2018 r. dożynki wiejskie w Suchaczu. O godz. 10.30 msza święta, a dożynkowe spotkanie mieszkańców o godz. 16.00 koło miejscowej świetlicy.

 

Na zdjęciach przygotowania do pierwszej części w wykonaniu "Sasanek" i sołtyski sołectwa Suchacz. Pracy było sporo, a ich pełne efekty można będzie podziwiać już dzisiaj. Dojdzie jeszcze bowiem dożynkowy wieniec, kosze z tegorocznymi płodami itp. Warto więc to wszystko zobaczyć, w tym także dekorację w  kościele wykonaną przez Radę Parafialną. Na popołudniową biesiadę dożynkową organizatorzy przygotowali dobre jadło, napoje i kilka niespodzianek. Fundatorem jadła i napoi jest Pan Stanisław Breś, a autorami pozostałych atrakcji - KERiI z Sasankami  i Radą Sołecką na czele. Warto też pamiętać, że jest to impreza koszykowa, co oznacza, że każdy przynosi coś na wspólny biesiadny stół.

W tej imprezie też koniecznie trzeba wziąć udział! 

 

msj

 

Fot. z przygotowań: Dożynki-2018

 

Uwaga! W trakcie dożynek wkonywane będą fotografia dla wyłącznie potrzeb serwisu Suchacz TAKA Wieś. Jeśli ktoś nie życzy sobie zamieszczenia zdjęcia z Jego wizerunkiem, proszę o takie zastrzeżenie, osobiście lub telefonicznie pod nr 601 912 910.  

Wygenerowano w sekund: 1.57
27,536,143 unikalne wizyty