Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Kwiecień 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Palczewo - etap szósty "Wyprawy w czasie"

Palczewo - etap szósty "Wyprawy w czasie"

Palczewo - etap szósty "Wyprawy w czasie"


Docieramy do Palczewa, niewielkiej wsi w gminie Ostaszewo. Wieś mała, ale posiadająca dwa niezwykłe zabytki, które przyjechaliśmy tu obejrzeć. Zaczynamy o małej, drewnianej kaplicy pw. Matki Bożej Częstochowskiej, zbudowanego w 1712 roku. To jedyny taki zachowany drewniany obiekt na Żuławach!! Kilka lat temu przeszedł dość gruntowny remont i w tej chwili jest prawdziwą, cenną ozdobą wsi. Doskonale opisuje go Tomasz Chudzyński: (...) To niewielka budowla drewniana o konstrukcji zrębowej, z niewielką kruchtą w elewacji zachodniej. Obiekt kryty jest dwuspadowym dachem gontowym (w XVIII w. była to strzecha). Wnętrze jest niewielkie, salowe, z wydzielonym od wschodu (za ołtarzem) małym aneksem zakrystyjnym, oświetlone wzdłuż dłuższych boków rzędem niewielkich prostokątnych okien. Elementem charakterystycznym wnętrza jest deskowy pułap osłaniający więźbę dachową z zachowaniem poziomej belki stężającej konstrukcję (zamiast płaskiego stropu). Wyposażenie niewielkiego kościółka pochodzi z baroku. Składa się między innymi ołtarza, ambony będącej wcześniej elementem ołtarza kazalnicowego, rzeźby przedstawiającej ukrzyżowanie, wiszącej figury anioła, świecznika sześcioramiennego oraz pochodzących z drugiej połowy XVII w. organów. Niepowtarzalny klimat nadają wnętrzu barwne polichromie umieszczone na ścianach, drzwiach, prospekcie organowym, a nawet siedziskach ławek. (...)
Kończymy zwiedzanie, bo czeka nas jeszcze prawdziwy gwóźdź programu "Wyprawy w czasie" - obiekt też posadowiony w Palczewie. No, ale to już w następnej relacji.

 

msj

 

Zobacz zdjęcia: Kaplica w Palczewie

Wygenerowano w sekund: 0.21
29,333,715 unikalne wizyty