Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Sierpień 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Rangóry, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

O sąsiedniej Krynicy Morskiej słów kilka

O sąsiedniej Krynicy Morskiej słów kilka

Latem Krynica Morska jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miast w Polsce. Piękne i czyste plaże przyciągają turystów. Jest tu wszystko co potrzeba do wypoczynku. Pomyśleć tylko, że miejsowość ta leżała kiedyś w gminie Tolkmicko! 

 
Oprócz Bałtyku, Zalew Wiślany leżący po drugiej stronie Mierzei Wiślanej jest stanowi dodatkową i równie piękną atrakcję. Z Krynicy Morskiej widok na Wysoczyznę Elbląską jest po prosu przecudny. Można stamtąd podziwiać Braniewo, Frombork, Tolkmicko, Suchacz i wiele jeszcze innych nadzalewowych miejscowości. Jej historia jest ciekawa i warta zapoznania się z nią.       
Krynica Morska, dzisiejsze miasto, była jeszcze do niedawna (do 1954 r.) wsią Łysica w gminie Tolkmicko. Z kolei w latach 1954-1958 stanowiła gromadę Łysica. W 1959 roku stała się osiedlem, a w 1973 r. ponownie wsią sołecką w reaktywowanej wówczas gminie Sztutowo. Dopiero w 1991 r. z gminy Sztutowo wyłączono wsie Krynica Morska, Nowa Karczma i Przebrno, tworząc z nich miasto Krynica Morska. Warto jeszcze wiedzieć, że zaraz po II wojnie światowej Krynica Morska nosiła nazwę Łysa Góra, a po dwóch latach zmieniono jej nazwę na Łysica. Przed wojną miejscowość ta nosiła nazwę Kahalberge, Kaleberg, Kahlberg (Liep).

Ciekawostką jest fakt, że Krynica Morska leżała na trasie 38-kilometrowej, wąskotorowej (750 mm) linii kolejowej relacji Sztutowo-Piaski zbudowanej przez saperów Wehrmachtu. Dopiero kiedy wybudowano szosę na Mierzei Wiślanej, kolejka została zlikwidowana. Pozostawiono jedynie krótki odcinek (3,5 km) z Krynicy Morskiej w kierunku Nowej Karczmy (Piasków). Przetrwał do 1965 roku, a ślady po nim można znaleźć do dziś. 

Do budowy i obsługi tej linii kolejowej Wehrmacht dysponował czteroosiowymi lokomotywami spalinowymi typu HF 200 D  o mocy 200 KM. W pierwszym okresie po odbudowie linii przez władze polskie stosowano trakcję konną, jednakże ze względu na trudny profil przysparzało to licznych kłopotów. W 1950 roku sprowadzono z Kolei Jabłonowskiej z Warszawy dwie trzyosiowe lokomotywy o mocy 100 KM. Pojazdy te okazały się bardzo awaryjne, co było jednym z czynników, które przesądziły o likwidacji linii.
 

 

Sylwester M. Jarkiewicz 

 

Źródło: Wikipedia   

Wygenerowano w sekund: 0.46
27,397,446 unikalne wizyty