Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Grudzień 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Spotkanie w kawiarence Clio

Spotkanie w kawiarence Clio

Kolejne spotkanie w Kawiarence Historycznej Clio już w najbliższy wtorek, 8 listopada o godz. 17.30 w muzealnym budynku Gimnazjum. Gościem będzie prof. dr hab. Karol Piasecki, Kierownik Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Szczecińskiego.
Dzięki badaniom archeologicznym coraz więcej wiemy o kulturze dawnych mieszkańców okolic Elbląga. Naturalną ciekawość budzi pytanie, jak wyglądali przedstawiciele różnych ludów, którzy okresowo zamieszkiwali nasz region. Materiału do badań antropologicznych dostarczają cmentarzyska. Jednym z największych jest cmentarzysko odkryte w Weklicach, gdzie badania prowadzi się już od okresu międzywojennego. Ciągle doskonalona technika rekonstrukcji wyglądu pozwala na niezwykle sugestywne portrety od dawna nieżyjących osób. Czaszki odnalezione w Weklicach, wiązane z ludem Gotów, posłużyły do próby rekonstrukcji wyglądu pochowanych tam - kobiety i mężczyzny. Badaniami antropologicznymi kierował nasz gość, prof. Karol Piasecki, szerzej znany jako uczestnik odkrycia i identyfikacji szczątków Mikołaja Kopernika. Profesor Piasecki od lat współpracuje z Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Głównej Policji, gdzie na podstawie dokonanych pomiarów i opisów antropologicznych wykonywane są rekonstrukcje wyglądu.
    Na wtorkowe spotkanie zaprasza Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Elbląg i Muzeum Archeologiczno–Historyczne w Elblągu. Wstęp wolny.
    Zainteresowanych tą tematyką odsyłamy także do artykułu naszego gościa, opublikowanego w najnowszym tomie „Elbląskich Studiów Muzealnych”.

 

Wiesława Rynkiewicz-Domino, MA-H 

Wyjątkowe zdjęcia Ziemi wykonane z kosmosu

Wyjątkowe zdjęcia Ziemi wykonane z kosmosu

NASA opublikowała oszałamiające zdjęcia zrobione przez Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Zdjęcia zostały zrobione w październiku z wysokości 460 kilometrów przy prędkości niemal 28 tys. kilometrów na godzinę.

Stacja robiąc pierwszą sekwencję zdjęć poruszała się z nad Atlantyku w kierunku Europy. Londyn, Brukselę i Paryż nietrudno rozpoznać, bo wyróżnia się jasnością miejskich świateł. Nad Włochami można zaobserwować burzę. Dalej już Azja i bardzo jasne światła Hongkongu.

 

Link do tego filmu: Ziemia z ISS

 

Źródło: onet.pl

Archipelag pamięci - konkurs

Archipelag pamięci - konkurs

Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych ogłasza otwarty konkurs „ARCHIPELAG PAMIĘCI. ATLAS MIEJSC NIEZWYKŁYCH WARMII I MAZUR”.

 

Celem konkursu jest stworzenie wirtualnej mapy miejsc pamięci Warmii i Mazur - wydarzeń historycznych, zabytkowych pałaców, kościołów, zamków, cmentarzy, kurhanów, wiatraków, karczm oraz takich, o których nie można dowiedzieć się z podręczników historii i przewodników krajoznawczych. Źródłem wiedzy o nich są wspomnienia najstarszych mieszkańców, w których wydarzyło się coś ważnego dla ich życia lub z którymi związane są miejscowe legendy czy opowieści. To wszystko może skrywać w sobie ważne ludzkie historie.
Chcielibyśmy, aby na naszej mapie znalazły się najbardziej charakterystyczne elementy krajobrazu kulturowego regionu, w tym dziedzictwa Warmiaków, Mazurów, Niemców, Ukraińców i innych powojennych przesiedleńców.
Ogłoszony konkurs skierowany jest do osób indywidualnych. Prace konkursowe mogą dotyczyć wyłącznie miejscowości położonych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego liczących mniej niż 20 tysięcy mieszkańców. Wyniki konkursu zostaną zamieszczone na nowo tworzonej stronie internewej (niebawem otwarcie) - wirtualnym muzeum pamięci.
Komisja konkursowa przyzna nagrody i wyróżnienia.

 

Ostateczny termin nadsyłania prac upływa 23 listopada 2011 roku. Decyduje data stempla pocztowego. Prace należy przesłać lub dostarczyć do Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, 10-233 Olsztyn, ul. Parkowa 1.
Szczegóły konkursu znajdują się w regulaminie.


Dodatkowe informacje: tel: +89 513 17 , +89 513 17 46, e-mail: gora44@poczta.onet.pl

Najlepsza ceramika

Najlepsza ceramika

Jeszcze tylko przez miesiąc można przesyłać prace na Ogólnopolski Konkurs CERAMIONY. To 12. edycja konkursu, którego celem jest prezentacja dorobku dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych w dziedzinie ceramiki.

 

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, średnich i plastycznych oraz uczestników pracowni ceramicznych w placówkach kulturalno-oświatowych i Warsztatach Terapii Zajęciowej.

- W zeszłym roku wpłynęło 160 prac wykonanych w różnych technikach sztuki ceramicznej - mówi Ewa Bednarska - Siwilewicz z CSE "Światowid".- W konkursie wzięły udział placówki z całej Polski, m.in. z Gdańska, Zakopanego, Częstochowy czy Szczecina.

Tematyka konkursu jest dowolna, a najciekawsze prace zostaną opublikowane na stronie www.swiatowid.elblag.pl, znajdą się również na wystawie pokonkursowej. Autorzy najlepszych prac otrzymają nagrody książkowe i materiały plastyczne oraz dyplomy.

Prace zgłoszone na konkurs należy przesyłać do 7 grudnia 2011 r. na adres: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid", Pl. K. Jagiellończyka 1, 82-300 Elbląg w opakowaniu gwarantującym bezpieczne dotarcie przesyłki i z dopiskiem CERAMIONY. Każda praca musi zawierać opis: imię i nazwisko autora, wiek, imię i nazwisko nauczyciela, pod kierunkiem którego praca została wykonana, nazwę i adres placówki oraz dane do kontaktu: telefon, fax, e-mail.

Uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej oraz wręczenie nagród laureatom odbędzie się 15 grudnia 2011 roku w Galerii „Nobilis" w CSE „Światowid". Tego dnia odbędą się również warsztaty ceramiczne.

Dokładne informacje na temat konkursu można uzyskać pod nr tel. 55 611 20 50 (sekretariat) lub 55 611 20 64 (pracownia ceramiczna, Ewa Bednarska-Siwilewicz).

 

Projekt LIFESCAPE

Projekt LIFESCAPE

W dniu 13 kwietnia 2011 roku w Rostoku Komitet Sterujący Programu Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk 2007-2013 podjął decyzję o dofinansowaniu projektu LIFEscape, którego inicjatorem i partnerem wiodącym jest Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej, działający w imieniu i z upoważnienia Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Poza Parkiem, w projekcie uczestniczy siedmiu partnerów z jednostek samorządów terytorialnych i wyższych uczelni z Polski, Litwy, Szwecji i Danii.
 
Podstawowym celem projektu jest wypracowanie na drodze współpracy międzynarodowej wzorców ochrony krajobrazu, służących realnemu wdrażaniu postanowień Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Głównym kierunkiem podejmowanych działań będzie zachowanie krajobrazów naturalnych i półnaturalnych, zapobieganie wprowadzaniu dysharmonii w krajobrazie, a także rewaloryzacja krajobrazów zdewastowanych. Realizację projektu przewiduje się na lata 2011 – 2013.
 
Oficjalnym otwarciem projektu „LIFEscape” będzie międzynarodowa konferencja pod hasłem „Protection of valuable agricultural and natural landscapes in international experience” („Ochrona cennych krajobrazów rolniczych i naturalnych w doświadczeniu międzynarodowym”), która odbędzie się dnia 16 listopada 2011 roku w Elblągu w Ratuszu Staromiejskim, mieszczącym się przy ulicy Stary Rynek 25.

 

Do pobrania:

Plakat

Program konferencji


 

Źródło: pkwe

Święto zmarłych

Święto zmarłych

1 listopada przypada Święto Wszystkich Świętych. To właśnie tego dnia wybieramy się na groby naszych bliskich, wspominamy ich i modlimy się za ich dusze.

 

Jeśli nie mamy możliwoiści osobistego odwiedzenia cmentarza na którym spoczywają nasi krewni lub znajomi, możemy Im zapalić Wirtualny Znicz Pamięci. Bezpośredni link znajduje się na dole strony poświęconej zmarłym w naszym regionie. Patrz (kliknij): Ku pamięci  

 

 

Oddajmy hołd zmarłym przodkom, krewnym i znajomym. To nasz święty ludzki obowiązek...

 

 

Jest taki dzień w roku...
Kiedy refleksja w serce się wkrada,
deszczowy zazwyczaj i zimny...
dzień...1-ego listopada.

To taki czas zadumy,
modlitwy nad zmarłych duszami.
Choć ICH już nie ma wśród nas...
kochamy nadal, więc pamiętamy.

Patrzę na płomień tlący się w zniczu.
Smutek i żal się we mnie budzi.
Spoglądam w niebo i zadaję pytanie:
„Dlaczego Boże, zabierasz dobrych ludzi?”

Zabierasz tych, co mają serca szlachetne.
A ci bez niego po ziemi stąpają.
Dlaczego śmierć musi rozdzielać tych...
którzy tak bardzo się kochają.

Kiedy już opuszczam bramy cmentarza...
zmarłe dusze żegnam powoli...
Nie proszę Boga o życie, ale mam nadzieję...
że za rok tu przyjść mi pozwoli...

 

Orchidea

Jest taki dzień w roku...
Kiedy refleksja w serce się wkrada,
deszczowy zazwyczaj i zimny...
dzień...1-ego listopada.

To taki czas zadumy,
modlitwy nad zmarłych duszami.
Choć ICH już nie ma wśród nas...
kochamy nadal, więc pamiętamy.

Patrzę na płomień tlący się w zniczu.
Smutek i żal się we mnie budzi.
Spoglądam w niebo i zadaję pytanie:
„Dlaczego Boże, zabierasz dobrych ludzi?”

Zabierasz tych, co mają serca szlachetne.
A ci bez niego po ziemi stąpają.
Dlaczego śmierć musi rozdzielać tych...
którzy tak bardzo się kochają.

Kiedy już opuszczam bramy cmentarza...
zmarłe dusze żegnam powoli...
Nie proszę Boga o życie, ale mam nadzieję...
że za rok tu przyjść mi pozwoli...

Nasza galerie

Nasza galerie

W Galerii zdjęć umieściliśmy na razie kilkanaście fotografii autorstwa znakomitego miejscowego (!) fotografika Jaca5a specjalizującego sie w zdjęciach Suchacza i okolic. Tych bliskich i tych nieco dalszych. Udostępnił on dla potrzeb naszego portalu www.suchacz.eu kilkaset swoich prac, które zasługują na szczególną uwagę. Będziemy je Państwu sukcesywnie prezentowali w poszczególnych albumach tematycznych. Zachęcamy do oglądania. 

 

msj 

Zmiana czasu

Zmiana czasu

Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z soboty 29 października na niedzielę 30 października. Zegarki trzeba przestawić z godz. 3.00 na 2.00. To dobra wiadomość dla śpiochów – mogą się wylegiwać godzinę dłużej, a i w poniedziałek łatwiej będzie wstać do pracy.

Zła wiadomość jest taka, że tę „ukradzioną” w najbliższy weekend godzinę trzeba będzie „oddać” wiosną, kiedy znów przejdziemy na czas letni. Ale ta perspektywa nie przeraża Polaków.

Z przeprowadzonego w ubiegłym roku sondażu IIBR dla serwisu Newsweek.pl wynika, że zmiana czasu podoba się Polakom.  55 proc. badanych pozytywnie oceniło jesienną i wiosenną zmianę czasu. Przeciwnego zdanie było dwa razy mniej (28 proc.) respondentów.

Tym, którym zmiana czasu się nie podoba, przypominamy: obowiązuje ona całej Unii Europejskiej. Może więc powinniście zaalarmować polskich europarlamentarzystów – niech na forum UE poruszą ten problem?

 

Źródło: Newsweek

Jar w Nadbrzezu

Jar w Nadbrzezu

W naszej Galerii Zdjęć, w albumie historycznym "Nadbrzeże" DTM dodała dziś piękną starą widokówkę pokazującą jar. w Nadbrzeżu. Fotografia ta nie była jeszcze dotąd nigdzie publikowana! Zachęcamy do oglądania całej galerii historycznej, bo znaleźć tam można wiele prawdziwych perełek. 

 

msj

Wygenerowano w sekund: 1.49
27,896,823 unikalne wizyty