Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Sierpień 2019 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

To nie są duże gabaryty!

To nie są duże gabaryty!

Wysypisko przy drodze do Pęklewa, naprzeciwko starej cegielni. Takich przedmiotów jak te wyrzucone, Cleaner nie zabiera w ramach tzw. dużych gabarytów. Było to wyraźnie sprecyzowane w komunikacie UMiG Tolkmicko, a wiadomość rozpowszechniona. Właściciel tych śmieci powinien je natychmiast stamtąd usunąć.

 

msj

 


Dni Jakubowe

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

U noju na Warniji

U noju na Warniji

"Sasanki" z KERiI w Suchaczu zawsze godnie reprezentują nasze sołectwo i gminę. Tak było również wczoraj tj. w sobotę 6 lipca br. na festiwalu w Gietrzałdzie. Pojechały, zaśpiewały i przywiozły nagrodę. 

 

Organizatorem II Festiwalu kultur "U noju na Warniji" była Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza wspólnie z Gminą Gietrzwałd, Stowarzyszeniem „Piękny Most” oraz firmą „Rol-Wam”. Suchaczański zespół wystąpił w grupie piosenek biesiadnych. Panie, z wiankami z żywych kwiatów na głowie,  zaśpiewały "Gdybym miał gitarę" i "Stokrotka". Do konkursu stanęło 27 zespołów. "Sasanki" wylosowały ... 27. kolejkę czyli wystąpiły już na sam koniec. Taka daleka pozycja nie wróżyła nic dobrego, ale czarny scenariusz okazał się jak się okazało zupełnie niepotrzebnym zmartwieniem. Zespół "Sasanki" zdobył II miejsce, wywalczając tym samym nagrodę pieniężną wysokości 600 zł, piękny pamiątkowy Dyplom i statuetkę Anioła Miłości. To bardzo wysoka pozycja na przeglądzie, praktycznie najwyższa, bo pierwszej nagrody jury nie przyznało. Powód więc do radości jest tym bardziej wielki, a nagroda jak najbardziej zasłużona.   

 

Zobacz zdjęcia: U noju na Warnij


msj

Las dla serca, serce dla lasu

Las dla serca, serce dla lasu

Pod taką nazwą kryje się pilotażowy program wsparcia rehabilitacyjnego pacjentów kardiologicznych poprzez aktywną rehabilitację ruchową w lesie, osób cierpiących na schorzenia kardiologiczne.


W dniu 1 lipca na terenie leśnictwa Jantar (Nadleśnictwo Elbląg) w miejscowości Junoszyno oficjalnie otwarto szlaki turystyczne, które zostały specjalnie dostosowane do realizacji programu rehabilitacji. Leśnicy z Lasów Państwowych wraz ze specjalistami z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Uniwersytetu Medycznego przygotowali dwa szalki konne o różnej trudności i łącznej długości 5,8 km (łatwiejszy 2,4 km, trudniejszy 3,4 km) oraz szlak nordic walking (2.3 km), przy którym zainstalowano drewniane kłody dostosowane do programu ćwiczeń oraz tablice z informacją jak je wykonywać.

Projekt otworzył Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcin Gruchała, wraz z Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku Bartłomiejem Obajtkiem, Dyrektorem Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego dr hab. Tomaszem Stefaniakiem oraz Nadleśniczym Nadleśnictwa Elbląg Mariuszem Potocznym.

Projekt ma charakter całkowicie pionierski i pilotażowy. Do tej pory, w Polsce nie była stosowana w sposób zorganizowany taka praktyka rehabilitacyjna! Rehabilitacja ruchowa jest niezwykle istotnym elementem powrotu do zdrowia dla chorych po epizodach kardiologicznych, takich jak zawał serca czy wszczepienie stymulatora. Z obserwacji Kliniki Rehabilitacji UCK wynika, że wsparcie pacjentów poprzez prowadzenie nadzoru i doradztwa w trakcie rozpoczynania ćwiczeń jest silnym motywatorem i pozwala na o wiele skuteczniejsze osiągnięcie założonych celów rehabilitacyjnych. Klinika Rehabilitacji UCK, jesienią 2017 roku, przeprowadziła badanie wstępne odnośnie tego typu rehabilitacji osiągając wysokie oceny ze strony pacjentów.

Ścieżka powstała w Lasach Państwowych, które dają gwarancję pełnej dostępności dla każdego oraz możliwość korzystania z lasów w różnorodny sposób z poszanowaniem przyrody.

Pozytywne wyniki programu pilotażowego będą dawały podstawy do rozszerzenia programu na inne regiony kraju i wprowadzenie powszechnej praktyki monitorowanych leśnych zajęć rehabilitacyjno-ruchowych dla pacjentów po incydentach kardiologicznych.

 

J. PiotrowskiKto zgubił yorka!

Kto zgubił yorka!

Po Suchaczu błąka się młody piesek rasy york, srebrny z niebieską obrożą. Widziany był np. na ul. Słomnickiej. 

Informacja

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Tramwajem wodnym przez Zalew

Tramwajem wodnym przez Zalew

Przeprawa przez Zalew Wiślany nigdy nie była tak dogodna jak teraz. Dzieje się tak dzięki możliwości jakie stwarza funkcjonująca od kilku lat linia wodna S3 ze swoim tramwajem wodnym m/s "Generał Kutrzeba". Ta nieduża jednostka ma doskonałą załogę, dzięki której np. rejs z Tolkmicka do Krynicy Morskiej jest dziecinnie prosty i przede wszystkim bezpieczny. O wszystkich rejsach tej jednostki można dowiedzieć się więcej na stronie internetowej http://tramwajwodny.com.pl bądź korzystając z infolinii: 510 962725. 

 

 Specjalna promocja dla gminy Tolkmicko

 Dla dzieci zakwaterowanych na koloniach, półkoloniach, obozach, itp. na terenie gminy Tolkmicko, przygotowana jest specjalna oferta rejsu tramwajem wodnym m/s Gen. Kutrzeba. w tej promocji bilet w obie strony (!) kosztuje tylko 20 zł od osoby.

Szczegółowe informacje pod nr tel. 510 962725.


 

 

 

 


Bez prądu

 

W piątek 28 bm. w godz. 8.00 - 13.00 nastąpi przerwa w dostawie prądu w Suchaczu dla ulic:

Grabowa, Słomnicka, Wolbromska i Wielmoży.


Plener w Kadynach

Plener w Kadynach

Cyjanotypia, malarstwo, ceramika, twórcza atmosfera i wypiek chleba to tylko niektóre atrakcje, które znajdują się w planie 13 edycji Pleneru Plastycznego „Kadyny – wioska sztuki”. Plener odbędzie się w dniach 2–6.07.2019 r. w Kadynach.


Motywem przewodnim pleneru będzie kadyńska ceramika figuralna oraz  malarstwo plenerowo-historyczne. Uczestnicy wykonają prace inspirowane charakterystycznymi wzorami naczyń i majoliki kadyńskiej, które mają korzenie w stylu secesji i art deco. Zajęcia będą odbywać się w świetlicy w Kadynach oraz w unikatowej przestrzeni architektury i historii samej miejscowości, w otoczeniu przyrody rezerwatu. W plenerze weźmie udział młodzież z Kadyn i województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz doświadczeni artyści związani z ceramiką i malarstwem. Dla dzieci i młodzieży z Kadyn, zostanie poprowadzony warsztat z technik malarstwa kreatywnego i monotypii.
     Warsztaty ceramiczne, malarskie oraz cyjanotypii w kadyńskiej świetlicy poprowadzą profesjonaliści – instruktorzy i nauczyciele akademiccy. Robert Lipka oraz Małgorzata Szram-Lipka, a także Ewa Bednarska-Siwilewicz, Paula Załuska instruktorzy z CSE "Światowid." Część prac ceramicznych, które powstaną podczas warsztatów zostanie wypalona w piecu do raku, która odznacza się niezwykłymi efektami szkliwienia w atmosferze redukcyjnej. Pozostała część zostanie poddana obróbce w piecu ceramicznym w pracowni CSE „Światowid”. Uzupełnieniem warsztatów plastycznych będą warsztaty przygotowywania i wypieku chleba w glinianym, tradycyjnym piecu chlebowym. Plener zakończy uroczysty wernisaż w piątek 5 lipca. Podczas wernisażu będzie można zobaczyć wszystkie stworzone prace oraz skosztować chleba przygotowanego przez dzieci. 
     W trakcie pleneru część działań dedykowanych będzie Cyjanotypii. Jest to jedna ze szlachetnych technik fotografii. Polega na naświetlaniu stykowym a po wywołaniu wybarwia się na odcienie  błękitu pruskiego. Ta technika jest wykorzystywana na wiele sposobów, zarówno do tworzenia wielkoformatowych prac, jak i do robienia miniatur, które w zestawieniu mogą składać się na książkę artystyczną, legendę lub zielnik.
     - Plener jest elementem projektu „W zasięgu ręki – o sztuce dalekiej i bliskiej” w ramach, którego odbędą się także warsztaty artystyczne oraz ogólnopolski konkurs plastyczny – mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, organizator. – Zależy nam na upowszechnianiu wśród mieszkańców naszego regionu wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur.
     Projekt jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu. 
     Program pleneru:
     2 lipiec - od godz. 11.00 w świetlicy Kadyna, warsztaty tworzenia prac w technice kalki ceramicznej. 
     3 lipiec - od godz. 10.00 do 13.00 w świetlicy Kadyna, warsztaty z technik malarstwa kreatywnego.
     4 lipiec – od godz. 10.00 – 13.00 w świetlicy Kadyna, warsztaty wypału ceramiki w technice raku.
     5 lipiec – od godz. 10.00 w świetlicy Kadyna, warsztaty wypiekania chleba w piecu glinianym. O godz. 18.00 wernisaż poplenerowy.
Stowarzyszenie "Jantar" oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu
Wygenerowano w sekund: 0.97
28,345,217 unikalne wizyty