Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Czerwiec 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Rangóry, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Sczepienia

Sczepienia

Komunikat

 

Informuję uprzejmie, iż lek. wet. Stefan Mazur (tel. 501 236 013) będzie przeprowadzał szczepienia przeciw wściekliźnie psów i kotów na terenie Sołectwa Suchacz, zgodnie z poniższym harmonogramem:

 

Suchacz:  12 maja br. od 13.00 do 17.00 - parking przy świetlicy na ul. Królowej Marii.

Bogdaniec:  12 maja br. o 12.00 - na osiedlu mieszkaniowym.

Kamionek Wlk.:  14 maja br. o 10.00 koło U. Gajewskiej, o 12.00 koło Pani Jachimskiej, o 13.00 - koło sklepu w Kamionku Wlk., o 14.00 koło baraków.

Nadbrzeże: 14 maja br. o 14.30 na osiedlu Nadbrzeże 7.

 

Koszt szczepienia: 25 zł.

 

    Monika Jarkiewicz

Sołtys Sołectwa Suchacz

 

 

Dobrze wiedzieć

Wścieklizna jest to ostra choroba wirusowa, przebiegająca z objawami zapalenia mózgu i rdzenia, prowadząca nieuchronnie do śmierci. Choroba przenoszona jest na człowieka wraz ze śliną chorego na wściekliznę zwierzęcia. Kontakt z chorym zwierzęciem grozi zawsze poważnymi konsekwencjami.Szczepienie na nią jest obowiązkowe i należy je powtarzać każdego roku. Obowiązek ten od strony prawnej dotyczy szczepienia przeciwko wściekliźnie psów, jednak ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo ludzi i zwierząt, lekarze weterynarii zalecają, aby również koty i fretki, które wypuszczane są na zewnątrz poza mieszkania - szczepić przeciw tej chorobie. Art. 85 ust 1a. Kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, a w przypadku wprowadzenia obowiązku ochronnego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie – od tego obowiązku – podlega karze grzywny od 20 do 500 zł.

Obowiązek szczepienia psów
Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt w art. 56 ust. 1 nakłada obowiązek na właścicieli psów (powyżej 3 miesiąca życia) ochronnego szczepienia ich przeciwko wściekliźnie. Pamiętajmy - wścieklizna ciągle jest chorobą śmiertelnie groźną dla człowieka i wyłącznie wczesna pomoc może uratować mu życie. Nie lekceważmy tego!

Wystawa rodzinnych wspomnień

Wystawa rodzinnych wspomnień

Czwartkowy   (26.04.2018)   wernisaż   wystawy   „Odnalezione   korzenie”   w   CSE „Światowid” stał się wieczorem pełnym osobistych opowieści i niezwykłej plastycznej ekspresji.  Działania stanowiły podsumowanie projektu „Łączymy historie”. 

 

Od stycznia do marca przeprowadzona została część warsztatowa projektu, realizowanego w ramach Funduszu Społecznego Grupy Żywiec, na którą złożyły się zajęcia genealogiczne, digitalizacyjne i plastyczne. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród elblążan. Brali w nich udział zarówno ci, którzy od dłuższego czasu poszukują informacji na temat przodków, jak i   stawiający pierwsze kroki w genealogicznej podróży. W efekcie zajęć plastycznych   powstały   natomiast   oryginalne   drzewa   genealogiczne   i   albumy  rodzinne. Wystawę wzbogaciły też prace, wykonane poza warsztatami przez tych, których informacja o wernisażu przyciągnęła do „Światowida”. Uczestnicy projektu podkreślali, jaką dużą przyjemność, radość, a często i wzruszenie sprawiały im poszukiwania swoich korzeni. W trakcie oglądania prac, z pasją i ożywieniem dzielili się odkryciami na temat swych rodzin, poczynionymi właśnie dzięki poznanym na warsztatach źródłom. Zwiedzający wysłuchali także opowieści elblążanek, którym na własną rękę udało się dość dokładnie zrekonstruować losy krewnych – także tych, z którymi kontakt został utracony lata temu. Okazało się nawet, że dwie z uczestniczek wernisażu... prawdopodobnie są ze sobą spokrewnione. Obie panie zamierzają więc kontynuować pracę nad badaniami losów swych rodzin, aby ustalić jak blisko. Uczestnicy korzystali także ze stoiska multimedialnego, gdzie czekało na nich nagranie historii pani Moniki. Jej rodzina długie lata walczyła z wojenną zawieruchą, przetrwała przesiedlenie do Jożmy, a w końcu powróciła do Polski.  Dopełnienie   wernisażu   stanowił  happening   plastyczny   „Najdłuższa   ulica   w   Elblągu”. Najmłodsi   mieszkańcy   miasta,   dzięki   specjalnie   przygotowanym   planszom,   stworzyli autorską,   niezwykle   barwną  wersję   jednej   z   ulic.   Zwiedzający   bez   trudu   rozpoznali nastrojowe zakątki i budynki, inspirowane architekturą Ratusza Staromiejskiego czy hotelu Elbląg. – Wspaniałe jest to, że dzięki projektowi udało się zachęcić sporą grupę mieszkańców do poszukiwania informacji o swoich przodkach, do poznania swojej własnej historii – mówiła Aleksandra Bednarczuk. – Zajęcia, w których uczestniczyły osoby w bardzo różnym wieku, okazały   się   też   skutecznym   sposobem   na   stworzenie   międzypokoleniowej   płaszczyzny porozumienia i integracji. Duch poszukiwaczy osobistych historii został obudzony w mieszkańcach naszego miasta –  a zwiedzający, którzy nie brali udziału w warsztatach, już pytają o ich kolejną edycję.  

 

Daria Grenda   

To co dzieci lubią najbardziej

To co dzieci lubią najbardziej

W dniu dzisiejszym (27 bm.) odbyły się zapowiadane wcześniej zajęcia z panią Aleksandrą Ziębą, znaną kreatorką cudaczków szytych z kolorowych szmatek.

 

Suchaczańska dzieciarnia była zachwycona, bo mogła samodzielnie pofatazjować z igłą i ninitką. Wdzięcznym tematem były kwiaty. Dzieci wykazały się pomysłowością, a instruktorka cierpliwie pomagała każdemu oczekującemu. Najwięcej kłopotów było z wyborem kolorowych guzików, a potem z przyszyciem go. Pętelka na nitce wydawała się problemem nie do przezwyciężenia, ale po wielu próbach jakoś wszystko się udawało. Radość była podwójna, bo wizyta Pani Oli zaowocowała jeszcze prezentem w postaci maszyny do szycia! To prawdziwy skarb, szczególnie dla dziewczynek, które od teraz będą miały okazję do prawdziwych zajęć krawieckich. 

 

Zobacz zdięcia: Szyjemy kwiatki

Tańcowała igła z nitką...

Tańcowała igła z nitką...

Już dziś (piątek, 27 bm.) w miescowej świetlicy wiejskiej odbędą  się warsztaty z igłą i nitką. Pani Ola Zięba, znana specjalistka od produkcji tekstylnych postaci i figurek, pokaże jak samemu można zrobić proste ozdoby. Zajęcia adresowane są do młodszych i starszych mieszkańców sołectwa Suchacz. 


Mistrzynie Polski

Mistrzynie Polski

W tegorocznych Mistrzostwach jakie miały miejsce w dniach 21-23 kwietni br. w Chorzowie uczestniczyło ponad 2 tysiące zawodników. Przez 3 dni rywalizowało ze sobą 150 zespołów i 54 dywizje taneczne, które oceniało 30 sędziów z czterech krajów. Miłą wiadomością jest fakt, że w gronie złotych medalistek znalazła się suchaczanka, Weronika Iwanicka. 

 

Pomimo tak wielkiej konkurencji elbląskie drużyny „Cheerleaders Cadmans” odniosły  wspaniałe sukcesy. I tak: I miejsce i tytuł Mistrza Polski kat. Pom dance junior mł. „Cheerleaders Cadmansjunior” w składzie: Weronika Iwanicka, Natalia Cechowska, Martyna Rojek, Dominika Kostkowska, Alicja Ignaczak, Olga Kananowicz, Wiktoria Szałachowska, Wiktoria Olewnik, Kornelia Markuszewska, Oliwia Stachowicz, Amelia Kurowska, Natalia Kasprzyk, Julia Adamska, Zuzanna Lewko, Oliwia Wrzesińska, Anastazja Stryjewska, Nina Bujak.  VI miejsce „Cheerleaders Cadmans” kat. pom dance senior w składzie: Daria Borkowska, Daria Murawska, Nikol Różanska, Karolina Ołoszewska, Karolina Biegajewska, Matylda Domżał, Karina Kwiatkowska, Anastazja Cepil, Gabrysia Klonowska.  Duety: I miejsce - Weronika Iwanicka, Wiktoria Szałachowska. IV miejsce – Natalia Cechowska, Alicja Ignaczak. V miejsce – Kornelia Markuszewska, Amelia Kurowska. II miejsce – Daria Borkowska, Nikol Różańska III miejsce – Daria Murawska, Karolina Ołoszewska. Zespołom towarzyszyli elbląscy kibice, których stroje oraz gorący doping zostały zauważone i docenione zostały przez chorzowskie jury. Trenerami zespołów są: Pola Stołowska i Aneta Orłowska. 

 

Zobacz zdjęcia: Mistrzostwa Polski

 

ki/msj

Opowiem ci swoją historię

Opowiem ci swoją historię

Już jutro (czwartek) o 17:00 zapraszamy do CSE Światowid na wernisaż wystawy „Odnalezione korzenie” i happening plastyczny. Działania podsumują projekt „Łączymy historie”, realizowany w ramach Funduszu Społecznego Grupy Żywiec.

 

W trakcie wystawy zaprezentowane zostaną efekty warsztatów genealogicznych, digitalizacyjnych i plastycznych. Wielu elblążan dotarło do nieznanych faktów na temat swoich bliskich, często rozsianych po Polsce lub nawet całym świecie – także zaginionych lub takich, z którymi kontakt przez lata mocno się rozluźnił. Dzięki relacjom uczestników projektu dowiemy się, się jakie są efekty tych osobistych poszukiwań – bardzo ważnego etapu na drodze odkrywania swojej  tożsamości rodzinnej i lokalnej. Uczestnicy zajęć stworzyli również własne rodzinne albumy i drzewa genealogiczne. Będzie je można obejrzeć w trakcie wystawy. Zwiedzający będą mogli także skorzystać ze specjalnie przygotowanego stanowiska multimedialnego, gdzie wysłuchają nagrania porywającej historii dzielnej Janki – ciotki jednej z uczestniczek warsztatów. „Jako jedynej z uczestników udało mi się odnaleźć w czasie zajęć nazwisko mojej Babci oraz jej sióstr na stronach Polskiej  Deklaracji o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych z okazji 150 rocznicy Deklaracji Niepodległości.” – słyszymy w opowieści. „ Z odmętów Internetu wyłowiłam skan kolejnego dokumentu […] . Na stronach tej książki odnalazłam  spisy wszystkich klas[…] . I była tam ! Ostatnia siostra, wówczas 17-letnia, w klasie maturalnej.” Dzięki warsztatom, pani Monika dotarła do kolejnych zdjęć. „Gdy patrzy się na tę fotografię szczęśliwej rodziny trudno przyjąć obojętnie fakt, że za kilka lat już ich nie będzie, że ich losy tak tragicznie się pogmatwają”. Zainteresowanych losami Janki zapraszamy do wysłuchania całej opowieści. Stoisko dostępne będzie tylko w trakcie wernisażu.

Na wernisaż zapraszamy także dzieci. Dla nich przygotowaliśmy happening plastyczny „Najdłuższa ulica w Elblągu” oraz słodki poczęstunek. Wernisaż wystawy „Odnalezione korzenie” odbędzie się w czwartek 26 kwietnia o godz. 17:00 w holu głównym CSE „Światowid”. Wystawę można zwiedzać do 11 maja.

 

Małgorzata Maciejewska

Spotkanie z Burmistrzem

Spotkanie z Burmistrzem

Na zebraniu wiejskim mieszkańców sołectwa Suchacz z Burmistrzem Tolkmicka tłumów nie było. Najwidoczniej działania obecnego Urzędu są akceptowane przez większość mieszkańców. 

 

Problemem jaki się przewijał podczas całej dyskusji była przede wszystkim sprawa dróg gminnych. Jakie one są, widać to szczególnie jesienią i wiosną. Newralgicznych punktów drogowych jest kilka i są one doraźnie remontowane. Polityką urzędu są jednak obiekty, do których możliwe jest korzystanie z funduszy unijnych. To są priorytety, bo taka okazja będzie jeszcze tylko cztery lata. Takie rozumowanie wydaje się logiczne, chociaż ograniczają żywotne inwestycje dla innych. Wszystko rozbija się o pieniądze, których jak powszechnie wiadomo wciąż brakuje. Inne problemy jakie zgłosili Burmistrzowi obecni miały podobny charakter. I tak: wskazywano na konieczność oznakowania miejscowości Połoniny, kilku domów położonych na trasie do Nadbrzeża, zaproponowano ustawienie lustra na skrzyżowaniu DW 503 z drogą powiatową N1132, postulowano ustawienie znaku drogowego "Ślepa ulica" przy wjeździe na aleję Radości i zainstalowanie tam oświetlenia ulicznego. Sporo miejsca podczas spotkania poświęcono inwestycjom realizowanym i planowanym na terenie gminy. Tu z kolei Burmistrza wspierał merytorycznymi danymi wiceburmistrz Józef Zamojcin. Mając na uwadze dzisiejsze spotkanie, śmiało można powiedzieć, że w suchaczańskim sołectwie jego mieszkańcom żyje się nieźle. Owszem, te zgłoszone problemy drogowe są istotne, ale jakoś sobie z nimi można poradzić.       

 

msj

 


Bratki w Suchaczu

Bratki w Suchaczu

Ponad 200 pięknych, różnokolorowych bratków zasadzonych zostało dziś (19 bm.) w centrum wsi i koło świetlicy. Będą cieszyć oko mieszkańców i gości. 

 

Kolorowe kwiaty we wsi na wiosnę, to kolejna inicjatywa Rady Sołeckiej, która własnoręcznie ozdobiła kilka reprezentacyjnych punktów w Suchaczu. Również w tym przypadku odbyło się to dzięki hojności sponsora, Pani dr Wiesławy Pokropskiej, radnej i długoletniej już mieszkanki sołectwa. Swój finansowy udział ma tu także Rada Sołecka, która oprócz kasy, dała  swoją społeczną pracę. Mieszkańców uczulamy na złodziei i wandali z Elbląga, którzy kilkakrotnie już rozprawiali się z naszymi krokusami. Warto być czujnym wobec takich negatywnych zachowań, bo te wiosenne bratki, to przecież suchaczańskie.Strzeżmy ich wspólnie!  

 

msj

 

Zobacz zdjęcia Kasi Rogowskiej: Sadzenie bratków 

Odnaleźli korzenie, a teraz je zaprezentują

Odnaleźli korzenie, a teraz je zaprezentują

W czwartek, 26 kwietnia, w CSE „Światowid” odbędzie się wernisaż wystawy „Odnalezione korzenie”, kończący realizację projektu „Łączymy historie”. Zobaczyć będzie można wykonane przez uczestników drzewa genealogiczne i albumy rodzinne.

 

Zamierzeniem projektu było wzmocnienie identyfikacji mieszkańców z miastem, zacieśnianie więzi rodzinnych i stworzenie możliwości odszukania informacji o przodkach. Działania te prowadziły do podjęcia próby ustalenia swojej tożsamości jako elblążanina, i identyfikacja trudności w postrzeganiu miasta jako „własnego”. Realizację projektu rozpoczęły warsztaty genealogiczne. Uczestnicy dowiedzieli się o dostępnych źródłach  i sposobach odnajdywania krewnych, a także podjęli samodzielne próby dotarcia do informacji o swojej rodzinie.Kolejnym etapem były warsztaty digitalizacyjne i plastyczne. Uczestnicy, biorący udział w spotkaniach, z zebranymi przez siebie informacjami i zdjęciami, przystąpili do tworzenia drzew genealogicznych i albumów rodzinnych. Ostatnim etapem realizacji projektu będzie zaprezentowanie efektów, uzyskanych na warsztatach, w postaci wystawy „Odnalezione korzenie”. Ekspozycja skierowana jest do wszystkich, dla których ważne jest podtrzymywanie więzi z bliskimi. – Otwarcie wystawy będzie okazją do poznania rodzinnych historii nie tylko uczestników warsztatów – mówią organizatorzy. – Zapraszamy do CSE „Światowid” wszystkich elblążan, którzy chcieliby podzielić się efektami własnych poszukiwań przodków i współtworzyć wernisaż. Z chęcią poznamy ciekawe opowieści rodzinne jak największej grupy mieszkańców Elbląga. Chętnych, którzy chcieliby pokazać własne drzewa genealogiczne, pamiątki w formie zdjęć lub opowiedzieć o losach swoich najbliższych, prosimy o kontakt drogą mailową pod adresem aleksandra.bednarczuk@swiatowid.elblag.pl bądź pod numerem telefonu 605 636 670. Wernisaż wystawy „Odnalezione korzenie” odbędzie się w czwartek 26 kwietnia o godz. 17.00 w holu głównym CSE „Światowid”. Na wernisaż zapraszamy wszystkich – również dzieci, dla których przewidziany jest happening plastyczny pt. „Najdłuższa ulica w Elblągu”. Projekt dofinansowany jest w ramach Funduszu Społecznego Grupy Żywiec.

 

Daria Grenda

Wygenerowano w sekund: 1.43
27,220,166 unikalne wizyty