Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Lipiec 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Ponad 6 mln Polaków zapłaci więcej za śmieci. Nowelizacja ustawy śmieciowej przyjęta

Ponad 6 mln Polaków zapłaci więcej za śmieci. Nowelizacja ustawy śmieciowej przyjęta

Za wywóz niesegregowanych śmieci zapłacimy 2 razy więcej, niż za te posortowane - wynika z projektu nowelizacji ustawy śmieciowej, przyjętego na wtorkowym posiedzeniu rządu.

 

Nowelizacja ma m.in. uprościć i ujednolicić system gospodarowania odpadami komunalnymi w gminach, zwiększyć kontrolę samorządów nad sposobem gospodarowania odpadami komunalnymi, czy poprawić poziom recyklingu. Zgodnie z nowymi przepisami gminy nie będą mogły ryczałtowo rozliczać się z firmami odbierającymi śmieci. Jak twierdzą przedstawiciele resortu środowiska, dotychczasowe przepisy utrudniały samorządom kontrolę nad rachunkami, co mogło prowadzić do przeszacowania kosztów odbioru odpadów. Po wejściu w życie nowego prawa gminy będą rozliczać się z firmami odbierającymi śmieci np. na podstawie masy odpadówprzekazanych do przetworzenia. Nie będzie też konieczności przekazywania odpadów komunalnych do instalacji regionalnych, co "powinno podnieść konkurencyjność i wyeliminować praktyki monopolistyczne, w tym ograniczenie ryzyka dokonywania zmowy cenowej" - czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu. Projekt ustawy na nowo określa także opłaty za wywóz śmieci. Za niesegregowane odpady stawka będzie dwukrotnie wyższa niż za zbierane selektywnie. Jak szacuje ministerstwo finansów, zwiększona stawka może dotyczyć ponad sześciu milionów Polaków. "Z badania wykonanego na zlecenie Ministerstwa Środowiska w 2018 roku wynika, że średnio 16 procent właścicieli nieruchomości nie zbiera selektywnie odpadów. Liczba mieszkańców, których zatem obejmie zwiększenie stawki opłaty to przynajmniej 6 146 080 osób " - napisano w Ocenie Skutków Regulacji. Nowe przepisy mają promować posiadanie kompostowników. Właściciele nieruchomości, którzy przetwarzaj w ten sposób część odpadów mogą liczyć na ulgi w opłacie za wywóz śmieci. Jak duże? To zależy od gminy. Wysokość ulgi każdy samorząd będzie ustalać samodzielnie. Nowelizacja przepisów zaostrza też kary za gospodarowanie odpadami niezgodne z prawem. Według jednego z zapisów projektu ci, którzy składują, usuwają, unieszkodliwiają, lub transportują odpady, powodując zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, dla środowiska naturalnego, muszą się liczyć z karą więzienia od trzech miesięcy do lat pięciu.

 

Opr. Witold Ziomek

Wygenerowano w sekund: 0.19
29,618,908 unikalne wizyty