Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Styczeń 2019 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Zmiana czasu

Zmiana czasu

Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z soboty 29 października na niedzielę 30 października. Zegarki trzeba przestawić z godz. 3.00 na 2.00. To dobra wiadomość dla śpiochów – mogą się wylegiwać godzinę dłużej, a i w poniedziałek łatwiej będzie wstać do pracy.

Zła wiadomość jest taka, że tę „ukradzioną” w najbliższy weekend godzinę trzeba będzie „oddać” wiosną, kiedy znów przejdziemy na czas letni. Ale ta perspektywa nie przeraża Polaków.

Z przeprowadzonego w ubiegłym roku sondażu IIBR dla serwisu Newsweek.pl wynika, że zmiana czasu podoba się Polakom.  55 proc. badanych pozytywnie oceniło jesienną i wiosenną zmianę czasu. Przeciwnego zdanie było dwa razy mniej (28 proc.) respondentów.

Tym, którym zmiana czasu się nie podoba, przypominamy: obowiązuje ona całej Unii Europejskiej. Może więc powinniście zaalarmować polskich europarlamentarzystów – niech na forum UE poruszą ten problem?

 

Źródło: Newsweek

Jar w Nadbrzezu

Jar w Nadbrzezu

W naszej Galerii Zdjęć, w albumie historycznym "Nadbrzeże" DTM dodała dziś piękną starą widokówkę pokazującą jar. w Nadbrzeżu. Fotografia ta nie była jeszcze dotąd nigdzie publikowana! Zachęcamy do oglądania całej galerii historycznej, bo znaleźć tam można wiele prawdziwych perełek. 

 

msj

Portret rodzinny

Portret rodzinny

W ramach przygotowań do realizacji projektu ARISS-Suchacz dziś kolejna informacja tematyczna dla naszych Czytelników - ciekawostka dot. bezpośrednio ISS.

 

Proponujemy obejrzenie wideo z zaparkowanym wahadłowcem NASA do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykonanych przez włoskiego astronautę Paolo Nespoli. Historyczne zdjęcia wahadłowca Endevour przycumowanego do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zostały wykonane 23 Maja 2011 roku z oddalającego się od stacji Soyuz’a TMA-20 z Dmitry Kondratyev’em, Amerykańska astronautka Catherine Coleman oraz z włoskim astronautą Paolo Nespolim na pokładzie. Zdjęcia zostały upublicznione 7 czerwca, kilka godzin przed startem kolejnego Soyuz’a TMA-02M lecącego w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK). Zdjęcia zostały wykonane przez Włoskiego astronautę Paolo Nespoli z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) z odległości około 180-200 metrów od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przy użyciu aparatu D3X firmy Nikon. Paolo Nespoli oraz reszta załogi TMA-20 spędzili na stacji blisko 6 miesięcy. Po oddzieleniu się Soyuz’a TMA-20 od MSK, Nespoli opuścił swoje miejsce i udał się w kierunku okna Soyuz’a, robiąc pierwsze w historii i zarazem ostatnie zdjęcia wahadłowca przycumowanego do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Agencja NASA powiedziała, że “portret rodzinny” będzie służył jako przypomnienie wkładu programu wahadłowców w budowie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Budowa stacji warta 100 miliardów dolarów rozpoczęła się w 1998 roku obejmując pracę pięciu różnych agencji kosmicznych oraz wkład wielu innych państw z całego świata.

 

Bezpośredni link do filmu: Portret rodzinny

 

Fotografia obok: NASA

 

msj

Poszukiwania windsurfera

Poszukiwania windsurfera

W dniu dzisiejszym (26 bm.) od godziny 17.00 do późnych godzin nocnych na wodach Zalewu Wiślanego rozpoczęto poszukiwania zagininego 38-letniego windurfera. W akcji z helikopterem, łodziami straży pożarnej i granicznej brało udził udział kilkudziesięciu funkcjonariuszy, którzy po obu stronach Zalewu dosłownie metr po matrze przeczesywali teren. Przed północą (ok. 23.00) poszukiwania zakończyły się szcześliwym odnalezieniem w pobliżu Skowronek poszukiwanego mężczyzny. Przypadek ten po raz kolejny pokazał, że nie warto lekceważyć Zalewu Wiślanego. Nawet jeśli się jest doświadczonym windsurfingowcem...      

 

msj

ARISS-Suchacz - nasza wspólna sprawa

ARISS-Suchacz - nasza wspólna sprawa

24 października br. odbyło się kolejne posiedzenie Grupy Roboczej ds. łączności ze stacją orbitalną ISS w ramach programu edukacyjnego ARISS. Tym razem w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich stowarzyszeń i organizacji działających na terenie Suchacza z Radą Sołecką włącznie. Obecni byli (wykaz nazwisk w porządku alfabetycznym): Dorota Chamczyk, Aleksandra Gierasimiuk, Ireneusz Iwko, Barbara Iwko, Sylwester Jarkiewicz, Jarosław Karwel, Zygmunt Madera, Mirosław Melerski, Barbara Nowicka, Piotr Nowicki, Janina Piotrowska,  Dorota Rynkiewicz, Agnieszka Wojtusiak i Robert Wojtusiak. Celem zebrania było zapoznanie z ideą planowanej łączności z astronautą na stacji orbitalnej ISS, a także uzgodnienie ewentualnej współpracy, szczególnie pod kątem   pomocy w organizacji imprez towarzyszach temu wydarzeniu. Zreferowany przez Mirosława Melerskiego i Sylwestra Jarkiewicza projekt ARISS spotkał się z dużym zainteresowaniem obecnych. Dyskusja jaka się później wywiązała miała bardzo rzeczowy charakter. Skala i różnorodność zaproponowanych już na tym etapie imprez świadczyć może dobrze o powodzeniu planowanego przedsięwzięcia. Wspólnie uzgodniono, że szczegółowe propozycje ze strony poszczególnych środowisk zgłoszone zostaną na następnym posiedzeniu, które ma odbyć się w poniedziałek, 7 listopada br. o godzinie 17.30.                        

 

msj

Finał WOŚP-2012 w Milejewku

Finał WOŚP-2012 w Milejewku

„Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko, czyli na zakup najwcześniejszych urządzeń do ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.”
http://www.wosp.org.pl/

Do przyszłorocznego finału jeszcze trochę czasu, ale my niemal na samym szczycie Wysoczyzny Elbląskiej już dziś zapowiadamy wielkie granie także w Milejewku! Tuż przed wielkim finałem w sobotę 7 stycznia 2012 zapraszamy na imprezę w ramach WOŚPu na terenie Gospodarstwa Agroturystycznego Milejewko w Milejewie. Szczegółowy program atrakcji w trakcie tworzenia (a wszystko tego dnia za wrzut do puszki!;)
Już dziś gorąco zachęcamy wszystkich, którzy chcą zaangażować się w przygotowania tego wydarzenia lub mają swój własny pomysł na to co jeszcze możemy wspólnie zrobić, aby na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2012 zagrać w Milejewku z pełną mocą zapraszam do kontaktu na adres mailowy: milejewko@gmail.com lub telefonicznie 694 926 453!
Czekamy na wszelkie pomysły;)

Agnieszka Niwińska

Od „Wenus z Elbląga” do wirtualnego auta Komnicka

Od „Wenus z Elbląga” do wirtualnego auta Komnicka

Elbląski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu serdecznie zapraszają w najbliższy wtorek 25 października o godzinie 17.30. do siedziby Muzeum na kolejne spotkanie w kawiarence Historycznej Clio.

 

Czytaj więcej na Portel.pl: W kawiarence Clio

W kolorach jesieni

W kolorach jesieni

Jesień zagościła u nas na dobre, pomalowała drzewa w bajecznych odcieniach. Widać to w mieście, ale prawdziwe uroki tej pory roku poczuć możemy dopiero opuszczając zabudowania i wkraczając w świat przyrody, która wokół naszego miasta cieszy obfitym bogactwem form i kształtów. Idealnym miejscem na jesienne spacery jest obszar przyległej do Elbląga Wysoczyzny Elbląskiej, gdzie zapomnieć się można wśród licznych wzniesień, jarów, strumieni… A ruszyć na nią można samochodem, rowerem, a nawet komunikacją miejską! 
My jesienne uroki podziwiamy podczas codziennych spacerów oraz przejażdżek w siodle i na bryczce, ale ciągle brakuje nam sposobu, aby piękno otoczenia należycie uwiecznić… stąd ogłaszamy konkurs dla śmiałków w każdym wieku, którzy nieco nam pomogą!
Zadanie polega na wykonaniu dowolną techniką ilustracji pt.”Jesienne Milejewko”, na której znaleźć się powinny elementy krajobrazu jesiennego oraz elementy związane z naszym gospodarstwem. Ilustracje można przywieźć do nas osobiście, przesłać pocztą na adres: Gospodarstwo Agroturystyczne Mielejwko, ul. Elbląska 88, 82-316 Milejewo lub przesłać zeskanowane na adres milejewko@gmail.com. Dla zainspirowania zapraszamy na spacer w naszych okolicach (jedyne 12 km od Elbląga) lub do obejrzenia zdjęć w galerii na stronie www.milejewko.cba.pl lub na naszej stronie na Facebooku (http://www.facebook.com/#!/pages/Milejewko/)
Dla autora najciekawszej ilustracji rodzinny przejazd bryczką po urokliwej Wysoczyźnie oraz poczęstunek na terenie Gospodarstwa!
Termin nadsyłania prac 2 listopada!

 

 

Agnieszka Niewińska

Suchacz w ARISS Polska

Suchacz w ARISS Polska

Opis prac przygotowawczych mających na celu doprowadzenie do łączności ze stacją orbitalną ISS znalazł się już - dzięki dr Armandowi Budzianowskiemu - Krajowemu Koordynatorowi - na portalu ARISS Polska. Celem jest informowanie społeczności zainteresowanej programem edukacyjnym i wspólne wypracowanie metodyki dla innych środowisk. To także doskonałe forum wymiany doświadczeń.

Bezpośredni link do witryny: ARISS Polska

 

msj

Wygenerowano w sekund: 1.43
28,024,317 unikalne wizyty