Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Czerwiec 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Rangóry, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Bandeynen

Newsy

O zaginionej wsi Bandeynen napisala w swoim kolejnym artykule Danuta Thiel-Melerska z Nadbrzeża. To następna ciekawostka z naszego terenu. Polecam!

 

Bezpośredni link do tekstu: Bandeynen

 

 

msj 

O Suchaczu

O Suchaczu

Z cyklu "Szczypta historii" opublikowany został drugi, godny polecenia,  artykuł Danuty Thiel-Melerskiej z Nadbrzeża.  Tym razem  autorka przebliża kilka nieznanych szczegłów związanych bezpośrednio z Suchaczem. Bezpośreni link do artukułu: Suchacz

 

msj

Suchacz - szczypta historii

Suchacz - szczypta historii

W dziale SZCZYPTA HISTORII zamieszczony został ciekawy artykuł Danuty Thiel-Melerskiej pt. "Osiedle neolitu w Suchaczu" na temat badań archeologicznych jakie miały miejsce w latach 1933-1935. Znaleziono 16 domostw w różnych warstwach kulturowych oraz wiele przedmiotów codziennego użytku.

Bezpośredni link do artykułu: Osiedle neolitu w Suchaczu.

 

 

msj

Badanie słuchu

Badanie słuchu

11 sierpnia br. (czwartek) o godzinie 09.00 w miejscowej świetlicy "Zefirek" przeprowadzane będą bezpłatne badania słuchu.  Zapisy pod numerami telefonów: 55 2313242 oraz  791 888275.  Na badanie należy zabrać ze sobą dowód osobisty. 

 

msj

176. rocznica urodzin Roberta Dorra

176. rocznica urodzin Roberta Dorra

4 września  minie 176. rocznica urodzin Roberta Dorra, wieloletniego przewodniczącego Elbląskiego Towarzystwa Starożytności, prekursora archeologii w Elblągu i okolicach. To dzięki Niemu zawdzięczamy ogromny dorobek naukowy w postaci licznych publikacji zawierających m.in. dzieje terenów na którym mieszkamy.

 

Dla upamiętnienia tego wydarzenia i popularyzacji na świecie sylwetki tego wielkiego człowieka, w dniach od 1 do 30 września br. radiostacja stowarzyszenia Suchacz  TAKA  Wieś pracując na psamach HF i VHF+ będzie używała specjalnego znaku wywoławczego 3Z0DORR.


Specjalny materiał poświęcony Robertowi Dorrowi opublikujemy 3 września br. tj. w przeddzień Jego rocznicy urodzin.

 

 

msj

Suchacz - miejsce niezwykłe

Suchacz - miejsce niezwykłe

Suchacz i jego piękne okolice skrywają wiele ciekawych miejsc. Nie tylko pod względem ukształtowania terenu i przyrody, ale także z uwagi na bardzo istotne wydarzenia historyczne jakie rozgrywały się tu na przestrzeniu wieków. Świadomość taką mieli przedwojenni pasjonaci, którzy z niezwykłą pieczołowitością badali każdy kawałek ziemi. Wyniki ich prac były zdumiewające, i budziły podziw u ówczesnych turystów penetrujących odkrywane miejsca. Jednym z entuzjastów, którzy przyczynili się do tego był Robert Dorr (1835-1919). Z amatorskich działań - sam był z zawodu nauczycielem matematyki - jego poszukiwania zaowocowały wieloma pracami naukowymi, przyciągając  kolejnych pasjonatów do szczegółowych badań. Ośrodkiem skupiającym takich ludzi było przede wszystkim elbląskie Towarzystwo Starożytności (Elbinger Altertumsgesellschaft, w skrócie EAG), mające swoją siedzibę niedaleko Stawów Karpiowych. (Dziś pozostało tam jedynie gruzowisko całkowicie zarośnięte drzewami i trudne nawet do odnalezienia). Tu spotykali się jego członkowie planując swoje badania lub do nich się przygotowując. Efektów ich działań jest bardzo dużo. Świadczy o tym chociażby dokumentacja naukowa jaką po sobie zostawili oraz ogromna ilość muzealnych eksponatów, do dziś pieczołowicie przechowywanych w Berlinie, Elblągu czy Toruniu. Ślady pozostawione są również w ówczesnych gazetach, w licznych opracowaniach naukowych oraz na stronicach książek popularnonaukowych. Szkoda tylko, że materiałów w języku polskim jest bardzo mało, a każda pozycja jaka się dotychczas na ten temat pojawiła jest rozchwytywana nie tylko przez miłośników historii.

IX Dni Fromborka

IX Dni Fromborka

Piątek 5 sierpnia 2011 Wzgórze Katedralne 20.00 Inauguracja IX Dni Fromborka Uroczyste wręczenie medali za długoletnie pożycie małżeńskie. 21.00 Spektakl teatralny „HERMES PRZESZEDŁ CZYLI MITY GRECKIE...

 

Więcej na ten temat: Dni Fromborka

 

Informacja: Anna Koterwa

Warsztaty drzeworytu w Galerii

Newsy

Od 8 sierpnia będzie można poznać tajniki najstarszej techniki graficznej, jaką jest drzeworyt. I to pod okiem fachowca najwyższej klasy – Elbląg ponownie odwiedzi Marie-Luise Salden, która z powodzeniem prowadziła już warsztaty w Galerii EL.

 

Więcej  na Portel.pl: warsztaty

Art-Cegielnia - dzieło pasjonatów

Art-Cegielnia - dzieło pasjonatów

W niezwykłej scenerii "Art-Cegielnia" w Nadbrzeżu spotkali się (2 bm.) członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś.  Omawiono sprawy bieżące związane z kilkoma planowanymi projektami oraz powołano grupy robocze do ich wstępnej realizacji. Uwagę zwróciła wyjątkowa oprawa całego spotkania, perfekcyjnie przygotowana przez gospodarzy obiektu. Zebrani mieli możliwość wysuchania histori budowli, począwszy od jej posadowienia, aż do chwili obecnej. Perypetie właścicieli podczas odbudowy zdewastowanej cegielni i ich ogromna determinacja zajęły specjalne miejsce w opowiadaniach gospodarzy, i późniejszej dyskusji zebranych. Śmiało można powiedzieć, że właśnie dzięki entuzjazmowi i pasji jaka im towarzyszyła od samego poczatku, powstał ten unkalny obiekt architektoniczny - prawdziwa budowlana perła. 

 

Fototreportaż ze spotkania - patrz album "Archiwum X" w Galerii Zdjęć (dostęp tylko dla zalogowanych użytkowników portalu).

 

 

msj                   

Wygenerowano w sekund: 4.79
27,220,213 unikalne wizyty