Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

Kalendarz

<< Grudzień 2017 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Rangóry, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Urodziny Adeli Jeżowej

Urodziny Adeli Jeżowej

- 101 lat minęło jak jeden dzień - skomentowała swoje urodziny dostojna solenizantka, Pani Adela Jeżowa z Suchacza.

 

O Jej święcie pamiętało miejscowe Koło Emerytów Rencistów i Inwalidów oraz Rada Sołecka Suchacza, których delegacje odwiedziły sędziwą jubilatkę. Były więc kwiaty, drobne prezenty, urodzinowy tort, szampan, ajerkoniak (tylko dla solenizantki!) mnóstwo ... wspomnień. Przy tej okazji odbyło się wspólne śpiewanie. Przede wszystkim piosenek harcerskich, bo z ZHP Pani Adela związana była przez bardzo wiele lat. Przez kilkadziesiąt  minut  na Alei Radości rozbrzmiewały echa najpiękniejszych obozowych pieśni. Pani Adela jest wciąż w dobrej kondycji psychicznej i ma wciąż duże poczucie humoru.        

 

Zobacz zdjęcia: Urodziny Adeli Jeżowej

 

msj

Ostatnie pożegnanie

Ostatnie pożegnanie

W uroczystościach pogrzebowych (29 bm.) śp. ks. Mirosława Dmochowskiego w Jaciążku wzięli udział  - oprócz rodziny księża salezjanie, znajomi i przyjaciele. Z parafii Łęcze-Suchacz obecna była delegacja wiernych z Łęcza, Bogdańca, Suchacza, Kamionka Wielkiego, Jagodna i Pagórek, z miejscowym proboszczem i wikarym na czele. 

 

Zobacz zdjęcia: Pogrzeb ś.p. Mirosława Dmochowskiego 

 

Misją założonego w 1859 roku przez ks. Jana Bosko Towarzystwa Salezjańskiego jest służba na rzecz dzieci i młodzieży. Do zakonu trafiają więc z reguły nieprzypadkowi ludzie. Jednym z nich był zmarły kilka dni temu ks. Mirosław Dmochowski.  Pozostawił po sobie wiele ciepłych wspomnień zarówno wśród swoich przełożonych, jak i przede wszystkim parafian, z którymi pracował przez ponad 30 lat. Znany było ze swojej niezwykłej determinacji w dochodzeniu do celu. Nie było dla Niego żadnych przeszkód. Pogodny, wyrozumiały i zawsze chętny do pomocy. Nie szukał wygodnego życia. Sami Jego koledzy księża wspominają Jego wyprawy na Campo Bosco odbywające się cyklicznie w Czerwińsku. Do dziś pamiętają, że On jak chyba jedyny przyjeżdżał z młodzieżą wyposażony tylko w duży namiot. Cały czas przebywał z młodymi ludźmi; gotował z nimi posiłki, śpiewał i modlił. Uczestnicy tych obozów do dziś z rozrzewnieniem wspominają wszystkie te chwile. Dzieci i młodzież byli dla Niego zawsze na pierwszym miejscu. Pomagał im, uczył i wychowywał. Jeden z Jego podopiecznych z tamtych czasów wspomina to, przywołując z pamięci tak drobne wydarzenie jak np. naprawa dętki rowerowej. To było w danym momencie najważniejsze. Zostawiał wszystko, aby pomóc dzieciakowi. Z takich wydarzeń słynął, i takimi wydarzeniami zaskarbiał sobie sympatię. Takim był na codzień. Odszedł zupełnie niespodziewanie. W drodze  do sąsiedniej plebanii, tuż po przybyciu tam dopadł Go jeszcze w samochodzie zawał serca. Natychmiast podjęto akcję reanimacyjną. Najpierw robili to najbliżsi księża, potem ratownicy pogotowia. Wydawało się, że akcja się powiedzie. Kilkakrotnie odzyskiwał przytomność, aby jednak ostatecznie odejść do Domu Pana...

Wypalanie, szlifowanie i pieczenie

Wypalanie, szlifowanie i pieczenie

Serduszka WOŚP już w piecu, w kadyńskiej pracowni ceramicznej! Od godziny 7.00 rano w dniu dzisiejszym (29 bm.) mają gorącą "kąpiel" w temp. ok. 800 stopni! Później glazurowanie, ponowny wypał i ostateczna kosmetyka w postaci szlifowania. 

Pierwsze szlifowanie miało miejsce wczoraj. Pomagały dzielnie Sasanki, a więc przy okazji była próba śpiewania kolend. Spotkanie było też okazją do upiecznia specjalnego tortu dla 101-letniej Solenizantki z Suchacza. 

 

Zobacz zdjęcia: Szlifowanie i pieczenie torta

 

msj

Nekrolog

Nekrolog

 

26 listopada 2017 r. zmarł 

Śp. Ksiądz Mirosław Dmochowski

Cześć Jego pamięci!  

 

 

 

 

Ksiądz Mirosław Dmochowski z Salezjańskiego Zgromadzenia  był kapłanem przez ponad 35 lat. Z Suchaczem związany był przez 15 lat. Najpierw jako wikary spędził tu 9 lat, a ostatnie 6 lat był proboszczem kościoła w Łęczu, pełniąc jednocześnie funkcję kapłana w Suchaczu. Ostatnią mszę świętą odprawił tu 2-08-2015 r. Pożegnali Go wtedy jego wierni parafianie, którzy licznie przybyli na tę uroczystość. Łzy wzruszenia towarzyszyły wszystkim przybyłym, co jednoznacznie wskazywało o emocjonalnym przywiązaniu parafian do swojego proboszcza. Sam kapłan nie krył także swoich emocji. Obiecał, że nigdy nie zapomni pięknego Suchacza. Zapowiedział, że w następnym roku odwiedzi swoją dawną parafię. Był tu jeszcze dwukrotnie. 


Pogrzeb śp. ks. Mirosława odbędzie się w miejscowości Jaciążek w powiecie makowskim (woj. mazowieckie) w środę 29 bm. Wyjazd  autokarem o 6.00 w tym dniu organizuje Rada Parafialna.  

 

msj/jh

 

Wiadomość o Jego śmierci suchaczania tak komentowali na FB: 

AM: Wspanialy czlowiek i ksiądz z powolania. Bardzo mi żal. JH: Łzy same płyną, ogromny żal, smutek i pytanie dlaczego, dlaczego już teraz? EZ: Był cudownym człowiekiem bez względu na poglądy religijne. Sympatyczny i służył pomocą każdemu.  MC: Wielka strata. Był super księdzem. ZP:  Proboszcz z powołania. Moje szczere kondolencje. Żałuję że nie mogę pojechać na pogrzeb, ale zostanie w moim sercu.  JM: Wielka strata. Cześć Jego Pamięci. GH: Dobry był człowiek, życzliwy i pogodny. MK: To był jeden z lepszych proboszczów  Suchacza. MM: Dusza człowiek. AH: Żal, żal! IS: Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie. MK: Niech spoczywa w pokoju. BW: Księdza pamiętam jak na religii zabierał nas na lody. Super ksiądz. Bardzo smutne, że jego już nie ma. WM: Był wspaniałym człowiekiem. Nigdy nie odmówił pomocy. Będzie nam Go brakowało. Odpoczywaj w pokoju. IŻ: Polecam księdza w modlitwie. Zakończył ziemskie pielgrzymowanie. Teraz jest w Domu Ojca. AR: Najlepszy najfajniejszy ksiądz jakiego pamiętam i mile wspominam.

 

Spotkanie andrzejkowe

Spotkanie andrzejkowe

Andrzejkowe spotkanie  seniorów zrzeszonych w Kole Terenowym ERiI w Suchaczu (25 bm.) przygotował zespół "Sasanki". Program był ciekawy, bo i okazja była wyjątkowa.

 

Spotkanie rozpoczęto od składania życzeń i wręczania prezentów solenizantom: Iwonie i Andrzejowi Pęczkowskim, Zdzisławowi Nowickiemu i Edwardowi Paliborkowi. Organizatorzy podziękowali także Elżbiecie Sekułowej, która jest naczelną kucharką stowarzyszenia. To ona przygotowuje różne smakołyki, które zawsze wzbudzają zachwyt. Pomagają jej jeszcze inne panie, ale ona stoi na straży kotłów i  garnków. Może dlatego nazywana jest w środowisku pieszczotliwie "Geslerową" albo "Sulejukową"? Tym razem także zadbała o smaczny poczęstunek. Był gorący barszczyk, bigos i cepeliny, a na deser ciasto. Spotkanie andrzejkowe wypełniły wspólnie śpiewane piosenki, tańce i konkursy. Ten ostatni punkt imprez cieszy się zawsze największą popularnością. Pewnie dlatego, że zwycięzcy otrzymują skromne upominki, a pozostali mają uciechę z udziału we wspólnej zabawie. Dziś doszły jeszcze wróżby i licytacja kosza ze słodkościami i innymi fantami świątecznymi. Ten był bogaty i było o co walczyć. Ostatecznie zwyciężył Sławek Hirko, który nie krył radości z jego zdobycia.

 

Zobacz zdjęcia: Spotkanie seniorów

 

msj/jh

Drogi przez rozlewiska

Drogi przez rozlewiska

Długotrwałe deszcze jakie ostatnio nawiedziły nasz region zrobiły swoje. Rowy melioracyjne są niedrożne i woda zaczyna wylewać się na drogi. Taka sytuacja jest np. w Nadbrzeżu na drodze powiatowej i w Suchaczu na ul. Cegielnianej. Zagrożonych w ten sposób miejsc jest więcej.  

 

Tymczasem rozwiązanie problemu wydaje się proste: wystarczy systematycznie dbać o rowy. Tylko czy urzędnicy potrafią coś z tym zrobić? Jak na razie ich działania ograniczają się do ... monitorowania. Zupełnie niepotrzebnie bo od tego wody nie ubywa. Mieszkańcy sami robią to znakomicie i zgłaszają problem od dłuższego już czasu. Ponieważ to nic nie pomaga, zdecydowano się na wysłanie stosownej petycji do elbląskiego starostwa powiatowego odpowiedzialnego m.in. za drogę powiatową relacji Suchacz-Nadbrzeże nr. ew. 1134N. Mieszkańcy sołectwa mogą złożyć swój podpis pod tym dokumentem jeszcze w poniedziałek 27 bm. (zredagowane pismo dostępne jest w miejscowym sklepie spożywczym).  Z kolei sprawą drogi gminnej w Suchaczu obiecuje zająć się UMiG w Tolkmicku. W obu przypadkach interweniowała także już wcześniej telefonicznie sołtys sołectwa Suchacz, ale jak widać bezskutecznie. Oby te wszystkie działania pozwoliły na szybkie rozwiązanie wodnych problemów.   

 

http://www.meteoelblag.pl/2017/11/26/podtopienia-w-suchaczu-ciagla-wina-pogody/   

 

 msj 

Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Może nie wszyscy, ale dzieci w Suchaczu na pewno tak! Postarała się o to Marlena Szulc, która ze swoimi podopiecznymi świetlicy wiejskiej w Suchaczu uszyła kilkanaście pluszowych misiaczków. 

 

Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele razy, pewnie, dla Was był kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary. Pierwsze misie pluszowe powstały w Europie, następnie były też eksportowane do USA. Nazwa Teddy Bear, wzięła się od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta. Wiąże się z tym historia o niedźwiadku, którego postrzelił podczas polowania jeden z jego towarzyszy. Gdy prezydent zobaczył przestraszone zwierzątko, kazał je wypuścić. Cała historyjka została zobrazowana w komiksie i opublikowana w gazecie. Producenci zabawek podchwycili historyjkę i nazwali pluszowego misia “Teddy Bear”. Dzisiaj w każdym sklepie z zabawkami możemy natknąć się na pluszowe misiaki. Często są one bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek tak jak m.in. Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Yogi, Rupert, Mój Brat Niedźwiedź, Mały Miś, Troskliwe Misie czy Gumisie. Nie można wyobrazić sobie świata bez uroczego, łagodnego misia. Jest on patronem wielu przedszkoli i żłobków w Polsce i na świecie. Stał się również symbolem pomocy, dzięki akcji charytatywnej “Podaruj Misia” organizowanej co roku przez TVN, akcji “Miś” (polegającej na wręczaniu misiów i prezentów gwiazdkowych dla dzieci z biednych rodzin) czy Fundacji Burego Misia na rzecz osób niepełnosprawnych.  

 

Zobacz zdjęcia: Dzień Pluszowego Misia

Bieg Mikołajkowy z pierogami w tle

Bieg Mikołajkowy z pierogami w tle

Czwarty już Bieg Mikołajkowy, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Tolkmickiej "Lanzania" odbędzie się w sobotę 2 grudnia br. w Tolkmicku.

 

Oprócz samej rywalizacji biegowej, na miejscu będzie parę ciekawych atrakcji, w tym kulinarnych. Największą będą zapewne pierogi, które będzie można zjeść na miejscu lub zabrać na wynos. Oprócz tego będzie jeszcze wielka wyprzedaż dywanów itp.!  Zgłoszenia do udziału w biegu na adres: info@lanzania.pl, ale do biegu będzie się można zarejestrować jeszcze na miejscu, przed samymi zawodami.

 

Regulamin: Bieg Mikołajkowy 

 

msj

Rynek dla wszystkich

Rynek dla wszystkich

Od 10 miesięcy w Tolkmicku dostępne jest na targowisku miejskim  bezpłatnie miejsce dla każdego chętnego, kto chce pohandlować. Czynne jest w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Najbliższy termin to 2 grudnia br. Wiadomym jest, że będą wtedy dostępne świąteczne ozdoby, ubranka dla małych i dużych dzieci, kosmetyki, świeczki ozdobne i wiele innych rzeczy. Warto odwiedzać to miejsce!    

Wygenerowano w sekund: 1.60
21,829,062 unikalne wizyty