Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Czerwiec 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Rangóry, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Dziś zaćmienie Księżyca

Dziś zaćmienie Księżyca

W tę sobotę będzie miała miejsce pełnia Księżyca, podczas której dojdzie do całkowitego zakrycia Srebrnego Globu przez Ziemię. W Polsce zaćmienie najlepiej będzie widoczne na Suwalszczyźnie, chwilę po tym, jak Księżyc wzejdzie. Będzie to ostatnie zaćmienie w tym roku.
Ostatnie tegoroczne zaćmienie rozpocznie się od tzw. zaćmienia półcieniowego (dochodzi do niego, kiedy Księżyc przesunie się tylko przez stożek półcienia Ziemi) ok. godz. 12:33 polskiego czasu. Do fazy częściowej dojdzie natomiast ponad godzinę później, ok. godz. 13:45, do całkowitej natomiast - o godz. 15:06. Faza całkowita zaćmienia potrwa nie więcej niż 51 minut. Zjawisko najlepiej widoczne będzie we wschodniej Azji i Australii. Na pewno nie zobaczą go mieszkańcy Afryki i Ameryki Południowej.
W Polsce zaćmienie będzie widoczne przy wschodzie Księżyca. Najlepsze warunki do obserwowania będą na Suwalszczyźnie, gdzie Księżyc wzejdzie już o  godz. 15:00, a więc na sześć minut przed całkowitym zaćmieniem.

 

wg TVN Meteo

W Suchaczu - przy wigilijnym stole

W Suchaczu - przy wigilijnym stole

Stowarzyszenie Suchacz TAKA Wieś serdecznie zaprasza mieszkańców sołectwa Suchacz do wspólnej Wigilii w dniu 17 bm. (sobota) o godzinie 13.00. Spotkanie będzie miało miejsce w ogrzewanym namiocie - na plaży. Uroczysta kolacja przebiegać będzie pod hasłem


"Od tradycji do integracji - przy wigilijnym stole",

 

a jej partnerem strategicznym jest Urząd Miasta i Gminy w Tolkmicku.

Zapraszamy do licznego udziału w tym wyjątkowym przedświątecznym spotkaniu. 

 

 

 

Zarząd Stowarzyszenia

   Suchacz TAKA Wieś     

Mikołaj z Suchacza w Dzienniku Elbląskim

Mikołaj z Suchacza w Dzienniku Elbląskim

Dziennik Elbląski, internetowe wydanie gazety opublikował relację z wizyty Świętego Mikołaja w Suchaczu. Link do tego materiału: Dziennik Elbląski

Mikołaj-2011

Mikołaj-2011

Dzień Świętego Mikołaja w Suchaczu miał w tym roku wyjątkową oprawę. Może dlatego, że gościł tu aż czterokrotnie. I tak, w Niepublicznej Szkole Podstawowej i Oddziale Przedszkolnym jego wizyta zbiegła się z organizowanym w tym samym czasie kiermaszem świątecznym; w świetlicy „Zefirek” aż dwóch Mikołai odwiedziło dzieci, a w "Zapiecku" Stowarzyszenie Suchacz TAKA Wieś jednego z nich przyjęło na swojej wewnętrznej imprezie. Ogromną frajdę sprawił jednak Mikołaj, który na swoim oryginalnym - jak na świętego przystało pojeździe - odwiedził niemal wszystkich mieszkańców Suchacza, Pęklewa, Bogdańca i Nadbrzeża. Przy okazji tych wizyt wręczał drobne upominki i indywidualne zaproszenia na Wigilię, jaka ma się odbyć 17 bm. w namiocie na miejscowej plaży. Podczas tych swoich wędrówek znów przypadkowo trafił do „Zefirka” gdzie odbywało się mikołajkowe spotkanie członków Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Natychmiast świetlica wypełniła się świąteczną i niezwykle serdeczną atmosferą. Tu Mikołaj również nie zapomniał o prezentach, którymi obdarował wszystkich przybyłych seniorów.
Może warto w przyszłości kultywować ten piękny obyczaj już jako regionalną tradycję poprzedzającą Wigilię Bożego Narodzenia?

Fotoreportaż ilustrujący wizyty Świętego Mikołaja znajduje się w albumie „Wydarzenia i Imprezy” naszej „Galerii Zdjęć”. Bezpośredni link: Mikołaj-2011   

 

msj                        

Podróże dalekie i bliskie

Podróże dalekie i bliskie

Filia nr 6 Biblioteki Elbląskiej przy ul. Słonecznej zaprasza  na kolejne spotkanie w cyklu „Podróże dalekie i bliskie – opowieści elblążan”. W czwartek 8 grudnia o godz. 17.00 o wyprawie na Elbrus opowie Marzanna Skowrońska. Wstęp wolny!
 
Elbrus to najwyższy szczyt Kaukazu o wysokości 5642 m n.p.m. Położony jest w zachodniej części głównego łańcucha Kaukazu, na terenie Kabardo-Bałkarii w Rosji, tuż przy granicy z Gruzją.  Słowo "elbrus" pochodzi z języka perskiego i znaczy "Dwugłowa góra" - wśród różnych określeń jest to chyba najbardziej trafny opis góry, ze względu na dwa wyraźne wierzchołki Elbrusa: zachodni (5642 m n.p.m.) i odrobinę niższy wschodni (5621 m n.p.m.). Przez alpinistów zdobywających Koronę Ziemi to właśnie Elbrus, a nie Mont Blanc uważany jest za najwyższy szczyt Europy, gdyż przyjmują oni inne granice Europy niż Międzynarodowa Unia Geograficzna. Pasmo Elbrusa oddziela od  pasma Kaukazu dolina Baksanu. Cały słabo zaludniony region stanowi doskonały obszar do wypraw tak alpinistycznych, jak i trekkingowych. Jeśli dodamy do tego pobliskie wybrzeże Morza Czarnego z letnią stolicą Rosji - Soczi, uzyskamy wspaniały teren do eksploracji podczas letniej wyprawy wakacyjnej. Swoimi wrażeniami, przeżyciami, doświadczeniami, przygotowaniami z samotnej podróży odbytej na Elbrus w 2007 r.  podzieli się z Państwem Marzanna Skowrońska.

Biblioteka, Filia nr 6, ul. Słoneczna 29-31, Elbląg, tel. 55 6110144.

 

 

A. Bula

Święty Mikołaj w Suchaczu

Święty Mikołaj w Suchaczu

Dziś dzień Świętego Mikołaja. Rankiem dzieci, które przez cały mijający rok były grzeczne, znajdują prezenty, ukryte pod poduszką, w buciku lub w innym specjalnie przygotowanym w tym celu miejscu. W Suchaczu Mikołaj odwiedzi mieszkańców wręczając m.in. zaproszenia na Wigilię z tradycją regionalną, która zaplanowana jest na 17 grudnia br.  

 

 

 

                                                      Święty Mikołaj

 

6 grudnia - jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
I każde dziecko prezent dostanie.

Dla Justyny ma piłkę, dla Kacpra - sanki
i figurówki dla Oleńki.
Karolinie książeczkę da z obrazkami
i lalkę Barbie z ubrankami.
Dla Damiana ma czapkę i rękawiczki,
Dziewczynkom z Pęklewa da dwa szaliczki.
Dominikowi puzzle, drewniane klocki,
Mateuszowi - wóz strażacki.
A dla Kornelka z Suchacza  naszego

Ma samochody i klocki lego.

A kiedy rozda już prezenty,
Wraca do nieba uśmiechnięty.
Choć może czasem przykro świętemu,
Że nikt prezentów nie daje jemu...

 


Krótkofalarstwo - królewskie hobby

Krótkofalarstwo - królewskie hobby

5 grudnia br. król Tajlandii Bhumibol Adulyadej obchodził swoje 84. urodziny. Jego Wysokość jest krótkofalowcem posiadającym znak wywoławczy HS1A.

Krótkofalowcem jest także król Hiszpanii Juan Carlos - EA0JC (na zdjęciu obok). Kartę QSL z oryginalnym podpisem króla Juana Carlosa posiada Klub Krótkofalowców przy Stowarzyszeniu Suchacz TAKA Wieś.

 

msj 

Mikołaj w szkole

Mikołaj w szkole

4 grudnia br. miejscową Szkołę Podstawową i Oddział Przedszkolny odwiedził Mikołaj. Zupełnie niespodziewanie, bo w trakcie trwającego akurat kiermaszu świątecznego. Przybył z prezentami, co było dodatkową, a może nawet i główną (!) atrakcją dla wszystkich dzieci. Jego wizyta poprzedzona była występem artystycznym, w którym swój repertuar prezentowali uczniowie wszystkich klas. Jednym słowem w Suchaczu powiało świętami...   

 

Fotoreportaż z tej szkolnej imprezy w naszej Galerii Zdjęć - patrz: Mikołaj-2011

 

msj

Poszukujemy

Poszukujemy

Poszukujemy do wypożyczenia przedmiotów z lat 70-tych ubiegłego wieku, np.: butelki szklaną do mleka, butelki po winie wino, butelki po czystej, oleju, octu, puszki po farbach, lampa biurowa na sprężynowym pałąku, magnetofon kasetowy Kasprzak, magnetofon szpulowy Grundig, maszyna do pisania, radio tranzystorowe lub inne, powielacz, portret lub popiersie Lenina, gazety z tamtych lat, pożółkły papier do pisania, plakaty, ulotki, bibułę, kalkę, buty męskie filcowe, kufajka i waciaki, godło polskie – orzeł bez korony itp.

Zgłoszenia pod numer tel. 601 912910.

 

Butelkę szklaną do mleka, Butelki po winie WINO, Butelki po czystej, oleju, octu, Puszki po farbach, Lampa biurowa na sprężynowym pałąku, Magnetofon kasetowy Kasprzak,

Magnetofon szpulowy Grundig, Maszyna do pisania, Radio tranzystorowe lub inne,

Powielacz, Portret lub popiersie Lenina, Gazety z tamtych lat, Pożółkły papier do pisania, Plakaty, ulotki, bibułę, kalkę, Buty męskie filcowe, kufajka i waciaki, Godło polskie – orzeł bez korony itp.

Wygenerowano w sekund: 1.48
27,220,149 unikalne wizyty