Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Lipiec 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Rangóry, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Orbitron dla ARISS-Suchacz ale nie tylko

Orbitron dla ARISS-Suchacz ale nie tylko

Doskonałym programem do śledzenia wszystkich obiektów w kosmosie jest ORBITON autorstwa Sebastiana Stoffa. Przy jego pomocy możliwa jest zatem obserwacja w trybie onLine m.in. Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Program jest bezpłatny (cardware) i można go bez trudu samodzielnie zainstalować na swoim komputerze. Przed korzystaniem konieczne jest jeszcze dokonanie prostej aktualizacji danych telemetrycznych. Zabawa z programem jest bardzo wciągająca. Np. w przypadku ISS, gdy pojawi się w naszym zasięgu (widać to na ekranie monitora), możemy osobiście zobaczyć stację na niebie gołym okiem. Oczywiscie o zmroku i przy niezachmurzonym niebie. W podobny sposób możemy oglądać / śledzić wszystkie inne obiekty.            

 

Program ten używany będzie podczas planowanej łączności z ISS w ramach projektu ARISS-Suchacz. 


Bezpośredni link do strony z programem: Orbitron

 

Uwaga! W przypadku trudności z instalacją programu, techniczna pomoc udzialna jest pod numerem telefonu redkacji naszego portalu (601 912910).

 

sp2fap

Święto wina Beaujolais

Święto wina Beaujolais

17 bm. w restauracji Zapiecek w Suchaczu będziemy świętować Dzień Wina Beaujolais. Początek imprezy - godzina 18.00. Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnej zabawy:)

 

 

Święto Wina Beaujolais Nouveau (czyt: Bożole Nuwo) - Święto młodego francuskiego wina z regionu Beaujolais obchodzone rokrocznie na całym świecie w trzeci czwartek listopada. W 2011 roku jest to 17 listopada.

Choć zwyczaj picia młodego wina w regionie Beaujolais istniał od dawna, globalne święto związane z tym winem istnieje dopiero od 1985 roku. Co roku, w trzeci czwartek listopada otwiera się tysiące butelek aby cieszyć się owocowo-kwaskowym lekkim aromatem czerwonego.

Region i Wina Beaujolais
Beaujolais to obszar winnic o szerokości ok 10km i długości 150km w południowo-wschodniej części Burgundi (centralna Francja) między Lyonem i Macon. Rocznie produkuje się tu ponad 1,2 miliona hektolitrów wina. Wszystkie wina produkowane są w tym regionie z jednego szczepu winogron: Gamay. Ze względu na zróżnicowany klimat wina z Beaujolais mają dość różny charakter, na północy produkuje się wina szlachetne, długo dojrzewające o własnej apelacji. Wina z centralnego rejonu są raczej średniej klasy (apelacja Beaujolais Villages). Na południu zaś, produkuje się tanie wina apelacji Beaujolais.
Wszystkie wina Beaujolais charakteryzują się bardzo lekki, świeżym owocowym aromatem i jasną fiołkową barwą, pija je się raczej do lekkich czerwonych mięs i serów a nie nadają się do dziczyzny. Mimo, że to w przeważającej mierze wina czerwone należy je podawać schłodzone do 14-16 stopni co podkreśli ich owocowy bukiet.

Wino Beaujolais Nouveau
Beaujolais Nouveau to wino o ostrym, często bardzo cierpkim smaku. Jest to wino płaskie, lecz w dobrych latach można wyczuć wyraźną świeżość i owocowy smak. W złych latach wino to prawie nie nadaje się do picia dlatego święto Beaujolais Nouveau uznano za majstersztyk marketingowy. Można je schładzać do 12 stopni i należy podawać z lekkimi czerwonymi mięsami bądź serami.

 

Źródło: http://halloween.friko.net/swieto_wina.html

W w sobotę czytamy!

W w sobotę czytamy!

Już w najbliższą sobotę, 19 listopada, odbędą się kolejne spotkania z bajką czytaną w ramach projektu "Bajkowy weekend dla najmłodszych".

Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" zaprasza na nie rodziców z dziećmi wraz z ulubionymi bajkami.

 

* Kolejne spotkanie z bajką czytaną odbędzie się w sobotę 19 listopada o godz. 11.00 na Scenie na Piętrze.
* Zapraszamy dzieci powyżej trzeciego roku życia z rodzicami

Tym razem zachęcamy dzieci do zabrania ze sobą swoich ulubionych książek. Bajki czytać będzie Irena Adamiak - Aktorka Teatru im. Aleksandra Sewruka.

O godz. 12.00 w sali 38 odbędzie się z kolei spotkanie dla rodziców. Psycholog Marta Słoniecka - Piotrowska doradzi, jak odpowiednio dobrać lekturę do wieku dziecka, jaki wpływ ma bajka czytana na rozwój naszych pociech, jak stymulować dziecko i oswajać jego emocje poprzez czytanie.

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Edyta Jasiukiewicz
CSE Światowid

Decoupage w bibliotece

Decoupage w bibliotece

Pracownia Artystyczna Biblioteki Elbląskiej im. C. Norwida zaprasza na listopadowe zajęcia z decoupage'u, podczas których będzie można nauczyć się techniki jednoskładnikowej zdobienia przedmiotów z użyciem serwetek i papieru ryżowego. Serdecznie zapraszamy!
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Czas już pomyśleć o przygotowaniu prezentów świątecznych  dla najbliższych… Na zajęciach z decoupage'u  będzie okazja do tego, aby nauczyć się czegoś nowego, ale też własnoręcznie wykonać prezent dla bliskiej osoby –  mamy, siostry, przyjaciółki…
Decoupage umożliwia własnoręczne stworzenie pięknej i oryginalnej dekoracji, która wygląda jak ręcznie malowana. Technika ta polega na efektownym zdobieniu przedmiotów (mebli, skrzynek, kasetek, tacek, doniczek, itp.) poprzez wydzieranie lub wycinanie elementów papierowych (z papierów lub serwetek) i naklejanie ich na wybraną powierzchnię: drewnianą, metalową, ceramiczną, tekturową itp. Do ozdobienia przedmiotów tą techniką potrzebne są zazwyczaj farby akrylowe, płaskie miękkie pędzle, klej do serwetek, lakier pękający itd.. Technika ta nie wymaga posiadania niezwykłych zdolności plastycznych – wystarczy precyzja i odrobina chęci, a efekt jest murowany. W ten sposób można przygotować prezent dla bliskiej osoby, czy ozdobić znajdujące się w naszych domach przedmioty – butelki, doniczki, a nawet meble.

Terminy najbliższych spotkań:
Technika jednoskładnikowa: 16 listopada (środa), godz.16.30; - drewniana szkatułka (koszt 60 zł).
Technika jednoskładnikowa: 18 listopada (piątek), godz. 16.30; - szklany talerz (koszt 55 zł)
Biblioteka zapewnia wszystkie niezbędne materiały, a wykonane na warsztatach przedmioty uczestnicy zabierają do domów. Zajęcia trwają około 3 godziny.
Warunkiem uczestnictwa jest telefoniczne lub osobiste potwierdzenie swojego udziału w wybranych zajęciach (tel. 55 611-31-55, Pracownia Papieru Artystycznego ul. św. Ducha 3-7, pok. 402-III p.).

 

Biblioteka Elbląska

Co nas czeka...

Co nas czeka...

21 października br. Zespół Szkół Technicznych w Mikołowie pomyślnie zrealizował bezpośrednią łączność radiową ze stacją orbitalną ISS. Było to wielkie wydarzenie w życiu szkoły i ogromne przeżycie dla uczniów, którzy mieli niepowtarzalną okazję do osobistej rozmowy z astronautą z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Warto zobaczyć samą tę łączność w serwisie YouTube, aby chociaż w małym stopni mieć wyobrażenie o tym co nas w Suchaczu czeka:)

Bezpośredni link do filmu: łączność z ISS 

 

Prowadzącym łączność był Piotr Staniek, SP9TPZ.

 

 

sp2fap

Zadania publiczne

Zadania publiczne

Burmistrz Gminy Tolkmicko zaprasza organizacje pozarządowe do składania wniosków na realizację zadań z zakresu ułatwienie dostępu do kultury szerokiemu gronu odbiorców na terenie Gminy Tolkmicko.

Informacje szczegółowe:
Nazwa zadania: Ułatwienie dostępu do kultury szerokiemu gronu odbiorców.

Przedmiotem konkursu są zadania realizowane na rzecz mieszkańców Miasta i Gminy Tolkmicka  w celu wzbogacenia oferty kulturalnej oraz upowszechniania kultury i sztuki.

Formy realizacji zadania to wykonanie koncertu, spektaklu, widowiska, wystawy, festiwalu, przeglądu, imprezy kulturalno – rozrywkowej itp.

Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizacje tego zdania: 26.000,00zł (słownie:dwadzieścia sześć tysięcy złotych).

Zlecanie zadania publicznego odbędzie się w formie wsparcia jego realizacji. Wysokość udzielonej dotacji z budżetu gminy Tolkmicko dla danego zadania nie może przekroczyć 80% całkowitych jego kosztów.

Oferta winna być skierowana do mieszkańców obszarów wiejskich gminy Tolkmicko.

Dotacje nie będą udzielane na zakupy inwestycyjne, prace remontowo-budowlane i na koszty administracyjno - biurowe oferenta.

Oferty należy składać:

    osobiście w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Tolkmicko, ul. Portowa 2, 82-340 Tolkmicko, pokój Nr 13, sekretariat Urzędu,
    korespondencyjnie na adres: Urząd Miasta i Gminy Tolkmicko, ul. Portowa 2, 82-340 Tolkmicko (obowiązuje data wpływu), do 24 listopada 2011 r. do godz.15.00.


Oferty należy składać w zamkniętej kopercie. Koperta powinna być opisana z oznaczeniem nazwy i adresu podmiotu oraz nazwy zadania, którego dotyczy oferta. Dla prawidłowej identyfikacji oferty na kopercie należy umieścić dopisek: „Ułatwienie dostępu do kultury szerokiemu gronu odbiorców”.

Szczegółowe ogłoszenie znajduje się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy Tolkmicko.

Konsultacje z Burmistrzem

Konsultacje z Burmistrzem

Burmistrz Gminy Tolkmicko zaprasza do udziału w konsultacjach rocznego programu współpracy Gminy Tolkmicko z organizacjami pozarządowymi na rok 2012.
Do udziału w konsultacjach zaproszone są wszystkie organizacje pozarządowe oraz podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, działające na terenie Gminy Tolkmicko.
Konsultacje prowadzone są w oparciu o publikację ogłoszenia za pośrednictwem Biuletynu Informacji Publicznej oraz zgłaszanych do Burmistrza pisemnych opinii i uwag do projektu programu współpracy.
Osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie konsultacji jest Pan Michał Bejer.


Link do programu: Roczny program
źródło: www.tolkmicko-umig.bip-wm.pl

Kadyny w obiektywie Jaca5a

Kadyny w obiektywie Jaca5a

W galerii zdjęć, w podgalerii Blisko i nieco dalej w albumie "Kadyny / Cadinen" zamieszczonych zostało 116 zdjęć autorstwa Jaca5a. Bezpośredni link do tego albumu: Kadyny

Uwaga! Kliknięcie na miniaturę otwiera daną fotografię, kliknięcie powtórne na obrazku pokazuje go w lepszej rozdzielczości. Zachęcamy do oglądania.

 

msj

 

 

 

Mamy milion

Mamy milion

W dniu dzisiejszym licznik odwiedzin naszego portalu www.suchacz.eu pokazał magiczną liczbę 1.000.000. To dobry wynik, zważywszy, że istniejemy w Internecie dopiero od pół roku. Dziękujemy i zachęcamy do kolejnych odwiedzin oraz współpracy redakcyjnej.

 

Redakcja serwisu Suchacz.Eu

Wygenerowano w sekund: 2.12
27,298,992 unikalne wizyty