Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Kwiecień 2019 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Czas na opieńki

Czas na opieńki

Grzyby – aromatyczny dodatek do wielu dań i sosów. I, choć nie każdy powinien je jeść, stanowią prawdziwy rarytas. Szczególnie gatunki tak rzadko zbierane i pojawiające się już w okolicznych lasach. 

 

Bez wątpienia opieńki to jedne z tych grzybów, które stanowczo za rzadko jemy. Opieńki, a tak naprawdę to opieńka miodowa, to pospolity gatunek grzyba, który można znaleźć praktycznie na całym świecie. Najczęściej można je spotkać jesienią, kiedy temperatury są dużo niższe, a wilgotność w lesie wzrasta. Nie rosną bezpośrednio w ziemi – znacznie bardziej wolą rosnąć na drewnie: korzeniach, gałęziach, pniach (stąd ich nazwa). Są bardzo ciekawe w smaku – są lekko cierpkie, a ich zapach przywodzi na myśl sery pleśniowe (camembert). Są dość twarde, z tego powodu najczęściej zjada się kapelusze młodych grzybów. Trzonki są znacznie bardziej łykowate i nie tak smaczne jak pozostała część grzyba.Choć grzyby te cudownie smakują i pachną, lepiej ich nie jeść na surowo. Wykazują bowiem właściwości trujące, z tego też powodu trzeba wiedzieć, jak właściwie się obejść z tymi grzybami. O ile pozostałe grzyby wystarczy tylko przed gotowaniem umyć i pokroić, tak tutaj musimy się nieco bardziej uzbroić w cierpliwość. Przede wszystkim warto odciąć trzonki i je wyrzucić. Następnie grzyby wrzucamy do wrzącej wody i gotujemy około 5-7 minut. Po tym czasie wywar odlewamy a same opieńki płuczemy pod zimną wodą. Dopiero teraz grzyb nadaje się do dalszej obróbki – czy to do dalszego gotowania w wodzie, czy też smażenia lub pieczenia. Warto jednak uważać – w trakcie wstępnej obróbki lepiej nie wdychać oparów z garnka, ponieważ mogą one doprowadzić do lekkich zawrotów głowy i problemów z koncentracją. Co jednak przygotować z opieniek? Okazuje się, że są doskonałym składnikiem sosów oraz zupy grzybowej. Warto go łączyć razem z borowikami czy prawdziwkami – wówczas można osiągnąć naprawdę ciekawe walory smakowe!

 

Targ smaku

Wygenerowano w sekund: 0.24
28,152,216 unikalne wizyty