Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Czerwiec 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Rangóry, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

W 50. rocznicę przelotu nad Perth

W 50. rocznicę przelotu nad Perth

 20 lutego 1962 John Glenn roku został pierwszym amerykańskim astronautą, który wykonał lot orbitalny na pokładzie statku kosmicznego Mercury 6. Kapsuła, w której leciał J. Glenn nosiła nazwę Friendship-7. Podczas trwającej 4 godziny i 55 minut i 23 sekundy misji astronauta trzykrotnie obleciał Ziemię. Spektakularnym był jego przelot nad Perth w Zachodniej Australii. W tym czasie mieszkańcy tego miasta włączyli wszystkie możliwe światła, przez co stało się ono doskonale widoczne z kosmosu i od tego czasu nazywane „Miastem Światła”.

W 50. rocznicę tego wydarzenia, w poniedziałek 20 lutego br. zrealizowane będzie specjalne połączenie radiowe z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). Ponieważ w tym czasie ISS nie będzie znajdowała się nad Australią, ustanowiony zostanie telemost. Łączność ze stacją kosmiczną NA1SS będzie prowadził Amerykanin AH6NM, a całość transmitowana będzie z Hawai  drogą telefoniczną do Australii. W tym czasie w Perth zgromadzeni ludzie na żywo słuchać będą tej łączności. Dodatkową atrakcją będzie możliwość bezpośrednich rozmów zgromadzonych tam młodych ludzi z astronautą na pokładzie ISS. Czas zasięgu łączności lecącej nad obszarem KH6 wynosi ok. 9 minut i 30 sekund. Tyle więc będzie czasu na przeprowadzenie łączności. Połączenia z ISS będzie można słuchać na częstotliwości 144.800 MHz. Nie dotyczy to jednak obszaru Polski. Można jednak skorzystać z dobrodziejstw Internetu, gdzie transmisja realizowana będzie przy użyciu serwisu EchoLink *AMSAT* (101377) oraz *JK1ZRW* (277208) a także serwerze IRLP Node 9010 Discovery Reflektor. Słuchając  via Echolink należy się liczyć z kilkusekundowymi przerwami występującymi co 2.5 minuty.

Na zdjęciu obok John Glenn (źródło: Wikipedia)

 

msj                          

Bal karnawałowy w "Zapiecku"

Bal karnawałowy w "Zapiecku"

 

 

 

Karnawałowy bal przebierańców, członków i sympatyków Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś już dziś tj. 18 lutego br. w miejscowej restauracji "Zapiecek". Oj będzie się działo!

 

 

PW-SAT już pracuje

PW-SAT już pracuje

Pierwszy polski satelita PW-SAT z serii CUBE-SAT od dwóch dni jest już na  orbicie.  PW-Sat  znajduje  się  na orbicie eliptycznej o perygeum około  310  km  i apogeum 1441 km. Na pełne okrążenie Ziemi potrzebuje godziny  i  42  minut (102.47 min), zatem w ciągu doby obiega Błękitną Planetę  czternaście  razy.

Jego najważniejsze parametry:

- Receive only – no downlink
- CW Beacon CW – On-Off Keying (OOK) CW 12 WPM on 435.020 MHz
- BPSK Beacon – BPSK 1200 bps AX25 (1 frame on 20 sec) on 435.020 MHz
- Control communication mode. Downlink BPSK 1200 bps AX25 on 435.020 MHz
-  Voice  Repeater mode (aka “AO-16? mode) – uplink 435.020 MHz FM and
downlink 145.900 MHz DSB.

Odebrano już  raporty  i  nagrania  przeprowadzanych  za  jego pośrednictwem    łączności. Z tej okazji Sekcja Radiowa Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś  wydaje Dyplom pamiątkowy za QSOs/HRDs. I   tak: 

 

Specjalny  pamiątkowy  eDyplom  otrzyma  każdy  nadawca  lub nasłuchowiec,  który  na  adres  qtc@post.pl  nadeśle  nagranie swojej łączności lub nasłuchu dokonanego za pośrednictwem PW-Sat.

 

 

msj

Drzwi otwarte w ASA

Drzwi otwarte w ASA

Szkoła Podstawowa Zespołu Szkół Akademickich w Elblągu mieszcząca się przy ul. Lotniczej 2, zaprasza sześcio- i siedmiolatki  wraz z rodzicami na „Drzwi Otwarte”, które odbędą się w poniedziałek 20 lutego w godzinach 17.00 - 18.30.

      Jesteśmy jedyną w Elblągu szkołą prywatną dla dzieci. Posiadamy uprawnienia szkoły publicznej. Oprócz obowiązkowych zajęć lekcyjnych oferujemy bogatą gamę zajęć dodatkowych.    
Zapewniamy naszym uczniom: przyjazną atmosferę, wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, opiekę doradcy zawodowego,  pedagoga, logopedy, opiekę w świetlicy szkolnej w godzinach 6:45 – 18.15, smaczne i zdrowe posiłki w stołówce szkolnej (drugie śniadanie, dwudaniowy obiad, podwieczorek), dwa razy w tygodniu - bezpłatny kurs języka angielskiego i bezpłatne zajęcia taneczne. 

Uczniowie będą mogli rozwijać swoje zainteresowania i uzdolnienia uczestnicząc
w  licznych  zajęciach dodatkowych  np. Klubu Teatralnego, Europejskiego, Ekologicznego oraz w imprezach, konkursach, projektach szkolnych i międzyszkolnych.
     Będziemy promować wśród naszych podopiecznych zdrowy i aktywny tryb życia. Proponujemy dodatkowe zajęcia sportowe w naszej Akademii Sportu np. karate, basen, jazda konna oraz w Akademii Zdrowia – wykłady i warsztaty z zakresu profilaktyki zdrowia.
     Podczas Drzwi Otwartych zapoznamy rodziców z oferta kształcenia naszej Szkoły. Zapraszamy także do zwiedzenia całej placówki oraz na degustację pysznych potraw przygotowanych przez stołówkę szkolną. 
     Tego dnia odbędą się również zajęcia dla dzieci - przyszłych uczniów klasy  pierwszej - poprowadzone przez nauczycielki naszej Szkoły. Dzieci wysłuchają baśni Hansa Christiana Andersena "Królowa Śniegu". Następnie pomogą bohaterce Gerdzie odnaleźć Kaja. Pokonując przeszkody w postaci łamigłówek, zagadek i labiryntów znajdą wskazówki, które zaprowadzą je do celu. W ten sposób będą miały okazję przeżyć wraz z Gerdą niezwykłe przygody oraz poznać nowe koleżanki i kolegów. Serdecznie zapraszamy dzieci do wspólnej zabawy, która, mamy nadzieję, będzie źródłem niezapomnianych wrażeń.
     Zapisu dziecka do klasy pierwszej można dokonać w sekretariacie Szkoły codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16. Sekretariat będzie czynny także w trakcie Drzwi Otwartych – do godz. 19.00. Podanie i kwestionariusz można pobrać w sekretariacie lub z naszej strony www.zsa.elblag.pl

Wielkanoc na ludowo

Wielkanoc na ludowo

Twórców ludowych, galerie, instytucje, gospodarstwa agroturystyczne bądź osoby indywidualne zajmujące się rękodziełem, rzemiosłem, wyrobem produktów żywności naturalnej i tradycyjnej Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" zaprasza do zaprezentowania swoich wyrobów na Wielkanocnym Jarmarku Sztuki Ludowej. W sobotę, 31 marca, w Centrum Spotkań Europejskich Światowid odbędzie się Pogrzeb Żuru i Śledzia. Wielkanoc 2012, w ramach którego zostanie zorganizowany m.in. Wielkanocny Jarmark Sztuki Ludowej. Do udziału w przedsięwzięciu zapraszani są twórcy ludowych, galerie, instytucje, gospodarstwa agroturystyczne bądź osoby indywidualne zajmujące się rękodziełem, rzemiosłem, wyrobem produktów żywności naturalnej i tradycyjnej. Prezentowane przedmioty i wyroby powinny nawiązywać do tradycji i zwyczajów Świąt Wielkanocnych, nie powinny zaś być wytworem masowej produkcji.

- Preferujemy wyroby ceramiczne, zabawki, biżuterię, rzeźby, hafty, ozdoby, frywolitki, dekoracje świąteczne, upominki, obrazy, koronkę, rysunek na szkle, plecionkarstwo, wyroby z bursztynu, metalu i drewna czy pamiątkarstwo - mówią organizatorzy. - Do udziału zachęcamy również tych, którzy wytwarzają produkty żywności naturalnej i tradycyjnej, np. potrawy wielkanocne, miody, wędliny, pieczywo, nabiał itp. Udział w Jarmarku jest bezpłatny (ewentualna opłata dotyczy jedynie dostępu do prądu). Zgłoszenia przyjmowane są do 12 marca. W razie potrzeby termin przyjmowania zgłoszeń zostanie wydłużony. Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne w siedzibie "Światowid" przy pl. Jagiellończyka 1 w Elblągu oraz na stronie internetowej: www.swiatowid.elblag.pl Koordynatorem Jarmarku i osobą udzielającą informacji jest Agnieszka Tkaczuk, tel. 55 611 20 59, fax. 611 20 60, e-mail: agnieszka.tkaczuk@swiatowid.elblag.pl

 

Edyta Jusiakiewicz

 

Fotografia obok pochodzi ze strony puszczamarianska.pl - tnx.

Warsztaty artystyczne z rysunku i malarstwa

Warsztaty artystyczne z rysunku i malarstwa

Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" zaprasza na warsztaty artystyczne
z rysunku i malarstwa przeznaczone dla młodzieży i dorosłych.

Uczestnik warsztatów rozwinie wiedzę z zakresu stosowania środków wyrazu plastycznego, czyli  barwy, linii, plamy, bryły, światła oraz zagadnień perspektywy i kompozycji. W trakcie zajęć przedstawione zostaną również
podstawowe informacje z  historii sztuki.

W programie:
- martwa natura - zagadnienia kompozycji - szkice ołówkowe
- rysunek postaci - kompozycja, światłocień ruch i proporcje w rysunku -
szkice ołówkiem i węglem-
- portret techniką pasteli
- komiks - narracja obrazkowa, ilustrowanie książek, bajek i czasopism
- architektura malowana piórkiem i tuszem
- architektura malowana olejami

Zajęcia rozpoczną się w poniedziałek, 20 lutego. Będą trwać w godzinach
16.00-18.00.

Warsztaty odbędą się pod kierunkiem instruktora plastyki - Edyty Siwek. Kontakt pod numerem tel: 611 20 65, e-mail: portret4@o2.pl Koszt pełnego cyklu warsztatów: 140 zł/7 zajęć.

 

Edyta Jusiakiewicz

 

Powódź w muzeum

Powódź w muzeum

Około godz. 18 jeden z pracowników muzeum zauważył lejącą się z poddasza na niższe kondygnacje budynku Podzamcza wodę. Natychmiast wezwano straż pożarną. Na miejsce przybyli też pracownicy placówki. Wszyscy w pocie czoła ratowali eksponaty i dokumentację muzealną. Zalane są praktycznie wszystkie pomieszczenia na każdej kondygnacji.

 

Więcej o zalanym muzeum czytaj w artykule Witolda Sadowskiego na Portel.pl: Powódź w muzeum

 

msj

Czy Polska pomoże Polsce?

Czy Polska pomoże Polsce?

Nie  wszystkim  może  jest  wiadomo,  że  na  odległej  od  nas wyspie Kiritimati  (Bożego  Narodzenia) skąd ostatnio nadawała radioamatorska ekspedycja  T32C  jest kilka miejsc o nazwach nawiązujących do Polski.
Jest  tam  np.  wioska  Poland,  kościół  pw.  św. Stanisława i zatoka nazwana  jego imieniem. Wiosce Poland grozi jednak zatopienie, co jest efektem globalnego ocieplenia; może to nastąpić za 50-100 lat. Ponadto
panuje  tam  wielka  bieda.  W tej właśnie sprawie przygotowywany jest projekt  pn.  "Poland  helps  Poland", który oprócz pomocy mieszkańcom Poland,  zakłada  wyjaśnienie  pochodzenia  polskich nazw na maleńkiej
wysepce    położonej   na   bezkresnych   wodach   Pacyfiku.   Projekt przygotowywany  jest  przez

dr Dariusza Zdziecha z Krakowa, absolwenta Wydziału   Historycznego  Uniwersytetu  Jagiellońskiego.  Z  uwagi  na ogromną  odległość  od  Polski  wyspę  odwiedza  bardzo  mało  naszych rodaków.  W  lutowym  wydaniu  "Angory",  w  przedrukowanym  z  Gazety Krakowskiej  artykule  Marka  Bartosika  pt. "Wioska Poland potrzebuje pomocy"  pisze  m.in.  o  wizycie  nieżyjącego już podróżnika Olgierda Budrewicza,  Wojciecha Dąbrowskiego z Gdańska i zamieszkałego na stałe w  Irlandii  Wojciecha  Huberta. Wszystkie trzy nie dały jednak żadnej odpowiedzi  na  tak wyraźne ślady polskości. Jedną z hipotez przytacza Marek  Bartosik pisząc: (…) Nazwa tłumaczona jest obecnością na wyspie w   pierwszej   połowie   XX   wieku  polskiego  marynarza  Stanisława Pełczyńskiego.  Miał  on być mechanikiem na amerykańskim statku, który przypływał  na  Kiritimati  po  koprę, czyli wysuszony miąższ orzechów kokosowych stanowiący największe bogactwo wyspy. Stanisław Pełczyński, o  którym  nic  nie  wiadomo,  miał mieszkańcom osady pomóc w naprawie systemu  nawadniającego  plantacje kokosów, a oni w dowód wdzięczności nazwali  swą  wioskę Poland. (…) Jaka jest jednak prawda - niewiadomo. Zagadkę  chce  rozwikłać wspomniany dr Dariusz Zdziech. Sekcja Radiowa Stowarzyszenia  "Suchacz  TAKA  Wieś"  nawiązała  już  kontakt  z  ww. koordynatorem  w sprawie  ewentualnego  włączenia  się  krótkofalowców     i wszystkich  innych  ludzi dobrej woli do tej niezwykłej akcji. Głównym celem  przedsięwzięcia będzie szukanie sponsorów w kraju i na świecie, kórym  nie  obce są losy biednych ludzi ze wsi Poland na Wyspie Bożego Narodzenia.  Oczekujemy  na  wszelkie  pomysły  i  poważne  deklaracje ewentualnego  włączenia  się  do  całej  akcji.  Korespondencję  w tej sprawie proszę kierować na adres: msj@post.pl
Więcej o projekcie - kliknij: Kiritimati

 

Obok, na XIX-wiecznej mapie dobrze widoczna wioska Poland na zachodnim brzegu Kiritimati - Wyspy Bożego Narodzenia.

 

 

msj

Pikniku dzień drugi

Pikniku dzień drugi

Pomimo nieco "gorszej", bo wietrznej pogody, w niedzielę do Suchacza przyjechało znów bardzo dużo amatorów zabawy na największym polskim lodowisku. Dużo się działo i warto obejrzeć nasz fotoreportaż aby wyrobić sobie chociaż w małym stopniu opinię co do jakości organizowanej przez stowarzyszenie STW (Suchacz TAKA Wieś) zabawy. Bezpośredni link do kolejnych 38 zdjęć (z niedzieli) - kliknij: Drugi dzień pikniku w Suchaczu.

 

msj     

Wygenerowano w sekund: 1.44
27,220,176 unikalne wizyty