Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Kwiecień 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Rangóry, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Zima nadejdzie wkrótce

Zima nadejdzie wkrótce

Niestety to jeszcze nie koniec zimy. Synoptycy zapowiadają jej powrót już w najbliższy weekend. Temperatura ma spaść do -12 stopni Celsjusza i znów sypnie śniegiem. Wszystko to za sprawą skandynawskiego niżu, który powoli nadciąga w naszym kierunku. 

 

Fot. Radio Zet

Pamiątka

Pamiątka

Wszystko co związane z Suchaczem zwraca naszą uwagę i warte jest pokazania. Także znaleziony niedawno w sieci obraz Gerarda Cybuli przedstawiający port w Suchaczu. Autorem jest nieżyjący już pracownik Bazy Oznakowania Nawigacyjnego w Gdańsku, który po jednej ze swoich wizyt służbowych wykonał taką właśnie sympatyczną pamiątkę. Może miejscowi rybacy rozpoznają swoje łodzie i chociaż w przybliżeniu określą datę? 

 

msj

Są wyniki plebiscytu DE

Są wyniki plebiscytu DE

Od kilku lat Dziennik Elbląski organizuje plebiscyt na najlepszego sołtysa powiatu elbląskiego. Do tegorocznego współzawodnictwa gminy nominowały łącznie 71 sołtysów.

 

W tym roku gmina Tolkmicko zgłosiła trzy osoby: Beatę Ciołek z Pogrodzia, Monikę Jarkiewicz z Suchacza i Zygmunta Mazurkiewicza z Kamionka Wielkiego. Głosowanie odbywało się za pośrednictwem telefonów. Na określony regulaminem numer (71160) należało wysłać SMS o treści: DE.SPS.X, gdzie X był cyfrą przypisaną konkretnemu sołtysowi, np. DE.SPS.5. W wyniku głosowania zakończonego 10 bm. o godz. 23.59 tytuł Super Sołtysa w 2018 roku przypadł Adamowi Becmerowiczowi z Karczowisk Górnych w gminie Gronowo Elbląskie. W pierwszej dziesiątce plebiscytu znalazły się dwie reprezentantki gminy Tolkmicko. I tak, na 7. miejscu uplasowała się Monika Jarkiewicz z Suchacza, a na 9. miejscu Beata Ciołek z Pogrodzia. 

 

msj

Nie dotykaj marczaków

Nie dotykaj marczaków

Wiosna coraz bliżej, więc pojawiają się już w lesie pierwsze marczaki czyli maleńkie zające. Jak się zachować, gdy spotkamy jednego z nich?
 

Marzec to okres, w którym pojawiają się już pierwsze maluchy w lesie, między innymi małe zajączki. Te, które urodziły się w marcu nazywamy "marczakami". Spacerując po lesie trzeba zawsze się dobrze rozglądać, naturalna zdolność do kamuflowania się zwierząt sprawia, że bywają niemal niewidoczne dla niewprawnego oka. Gdy już spotkacie na spacerze jakiegoś leśnego oseska, pamiętajcie żeby go nie dotykać i jak najszybciej oddalić się z miejsca, w którym go spotkaliście. Młode zwierzęta ciągle narażone są na ataki drapieżników. Ich strategią obronną jest tylko i wyłącznie brak zapachu w pierwszych dniach życia. Dzięki temu drapieżniki, a nawet psy myśliwskie, nie mogą ich wyczuć. Znalezionego przypadkowo w lesie małego zwierzęcia nie należy dotykać, aby nie przekazać mu swojego zapachu, nie można go chwytać oraz płoszyć. 

 

Nadleśnictwo Elbląg, fot. A. Kaczmarczyk

Rekord WOŚP 2018

Rekord WOŚP 2018

Podczas specjalnej konferencji prasowej WOŚP Jurek Owsiak ogłosił oficjalny wynik 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

WOŚP zebrał w tym roku aż 126 mln 373 tys. 804 zł 34 gr. To rekord! W 2017 roku zebrano 105 mln zł. Konferencja prasowa szefa WOŚP Jurka Owsiaka odbyła się w warszawskim szpitalu. Swój skromny udział w tych wielkich pieniądzach ma społeczność sołectwa Suchacz, która zebrała 17.332,32 zł. Śmiało więc możemy mówić o wspólnym sukcesie. 

 

Siema!

Życzenia

Wszystkim przedstawicielkom płci pięknej składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności i samych pięknych dni w życiu. Życzymy by uśmiech rozpromieniał Wasze twarze i byście zawsze czuły się doceniane. 

 

Zespół portalu www.Suchacz.EuZdjęcie użytkownika Sylwester Marian Jarkiewicz.

Polski dźwig postawił trzy turbiny wiatrowe

Polski dźwig postawił trzy turbiny wiatrowe

W pobliżu Uszakowa koło Kaliningradu kilka dni temu zainstalowano pierwszą z 3 turbin wiatrowych, które dawać będą rocznie łącznie ok. 12 mln. kWh. Produkowana energia wykorzystan będzie m.in. w budowanych w ramach FIFA World Cup obiektach sportowych. Gondole z generatorem zainstalowano na 75-metrowej wieży, co łącznie daje wysokość ponad 100 metrów tej konstrukcji. Warto nadmienić, że w budowie obiektu Polacy mają swój skromny udział. Konstrukcja stawiana była przy pomocy specjalnego polskiego dźwigu obsługiwanego. Wiatraki wykonała niemiecka firma. Do przewiezienia jednego urządzenia potrzeba było 11 ciężarówek.  

 

Źródło: Kaliningrad.ru

Niebezpieczne lodowisko

Niebezpieczne lodowisko

Lód na Zalewie jest zdradliwy. Przekonał się o tym kierowca osobowego samochodu, który w pobliżu miejscowości Beregovaya w Kaliningradzkiej obłasti wjechał na lód. Tafla pękła i pojazd wpadł do wody. Kierowca i pasażerowie zdołali się uratować. - Pod lodem na Zalewie jest sporo wraków samochodów. - mówili mieszkający w pobliżu rybacy. - Pomimo, że lód jest gruby, to jest sporo niebezpiecznych pęknięć i rozpadlin. - dodali naoczni świadkowie.

 

Źródło: Kaliningrad.ru

Wypadek koło Mamonowa

Wypadek koło Mamonowa

Wczoraj tj. 4 bm. w rejonie Mamonowa (FR) czterech rybaków wpadło wraz samochodem pod lód. Wypadek miał miejsce na Zalewie Kaliningradzkim (rosyjski akwen Zalewu Wiślanego) ok. 2 km od brzegu,. Dzięki szybkiej interwencji ratowników, którzy przybyli na poduszkowcu Khivus-10 na miejsce zdarzenia, ludzi zdołano uratować. Nie doznali oni żadnych obrażeń i po wysuszeniu  mogli pieszo już wrócić do swoich domów... 

 

Źródło: ВКонтактs

Wygenerowano w sekund: 1.46
27,075,972 unikalne wizyty