Suchacz.Eu - portal Sołectwa Suchacz


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Styczeń 2021 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Samochodowe wyścigi górskie

Samochodowe wyścigi górskie

 

Nawet dla entuzjastów sportu samochodowego i dla historyków automobilizmu zaskakująco brzmi informacja, że samochodowe wyścigi górskie były rozegrane trzykrotnie (17 sierpnia 1924, 16 sierpnia 1925, 21 sierpnia 1927) i miały swą bazę w Kadynach.

 

Trasa Cadiner Rennen miała 3 km i prowadziła z Kadyn do Pęklewa (Cadinen-Panklau); chodzi o obecną drogę wojewódzką 503 na odcinku Kadyny-Nowe Pęklewo. Kręte drogi przez pagórki Wysoczyzny Elbląskiej w rejonie Tolkmicka i Kadyn były zresztą wykorzystywane jako odcinki specjalne w paru ogólnopolskich rajdach na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w.

W Elblągu już od wczesnych lat XX w. działał Automobilklub Zachodniopruski (Westpreussiche Automobilklub Elbing) i to właśnie stowarzyszenie było zapewne organizatorem zawodów. Ale można też zaryzykować tezę, że (niezależnie od organizacyjnej funkcji elbląskiego klubu) wyścigi w Kadynach były rozgrywane z inspiracji rodziny Komnick, do której należały działające w pobliskim Elblągu w latach 1907-1927 ważne dla regionu zakłady Automobilwerke F. Komnick AG, Elbing. Była to fabryka maszyn rolniczych, ciężarówek i autobusów, ale produkowała również samochody osobowe – wytrzymałe i dobrze dostosowane do kiepskich dróg w Prusach Zachodnich i Wschodnich. Dobre wyniki sportowe w oczywisty sposób mogły nie tylko potwierdzać walory aut, ale zarazem promować elbląskie pojazdy i budować prestiż ich producenta. I właśnie auta Komnick zwyciężyły w tych sierpniowych kadyńskich wyścigach w 1924 (kierowca Otto Komnick) i w 1927 (Hans Komnick). Zwłaszcza Otto Komnick to ważna postać sportu samochodowego. Był synem Franza, założyciela i właściciela zakładów. Zasłynął m.in. jako zwycięzca rosyjskiego wyścigu Petersburg-Sewastopol (1911) i rajdu Petersburg-Ryga-Warszawa-Moskwa (1912).

Z kronikarskiego obowiązku trzeba dodać, że zwycięzcą edycji z roku 1925 był Hans Zelmer w samochodzie Steiger 10/50. Czy prawem serii odbył się również kadyński wyścig w 1926? Nie znaleźliśmy w archiwach potwierdzenia tych zawodów, ale kto wie – może kiedyś uda się jeszcze udokumentować tę imprezę. Natomiast źródła niemieckie podają uzupełniające dane o wyścigu w roku 1927. Otóż te zawody stanowiły prawdopodobnie jedną z prób wyścigu drogowego, prowadzącego z Kadyn przez Wysoczyznę Elbląską w stronę Żuław, potem z powrotem przez Elbląg, Pogrodzie i Tolkmicko do Kadyn. Pętla miała 177,6 km i była określana nazwą „Nürburgring Wschodu”, nawiązującą (nieco na wyrost) do otwartego kilka miesięcy wcześniej toru wyścigowego Nürburgring w Górach Taunus. Klasyfikację generalną tego wyścigu wygrał Franz Todtenhöfer w belgijskim aucie Minerva. Triumfator był przedsiębiorcą z Królewca, współwłaścicielem dużej firmy produkcyjno-handlowej (m.in. rowery, motocykle, maszyny do pisania i do szycia, salon samochodów Opel).

 

(fragment książki, która ma ukazać się jako ósmy tom serii wydawniczej „Biblioteka Auto Klubu Dziennikarzy Polskich”)

 

Info. Grzegorz Chmielewski, Kraków Wygenerowano w sekund: 0.20
31,332,813 unikalne wizyty