Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

Kalendarz

<< Kwiecień 2017 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Suchaczanki w Runmagedonie

Suchaczanki w Runmagedonie

Runmageddon to wyjątkowo ekstremalny tor przeszkód, będący sprawdzianem ciała i psychiki uczestników. To morderczy wyścig na torze z błotem, ogniem, bagnem, przeszkodami linowymi, skośnymi i pionowymi ścianami, zasiekami, okopami itp. "atrakcjami". Cztery suchaczanki zaliczyły to współzawodnictwo! 

 

Runmageddon to także połączenie rywalizacji i współpracy między zawodnikami. W zależności od stopnia trudności współzawodnictwo odbywa się wg pięciu poziomów: Intro (3km i 15 przeszkód), Rekrut (6km i 30 przeszkód), Classic (12km i 50 przeszkód), Hardcore (21,0975 km i 70 przeszkód) i Ultra (42,195km i 140 przeszkód). W miniony weekend (8-9-04-2017) w Gdyni-Orłowie rozegrany został II etap kwalifikacyjny Rekrut, na dystansie 6 km i 30 przeszkodami. W wyścigu wzięło udział  łącznie 4.622 uczestników z całego kraju. Jego ukończenie dało każdemu szczęśliwcowi cenne 2 pkt. w Lidze Runmageddonu, co jest kolejnym krokiem w stronę tytułu Weterana. Jednocześnie zaliczenie gdyńskiego biegu dało przepustkę do kolejnego udziału i zdobycia w finale Statuetki Korony.

 W tych ekstremalnych zmaganiach nie zabrakło czterech zawodniczek z Suchacza! W klasyfikacji generalnej kobiet na 1455 zawodniczek 507. miejsce zajęła Katarzyna Rogowska z czasem 2.02.33, 540. miejsce Magdalena Dziedzic zd. Rogowska z czasem 2.03.58, 582. miejsce Monika Skowrońska z czasem 2.05.31 i 873. miejsce Hanna Lustyk z czasem 2.17.14. 

 Kolejny etap Runmageddonu rozegrany zostanie w Trójmieście w dniach 9-10 września br.  Będą to: Runmageddon Intro 3 km / 15+ przeszkód, Dzienny Runmageddon Rekrut 6 km / 30+ przeszkód, Nocny Runmageddon Rekrut 6 km / 30+ przeszkód oraz Runmageddon Classic 12 km / 50+ przeszkód.  

 

             Takich sportowych talentów w Suchaczu jest więcej. Dobrym przykładem jest chociażby Karol Rutkowski entuzjasta wszelkich zawodów rowerowych, a MTB w szczególności. Z kolei Krzysztof Puk i Maciej Lustyk to znakomici sambiści. Warto jeszcze wiedzieć, że wspomniana wcześniej Hania Lustyk ma na swoim koncie zaliczenie Maratonu Królewskiego, biegu na dystansie 42,125 km!

 

Wszystkim należą się serdeczne gratulacje. Należy sobie tylko życzyć, aby inni młodzi ludzie z sołectwa Suchacz także spróbowali swoich sił. Możliwości jest naprawdę wiele. Trzeba tylko chcieć... 

 

Zobacz film: Gdynia-Orłowo Runmageddon

Zobacz zdjęcia: Gdynia-Orłowo Runmageddon

Zobacz wyniki: Klasyfikacja kobiet

 

 

 

Sylwester M. Jarkiewicz  

   

Palma z Suchacza na pierwszym miejscu

Palma z Suchacza na pierwszym miejscu

Po raz dziesiąty Parafia św. Jakuba Apostoła była organizatorem konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną. W tym roku do grona licznych sponsorów dołączyło starostwo powiatowe.

 

Mały początkowo konkurs przerodził się w duże współzawodnictwo, stając się w tym roku konkursem o  charakterze regionalonym. Do oceny przedstawiono 26 prac z terenu miasta i gminy Tolkmicko, a także Elbląga. Prace podzielono na kategorie. Te najpiękniejsze zostały zakwalifkowane do nagród specjalnych z wyszczególnieniem za co ta ocena została przyznana oraz nagrody główne. Z tego wynika, że nagrody specjalne zostały ocenione trochę wyżej, niż nagrody główne, które są  równoznaczne z pierwszym miejscem. Nie było więc miejsc drugich i trzecich. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody oraz dyplomy okolicznościowe, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Elblągu, Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, Urząd Miasta i Gminy w Tolkmicku i Parafię św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku. I tak, Komisja przyznała 4 równorzędne nagrody specjalne. Otrzymali je: Świetlica Wiejska w Kadynach (za najwyższą palmę w konkursie i wkład pracy), Niezawodne Panie z Chojnowa (za wykonanie i symbole patriotyczne), Koło Emerytów Rencistów i Inwalidów z Suchacza  (za bogactwo formy), Elbląskie Kreatywne (za innowację). Warto jeszcze zwrócić uwagę na dwie ważne nagrody dla Suchacza. Pierwsza to nagroda główna dla zespołu wokalno-mozycznego Sasanki oraz nagroda główna dla 3. klasy NSPiOP. 

 

msj
 

Zobacz zdjęcia: Konkurs w Tolkmicku 2017

Zobacz pełne wyniki: Konkurs 2017

Adrian - chłopak z Suchacza

Adrian - chłopak z Suchacza

Na zdjęciu laureaci specjalnego stypendium naukowego przyznanego dla wybitnie uzdolnionych dzieci przez Prezydenta Miasta Elbląga Witolda Wróblewskiego. Adrian Okrój właśnie jest jednym z nich! Suchaczanie są z Niego Dumni! 

 

msj

Dzień Romów

Dzień Romów

8 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Romów. Obchodzony jest on w rocznicę I Światowego Kongresu Romów, który odbył się w 1971 roku w Londynie. Kongres ten zainaugurował działalność Światowej Rady Romów. Wtedy też zwrócono się do krajów członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby uznały Romów za mniejszość narodową. W Polsce żyje ich ok. 15 tys., głównie w mniejszych miastach i wioskach na wschodzie i południu kraju.

 

Więcej na ten temat: Dzień Romów

Posłuchaj cygańskiej piosenki: Wędrują Cyganie

Pola nadziei

Pola nadziei

Kiedy nadchodzi wiosna i kwitną żonkile, hospicja rozdają te kwiaty symbolizujące nadzieję, kwestując w ramach  programu Pola Nadziei.Jednak celem akcji Pola Nadziei  jest nie tylko zbiórka pieniędzy,  ale także edukacja, uwrażliwianie ludzi, poprzez zwrócenie uwagi na piękną ideę opieki hospicyjnej.

 

Słowo hospicjum wywodzi się od łacińskiego hospes – "gość"  oraz  hospitium – "gościna". Opieka hospicyjna inaczej nazywana jest paliatywną - paliatywne  (łac. pallium – płaszcz obszerny, palliatus otulanie płaszczem cierpiącego chorego, ang. palliative treatment). Idea jest wspaniała, a hospicja z wielkim zaangażowaniem otulają swoją opieką chorych i cierpiących, a także ich bliskich.= W tym roku w akcji organizowanej przez Elbląskie Hospicjum uczestniczą parafie, szkoły, przedszkola, firmy, sklepy, i aż 800 wolontariuszy. Wszyscy mówią o opiece hospicyjnej i rozdają symboliczną nadzieję w postaci kwiatu żonkila, by w ten sposób pozyskiwać brakujące środki na finansowanie opieki nad ciężko chorymi pacjentami Hospicjum Elbląskiego. W zeszłym tygodniu wolontariusze kwestowali w parafiach w Elblągu, Pasłęku, Zielonce Pasłęckiej, Drulitach, Młynarach, Jarnołtowie, Błudowie, Gronowie Elbląskim, Stankowie, Markusach, Żurawcu. Od marca spotykamy się z dziećmi i młodzieżą opowiadając o naszej opiece. Przed nami jeszcze wiele spotkań, prelekcji, rozstrzygnięcie konkursu „Co dla mnie oznacza nadzieja” i wernisaż w dniu 21 kwietnia w Bibliotece Elbląskiej, Filia nr 5. A jutro od 10:00 – 16:00 kwesty. Wolontariusze wyjdą z kwiatami i puszkami na ulice Elbląga oraz będą obecni w sklepach: Carrefour, Leclerc oraz Piotr i Paweł. Hospicjum Elbląskie opiekuje się ciężko chorymi ludźmi (rocznie jest to ok. 800 osób), a opieka ta jest dla chorych bezpłatna. I właśnie dlatego, aby ta opieka była na jak najwyższym poziomie, potrzebujemy pozyskiwać dodatkowe środki. Organizujemy więc akcje charytatywne, zachęcamy do przekazywania 1% podatku. I jesteśmy wdzięczni za każdą złotówkę.
Więcej o nas na https://www.facebook.com/HospicjumElblaskie/ oraz www.ehospicjum.pl

 Anna Podhorodecka
Rzecznik Hospicjum Elbląskiego

 

Na zdjęciu obok: dyrektor Elbląskiego Hospicjum, dr Wiesława Pokropska

Stary Krasny Las

Stary Krasny Las

Wieś Stary Krasny Las (Alt-Schönwalde) została założona prawdopodobnie w 1295 r. Jej nazwa pochodziła od otaczających ją lasów. Już od czasów krzyżackich wieś należała do miasta Elbląga i znajdowała się w tzw. Kamerze Zewnętrznej. Obok założono Neu-Schönwalde – Nowy Krasny Las.

 

Nie wiadomo kiedy obie miejscowości zostały dobrami ziemskimi, być może po wojnie 13-letniej, gdy chłopi popadli w długi wobec miasta i stąd ich nowe przyporządkowanie. Poprzednikiem obecnego dworu w Starym Krasnym Lesie był dwór należący od 1788 r. do Gotthilfa Christopha Struensee, elbląskiego patrycjusza, właściciela fabryki potażu i dyrektora banku, Duńczyka z pochodzenia. Jego żona pochodziła ze znanej elbląskiej rodziny patrycjuszowskiej – Sieffert. W domu G. Ch. Struensee w Elblągu w dniach 8-9 czerwca 1807 r. mieszkał Napoleon Bonaparte. Dom ten rozebrano w 1831 r., zwalniając działkę pod budowę poczty (obecnie poczta główna). Natomiast w 1908 r. ówczesny właściciel Starego Krasnego Lasu – Ernst Buchler, wybudował nowy dwór (Gutshaus), o czym zaświadcza zachowana do dziś kamienna tablica w piwnicy tego budynku z napisem: Erbaut 1908 (Ernst Buchler / Minna Buchler). Dworek prezentował się jako podmiejska willa, z przestrzennymi pokojami, z loggią, dużymi oknami, szykownymi drewnianymi - ażurowymi zdobieniami szczytu oraz małym założeniem parkowym. Prezentował się .... do pierwszych lat powojennych. Nowi mieszkańcy obeszli się z nim dość brutalnie. Dzisiaj jest praktycznie nie do poznania. Ale i tak miał odrobinę szczęścia, bo po pięknym dworze majątku w Nowym Krasnym Lesie nie ma już żadnego śladu. Obok, na polach dawnego majątku Stary Krasny Las, powstaje willowa zabudowa zwana, nie bez kozery "Mańkutowo".
 

 

Lech Słodownik

Stowarzyszenie sołtysów

Stowarzyszenie sołtysów

Sposoby na uzyskanie funduszy sołeckich, status prawny sołtysów i problemy polskich wsi – to tylko niektóre z tematów poruszanych 3 kwietnia podczas elbląskiej konferencji „Porozmawiajmy z Sołtysami”. Najważniejszym jednak punktem była dyskusja o potrzebie powołania stowarzyszenie, które będzie skupiało sołtysów z Warmii i Maur. – Razem możecie zdziałać więcej niż w pojedynkę – przekonywał sołtysów senator RP Jerzy Wcisła. Organizatorami konferencji byli elbląscy parlamentarzyści: senator RP Jerzy Wcisła i poseł na Sejm RP Elżbieta Gelert oraz Ireneusz Niewiarowski - prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów. Stowarzyszenia sołtysów działają w większości regionów.

 

Czytaj więcej: Stowarzyszenie sołtysów

Palma z Suchacza

Palma z Suchacza

Koło terenowe Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Suchaczu przygotowało palmę na konkurs organizowany już po raz 10. przez Parafię świętego Jakuba Apostoła w Tolkmicku.

 

Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w Niedzielę Palmową tj. 9 bm. po mszy świętej o godzinie 11.00. Suchaczańska palma jest naprawdę imponująca. Jest wysoka, a jej głównym motywem są żółte maki. Przepiękna, ręczna robota z pastelowymi barwami kwiatów. Przygotowali ją: Bożena Rokicka, Jolanta Hirko, Iwona Pęczkowska, Dorota Gaik-Dużyńska, Emila Raińska, Barbara Fabisiak i Małgorzata Iwanicka w asyście Andrzeja Pęczkowskiego i Jerzego Depki. Prace trwały ok. 8 godzin, ale był czas na posiłek (brawa dla Elżbiety Sekuły za znakomitą świeżynkę i nalewki) i nawet wspólną zabawę. Niespodziewanie "Sasanki" odwiedziła Kamila Iwanicka ze swoją uzdolnioną córką Weroniką, która w XX Mistrzostwach Polski czirliderek zdobyła 2. miejsce (w duecie z Wiktorią Szałachowską). Jak się można domyśleć młoda artystka dała w świetlicy krótki popis swoich tanecznych umiejętności.

Ponieważ były jeszcze moce przerobowe w postaci materiałów i chęci, zespół przygotował jeszcze jedną palmę na konkurs. Nieco mniejszą, ale też piękną. 

Jak wykonywano palmy? Zobacz zdjęcia: Palma z Suchacza

 

msj

Prima aprilis

Prima aprilis

Zamieszczona wczorajsza informacja o znalezisku w Suchaczu była moim żartem primaaprilisowym:)  Swoją drogą byłaby to spora atrakcja. Będziemy więc szukać dalej:)

 

msj

Wygenerowano w sekund: 0.59
14,221,247 unikalne wizyty