Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Kwiecień 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Rangóry, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

TELMAT w natarciu

TELMAT w natarciu

Budowa sieci światłowodowej w Suchaczu cieszy się zainteresowaniem mieszkańców. Powód do radości mają przede wszystkim szczęściarze, których siedliska objęte zostały unijnym projektem cyfryzacji.

 

Do tej pory nie są znane kryteria wyboru takich miejsc, jakimi kierowano się przy opracowaniu tej nowoczesnej infrastruktury. Dziś tj. 23 bm. kolejny dzień robót ziemnych i układanie  nowego odcinka światłowodu w Suchaczu. Prace realizowane są na ulicach Wielmoży i  Zakopiańskiej. Warto zwrócić uwagę na stosowanie nowoczesnej technologii, zwłaszcza w odniesieniu do przejść pod drogami i podjazdami. Aby nie naruszać ich nawierzchni, wykonawca (firma TELMAT z Kętrzyna), wykonuje przeciski przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Także w trudno dostępnych miejscach, poziome przewiery zdolne są pokonać nawet kilkudziesięciometrowe odcinki, bez szkody dla istniejących przeszkód terenowych. 

 

msj   

 

Zobacz zdjęcia: Światłowód

Pożegnanie z marzanną raz jeszcze?

Pożegnanie z marzanną raz jeszcze?

Wczoraj, w ramach kalendarzowego pierwszego dnia wiosny,  dzieci ze świetlicy wiejskiej w Suchaczu spaliły i utopiły marzannę. Niestety zima dziś wróciła i posypało nieco mokrym śniegiem. Wydaje się, że w tej sytuacji topienie trzeba będzie chyba powtórzyć! Może by ją (marzannę) jeszcze przedtem poddusić lekko? Tylko niestety nową kukłę trzeba zrobić i cały ten obrzęd nad Zalewem Wiślanym powtórzyć. Raz, a dobrze!

 

Warto wiedzieć: Topienie marzanny w zależności od regionu przybiera różne formy. Zwykle jednak marzanna jest kukłą/lalką, wykonaną często ze słomy, ubraną bp. w strój lokalny, łachmany, albo nawet strój druhny. Marzanna może być upodobniona do młodej panny w wianku, ale też do „starej baby”. Owa kukła zwykle jest wyprowadzana poza miejscowość przez mieszkańców, często przy śpiewie okolicznościowych piosenek. W zależności od lokalnej tradycji rytuał po przybyciu na miejsce docelowe może mieć różny przebieg – czasem najpierw rozszarpuje się lalkę, zdziera z niej ubrania, a następnie topi się ją w jeziorze, rzece, stawie, a nawet kałuży; istnieją również warianty, w których marzanna ulega spaleniu lub też najpierw się ją podpala, a później wrzuca do wody. Z obrzędem związane są różne przesądy, które różnią się lokalnie – np. tę osobę, która po utopieniu marzanny ostatnia przybiegnie do wioski, jeszcze w tym roku czeka śmierć. Warto zauważyć, że w niektórych miejscowościach istnieje tradycja męskiego odpowiednika marzanny, czyli marzanioka. (WikiPedia

Wychodki wciąż się przydają!

Wychodki wciąż się przydają!

Wychodek (także: wygódka, sławojka, kloaka) to jedno z ważniejszych miejsc w dawnych siedliskach. Do dziś są urocze i czasami bywają użyteczne. 

 

Ten rodzaj ubikacji spotykany jest jeszcze w Polsce w uboższych wsiach i niekiedy nawet w małych miastach, niedysponujących kanalizacją sanitarną ani ogólnospławną, jak również wszędzie tam, gdzie instalowanie rozwiązań bardziej technologicznie zaawansowanych nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Na terenie sołectwa Suchacz, a także w jego okolicy, spotkać można jeszcze te bardzo pożyteczne kiedyś budowle. Niektóre są nawet bardzo urocze, często różnorodnie ozdabiane i obsadzane kwiatami. Nazwa tego przybytku „sławojka” - pochodzi od imienia gen. Felicjana Sławoja Składkowskiego (1885-1962), ministra spraw wewnętrznych i ostatniego premiera II RP. To właśnie on w celu poprawy zdrowotności i świadomości higienicznej polskiego chłopstwa wprowadził w 1928 r. ustawowy obowiązek budowania ustępów na każdej zabudowanej działce. Nawet teraz, kiedy nie są już powszechnie używane! Bywa jednak, że w przypadkach awarii kanalizacji, stają się znów ważnymi miejscami. Także wtedy, kiedy z podwórka droga do domowej toalety wydaje się zbyt odległa... 

 

 

Zobacz zdjęcia: Wychodki

 

msj

Światłowód już blisko Wielmoży

Światłowód już blisko Wielmoży

W  poniedziałek 19 bm., po minonych kilkunastu mroźnych dniach, ekipa techniczna mogła wznowić prace ziemne przy układaniu światłowodu w Suchaczu. 

 

- Grunt jest jeszcze niezncznie zamrznięty, ale koparki już sobie z nim radzą. - mówi kierownik budowy. W dniu dzisiejszym tj. 21 marca trwają wykopy na ulicy Słomnickiej (fragment od skrzyżowania z ul. Wolbromską). Dalsza trasa w kierunku ul. Wielmoży jest już wytyczona przez geodetę i tam robót ziemnych można się spodziewać już jutro lub najdalej pojutrze. Jak już wiadomo instalacją światłowodu objęci zostaną tylko siedliska uwzględnione w projekcie. Na danym etapie budowy nie ma już możliwości dodawania nowych adresów.    

 

Zobacz zdjęcia: Roboty ziemne na Słomnickiej 

Topienie marzanny w Bałtyku

Topienie marzanny w Bałtyku

Ta akcja dedykowana jest tylko dla ludzi o mocnych nerwach, bo widowisko może rzeczywiście mrozić krew w żyłach...  

 

Już w najbliższą niedzielę tj. 25 bm. w Stegnie o godzinie 12.00 Elbląskie Morsy wraz z innymi amatorami zimnych kąpieli będą harcować w lodowatej wodzie Bałtyku. Okazją będzie tradycyjne topienie marzanny, a potem wielka zabawa. Najpierw  na plaży, a potem w tamtejszych lokalach gastronomicznych. Kto się obawia widoku zimnej wody może czas spędzić na obserwacjach innych śmiałków, albo po prostu robieniu zdjęć. Warto jednak tam być i to wszystko na własne oczy zobaczyć! Trzeba jeszcze dodać, że marzannę wykonały dzieci z Niepublicznego Przedszkola "Balonik" w Elblągu, z Panią Hanią Pęciną na czele.  

 

Fot. Archiwum 

 

msj

 

Zdjęcie użytkownika Sylwester Marian Jarkiewicz.

Palma gotowa

Palma gotowa

Dwie palmy wielkanocne do prezentacji konkursowej są już gotowe! Także w tym roku wypadły naprawdę gustownie i imponująco.  

 

Palmy wykonał je niezawodny zespół "Sasanki" i seniorzy z terenowego koła Polskiego Związku ERiI. Obie zostaną wystawione w kościele pw. św. Jakuba w Tolkmicku w niedzielę palmową. Prezentacja wszystkich palm będzie miała miejsce 25 bm. o godz. 10.50 podczas uroczystej procesji przed kościołem parafialnym w Tolkmicku, a ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpią zaraz po mszy świętej. Trzymajmy kciuki za wysokie pozycje obu prac z Suchacza w powiatowym rankingu  "Na najpiękniejszą  palmę wielkanocną 2018".


Organizatorzy konkursu: Parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku, Starostwo Powiatowe w Elblągu, Urząd Miasta i Gminy Tolkmicko, Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, Stowarzyszenie Oratorium im. św. Jana Bosko w Tolkmicku.     

 

Zobacz zdjęcia: Palma wielkanocna 

 

msj   

 


Szczypta historii

Szczypta historii

Pomnik w centrum Suchacza upamiętniający bitwę morską na Zalewie Wiślanym z 14 września 1463 roku jest obiektem znanym i często odwiedzanym przez turystów. Od ponad 50 lat jest symbolem kultu wydarzenia, mającego wielki wpływ na losy wojny trzynastoletniej.

 

Tak jest obecnie, ale skąd się wziął ten sporej wagi obelisk? Otóż nieliczni tylko wiedzą, że przed 1945 rokiem ten granitowy blok był posadowiony w okolicach stawów karpiowych, w odległości ok. 10 metrów od pierwszego zbiornika. Wtedy przypominał ówczesnym  mieszkańcom poległych w I wojnie żołnierzy z Suchacza i okolicy. Kamień miał też stosowną tablicę z nazwiskami tych ludzi. Po wojnie uznano, że bardziej będzie widoczny w centrum wsi. Ustalono też wtedy jego inny cel. Było nim zwycięstwo floty gdańskiej i elbląskiej nad flotyllą krzyżacką, jakie miało miejsce na wodach Zatoki Świeżej (dawna nazwa Zalewu Wiślanego) w rejonie Kamionka Wielkiego i Suchacza. Całą tą krótką historię suchaczańskiego pomnika można podsumować słowami Stanisława Jerzeg Leca, który powiedział: Burząc pomniki, oszczędzajcie cokoły. Zawsze mogą się przydać. Tak też się stało! Cokół w Suchaczu oszczędzono, ku chwale .... bitwy morskiej.

 

Na zdjęciu obok stawy rybne. Wspomniany pomnik poświęcony poległym w I wojnie światowej żołnierzom  posadowiony był ok. 10 metrów za pierwszym stawem. Prowadziła do niego widoczna na zdjęciu ścieżka z prawej strony, biegnąca od Zameczku nad Zatoką.  

42. Ogólnopolski Zlot Pamięci Narodowej

42. Ogólnopolski Zlot Pamięci Narodowej

Włączając się w zbliżającą się 100. rocznicę odzyskania niepodległości i akcję Zarządu Głównego PTTK „Na Szlakach Niepodległości”, Oddział PTTK Ziemi Elbląskiej zaprasza do udziału w 42. Ogólnopolskim Zlocie Pamięci Narodowej do Nadbrzeża. Zlot odbędzie się w dniu 14 kwietnia 2018 na trzech trasach. 

 

Ogólnopolski Zlot Pamięci Narodowej ma w swoim głównym założeniu upamiętnienie ofiar hitlerowskich obozów zagłady. Punktem kulminacyjnym Zlotu, są uroczystości pod pomnikiem w Nadbrzeżu poświęconym więźniom, których zmuszono do katorżniczej pracy w dwóch miejscowych cegielniach. Od maja 1942 roku zaczął funkcjonować podobóz KL Stutthof (Aussenkommando) Hopehill (Kamionek Wielki), w którym pracowało początkowo 40 więźniów. Od lata 1943 roku podobóz ten został powiększony o drugą cegielnię w Reimannsfelde (Nadbrzeże).

 
Zbiórka wszystkich uczestników nastąpi o godz. 11:45 przed pomnikiem w Nadbrzeżu, gdzie o godz. 12:00 zostaną złożone wiązanki kwiatów i odprawiona zostanie msza polowa przez proboszcza Garnizonu Elbląg z udziałem Wojska Polskiego. Zakończenie Zlotu odbędzie się na terenie Stanicy Wodnej w Nadbrzeżu, gdzie przewidziane jest ognisko oraz konkursy.
 

Organizator: Oddział PTTK Ziemi Elbląskiej, Współorganizatorzy: Urząd Miasta i Gminy w Tolkmicku, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kamionku Wielkim, Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej, Pułk Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu, Stowarzyszenie na Rzecz Wsi Kamionek Wielki „Wielki Kamień”, Stanica Wodna w Nadbrzeżu.


Zlot organizowany jest przy wsparciu finansowym Gminy Miasto Elbląg i Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 

Źródło: PTTK Elbląg

Konkurs

Konkurs

Parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku, Starostwo Powiatowe w Elblągu, Urząd Miasta i Gminy Tolkmicko, Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, Stowarzyszenie Oratorium im. św. Jana Bosko w Tolkmicku ogłaszają konkurs regionalny „Na najpiękniejszą palmę wielkanocną 2018”. Patronat honorowy – Starostwo Powiatowe w Elblągu, Patronat medialny – Gość Niedzielny, Dziennik Elbląski. 

Regulamin

Cele konkursu: - Kultywowanie i propagowanie tradycji wśród mieszkańców miasta i gminy Tolkmicko oraz chętnych spoza tego terenu. - Prezentacje umiejętności artystycznych wykonawców. - Umożliwienie twórczej konfrontacji i wymiany pomysłów w pracy artystycznej. 

Warunki konkursu: 1. Prace mogą być wykonane indywidualnie lub zbiorowo -  bez ograniczeń wiekowych. 2. Bez względu na ilość osób uczestniczących w wykonaniu palmy, przysługuje tylko jedna  nagroda. Do prezentacji palmy należy wytypować 1 przedstawiciela grupy. 3. Do konkursu mogą być zgłaszane palmy wykonane  z naturalnych surowców takich jak pędy wierzby, bibuła, suszone kwiaty, bukszpan itp. 4. Forma i technika wykonania prac dowolna. 5. Minimalna wysokość palmy - 1 metr. 6. Warunkiem konkursu jest prezentacja palmy przez jej właściciela/właścicieli w pozycji pionowej, w procesji wokół kościoła w Niedzielę Palmową 25.03.br.  o godz. 10:50 i udział w Mszy Św. o godz. 11:00. 7. Każda praca powinna być podpisana,  z podaniem następujących danych: imię i nazwisko wykonawcy lub przedstawiciela – reprezentanta grupy, rodziny, ilość i wiek osób biorących udział w wykonaniu palmy, dane kontaktowe. 8. Prace należy dostarczyć do kancelarii  Parafii św. Jakuba Ap. w Tolkmicku do dnia 19.03.2018 r. 

Ocena i nagrody: Jury, powołane przez organizatorów przy ocenie będzie brało pod uwagę: - zgodność wykonania z regulaminem konkursu, - ogólny wyraz artystyczny i pomysłowość, - technikę wykonania, - dobór materiałów, - Oficjalne ogłoszenie wyników będzie miało miejsce w Niedzielę Palmową 25.03.2018 r.  po mszy św. o godz.11:00. - Organizatorzy przewidują dla zwycięzców i uczestników konkursu pamiątkowe dyplomy i upominki. - Wyniki zostaną podane w Gościu Niedzielnym, Dzienniku Elbląskim, Informatorze  parafialnym, na stronie parafialnej oraz innych dostępnych mediach. 
Ustalenia końcowe: -  Prace zostają wykonane i dostarczone na koszt własny. -  Palmy, które nie zostaną odebrane do dnia 14 kwietnia 2018 r., zostaną zagospodarowane przez organizatorów. - W sprawach nie ujętych w Regulaminie a mających istotny wpływ  na organizację i przebieg  konkursu, decydują organizatorzy.
 

Od redakcji: W tym roku także sołectwo Suchacz przygotowuje konkursową palmę.  Prace wykonają panie z zespołu "Sasanki" oraz miejscowego KERiI. 

Wygenerowano w sekund: 1.93
27,075,981 unikalne wizyty