Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Październik 2019 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Pagórki - szczypta historii

Pagórki - szczypta historii

Dom pański (Gutshaus) należący do majątku ziemskiego w Kadynach, a znajdujący się w Pagórkach (niem. Rehberg).

 

Ozdobny dom z podcieniem (niem. Vorlabenhaus). Stare przekazy mówią, że w 1255 r. Mistrz Krajowy Zakonu Krzyżackiego Dietrich von Grüningen przekazał te tereny na rzecz Szpitala św. Ducha w Elblągu (czyli ok. 660 ha ziemi). I w konsekwencji tej decyzji powstały dobra, które w 1432 r. stały się własnością rycerza Hansa von Basien (w PRL-u przemianowanego na "Jana Bażyńskiego"). A więc Pagórki (Rehberg) stanowiły majątkową jedność z Kadynami (Cadinen). Ale od 15.12.1898 r. nastąpiła zasadnicza zmiana. Właścicielem tych dóbr ziemskich został ... cesarz Niemiec Wilhelm II, król Prus! O tym fakcie przypomina dzisiaj wielki głaz narzutowy na drodze z Pagórek do Kadyn. Cesarz Wilhelm II w zasadniczy sposób przebudował m.in. Pagórki i Kadyny, co widać gołym okiem do dzisiaj. Ale ad rem. Wracając do zdjęcia z Pagórek. W tym domu podcieniowym zamieszkiwał zarządca Paul Witt. Przed domem był efektowny staw, otoczony młodymi lipami. Ostatnim właścicielem Kadyn i Pagórków był od 1942 r. Kronprinz Wilhelm, którego syn Prinz Louis Ferdinand był ostatnim zarządzającym Kadynami i Pagórkami. 


Lech Słodownik


Plac zabaw w Suchaczu - budowa

Trwa budowa placu zabaw w Suchaczu. Inwestycja realizowana w ramach projektu funduszu sołeckiego. Więcej zdjęć: plac zabaw - budowa

 

Obraz może zawierać: trawa, na zewnątrz i przyroda

Beach Party - impreza dla wszystkich

Obraz może zawierać: 3 osoby, tekst

Disco Dancing dla seniorów w Suchaczu

Obraz może zawierać: ocean, niebo, tekst, na zewnątrz i woda

Pomysł na tory

Pomysł na tory

Zainteresowanie drezyną jaka dotarła w minioną sobotę do Suchaczu było ogromne. W ciągu 3 dni zdjęcia i filmy na naszej fejsbukowej stronie obejrzało ponad 7.000 osób, co jest nowym rekordem!

 

Temat jest widać bliski mieszkańcom sołectwa, ale nie tylko. Przy okazji pobytu drezyniarzy znów odżyły pomysły wykorzystania torowiska po dawnej Kolei Nadzalewowej. Ten nieużywany od kilku lat szlak kolejowy ma swój ogromny potencjał turystyczny. Nie tylko dla pociągów, bo to jest bardzo mało prawdopodobne, ale chociażby właśnie dla drezyn. Nic jednak samo się nie zrobi. Trudno też liczyć na drezyniarzy z Warszawy... Wyjściem jest wzięcie się samemu do realizacji projektu. Czy znajdą się jednak chętni do roboty, a nie tylko do mędrkowania? 

 

msj

Drezyniarze z Warszawy dotarli do Suchacza

Drezyniarze z Warszawy dotarli do Suchacza

Kilkunastoosobowa grupa drezyniarzy z Warszawy gościła dzisiaj tj. 10 sierpnia 2019 r w Suchaczu.

 

Dotarła dzięki olbrzymiej determinacji, z pomocą pił spalinowych, łopat i siekier. W jakim stanie jest torowisko po dawnej Kolei Nadzalewowej - wszyscy wiemy. Pokonać tak zarośniętą trasę to wielka odwaga z ich strony! Gratulacje! O zgodę na jednorazowy przejazd tą trasą Stowarzyszenie walczyło z PLK (Polskie Linie Kolejowe)  niemal 8 lat! W tym roku udało się przedrzeć przez 1/4 torowiska. 

Drezyny to niezły pomysł na wykorzystanie pięknego szlaku kolejowego w relacji Tropy-Braniewo  (linia nr 254). Temat stary, bo już kilkakrotnie przerabiany na naszej stronie. Były nieśmiałe próby powielenia pomysłu przez UMiG w Tolkmicku, Kupione kilka lat temu cztery drezyny nie doczekały się jednak podobnego wykorzystania. Jaki jest ich dzisiejszy los?   

 

Zobacz zdjęcia: Drezyniarze w Suchaczu

Zobacz film: Drezyniarze w Suchaczu 

 

 

msj

 

Krystianowi Białosukni dziękuję za przekazanie informacji o tym wydrzeniu.

Bociany już odlatują

Bociany już odlatują

W ostatnich dniach pierwsze boćki opuściły Polskę udając się w długą i pełną zagrożeń podróż daleko na południe, ku Afryce. W tym sezonie klekoty odlatują dużo wcześniej niż zwykle ma to miejsce. Dlaczego? Ornitolodzy od kilku dni obserwują pierwsze tegoroczne sejmiki, a także odloty bocianów. To wyjątkowo wcześnie, bo zazwyczaj ma to miejsce w połowie sierpnia. Z pewnością zapytacie, czy to oznacza, że klekoty przewidują rychłe ochłodzenie i dla tego biorą nogi za pas.

 

Czytaj więcej: Twoja Pogoda

Glemping

Glemping

Niedaleko nas, na Mierzei Kurońskiej (obwód kaliningradzki - FR), w miejscowości Lesnoj, otwarto Glemping z 12 miejscami noclegowymi. Zakwaterowanie w dwuosobowych namiotach z energią elektryczną i Wi-Fi. Obok namiotów znajdują się boiska sportowe, wypożyczalnia rowerów, kawiarnia na świeżym powietrzu, kino na świeżym powietrzu i plac zabaw dla dzieci. Dla wygody turystów dostępne są również podgrzewane prześcieradła, wygodne meble i tarasy. Koszt noclegu: ok. 40 zł/dobę. Zobacz więcej na YouTube:https://www.youtube.com/watch…

Seniorada 2019

Seniorada 2019

W minioną sobotę (3 bm.) suchaczańskie "Sasanki" zamiast się opalać nad Zalewem, pojechały na występ do Biskupca. Zespół przyciągnął odbywający się tam przegląd zespołów śpiewaczych piętnasta już "Seniorada 2019". Zaprezentowały swój muzyczny repertuar otrzymując od widzów masę oklasków, a od organizatorów specjalny Dyplom Uznania i pamiątkową Statuetkę. Zwycięzcą przeglądu został zespół "Jeziorany", któremu przypadnie zaszczyt organizacji takiej imprezy w 2020 roku w swojej rodzimej miejscowości. Wyjazd "Sasanek" na festiwal do Biskupca był okazją do zwiedzenia miasta i posmakowania tamtejszych lodów. Kolejnym przystankiem - już w drodze powrotnej - było Bogaczewo, gdzie członkinie zespołu gościły na kolacji, przy grillu. Warto wiedzieć, że pomysłodawczynią festiwalowych Seniorad była Pani Emilia Piaścik z Tolkmicka. Wtedy zaczęło się bardzo niewinnie; dziś pomysł został rozpowszechniony na całą Warmię i Mazury.
Gratulacje od sołtysa Suchacza za kolejny występ na wyjeździe!

 

Zobacz zdjęcia: Seniorada-2019

 

msj

Wygenerowano w sekund: 0.81
28,674,486 unikalne wizyty