Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Kwiecień 2019 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Dobry projekt

Obraz może zawierać: 3 osoby

Dzień sołtysa

Dzień sołtysa

Z okazji Dnia Sołtysa

 

składamy najserdeczniejsze życzenia pomyślności wszystkim sołtysom gminy Tolkmicko. 

Życzymy zdrowia, radości, a także satysfakcji z życia zarówno prywatnego jak i publicznego.

Niech Wasza praca będzie owocna i służy mieszkańcom przez długie lata. 

Mamy w tym swój udział!

Obraz może zawierać: 2 osoby, okulary i tekst

Młodzież zapobiega pożarom

Młodzież zapobiega pożarom

1 marca br. uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym im. Kaprów Polskich w Suchaczu uczestniczyli w etapie gminnym 42. edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”, który odbył się w siedzibie Straży Pożarnej w Tolkmicku.

 

Drużyna z NSPiOP  w składzie: Julia Kotulska, Oliwia Szatyło, Martyna Suzinowicz, Filip Lachowicz i Krystian Białosuknia rywalizowała z reprezentacjami wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy Tolkmicko. Obok szkół podstawowych w turnieju rywalizowała również młodzież gimnazjalna i uczniowie szkół ponad gimnazjalnych. Turniej otworzyła  Pani Burmistrz oraz urzędujący prezes i komendant Straży Pożarnej w Tolkmicku, a tuż po otwarciu dzieci i młodzież przystąpili do pierwszej części turnieju, czyli testu składającego się z 40 pytań dotyczących szeroko pojętej wiedzy z zakresu pożarnictwa i  pomocy przedmedycznej. Do etapu drugiego, w formie pytań zadawanych przez jury konkursu, zakwalifikowało się po pięcioro najlepszych uczestników z każdej kategorii szkół. Rywalizacja już w tym pierwszym etapie była bardzo wyrównana i wyłonienie wspomnianych finałowych piątek wymagało dodatkowych dogrywek. Pomimo, iż uczniowie z Suchacza należeli do najmłodszych uczestników turnieju, bardzo dobrze poradzili sobie z własnymi emocjami i postawionymi przed nimi zadaniami. Aż troje z nich znalazło się w ścisłym finale, wykazując się w nim również dużą wiedzą. Ostatecznie Filip Lachowicz zajął w finale turnieju II miejsce, minimalnie przegrywając szansę na reprezentowanie gminy Tolkmicko w turnieju powiatowym z uczniem Szkoły Podstawowej w Pogrodziu. Trzecie i czwarte miejsce w turnieju zajęły również uczennice naszej szkoły, odpowiednio Oliwia Szatyło i Martyna Suzinowicz. Wszyscy uczniowie NSPiOP w Suchaczu zasłużyli na pochwałę za wykazaną wiedzę i ambicję, a wyniki turnieju potwierdziły duże możliwości edukacyjne dzieci. W przyszłym roku wszyscy reprezentujący oni będą mogli jeszcze raz wstąpić ww konkursie.

 

Zobacz zdjecia: Konkurs strażacki


Źródło: NSPiOP w Suchaczu

Dzień Kobiet w Suchaczu

Dzień Kobiet w Suchaczu

Koło Emerytów Rencistów i Inwalidów z Suchacza tegoroczny Dzień Kobiet obchodziło wczoraj. Specjalną uroczystość zorganizowali panowie w miejscowej restauracji "Zapiecek". Były życzenia, szarlotka z lodami, napoje oraz wspólna zabawa i śpiewanie z "Sasankami".  Na akordeonie grał Waldemar Gaik.

 

msj

 

Zobacz zdjęcia na FB: Dzień Kobiet w Suchaczu

Dzień Kobiet

Dzień Kobiet

 

 

Wszystkiego najlepszego w Dniu Kobiet życzy redakcja portalu Suchacz.Eu 

Nekrolog

4 marca 2019 roku zmarł

przeżywszy 87 lat 

śp. Jan Sylwestrzak

długoletni mieszkaniec Suchacza

Cześć Jego pamięci! 


Średniowieczne żarna

Średniowieczne żarna

Wyglądają bardzo niepozornie, ale pełniły bardzo ważną rolę w procesie produkcji naczyń ceramicznych. Regionalna Pracownia Digitalizacji podczas realizacji projektu „Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur” zdigitalizowała jedyne trzy tego typu żarna garncarskie odkryte w Polsce.

 

Trudno jest ulepić ręcznie duże naczynie z czystej gliny. Z tego względu w przeszłości do masy garncarskiej dodawano określone domieszki schudzające, czyli składniki, które podczas wypału zmniejszały naprężenia czerepów i różnego typu garnki, czarki czy misy były w mniejszym stopniu narażone na pękanie. W tym celu wykorzystywano np. sieczkę, piasek, tłuczone kamienie, muszle, a nawet rozdrobnione fragmenty stłuczonych naczyń. Domieszkę stosowano także, aby uzyskać ceramikę o określonych właściwościach, inną w naczyniach do gotowania, przechowywania płynów czy składowania zboża. Najpopularniejszymi domieszkami schudzającymi w naczyniach ręcznie lepionych był tłuczeń granitowy.  We wczesnym średniowieczu na ziemiach pruskich wykonywano specjalne żarna kamienne służące do produkcji domieszki schudzającej. Były to naturalne otoczaki o formie zbliżonej do wielościanów o wymiarach około 40 x 30 x 20 cm. Na ich powierzchniach wykonywano wiele zagłębień, w których rozdrabniano kawałki minerałów. Kształt zagłębień związany były najpewniej z poszczególnymi fazami rozdrabniania tłucznia.Trzy takie kamienie odnaleziono na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w Karłowie i Węgielsztynie (pow. węgorzewski) oraz Rostku (pow. gołdapski).  - Co intrygujące, tego typu żarna były wykorzystywane przez wiejskich garncarzy na terenach zachodniej Białorusi jeszcze w okresie międzywojennym – mówi Jerzy Łapo z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, które w swoich zbiorach posiada dwa z trzech żaren.  Trzecie znalazło się w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Kamienne żarna garncarskie zostały dopiero niedawno zidentyfikowane przez archeologów i współczesnych garncarzy.\

 

cse

Tłusty Czwartek

Obraz może zawierać: jedzenie

Wygenerowano w sekund: 0.90
28,148,668 unikalne wizyty