Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Lipiec 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Rangóry, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Budowa światłowodu już zaowocowała!

Budowa światłowodu już zaowocowała!

Wykopy pod światłowód w Suchaczu odsłoniły kolejną tajemnicę z czasów II wojny światowej. Przypadkowe znalezisko okazało się niezwykłą pamiątką ukrytą przez nieznanego oficera Wehrmachtu. Na odkrycie skrzynia czekała 73 lata!

 

Cofający się przed naporem Armii Czerwonej żołnierze 1 Frontu Białoruskiego nie mieli wielu możliwości zabierania ze sobą osobistych rzeczy. To był też doskonały czas dla żołnierzy Wehrmachtu, dla których zbliżająca się klęska III Rzeszy oznaczała w najlepszym przypadku niewolę. Wyjściem dla wielu tak myślących ludzi była dezercja. Ale co zrobić z wieloma rzeczami, które towarzyszyły wojskowym na Wschód i podczas odwrotu? Ocalenie było możliwe tylko poprzez ich ukrycie, z nadzieją, że kiedyś nadarzy się okazja do ich odzyskania. Takie właśnie rozumowanie towarzyszyło zapewne nieznanemu hitlerowskiemu oficerowi, który postanowił przechować swoje prywatne dobra zostawiając je właśnie na terenie dzisiejszego Suchacza. To jedna z hipotez, bo możliwe jest także, iż zawartość została ukryta przez jakiegoś miejscowego chłopa. W obu przypadkach losów właściciela można się tylko domyślać. Dopiero po 73. latach przypadkowo znaleziono skrzynię z jej cenną zawartością. To wielka gratka dla kolekcjonerów militarii  Widać to wszystko na zdjęciach! Warto jeszcze dodać, że cała zawartość jest w doskonałym stanie. Stało się tak dzięki świetnemu zabezpieczeniu przed wilgocią. Tak dobremu, że nawet cygara były na tyle suche, że można je było zapalić. - To cenne znalezisko będzie dla mnie pamiątką po "wykopkach" w Suchaczu. - powiedział szczęśliwy znalazca, operator jednej z koparek. - Na razie nie myślę się tego pozbywać. - dodał na zakończenie rozmowy. 

 

Zobacz 12 zdjęć: Znalezisko 

 

msj   

Wygenerowano w sekund: 0.50
27,298,976 unikalne wizyty