Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Styczeń 2019 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Wystawa rodzinnych wspomnień

Wystawa rodzinnych wspomnień

Czwartkowy   (26.04.2018)   wernisaż   wystawy   „Odnalezione   korzenie”   w   CSE „Światowid” stał się wieczorem pełnym osobistych opowieści i niezwykłej plastycznej ekspresji.  Działania stanowiły podsumowanie projektu „Łączymy historie”. 

 

Od stycznia do marca przeprowadzona została część warsztatowa projektu, realizowanego w ramach Funduszu Społecznego Grupy Żywiec, na którą złożyły się zajęcia genealogiczne, digitalizacyjne i plastyczne. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród elblążan. Brali w nich udział zarówno ci, którzy od dłuższego czasu poszukują informacji na temat przodków, jak i   stawiający pierwsze kroki w genealogicznej podróży. W efekcie zajęć plastycznych   powstały   natomiast   oryginalne   drzewa   genealogiczne   i   albumy  rodzinne. Wystawę wzbogaciły też prace, wykonane poza warsztatami przez tych, których informacja o wernisażu przyciągnęła do „Światowida”. Uczestnicy projektu podkreślali, jaką dużą przyjemność, radość, a często i wzruszenie sprawiały im poszukiwania swoich korzeni. W trakcie oglądania prac, z pasją i ożywieniem dzielili się odkryciami na temat swych rodzin, poczynionymi właśnie dzięki poznanym na warsztatach źródłom. Zwiedzający wysłuchali także opowieści elblążanek, którym na własną rękę udało się dość dokładnie zrekonstruować losy krewnych – także tych, z którymi kontakt został utracony lata temu. Okazało się nawet, że dwie z uczestniczek wernisażu... prawdopodobnie są ze sobą spokrewnione. Obie panie zamierzają więc kontynuować pracę nad badaniami losów swych rodzin, aby ustalić jak blisko. Uczestnicy korzystali także ze stoiska multimedialnego, gdzie czekało na nich nagranie historii pani Moniki. Jej rodzina długie lata walczyła z wojenną zawieruchą, przetrwała przesiedlenie do Jożmy, a w końcu powróciła do Polski.  Dopełnienie   wernisażu   stanowił  happening   plastyczny   „Najdłuższa   ulica   w   Elblągu”. Najmłodsi   mieszkańcy   miasta,   dzięki   specjalnie   przygotowanym   planszom,   stworzyli autorską,   niezwykle   barwną  wersję   jednej   z   ulic.   Zwiedzający   bez   trudu   rozpoznali nastrojowe zakątki i budynki, inspirowane architekturą Ratusza Staromiejskiego czy hotelu Elbląg. – Wspaniałe jest to, że dzięki projektowi udało się zachęcić sporą grupę mieszkańców do poszukiwania informacji o swoich przodkach, do poznania swojej własnej historii – mówiła Aleksandra Bednarczuk. – Zajęcia, w których uczestniczyły osoby w bardzo różnym wieku, okazały   się   też   skutecznym   sposobem   na   stworzenie   międzypokoleniowej   płaszczyzny porozumienia i integracji. Duch poszukiwaczy osobistych historii został obudzony w mieszkańcach naszego miasta –  a zwiedzający, którzy nie brali udziału w warsztatach, już pytają o ich kolejną edycję.  

 

Daria Grenda   

Wygenerowano w sekund: 0.35
28,024,331 unikalne wizyty