Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

Kalendarz

<< Sierpień 2017 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Naprawa barierek

Naprawa barierek

Jest szansa na to, że krzywe barierki na mostku w Suchaczu doczekają się wreszcie naprawy. Wreszcie, bo szpeciły drogę powiatową do Nadbrzeża przez co najmniej 20 lat. - Barierki zostały celowo odgięte na zewnątrz, aby przez mostek mógł przejechać ... kombajn. - przypomniał jeden z mieszkańców. Kombajn przejechał, ale krzywe barierki pozostały. W dniu wczorajszym (5 bm.), po interwencji sprzed ponad roku (!), ekipa techniczna ZDP w Elblągu dokonała pierwszej naprawy. To jednak jeszcze nie koniec robót, bo gruntownej przebudowy wymaga fragment chodnika na tym obiekcie. Elbląski ZDP ma się i tym wkrótce zająć.

 

msj

Na Pikniku pod Brzózką zebrano

Na Pikniku pod Brzózką zebrano

Można powiedzieć, że suchaczanie pieniędzy na dzieci nie pożałowali! Na sobotnim Pikniku pod Brzózką zebrano 3.732 zł 10 gr, co jest dobrym początkiem do kolejnych zbiórek na plac zabaw. Komisyjnego policzenia zawartości skarbonki dokonały w dniu dzisiejszym: Marlena Szulc, Joanna Charyton, Monika Jarkiewicz, Jolanta Grzebiela. Jeszcze raz wielkie brawa za pomysł, organizację i realizację. Zasługa to wszystkich, którzy wzięli udział w imprezie i mniejszego lub wiekszego grosza nie pożałowali. 

Zbiórka nadal trwa! Chętni mogą to czynić w świetlicy wiejskiej na ręce tzn. do skarbony Marleny Szulc. 


Wszystkich ich można zobaczyć na zdjęciach, w specjalnym albumie "Piknik pod Brzózką"

 

msj

Budowa kościoła w Suchaczu

Budowa kościoła w Suchaczu

Informacja o  początkach budowy kościoła w Suchaczu spotkała się z żywym zainteresowaniem naszych Czytelników. Otrzymaliśmy sporo ciekawych zdjęć, w tym fotokopię dokumentu sporządzonego na pamiątkę budowy i zamurowanego następnie pod fundamentem - w miejscu obecnego ołtarza. Tekst na tym dokumencie: 


 

Prawdziwie jest to dom Boga

i brama do nieba

 

Działo to się Anno Domini 1985 gdy na Piotrowej Stolicy zasiadał Papież Polak Jan Paweł II, Diecezją Warmińską władał Biskup Jan Obłąk a włościami parafii Łęcze zarządzał ks. Proboszcz Stanisław Kutwiński - salezjanin (w 40 roku swego życia). Rozpoczęcie tej wielkiej i upragnionej świątyni nastąpiło 14 kwietnia na działce, którą ofiarowali małżonkowie Dorota i Tomasz Rynkiewiczowie. Projekt wykonał inż. Janusz Różański. Wykonawcą :Domu na Skale" był Jan Brodziński, przy współpracy licznych Parafian z następujących miejscowości: Suchacz, Suchacz 1, 2 i Cegielnia, Pęklewo, Bogdaniec, Nadbrzeże, Kamienica Elbląska, Łęcze.


Zobacz zdjęcia: Budowa kościoła w Suchaczu

 

Fotografie pochodzą ze zbiorów prywatnych jednego z obecnych mieszkańców Suchacza, niekóre z kolekcji Jana Nojka. 

 

 

msj

Piknik pod Brzózką

Piknik pod Brzózką

Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody, festyn rodzinny w Suchaczu odbył się zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami. Pod nieco zmienioną nazwą i w innym miejscu, ale z udziałem wielu mieszkańców i nawet kilkunastu przyjezdnych gości spoza sołectwa.

Piknik pod Brzózką - bo taka była jego nazwa - zorganizowany był pod kątem zbiórki pieniędzy na plac zabaw dla dzieci. To dopiero początek pomysłu, bo zebranych dziś środków na pewno nie wystarczy. Należy się spodziewać, że inni sponsorzy chętnie się przyłączą do akcji. Pierwszy krok został zrobiony i to z powodzeniem. Jak zawsze to zasługa ludzi, którzy pomogli oraz wszystkich, którzy w to sobotnie deszczowe popołudnie przyszli na wspólną rodzinną zabawę. Atrakcji było wiele. Tych dla dzieci i dla dorosłych. Zadbali o to organizatorzy, zaprawieni dotychczas w przygotowywaniu podobnych imprezach integracyjnych. I tak np. były: konkurs rzutu podkową, zawody zręcznościowe z rzucaniem kołem ratunkowym i kaloszem, skakanka, malowanie twarzy i włosów i inne drobne rozgrywki dla najmłodszych. Niezwykle interesujący pokaz przygotował Ireneusz Iwko, suczaczański skoczek spadochronowy, który ma swoim koncie ponad 3 tys. skoków. Zebrani mogli zobaczyć rozkładanie i składanie prawdziwego spadochronu i nawet samemu poparadować ze spadochronem na plecach. Pan Irek pokazał też kombinezon wingsuitowy, specjalny  ubiór pozwalajacy  na swobodne szybowanie w przestworzach. Całość odbywała się przy muzyce i piosenkach w wykonaniu zespołu śpiewaczego Sasanki i Anny Jurszy. Konkurencje terenowe udało się rozegrać na zewnątrz, przy niewielkim deszczu. Najlepsze wyniki w rzucie podkową i tym samym Puchary Sołtysa zdobyli: Ewa Jadczuk w klasyfikacji dorosłych i Oliwia Berdzik w grupie dzieci. Kołem ratunkowym najdalej rzucił Tomasz Przespolewski z Suchacza, a kaloszem elblążanin Sebastian Sadowski. Kulminacyjnym punktem imprezy była licytacja, która była jednym z podstawowych źródeł dochodu na pikniku. Pozostałe to utargi ze sprzedaży pierogów, cepelinów, naleśników, zapiekanek, ciast, gofrów, galaretek, napoi, loterii fanowej, a także zwyczajnych wrzutów pieniążków do skarbonki. Całą imprezę można uznać za udaną dzięki życzliwości wszystkich, którzy w niej wzięli udział. To ogromna zasługa każdego z obecnych, z animatorką tego całego pięknego przedsięwzięcia Marleną Szulc na czele. Wielki Jej się za to należy szacunek i podziękowania. Warto jeszcze dodać, że chętni do zasilenia konta zbiórki na plac zabaw w Suchaczu mogą to jeszcze ucznić w ciągu całego najbliższego miesiąca. Skarbona będzie bowiem dostępna każdemu potencjalnemu darczyńcy.   

 

Zobacz zdjęcia: Piknik pod Brzózką

 


Sylwester M. Jarkiewicz                          

Koncerty organowe

Koncerty organowe

Koncerty organowe w Bazylice pw. Wniebowstąpienia NMP i św. Andrzeja Apostoła we Fromborku już od jutra!

 

Organizatorem jest Muzeum Mikołaja Kopernika, Urząd Miasta i Gminy we Fromborku oraz Parafia katedralna. Pierwszy koncert jest w niedzielę 2 lipca br. o godz. 15.30. Zagrają pod dyrekcją Arno Hartmanna: Roman Perucki (organy), Łukasz Długosz (flet), Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.  Koncerty w inne dni - patrz plakat obok. Bilety normalne po 15 zł, ulgowe po 10 zł.   

 

Kadyńska majolika

Kadyńska majolika

Kolejna dobra wiadomość dla odwiedzających naszą stronę! Mamy kolejny album ze zdjęciami kadyńkiej majoliki, zawierający ponad 100 różnych prac. 

 

Manufaktura wytwarzająca ceramikę artystyczną powstała w Kadynach. Założył ją cesarz Wilhelm II, za namową berlińskiego rzeźbiarza Ludwiga Manzla. Na poczatku zakład Majolika-Werkstatt Cadinen zatrudniał 9 osób, głównie z zakładów ceramicznych z Tolkmicka i okolicznych cegielni. Byli to w zasadzie amatorzy, którzy doskonalili swoje umiejętności pod nadzorem kwalifikowanych artystów rzeźbiarzy. W Kadynach kopiowano ceramikę włoską, w tym płaskorzeźby o tematyce sakralnej. Tworzono jednak także własne wzory. Ich projektantami byli np.: Karl Begas, Stanislaus Cauer, Reinhold Felderhoff, Else Furst, Johannes Goetz, Paul Heydel, Albrecht H. Hussman, Josef Limburg, Ludwig Manzel, Heinrich Splieth, Cuno von Vechtritz-Steinkirch,August Vogel i inni. Kadyńscy rzeźbiarze naśladowali również wyroby greckie i etruskie. Ich dzieła miały charakterystyczną naturalną barwę, część była malowana i szkliwiona. Niektóre pokrywane były cyną. Produkowane modele przechodziły najpierw przez ocenę samego cesarza i dopiero po akceptacji były powielane. Po I wojnie światowej zakład zatrudniał ponad 50 osób. Miał swoje sklepy firmowe w Berlinie, Elblągu, Hamburgu, Krynicy Morskiej i Stuttgarcie. Wiele produkcji eksportowano do Anglii i USA. Zachęcamy do obejrzenia zgromadzonej kolekcji tych  niezwykle pięknych wyrobów. O ich wartośąci świadczą ówczesne ceny osiągające wielkości rzędu nawet kilkunastu tysięcy euro! 

 

 

Zobacz album: Kadyńska majolika

 

Opr. na podstawie informacji na stronie Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku   

Piknik rodzinny już w sobotę!

Piknik rodzinny już w sobotę!

Piknik rodzinny w Suchaczu. Organizatorzy zapraszamy jak zwykle wszystkich  chętnych - nie tylko mieszkańców sołectwa Suchacz! Zapraszają każdego, kto lubi plenerowe imprezy przy ognisku z dobrym jedzeniem i atrakcjami, dla dużych i małych. To wszystko gwarantują organizatorzy! 

C-328 w Suchaczu

C-328  w Suchaczu

Zygmunt Kuś, który przemierza Polskę swoim 55-letnim ursusem C-328 gościł i nawet nocował dziś (27/28-06-2017) w Suchaczu. Odkąd jest na emeryturze, podróżowanie w takim właśnie stylu to jego nowe hobby. Pan Zygmunt uwielbia zwiedzać zabytki i wszelkie ciekawe miejsca. Wczoraj miał okazję oglądać takie w Elblągu. Na jego szlaku znalazł się Suchacz, bo uroki Wysoczyzny Elbląskiej mocno na niego zadziałały.  

O podróżach Zygmunta Kusia przeczytaj więcej na: portel.pl

 

Fot. Joanna Bogalewska

Przy kamieniu C. Pudora

Przy kamieniu C. Pudora

Na zdjęciu obok grupa suchaczańskiej młodzieży przy obelisku upamiętniającym sylwetkę Carla Pudora - 1950 rok. Na kamieniu widnieje jeszcze oryginalny relief! 

Fot. ze zbiorów Anny Koterwy. 

Wygenerowano w sekund: 1.34
17,354,404 unikalne wizyty