Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Grudzień 2019 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Dożynkowa kobieta

Dożynkowa kobieta

Dożynkowe dzieło Koła Gospodyń Wiejskich z Czemlewa z gminy Dąbrowa Chełmińska. Panie stworzyły dożynkową kobietę.

 

Pomysł zrodził się zimą podczas jednego ze spotkań KGW, kiedy to panie zaczęły od kupna manekina i tak już od połowy czerwca rozpoczęły wyklejanie. Do stworzenia Kobiety Dożynkowej wykorzystano kłosy żyta, pszenicy, owsa i jęczmienia, a do stworzenia jej fryzury użyto konopi lnianych, natomiast ozdobne falbanki są heklowane sznurkiem jutowym. Całość Panie ozdobiły kwiatami kocanki i suszkami. Efekt ich pracy jest przepiękny.

 
Źródło: Niepodległa & Historyczna

MTB-2019

MTB-2019

W minioną sobotę w lasach Nadleśnictwa Elbląg w okolicach miejscowości Kadyny po raz 6. na trasę Kadyny MTB Maratonu wyjechali kolarze górscy. 

 

 Na starcie stanęło 115 zawodników, startujących łącznie w 10 różnych kategoriach wiekowych. Najmłodszy zawodnik liczył zaledwie 10 lat i jechał pod opieką taty. Piękna pogoda i sucha nawierzchnia pozwoliły zawodnikom rozwinąć duże prędkości dzięki czemu pobity został dotychczasowy rekord szybkości przejazdu trasy maratonu, która od 2014 roku nie ulega zmianie, i zawsze biegnie stałym szlakiem rowerowym MTB utworzonym przez Nadleśnictwo Elbląg. Zawodnicy sklasyfikowani zostali w kategoriach Open z podziałem na jedno i dwa okrążenia. Kolarze najbardziej zaprawieni w maratonach rowerowych zmierzyli się na dwóch pokrążeniach o łącznej długości 47 km. Na podium w tej kategorii stanęli:

Pierwsze miejsce: Poczopko Andrzej 1:31:48

Drugie miejsce: Wołosiuk Jarosław 1:32:29

Trzecie miejsce: Kowalkowski Paweł 1:32:32

W Kategorii Open na jednym okrążeniu (24km) najlepsi okazali się:

Pierwsze miejsce: Rozkocha Michał 51:14

Drugie miejsce: Rogowski Jacek 51:41

Trzecie miejsce: Maćkowiak Piotr 53:26

Organizatorzy: Gmina Tolkmicko, Folwark Kadyny Hotel &SPA, Nadleśnictwo Elbląg

Relacja z zawodów i szczegółowe wyniki: MTB-2019 

 

Jan Piotrowski

Plac zabaw w Suchaczu

Plac zabaw w Suchaczu

Kilka dni temu, tuż obok świetlicy wiejskiej w Suchaczu powstał plac zabaw. Było to marzenie dzieci całego sołectwa, które podobne obiekty widziały w innych miejscowościach. No i się udało! 

 

Jak się łatwo domyśleć od pomysłu do realizacji jest jeszcze stosunkowo długa droga. Całość zależna jest od pieniędzy, których jak wiadomo, przeważnie nigdy nie ma albo brakuje. Nie było również proste znalezienie odpowiednich elementów. Producentów i dostawców jest w Polsce kilku. Mają różne oferty, zależne od stopnia skomplikowania i użytych materiałów. Marlena Szulc (wychowawczyni świetlicy wiejskiej) z Moniką Jarkiewicz (sołtys) poświęciły na to kilkanaście godzin. Wybór padł na firmę AVIS z Lublina, która miała w ofercie odpowiednie do możliwości finansowych projektu elementy przyszłego placu zabaw. To był pierwszy krok. Drugim, było zgromadzenie stosownych funduszy.  

Marzenia spełniają się, ale nigdy same. W realnym świecie trzeba przy nich trochę pochodzić. Znalezienie ok. 40 tys. złotych nie jest łatwe i tak było tym razem. Po wielu rozmowach udało się pozyskać pieniądze z funduszu sołeckiego, środków z gminnego programu profilaktyki i rowiązywania problemów alkoholowych, nagrody starostwa powiatowego zdobytej w ramach konkursu "Wieś z inicjatywą", pieniędzy zebranych podczas rodzinnego festynu "Pod Brzózką" i nawet kilku prywatnych darczyńców - mieszkańców wsi (Hanna Nowak, Wiesława Pokropska, Zbigniew i Paweł Jadczuk). Nie bez znaczenia był także społeczny wkład pracy w postaci prac geodezyjnych (Krzysztof Mieszanek), sporządzenia projektu (Lech Stodolski) i innych czynności pomocniczych (Dawid Grudziński i Wiesław Łęczycki).  Każda pomoc była cenna! Także ta, już po samym zakończeniu budowy, kiedy plac należało posprzątać i przygotować - głównie pod kątem bezpieczeństwa małych użytkowników. Zbudowany plac zabaw nie jest szczytem marzeń, ale początkiem większego projektu, który  - w miarę pozyskiwania środków finansowych  - będzie mógł być rozszerzany o inne elementy.  Jednym słowem to początek większej układanki.  

 

msj

Warsztaty w Suchaczu

Warsztaty w Suchaczu

Już 12 września od godz. 15.30 w świetlicy wiejskiej w Suchaczu odbędą się zajęcia dla dzieci i młodzieży. Będą to warsztaty manualno-sensoryczne organizowane w ramach projektu „Sztuka kontaktu”. Organizatorem jest Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Przed uczestnikami warsztatów wiele pracy: projektowanie, wycinanie i szycie. Podczas zajęć w Suchaczu uczestnicy będą mieli okazję do rozwijania już posiadanych i nabycia nowych umiejętności techniczno-plastycznych. Warsztaty sensoryczne pobudzają zmysły, sensorykę, zachęcają do poznawania świata. Mowa tu nie tylko o zmyśle wzroku czy słuchu, ale również o coraz częściej uważanych za istotne w procesie nauczania: zmyśle dotyku i równowagi. Celem projektu „Sztuka kontaktu” jest wyposażenie uczestników w kompetencje społeczne, zdolności do działania na rzecz innych i umiejętności komunikacyjne. Warsztaty manualno-sensoryczne w Suchaczu są jednym z wielu elementów projektu. Szereg warsztatów, działań edukacyjnych realizowanych będzie w świetlicach wiejskich, ośrodkach kultury w naszym regionie. Zajęcia odbędą się w czwartek, 12 września o godz. 15.30, w świetlicy wiejskiej w Suchaczu. Do udziału zapraszamy dzieci i młodzież z Suchacza i okolicznych miejscowości. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 

Paula Załuska, CSE Światowid

Dziś w Suchaczu

Obraz może zawierać: tekst

Tramwajem nad morze

Tramwajem nad morze

To już ostatki ciepłego lata. Jutro ma być znów gorąco. Warto wybrać się nad morze, np. do Krynicy Morskiej. Najlepiej tramwajem wodnym kursującym z Tolkmicka i z powrotem. Koszt w obie strony - 35 zł (25 zł ulgowy). Szczegóły dot. rezerwacji biletów  na stronie: http://tramwajwodny.info/rezerwacje/ więcej informacji także pod numerem tel. 510 962 725. 
Krynica ze swoją piękną plażą czeka!

Zamknięte przejścia graniczne

Zamknięte przejścia graniczne

We wrześniu br. w godz. od 9.00 do 13.00, z uwagi na planowane prace techniczne, zamknięte będą czasowo przejścia graniczne. I tak: - „Gusiew-Gołdap” - 10 września; - „Mamonowo-Gronowo” - 16 września; - „Mamonovo-Gzhehotki” - 17 września; - „Bagrationovsk-Bezledy” - 19 września; - Morski punkt kontrolny w Bałtijsku - 20 września.

 

 

Prywatny, 34. Meeting na "Wysypisku"

Prywatny, 34. Meeting na "Wysypisku"

17 sierpnia br. w niewielkim amfiteatrze "Wysypisko" w Bogdańcu odbył się 34. Muzyczny Meeting 2019. Impreza miała charakter prywatny, a zaproszeni goście mieli prawdziwą ucztę muzyczną i ... kulinarną. Fotorelacja zostanie zainteresowanym udostępniona po obróbce materiały zdjęciowego i filmowego.


Meeting w Bogdańcu w jednym komentarzu: - Byliśmy po raz pierwszy, ale na pewno nie po raz ostatni. Impreza super! Dosłownie wszystko było na medal. Scenografia, przekąski, napoje (!) no i przede wszystkim dużo naprawdę dobrej muzyki. DJ Waldek po prostu dobrze wybierał z posiadanej płytoteki. Zabawa przednia, bo przy takiej muzyce klimat tworzy się niemal sam. To także dzięki  obecnym koneserom dobrych nagrań. To dzisiejsze było 34. spotkaniem założycieli i sympatyków muzycznych meetingów. Urzeczeni atmosferą i prezentowanymi utworami będziemy już chyba bywalcami tych imprez? Dziękujemy za zaproszenie! To była wspaniała prywatka.  

 

Ze wspomnień: (...) Początki Muzycznego Meetingu sięgają pamiętnego spotkania w ogrodzie Artura wiosną 1984 roku, gdy kilku chłopaków  pod wpływem chmielowej zupy i muzycznej twórczości Pink FloydThe DoorsMaanamu i Republiki postanowiło przetrwać dłużej niż do wschodu słońca. Odrobina alkoholu rozgrzewała od środka, blask tlącego się ogniska próbował przebić się przez ciemności czerwcowego zmierzchu, a siąpiący deszcz skutecznie chłodził rozpalone umysły przyszłej inteligencji naszego dumnego narodu. Z tego pierwszego spotkania zachował się niezbity dowód – zdjęcie potwierdzające stwierdzenie, że bez alkoholu może być dobrze, ale jeżeli już jest, to może być ... fantastycznie. W składzie tej pierwszej ekipy znaleźli się Artur, Darek, Rafał, Hrynia i Waldek. (...) 

 

 

Zobacz zdjęcia: 34. Meeting Muzyczny w Bogdańcu

 

 

 

msj

Komunikat

Dyżur sołtysa i radnych
21 bm. (środa)
od 17.00 - 18.30. 
Świetlica wiejska Suchacz

Wygenerowano w sekund: 0.96
28,845,121 unikalne wizyty