Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Luty 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Nekrolog

Nekrolog

19 listopada 2019 r. zmarła

śp. Małgorzata Fabisiak

Cześć Jej pamięci!

 

Uroczystości pogrzebowe w piątek 22 bm. Wystawienie trumny w kościele w Suchaczu o godz. 10.30. Msza żałobna o 11.00. Pogrzeb na cmentarzu parafialnym w Pogrodziu.  


Rozgart – wieś w gminie Gronowo Elbląskie

Rozgart – wieś w gminie Gronowo Elbląskie

Rozgart – wieś w gminie Gronowo Elbląskie, na obszarze Żuław Elbląskich.

 

Miejscowość niewielka, ale z kilkoma zabytkami, które warto było zobaczyć. Na pewno trzeba obejrzeć kościół mennonicki (dziś katolicki) z piękną dzwonnicą posadowioną obok (!) świątyni. Przy kościele znajduje się cmentarz mennonicki, na którym znaleźć można jedną stelę oraz tumby. Na teren cmentarza prowadzi zrekonstruowana w 2008 r. żelazna brama z murowanymi słupkami. Będąc w Rozgracie koniecznie trzeba zobaczyć dwa piękne domy podcieniowe. Zatrzymaliśmy się tam "na trochę" i naprawdę nie żałujemy! Te domy mają charakterystyczną architekturę, niby są do siebie podobne, ale każdy jest jednak inny.

 

msj

 

Zobacz zdjęcia: Rozgart 

Perła mennonickiej techniki

Perła mennonickiej techniki

Pompa parowa w Różanach - Perła mennonickiej techniki


Na Żuławach jest obecnie ok. 100 pomp odwadniających z napędem elektrycznym. Kiedyś rolę siły napędowej pełniły wiatraki i pompy parowe. W minioną niedzielę wybraliśmy się obejrzeć ostatni taki oryginalny obiekt, jaki znajduje się w Różanach w gm. Stare Pole. Posadowiony jest nad rzeką Tiną Dolną i jest niezwykłym elementem żuławskiego krajobrazu. Ma ponad 100 lat i wciąż budzi zachwyt odwiedzających. Szczególnie zainstalowane urządzenia wyprodukowane przez elbląskie zakłady Schichaua i Komnicka są po prostu niesamowite!

 

msj

 

Zobacz zdjęcia: Pompa parowa w Różanach

Mennonicki zbór

Mennonicki zbór

Jezioro, gm. Markusy

Etap drugi wyprawy turystyczno-historycznej

 

W miejscowości tej warto zobaczyć ruiny neogotyckiego zboru mennonickiego z 1899 roku z przylegającym cmentarzem z XVIII wieku. Zgodnie z zapowiedzią opublikowaną na internetowej witrynie Starostwa Powiatowego w Elblągu, obiekt czeka na adaptację na cele muzealne.

 

msj

 

Zobacz zdjęcia: Mennonicki zbór 

Wyprawy w czasie

Wyprawy w czasie

Kierunek - most!

Wyprawa turystyczno-historyczna na Żuławy


Drogowy most zwodzony na rzece Tina w m. Jezioro na Żuławach. Jest to 3-skrzydłowa konstrukcja stalowa (nitowana blachownica) o dł. 39,2 m. Należy do grupy najstarszych mostów zwodzonych w Polsce! Powstał w 1895 roku i jest piękną pamiątką techniczną po ówczesnych inżynierach. Ma taki sprytny mechanizm, który umożliwia jego ręczne (!) podniesienie i opuszczenie tylko przez jednego człowieka.

 

msj

 

Zobacz zdjęcia: Most na Tinie

Ku pamięci

Ku pamięci

Umarłych wieczność dotąd trwa,
Dokąd pamięcią im się płaci...


W mijającym roku z sołectwa Suchacz odeszli na zawsze:

śp. Piotr Anuszewicz

śp. Jerzy Bonikowski

śp. Zdzisława Cebula

śp. Janina Grochulska

śp. Andrzej Kłusewicz

śp. Regina Kruk

śp. Henryka Paszkowska

śp. Iwona Sobieszczańska

śp. Jan Sylwestrzak

śp. Andrzej Rakowski

śp. Józef Pawluk 

O Nich i wszystkich zmarłych pamiętajmy w tych dwóch szczególnych dniach roku.

 

Zobacz więcej: Ku pamięci

Kondolencje

Pani Dorocie Lebiodzie

Wyrazy szczerego współczucia  i żalu z powodu śmierci Ojca

śp. Józefa Pawluka

składają mieszkańcy sołectwa Suchacz. 

Nekrolog

Nekrolog

31 października 2019 roku

zmarł w wieku 88 lat

śp. Józef Pawluk

Cześć Jego pamięci

Kierunek historia - Gładysze

Kierunek historia - Gładysze

(...) Około 30 km na wschód od Elbląga, na skraju żyznej, pagórkowatej krainy, lewego dorzecza Pasłęki, nieco powyżej jej biegu środkowego, leżą Gładysze, wieś licząca dzisiaj około 10 większych i 20 mniejszych gospodarstw rolnych. W jej obrębie znajdują się: duży i zdziczały, otoczony fosą park z kilkoma stawami, ruiny pałacu z resztkami zabudowań przypałacowych i folwarcznych, należące kiedyś do jednej z linii, wielce skoligaconego w Europie, arystokratycznego rodu Donów (Dohna-Schlodien), rezydującego na tych terenach od połowy XV do prawie połowy XX wieku. (...) 

 

Gładysze (Schlodien), to kolejny cel wycieczki do ciekawych miejsc. Odwiedzamy miejsce rewitalizacji dawnego majątku Dohnów. Zespół pałacowo-parkowy jest w tej chwili odbudowywany, a praktycznie budowany wg pierwotnego kształtu. Rozmiay robót i kosztów są ogromne, ale efekt jest już widoczny. Powstaje obiekt o niezwykłej architekturze, której piękno w całej krasie będzie można niebawem podziwiać. To będzie prawdziwa perełka! Dziś podglądaliśmy stan budowy realizowanej przez największą elbląskią firmę budowlaną ZUB Mytych.


Warto wiedzieć

Pałac w Gładyszach został wzniesiony w latach 1701-1704 przez Dohnów z linii Schlodein, w stylu baroku holenderskiego. W 1858 roku rezydencja została rozbudowana. Pałac był otoczony parkiem krajobrazowym z pięcioma stawami. We wnętrzach pałacu istniała do 1945 roku cenna kolekcja malarstwa, będąca rodowym majątkiem Dohnów. Część galerii została uratowana i jest obecnie wystawiona w pałacu Dohnów w Morągu. W 1945 roku rezydencja została splądrowana i ograbiona. Po wojnie budynki były użytkowane przez miejscowy PGR. W 1985 roku opuszczona budowla spłonęła. Zachowały się mury zewnętrzne i ścianki działowe. Obecnie obiekt po uporządkowaniu znajduje się pod opieką Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Warmii. Źródło: http://www.rotman

Zobacz także: http://www.gladysze.pl

 

Zobacz galerię 29 zdjęć: Gładysze

Wygenerowano w sekund: 0.84
29,195,537 unikalne wizyty