Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Sierpień 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Rangóry, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Fromborskie Spotkania Country

Fromborskie Spotkania Country

Towarzystwo Przyjaciół Fromborka i Sołectwo Ronin-Nowiny zapraszają na VI Fromborskie Spotkania Country. Impreza odbędzie się 14 lipca br. o godz. 15.00 w Skansenie Ronin-Nowiny położonym m.in. przy trasie rowerowej Green Velo. W programie wystąpią Cezary Makiewicz z Koltersi oraz Droga na Ostrołękę. Ponadto: nauka tańca country, nauka warmińskiego country, piknik rodzinny i wiele jeszcze innych atrakcji. Wstęp wolny!

Rozśpiewana Bażantarnia

Rozśpiewana Bażantarnia

Muszla koncertowa w Bażantarni ponownie rozbrzmiewa muzyką i śpiewem, a to znak że rozpoczął się kolejny, 21. już, Letni Salon Muzyczny. Podczas niedzielnej inauguracji licznie zgromadzona publiczność wysłuchała piosenek z dwudziestolecia międzywojennego, popularnych nawet dzisiaj. Kto chciał, śpiewał razem z artystami.

Agencja Pocztowa w Suchaczu

Agencja Pocztowa w Suchaczu

W sklepie spożywczym w Suchaczu, już od najbliższego poniedziałku tj. od 9 lipca 2018 do końca tego roku mieszkańcy będą mogli także dokonywać opłat, wysyłać listy i paczki, odbierać awiza, po które do tej pory trzeba było jeździć do Tolkmicka. Wkrótce Poczta Polska SA umieści także na budynku sklepu skrzynkę pocztową do dyspozycji mieszkańców i nie tylko. 


Agencja w Suchaczu będzie czynna:  

pon-wt od 8.00-do 14.00,  środy 14.00-20.00, czw-pt 8.00-14.00.

 

Jeśli będzie zainteresowanie funkcjonowaniem tej placówki, to będzie ona czynna na stałe także w nowym roku.  


W wakacje dzieci się tu nie nudzą

W wakacje dzieci się tu nie nudzą

Marlena Szulc, instruktorka ze świetlicy wiejskiej w Suchaczu, nie daje chwili wytchnienia swoim podopiecznym nawet w wakacje.

 

Wczoraj  na przykład (2 bm.) dzieci zdobiły ręcznie gipsowe odlewy, aby następnie zrobić z nich magnesy na lodówkę. Potem jeszcze było śpiewanie i tańce czyli zajęcia muzyczne z Panią Magdą. - Tylko się cieszyć, że mamy w Suchaczu takie zdolne dzieci. - mówi Marlena.   - W końcu w wakacje dzieci nie powinny się nudzić. - dodaje. To jest chyba prawda, bo codziennie przychodzą tu bardzo chętnie.


Wioęcej zdjęć: Wakacje z Marleną

Leśny savoir-vivre

Zdjęcie użytkownika Polski Caravaning.

6. Pasłęcki Festiwal Organowy

6. Pasłęcki Festiwal Organowy

W niedzielę 1 lipca 2018 r. o godz. 19:00 odbędzie się koncert inauguracyjny w kościele św. Bartłomieja w Pasłęku. Na zabytkowych organach Andreasa Hildebrandta zagra Łukasz Mosur oraz Krzysztof Urbaniak, dyrektor artystyczny pasłęckiego festiwalu, pedagog łódzkiej i krakowskiej Akademii Muzycznej oraz artysta-rezydent Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Będzie to już VI edycja Pasłęckiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej.

 

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

 

 

Kalendarz koncertów:

 

1.07.2018 (niedziela), 19:00

Inauguracyjny koncert organowy

Łukasz Mosur (Łódź)

Krzysztof Urbaniak (Łódź)

 

22.07.2018 (niedziela), 19:00 

Recital organowy

Andreas Jetter (Chur/Szwajcaria)

 

28.07.2018 (sobota)

Noc organowa

21:00 Wojciech Buczyński (Łódź) i Mateusz Kamiński (Łódź)

22:00 Jakub Kapała (Kraków)

23:00 Pavel Svoboda (Praga/Czechy)

 

12.08.2018 (niedziela), 19:00

Koncert organowo-kameralny

Jolanta Sosnowska (Wiedeń/Austria)- skrzypce

Magdalena Malec (Bazylea/Szwajcaria) - organy

 

20.08.2018 (poniedziałek), 19:00 

Koncert organowy

Studenci klasy organów prof. Ja-Kyung Oh (Uniwersytet w Seulu/Korea Południowa)

 

26.08.2018 (niedziela), 19:00 

Recital organowy

Andrzej Białko (Kraków)

 

2.09.2018 (niedziela), 19:00 

Recital organowy

Pieter van Dijk (Alkmaar/Holandia)

 

30.09.2018 (niedziela), 19:00 

Recital organowy

Pamela Ruiter-Feenstra (Ann Arbor/USA)

 

21.10.2018 (niedziela), 19:00 

Recital organowy

Roman Perucki (Gdańsk)

 

 

Kierownictwo artystyczne dr hab. Krzysztof Urbaniak

Podziękowania ZDW

Podziękowania ZDW

Nasadzenia na rondzie w centrum wsi są dla mieszkańców Suchacza powodem do dumy. Dostrzeżono to także w Dyrekcji Zarządu Dróg wojewódzkich w Elblągu, którego kierownictwo złożyło na ręce Sołtysa w dniu dzisiejszym pisemne podziękowania. W dokumencie czytamy: (...) Składam Pani Sołtys oraz wszystkim mieszkańcom wsi Suchacz serdeczne podziękowania za wykonanie kwietników na rondzie oraz przy parkingu (...)

 

msj

Diagnoza gminy

Diagnoza gminy

Spotkanie warsztatowe - zaproszenie
Burmistrz Tolkmicka zaprasza na warsztaty związane z opracowaniem Lokalnego Programu Rewitalizacji w czwartek 5 lipca br. o godz. 17:00 w Ratuszu Miejskim przy ul. Plac Wolności 3. Spotkanie jest kontynuacją spotkania, które odbyło się 24 maja br.

 

Celem zbliżającego się spotkania będzie przedstawienie sporządzonej diagnozy Gminy oraz propozycji obszaru rewitalizacji. Na spotkaniu zostaną również zaprezentowane zasady przygotowywania i zgłaszania propozycji projektów rewitalizacyjnych. Poniżej znajduje się program spotkania oraz projekt dokumentu stanowiący podstawę do dyskusji na spotkaniu. Ramowy program spotkania:17:00 – 17:10 – otwarcie spotkania, powitanie uczestników17:10 – 17:40 – przedstawienie wyników prac nad diagnozą Gminy oraz propozycji obszaru rewitalizacji17:30 – 18:00 – pytania z sali, dyskusja18:00 – 18:30 – zasady przygotowywania i zgłaszania propozycji projektów rewitalizacyjnych18:30 – 19:30 – prace nad zakresem projektów rewitalizacyjnych dla Gminy Tolkmicko. Wszystkich mieszkańców zapraszamy do udziału w spotkaniu oraz do włączania się w prace związane z opracowaniem Lokalnego Programu Rewitalizacji. Mieszkańców, którzy nie będą mogli wziąć udział w spotkaniu, zapraszamy do zgłaszania uwag i opinii poprzez formularz online – https://goo.gl/forms/zo3SoFoY9G1LOdlH2 Konsultacje potrwają do 8 lipca br. Po 8 lipca br. będzie również możliwość zgłaszania online projektów rewitalizacyjnych dla Gminy Tolkmicko.

 

 Do pobrania w formacie PDF  jest dokument opracowany na potrzeb projektu rewitalizacji: Diagnoza 

Ten dom jest tego wart

Ten dom jest tego wart

W  ogólnopolskim konkursie Cif,  podcieniowy dom z Kamionka Wielkiego, zdobył nagrodę w wysokości 15.000 zł otrzymując tym samym pierwszy zastrzyk finansowy zmierzający do rewitalizacji tego  pięknego obiektu. 

 
Na początku maja br. firma CIF ogłosiła ogólnopolski konkurs pn. "Cif. Witaj, piękna Polsko". Akcja polega na promowaniu idei pod hasłem „Odkryj Piękno i poczuj się lepiej!”, ponieważ marka Cif wierzy, że przebywanie w czystych i pięknych miejscach poprawia ludzkie samopoczucie, dlatego zdecydowała się na wyczyszczenie wybranych miejsc i zainspirowanie do szerzenia tej idei w całej Polsce. 
Do udziału w konkursie zgłosiła się Maja Pietrasik, właścicielka domu podcieniowego w Kamionku Wielkim. Przedstawiła projekt renowacji pomieszczenia gospodarczego, przeznaczonego w przyszłości jako warsztat ceramiczny.  Zasady regulaminu były proste. Należało w okresie od 21 maja do 24 czerwca br. oddawać swoje głosy. Ponieważ dom podcieniowy w Kamionku Wielkim jest obiektem o wielkim znaczeniu historycznym, chętnych do głosowania nie brakowało. Także sama postać właścicielki jest doskonale znana w całej gminie Tolkmicko, i nie tylko. Maję Pietrasik mieszkańcy mieli okazję poznać z prowadzonych przez nią warsztatów ceramicznych w Kadynach, organizowanych dla różnych grup wiekowych. Znany też jest jej wkład w dzieło WOŚP, gdy z innymi wolontariuszami 26. Finału w Suchaczu wyprodukowano ponad 200 ceramicznych serduszek okolicznościowych. Pani Pietrasik jest utalentowaną artystką, której ceramika wystawiana była wielokrotnie do publicznego wglądu. Jej pasja udzieliła się innym, i teraz wszyscy oni skupiają się wokół niej, tworząc najrozmaitszą ceramikę. Ta właśnie grupa była inicjatorem wspierania pomysłu udziału w konkursie CIF, poprzez popularyzację zgłoszonego miejsca i aktywne głosowanie. Ruszyła więc cała machina informacyjna, w której wykorzystano portale i komunikatory społecznościowe, a także wszelkie prywatne kontakty telefoniczne. To zaangażowanie dało efekt w postaci 10.914 oddanych głosów z zajęcie 2. miejsca, no i nagrodę w wysokości 15.000 zł.

Jak się łatwo domyśleć, radość  Laureatki Akcji jest wielka, taka sama jak wdzięczność za każdy oddany głos. Oznacza to bowiem wsparcie idei odrestaurowania pięknego domu podcieniowego i organizacji przy nim w przyszłości czegoś  w rodzaju ceramicznego centrum. - Ten dom ma takie lokalne znaczenie. Chciałabym zrobić tam pracownię i miejsce, z którego korzystaliby mieszkańcy, takie miejsce spotkań. - mówi o swoim marzeniu i dodaje: - on jest tego naprawdę wart. Teraz, po zakończonym głsowaniu,  Pani Maja chciałby się spotkać ze swoimi sympatykami. Proponuje spotkanie w dniu 7 lipca br.  w Kamionku Wielkim, na posesji gdzie posadowiony jest podcieniowy dom. Będzie wtedy okazja do podziękowania, a także do pomocy przy porządkowaniu otoczenia. Wieczorem zaś przewidziane jest ognisko i zajęcia w podgrupach. Warto więc wziąć ze sobą ubranie robocze i oczywiście koszykowe produkty, bo sam gospodynie nie będzie w stanie ugościć ponad 10.000 głosujących...  

 

msj

Wygenerowano w sekund: 1.40
27,397,525 unikalne wizyty