Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Kwiecień 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Rangóry, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Ocalić od zapomnienia

Ocalić od zapomnienia

A czas jak rzeka, jak rzeka płynie”… niezapomniana piosenka Czesława Niemena jest najtrafniejszym spostrzeżeniem na fakt „jak szybko mijają chwile”.
                Historia powojenna naszego regionu koniecznie powinna stać się już przedmiotem badań i poszukiwań. Często nie doceniamy „młodych” dokumentów, zdjęć, filmów, opowiadań w gronie rodzinnym, wspomnień pozwalając im przepadać wraz z odchodzącymi ludźmi. Już teraz poszukiwanie cennych powojennych dokumentów jest mozolną pracą.

Stowarzyszenie Suchacz TAKA Wieś podejmuje działania na rzecz dokumentowania powojennej historii naszego sołectwa.

Zwracamy się z apelem do mieszkańców o wsparcie naszych zamiarów. Udostępnijcie swoje pamiątki, zapiski, dokumenty, fotografie i wszystkie inne materiały, które pozwolą na stworzenie naszej historii. 

Pozwólcie Państwo abyśmy mogli dokonać fotokopii bądź digitalizacji Waszych archiwaliów z przeznaczeniem dla przyszłych pokoleń. Perspektywa budowy nowej świetlicy wiejskiej stwarza możliwość zaprezentowania w przyszłości tej naszej wspólnej spuścizny.

 

MM

 

Obrazek obok: widokówka z lat siedemdziesiątych udostępniona przez jedną z Czytelniczek (DFW).

Seniorzy na poratlu SSTW

Seniorzy na poratlu SSTW

Od dwóch miesięcy Miejscowe Koło Emerytów, Rencistów i Inwalidów ma swoją niezależną zakładkę na portalu Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś. Strona jest jeszcze w budowie, ale już można tam co nieco poczytać i obejrzeć. Rozpoczęto pisanie Kalendarium czyli krótkiej kroniki Koła. W tej chwili ujęty jest miniony, czyli 2011 rok. Ciąg dalszy - już wkrótce. Bezpośredni link do zakładki - Seniorzy

Bezpośredni link do albumu fotograficznego seniorów - Album Seniorzy 

Część zdjęć pochodzi z archiwum Koła ERiI i nie posiada jeszcze opisów.

 

msj

Mały test oczu

Mały test oczu

Powiększ fotografię obok (kliknij na obrazku, gdy się otworzy większy to kliknij na nim jeszcze raz). Popatrz przez 10 sekund na czerwony nos kobiety, a następnie skieruj wzrok na białą scianę i mrugaj szybko powiekami. Jaki widzisz obraz? Jakie zjawisko jest wykorzystane w tym teście?

 

msj 

Zebranie wiejskie

Zebranie wiejskie

Zebranie wiejskie w sprawie planu odnowy wsi odbędzie się w dniu 24 bm. o godzinie 18.00 w świetlicy "Zefirek"

Krótka historia pewnego pomnika

Krótka historia pewnego pomnika

W Suchaczu, w samym centrum wsi, ustawiony jest pomnik upamiętniający Bitwę na Zalewie Wiślanym. Nie wszyscy jednak wiedzą, że wcześniej obelisk ten kiedyś był gdzie indziej, i upamiętniał zupełnie co innego. Pomnik ów znajdował się był w pobliżu pierwszego Stawu Karpiowego, a postawiony był ku czci poległych w I wojnie światowej żołnierzy niemieckich, głównie tych, którzy zamieszkiwali te tereny.

Jak wiadomo, po II wojnie światowej, nowa administracja tych ziem świadomie lub mniej świadomie  usuwała często tego rodzaju obiekty. Tak też stało się z pomnikiem w Suchaczu. Kamień przetransportowano w obecne miejsce, usunięto z niego niewygodny tekst, a następnie w jego miejscu wyryto ten współczesny - o Bitwie na Zalewie Wiślanym. Dywagacje na temat słuszności tej decyzji są teraz niepotrzebne, a więc nie mają sensu. Pod rozwagę jednak warto wziąć propozycję jednej z mieszkanek Suchacza, aby na miejscu dawnego pomnika postawić chociażby większy kamień ze stosowną tablicą informacyjną w pobliżu. Koszty takiego przedsięwzięcia nie byłyby wysokie, a przywrócenie - chociażby w małym stopniu – dawnego dzieła wystawiłoby dobre świadectwo współczesnym Suchaczanom. A co sadzą o tym pomyśle inni mieszkańcy?                                            

 

Na zdjęciu obok pomnik upamiętniający Bitwę na Zalewie Wiślanym.

 

 

(geka)

Po kolędzie

Po kolędzie

Styczeń to okres, w którym księża odwiedzają wszystkich swoich parafian. Proboszczowie i wikariusze pukają do wszystkich drzwi, bo celem wizyty jest zarówno poznanie trosk wiernych, ale też ewangelizacja i nawracanie zbłąkanych. Tak też dzieje się obecnie w naszym regionie czyli w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łęczu i Suchaczu, gdzie wizyty składają ks. proboszcz Mirosław Dmochowski i ks. wikary Marek Szymborski. Wizyta zaczyna się od wspólnej modlitwy w intencji domowników. Potem duchowny błogosławi mieszkanie. Do tego przydadzą się ułożone na białym obrusie krzyżyk, talerzyk ze święconą wodą, którą wcześniej przyniesiemy z kościoła, kropidło i dwie świece w lichtarzykach. Jeśli w domu są dzieci, mogą pokazać księdzu swój zeszyt do religii. Rozmawiajmy z księdzem o wszystkim. O sprawach rodziny, ale też o sprawach parafii, o zagadnieniach wiary i religii.

 

msj

Pismo do Rady Miejskiej w Tolkmicku

Pismo do Rady Miejskiej w Tolkmicku

W dniu 29 grudnia 2011 r. Przewodnicząca Rady Miejskiej w Tolkmicku Pani Maria Wodzianicka zwróciła sie pismem RMA.0004.7.2011 między innymi do naszego Stowarzyszenia o sugestie i wnioski w zakresie spraw i tematów jakie winny się znaleźć w planie pracy Rady na 2012 rok. Na pismo to udzielona została odpowiedź. Patrz dział "Dokumenty", bezpośredni link: RMA - dostęp tylko dla zalogowanych użytkowników portalu Suchacz TAKA Wieś

 

msj 

Lokalne targowiska

Lokalne targowiska

Na Warmii i Mazurach rusza program ,,Mój Rynek“. Zarząd województwa zaakceptował warunki konkursu na budowę i modernizację lokalnych targowisk. Region otrzymał na ten cel ponad 11 mln zł.
- Modernizacja lokalnych targowisk przyniesie wiele korzyści. Lepsze warunki handlu wpłyną na rozwój małej przedsiębiorczości oraz powstanie nowych miejsc pracy. Ułatwi to także zbyt rodzimych towarów i produktów oraz podtrzymanie tradycji kupieckich w miastach naszego regionu – podkreśla Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
     Wsparcie unijne można będzie przeznaczyć na budowę nowych targowisk, przebudowę już istniejących oraz ich wyposażenie. Fundusze na modernizację otrzymają miejscowości do 50 tysięcy mieszkańców.
     Wnioski można składać w Departamencie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie od 13 lutego do 30 marca 2012 roku. Środki na ten cel pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
     Więcej informacji na stronie www.prow.warmia.mazury.pl (zakładka PROW/Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej).

 

Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie

Uzupełnienie Galerii WOŚP

Uzupełnienie Galerii WOŚP

W zakladce "Zefirek" umieszczony został krótki, kronikarski wpis o przygotowaniach do 20. Finału WOŚP w Suchaczu. Zajęcia prowadzone były w świetlicy "Zefirek" gdzie dzieci wykonywały dekoracje i różnego rodzaju gadżety. Fotoreportaż z tych zajęć - patrz album: Zefirek. Fotografie wykonała Jolanta Grzebiela.

 

msj     

Wygenerowano w sekund: 1.51
27,075,999 unikalne wizyty