Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

Kalendarz

<< Październik 2017 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Rangóry, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Koncert w Jegłowniku

Koncert w Jegłowniku

Już w najbliższą niedzielę (2 października) o godzinie 16.00 w Jegłowniku odbędzie się uroczysty koncert organowy przy użyciu tego niezwykłego instrumentu, którego niezwykłe dźwieki po latach milczenia i długim okresie renowacji znów wypełnią przestrzeń pięknego zabytkowego kościoła parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Organy są dziełem Christopha Heinricha Obucha, ucznia słynnego Andreasa Hilderandta z Gdańska.  Więcej na ten temat opowiada ks. dr Andrzej Kilanowski w swoim felietonie "Kto jeszcze jej słucha?.

Bezpośredni link do tego tekstu: Kto jej słucha?

 

Warto też posłuchać typowej muzyki organowej aby już dziś przenieść się choć na chwilę w przepiękną sferę dźwięków.

 

Posłuchaj: muzyka organowa   

Krzyże pokutne

Krzyże pokutne

Krzyże pokutne to nieco zbliżony temat do przedstawionych wcześniej w artykule Danuty Thiel-Melerskiej Kubków pokutnych w Tolkmicku pozostawianych przez pielgrzymów na murach kościołów. Zainteresowanych podobnym zagadnieniem odsyłam do specjalistycznego materiału. Bezpośredni link do tego artykułu: Krzyże pokutne

 

Na fotografii obok krzyż pokutny postawiony przez zabójcę w miejscu zbrodni. Relief miecza oznacze, że morderstwa dokonanał on przy użyciu miecza.   

 

 

msj  

Szkolenie w "Zapiecku"

Szkolenie w "Zapiecku"

Wczorajsze (27 bm.) szkolenie z zakresu projektów było głównym celem zebrania członków i sympatyków Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś. Prowadzącym był Dariusz Ignatowicz z Centrum Organizacji Pozarządowych.

Członkowie SSTW zgłosili plan 6 projektów przewidzianych do realizacji. Szczeółowe omówienie każdego z nich znajduje się w odrębnym protokóle. 

 

msj     

Szkolenie w "Zapiecku"

Szkolenie w "Zapiecku"

Spotkanie szkoleniowe członków i sympatyków Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś odbędzie się 27 bm. (wtorek) o godzinie 18.00 w "Zapiecku". Zapraszamy!

 

 

Zarząd SSTW

A mnie jest szkoda lata...

A mnie jest szkoda lata...

Moja żona mnie dzisiaj skrzyczała,
powiedziała, żem mazgaj, że głupi.
Że ze wstydu się za mnie rumieni,
kiedyż wreszcie zmądrzeję już raz!
A na śmiesznym tle sprawa powstała:
poprosiłem, poziomek nich kupi.
- Zdziecinniałeś? - powiada - w jesieni?
- To już jesień? Jak leci ten czas!


Fragment starej piosenki Jerzego Połomskiego "A mnie jest szkoda lata"

(kliknij na tytuł aby posłuchać oryginalnego wykonania)

 

Dziś tj. 23 września o 11.05 słońce znajdzie się w punkcie równonocy jesiennej i wejdzie w znak Wagi, rozpoczynając tym samym astronomiczną jesień. Dzień będzie trwać 12 godzin i 12 minut.

Jesień – jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza z malejącą średnią dobową oraz (w przypadku Polski) stosunkowo dużym w skali roku opadem atmosferycznym. W świecie roślin i zwierząt jest to okres gromadzenia zapasów przed kolejną zimą. Na przełomie lata i jesieni część zwierząt przenosi się do cieplejszych stref klimatycznych. Jesienią liście drzew zmieniają kolor, by w końcu opaść przed zimą, a najgrubsze części zielone roślin ulegają zdrewnieniu. Rośliny wieloletnie gromadzą substancje zapasowe w korzeniach, a jednoroczne usychają, starając się przedtem różnymi metodami doprowadzić do rozproszenia nasion. Jesień astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy jesiennej i trwa do momentu przesilenia zimowego, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 23 września a 22 grudnia (czasami daty te wypadają dzień wcześniej lub dzień później, a w roku przestępnym mogą być dodatkowo cofnięte o jeden dzień). Podczas jesieni astronomicznej dzienna pora dnia jest krótsza od pory nocnej, a ponadto z każdą kolejną dobą dnia ubywa, a nocy przybywa. Za jesień klimatyczną przyjmuje się okres roku (następujący po lecie), w którym średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 15 a 5 °C. Zasadniczo po jesieni następuje zima, jednak pomiędzy tymi okresami znajduje się klimatyczny etap przejściowy - przedzimie. Dla półkuli południowej wszystkie opisane daty i zjawiska są przesunięte o pół roku. Za miesiące jesienne na półkuli północnej uznaje się wrzesień, październik i listopad, a na południowej marzec, kwiecień i maj. (wiki)

Przygotowania do łączności z ISS

Przygotowania do łączności z ISS

Stowarzyszenie "Suchacz Taka Wieś" planuje w 2012 roku organizację łączności radiowej z astronautami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W akcji będą brały udział uczniowie, którzy podczas przelotu ISS nad Polską będą mieli okazję do osobistej rozmowy z członkiem załogi. W projekcie weźmie udział 10-12 uczniów, którzy po kolei zadawać będą pytania kosmonaucie. Stowarzyszenie Suchacz Taka Wieś podjęło już działania organizacyjne i techniczne mające na celu przygotowanie się do tego przedsięwzięcia.

Propozycję seansu łącznoąści z ISS przedstawiono w dniu dzisiejszym Dyrektorce Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Suchaczu Pani Janinie Piotrowskiej.

 

A teraz parę słów na temat projektu:         

 

Co to jest ARISS?
ARISS (Amateur Radio on the International Space Station) jest to międzynarodowa organizacja non-profit, umożliwiająca dzięki zaangażowaniu krótkofalowców i użyciu sprzętu radioamatorskiego zorganizowanie edukacyjnej telekonferencji dla dzieci i młodzieży z astronautą przebywającym w przestrzeni kosmicznej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (skrót MKS lub ang. ISS).

Jaki jest cel ARISS?
Uczniowie w czasie przygotowań się do łączności z terenu swojej szkoły z astronautą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (skrót: MKS lub ISS) mają możliwość obcowania z najnowszymi technikami radiokomunikacyjnymi i problemami z tym związanymi. Mają możliwość poznania życia w przestrzeni kosmicznej oraz zadań związanych z istnieniem ISS. Ponadto mogą dowiedzieć się jakie zadania wykonują mieszkańcy obiektu z „zerową grawitacją” jakie wykonują prace i badania naukowe. Młodzi ludzie doświadczają, że może istnieć bariera językowa i osobiście doświadczają jak ważne jest posługiwanie się językiem obcym celu nawiązania konwersacji z innymi ludźmi. Ponadto sama łączność z astronautą to dla młodych ludzi przygoda, która może zostać zapamiętana na całe życie.

 

Jak wygląda szkolna łaczność z ISS - patrz: film

Spotkanie podróżników

Spotkanie podróżników

Marzyliście kiedyś o dalekich podróżach, będąc dzieckiem chcieliście choć na chwilę znaleźć się w afrykańskiej wiosce, kołysać się na koniu wysoko w górach słuchając ballady mongolskiego pasterza, a może spotkać puchatego pingwina? Już w najbliższy weekend (23-25 września) zapraszamy na 1-sze Otwarte Spotkanie Podróżników na Szczycie Wysoczyzny Elbląskiej w Gospodarstwie Agroturystycznym Milejewko, gdzie dowiecie się jak spełniają się takie marzenia, posłuchamy kilkunastu relacji z podróży w dalekie zakątki świata. Będzie to okazja spotkania ludzi, którzy pewnego dnia po prostu w świat ruszyli… Dowiecie się jak to się robi, z kim, po co i na jak wiele sposobów… 

 

Będąc w tak urokliwym miejscu nie zapominamy również o walorach najbliższych okolic, wśród licznych opowieści jest miejsce i na te o samej Wysoczyźnie Elbląskiej i jej walorach turystycznych, o których opowie ks. dr Andrzej Kilanowski oraz Marek Kamm. Przechodząc od słów do czynów w niedzielne przedpołudnie ruszamy na Eksplorację Wysoczyzny Elbląskiej poznawać jej zakamarki. Kraina to piękna i zróżnicowana, więc i eksploracja

niejednorodna. Do udziału w eksploracji zapraszamy wszystkich chętnych, a ruszyć z nami można konno, rowerowo, pieszo z aparatem lub samochodem z przewodnikiem (szczegóły na www.milejewko.cba.pl, wymagane wcześniejsze zgłoszenie).

 

Udział w spotkaniu jest otwarty, zapraszamy wszystkich ciekawych świata i przygód. Zapraszamy także na piątkowe ognisko, sobotnią biesiadę z lokalnymi potrawami i śpiewami oraz odrobiną orientu w postaci tańca z ogniem w wykonaniu grupy Rama lama – dziewczyny z Milejewka;) Sobotnie opowieści połączone będą z podróżniczą Kawiarenką Obywatelską, organizowaną we współpracy z Centrum Organizacji Pozarządowych, na którą zapraszamy wszystkich, którzy chcą nie tylko słuchać, ale też porozmawiać o podróżach.
A na zakończenie w niedzielne popołudnie gość specjalny – polarnik, biolog i podróżnik – Mikołaj Golachowski z pokazem „Antarktyka, czyli z wizytą w Raju”!

 

Wszelkie szczegóły, w tym dokładny program, warunki uczestnictwa w atrakcjach dodatkowych, opisy wybranych pokazów i opis dojazdu do gospodarstwa Milejewko na stronie www.milejewko.cba.pl 

 

 

Agnieszka Niewińska - organizator

Ważą się losy budynku wielofunkcyjnego

Ważą się losy budynku wielofunkcyjnego

Przez dwie godziny kilkunastu mieszkańców wsi dyskutowało (20 bm.) nad projektem budowy obiektu  wielofunkcyjnego, którego posadowienie planowane jest na terenie byłego Ośrodka Wczasowego PKP. Koncepcję inwestycji przedstawił na wstępie Józef Zamojcin, wiceburmistrz Tolkmicka. Sam projekt omówił architekt Jan Koperkiewicz pokazując zebranym architekturę ogólną budowli wraz z jej rzutami poziomymi. Dyskusja nad propozycją ukierunkowana była ku  zmianie zaprojektowanych wstępnie pomieszczeń, uznanych jednak przez zgromadzonych przyszłych użytkowników obiektu za niesatysfakcjonujące. Pomysłów na zmiany było kilka i dlatego koniecznym stało sie ponowne opracowanie projektu, właśnie pod kątem życzeń mieszkańców sołectwa i wielkości środków finansowych (1.2 mln zł) przeznaczonych na tę inwestycję. Propozycja uwzględniająca zgłoszone postulaty ma być przedstawiona przez architekta J. Koperkiewicza na Zebraniu Wiejskim za tydzień. 

 

msj 

Zebranie Wiejskie

Newsy

Jutro tj. 20 bm. o godzinie 18.00 w świetlicy "Zefirek" odbędzie się Zebranie Wiejskie poświęcone projektowi zagospodarowania terenu po byłym Ośrodku Wczasowym PKP. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele gminy Tolkmicko, którzy przedstawią szczegółowy plan dot. przyszłej inwestycji.

 

msj 

Wygenerowano w sekund: 1.46
19,301,472 unikalne wizyty