Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Grudzień 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

NSN

Obraz może zawierać: tekst

Spotkanie z Vectrą

Spotkanie z Vectrą

Spotkanie z przedstawicielami VECTRY dot. wybudowanej sieci światłowodowej odbędzie się 15 bm. o godz. 17.00 w świetlicy wiejskiej w Suchaczu. Tematem będzie: przyłączenie budynków do sieci światłowodowej, omówienie oferty, ustalenie terminu uruchomienia usługi.  

Obchody w Suchaczu

Obchody w Suchaczu

Śmiało można powiedzieć, że 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości mieszkańcy Sołectwa Suchacz uczcili godnie. Skromnie, bo to tylko niewielka wiejska społeczność, ale na pewno ta chwila pozostanie długo w pamięci uczestników. 

 

Uroczystości rozpoczęto mszą świętą celebrowaną specjalnie z tej okazji w miejscowym kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych przez ks. Marka Szymborskiego SDB,  po czym ulicami Suchacza przemaszerowali pod świetlicę wiejską. Widoczną w tym pochodzie przewagę miały dzieci ze Szkoły Podstawowej i  członkinie zespołu Sasanki ubrane w swoje tradycyjne stroje. Nie zabrakło również  grupy pozostałych mieszkańców. Wszyscy  udekorowani kotylionami, z flagami państwowymi i ozdobami okolicznościowymi. Świątecznie!

Celem było miejsce pamięci pod świetlicą, gdzie organizatorzy posadowili wcześniej blisko 10-tonowy kamień i przytwierdzili na nim pamiątkową tablicę. Na początku wykonano wspólną fotografię wszystkich zebranych, którą następnie umieszczono – obok innych pamiątek - w kapsule czasu. Znalazły się tam jeszcze: fotografie różnych obiektów miejscowości, list do przyszłych pokoleń, pamiątkowy Medal 100-lecia Niepodległości, złota obrączka, telefon komórkowy Nokia, karta bankomatowa, moneta i pendrive. Bardzo sympatycznym „wkładem”  były jeszcze zdjęcia z podpisami, w tym piękna zbiorowa fotografia uczniów i nauczycieli szkoły oraz fotka zespołu „Sasanki”.

Hymnem państwowym rozpoczęto zasadnicze obchody rocznicowe i okolicznościowym przemówieniem sołtysa, Moniki Jarkiewicz. - 100 lat temu Polska odzyskała niepodległość po 123. latach niewoli. Dzisiaj czcimy uroczyście ten dzień. Mam nadzieję, że każdy z nas w swoim sercu nosi również ten patriotyzm i tę radość z tamtych chwil, że każdy z nas wie czym jest Ojczyzna, czym jest patriotyzm i czym jest niepodległość. Żyjemy dziś w wolnym kraju, ale kiedyś tak nie było i musimy o tym zawsze pamiętać — powiedziała. Po tym krótkim wstępie głos zabrał Andrzej Lemanowicz, burmistrz Tolkmicka. Wystąpił z podobnym przesłaniem uzupełnionym dodatkową niespodzianką w postaci flagi państwowej, specjalnego podarunku Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy. W swojej dedykacji napisał: Niech flaga Rzeczypospolitej Polskiej, symbol naszej tożsamości i państwowości oraz znak naszego przywiązania do Ojczyzny, którą współtworzą lokalne wspólnoty, będzie stale obecna pośród nas, a zwłaszcza w roku obchodów odzyskania niepodległości. Niech w roku wielkiego narodowego jubileuszu biało-czerwona flaga ozdobi nasze domy i połączy nas wokół wspólnego celu, jaki jest pomyślność i dobro Polski. Po prezentacji prezydenckiej flagi, burmistrz dokonał odsłonięcia tablicy okolicznościowej. 

Drugim istotnym punktem programu było posadzenie dębu. Zaczął Zygmunt Madera jeden z najstarszych mieszkańców, po czym każdy z obecnych miał okazję dołożyć swoją przysłowiową garść ziemi. Z kolei dokonano zakopania kapsuły czasu i posadzono wrzosy. Widowiskową kulminacją obchodów było wypuszczenie przez dzieci kilkudziesięciu biało-czerwonych baloników.

Trzecia część obchodów odbyła się w szkole, w której kadra pedagogiczna z udziałem swoich podopiecznych przygotowała okolicznościowa akademię. Patriotyczne piosenki śpiewały przedszkolaki, młodzież szkolna i goście. Ze specjalnym koncertem wystąpił dodatkowo zespół „Sasanki”.

Na zakończenie nastąpiła degustacja dwóch potraw regionalnych, jakie szkoła przygotowała w ramach konkursu kulinarnego „Smaki Warmii i Mazur”. Kotlety rybne były naprawdę pyszne, a kruche ciasteczka równie znakomite.

Jubileuszowe obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przeszły do historii. Dowiedział się o nich także cały świat, bo radiostacja amatorska Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś o znaku wywoławczym SP100SP zadbała o nawiązywanie łączności i wydanie pamiątkowego dyplomu.   

 

msj

 

Zobacz 156 zdjęć: Obchody w Suchaczu

SP100SP

SP100SP

W dniach 8-12 listopada br. czynna będzie radiostacja okolicznościowa ze specjalnym  znakiem wywoławczym SP100SP, upamiętniająca 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Pamiątkowy eDyplom można otrzymać za co najmniej 3 QSOs. Na każdym paśmie i każdą emisją łączności liczy się osobno. eDyplom będzie do samodzielnego  pobrania ze strony hamlog.ru/sp100sp/  Organizatorem tej aktywności jest radiostacja SSTW w Suchaczu.

 

msj

SP100SP

SP100SP

Dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, radiostacja Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś, będzie pracowała pod specjalnym znakiem wywoławczym SP100SP.

 

msj

M. Dalmanowa pokonała J. Zamojcina

M. Dalmanowa pokonała J. Zamojcina

Wybory na burmistrza Tolkmicka za nami. Pani Magdalena Dalman w  bezpośrednim starciu wyborczym podczas II tury 4 bm. pokonała Józefa Zamojcina. Będzie więc nowym burmistrzem Tolkmicka przez najbliższe 5 lat. Składamy Jej gratulacje i życzymy wszystkiego najlepszego w pełnieniu tej  funkcji. 

 

msj

Uroczystości

Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

 Suchacz,  8 listopada 2018 r.   

 

 

W programie między innymi


1. Msza święta o godzinie 12.00 
2. Uroczystości pod świetlicą wiejską:
- odsłonięcie tablicy pamiątkowej
- zakopanie kapsuły czasu
- posadzenie dęba 
3. Ciąg dalszy uroczystości w miejscowej szkole podstawowej.

 

 

Organizatorzy zapraszają

Mieszkańców Sołectwa Suchacz


Ku pamięci

Ku pamięci

Umarłych wieczność dotąd trwa,
Dokąd pamięcią im się płaci...

 

W 2018 roku z naszej suchaczańskiej społeczności odeszli na zawsze: Rafał Grabowski, Jarosław Stanisław Hirko, Adela Jeż, Stanisława Kordowska, Jerzy Piotrowski, Zdzisław Suzinowicz, Tadeusz Rymsza, Mirosław Dmowski.   

 

Specjalna strona poświęcona wszystkim zmarłym z naszego sołectwa: Ku pamięci

Kamień pamiątkowy

Kamień pamiątkowy

Kamień już jest pod świetlicą wiejską w Suchaczu! Trzeba go jeszcze wyczyścić i zamocować pamiątkową tablicę. Będzie jeszcze dąb, kapsuła czasu i specjalna uroczystość. Wszystko to dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podobne kamienie posadowione będą we wszystkich 10 sołectwach gminy Tolkmicko.

 

msj 

Wygenerowano w sekund: 1.50
27,896,656 unikalne wizyty