Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Czerwiec 2019 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Historia jednej fotografii

Historia jednej fotografii

Pani Małgorzata Antczak z Kadyn zamieściła niedawno na swoim fejsbukowym profilu dwa ciekawe zdjęcia autorstwa swojego męża Józefa, znanego mistrza kowalstwa. Zainteresowałem się tym tematem.

 

W ustaleniu sytuacji z obu zdjęć pomogli Piotr Zinko, Katarzyna Konwent i wspomniana Małgorzata Antczak, którzy bezbłędnie opisali zamieszczoną przeze mnie fotografię i leżącą na trawie w Kadynach figurą Jezusa. Oba zdjęcia dokumentują właśnie prace przy zdejmowaniu figury z kapliczki przydrożnej, którym oprócz robotników, towarzyszy ówczesny proboszcz parafii pw. św. Jakuba w Tolkmicku ksiądz Lucjan Dąbrowski. Figura Jezusa wraz krzyżem zostały zdemontowane i oddane do renowacji i ponownie umieszczone w odremontowanej wnęce kapliczki.

 

Kapliczka nosi nazwę Świętego Krzyża i jest niezwykle cennym zabytkiem sakralnym na terenie Kadyn. Jej opis znajduje się wielu publikacjach, w tym m.in. na portalu "Polska niezwykła": 

(...) Na terenie dawnego zespołu pałacowego, przy drodze wiodącej do zabudowań klasztornych znajduje się kapliczka przydrożna pw. Świętego Krzyża z 1777 roku. Jednak na daszku kapliczki na żelaznej chorągiewce jest znacznie starsza data - bo 1687 rok i inicjały Jana Teodora hrabiego von Schlibena - ówczesnego właściciela Kadyn. Jest to bardzo wysoka budowla jak na przydrożną kapliczkę, jest ona otynkowana i pobielona wapnem. Jej górna część ma prostokątnie zamknięta wnękę w której mieści się wielki krucyfiks z rzeźbą Chrystusa. Całość kapliczki przekrywa czterospadowy daszek zwieńczony różą wiatru i chorągiewką. Nieco z boku znajduje się bardzo zniszczona kolumna prawdopodobnie z tego samego okresu. Znajdowała się na niej figura św. Antoniego z Padwy z Dzieciątkiem. Prawdopodobnie była jeszcze trzecia nieopodal z figurą św. Franciszka tworząc zespół obiektów, zwanych w tradycji lokalnej "Trzema Krzyżami". Jest to całkiem prawdopodobne, bo to święci franciszkańscy. (...)

 

Sylwester M. Jarkiewicz 

 

Zobacz zdjęcia: Kapliczka pw. Świętego Krzyża

 


Fot. przedwojenna kapliczki pochodzi z książki "Die Provinz Westpreußen in Wort und Bild, 1915".
Fot. pozostałe: portal Fotopolsk.eu

Wygenerowano w sekund: 0.23
28,246,154 unikalne wizyty