Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Czerwiec 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Rangóry, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Mamy już ten punkt

Mamy już ten punkt

Od dziś można śmiało powiedzieć, że Suchacz ma punkt widokowy, o jakim można było tylko do tej pory marzyć. Posadowiony jest w miejscu historycznym, w otoczeniu urokliwych lasów Wysoczyzny Elbląskiej i z pięknym widokiem na Zalew Wiślany. Dziś tj. 5 czerwca 2017 r. obiekt został oficjalnie oddany do użytku.

 

Budowa punktu widokowego to pomysł sprzed dwóch lat. Doczekał się realizacji dzięki akceptacji strategicznego sponsora i właściciela terenu jakim są Lasy Państwowe. Gdy zapadała decyzja, wszystko potoczyło się już szybko. Potrzebny był jeszcze projekt i wykonawca, co nie było już trudne. Sama budowa była już nieco bardziej ... kłopotliwa. Przede wszystkim z uwagi na położenie  i dość skomplikowane możliwości transportowe  - dojazd możliwy był tylko przez prywatną łąkę. Udało się to pokonać i wiosną tego roku prace ruszyły. Po dwóch miesiącach zbudowano  całkiem przyzwoity obiekt turystyczny, z dwoma krytymi trzciną parasolami i miejscem na ognisko. Udało się także umieścić tam trzy tablice dydaktyczne z krótką charakterystyką obiektu i samego miejsca posadowienia czyli Suchacza. Zdecydowano, że punkt widokowy będzie nosił imię Roberta Dora, a to na pamiątkę człowieka, który dla tych terenów ma zasługi ogromne i raczej niepodważalne. Głównie pod kątem popularyzacji turystyki pieszej i krzewienia kultury fizycznej ówczesnych elblążan. 

Biorąc zatem pod uwagę okoliczności rewitalizacji dawnego punktu widokowego, ważnym stało się jego uroczyste otwarcie. W swoim przemówieniu wstępnym Mariusz Potoczny, Nadleśniczy Nadleśnictwa Elbląg przypomniał rolę Lasów Państwowych w kształtowaniu zamiłowania do przyrody, w tym do turystyki. - Punkt w Suchaczu jest od dzisiaj jednym z wyjątkowych obiektów na różnorodnych szlakach pięknej Wysoczyzny Elbląskiej. - powiedział. - Poprzez turystykę, poznawanie historii, edukację, poznajemy tajemnice naszych okolic, zbliżamy się do siebie, przez co jesteśmy bardziej świadomi tego, gdzie jesteśmy, co robimy i kim w życiu będziemy – dodał Nadleśniczy. Radość z oddanego obiektu wyraziła w swoim przemówieniu także Monika Jarkiewicz, sołtys Sołectwa Suchacz -  inicjatorka całego tego ambitnego przedsięwzięcia. - Dziękujemy Nadleśnictwu za ten piękny punkt na "Wzgórzu Zamkowym", który będzie również miejscem spotkań mieszkańców. - powiedziała. Po tych wzajemnych uprzejmościach nastąpiło uroczyste przerąbanie (!) świerkowej girlandy w wykonaniu Nadleśniczego i Sołtysa. Wkrótce potem obie strony podpisały porozumienie, w myśl którego "Wzgórze Zamkowe" przekazane zostało suchaczańskiemu sołectwu. W czasie dalszej ceremonii nie obyło się bez dalszych wystąpień. Głos zbierali m.in. Przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Zagalski, Andrzej Lemanowicz, Burmistrz Tolkmicka oraz Leszek Marcinkowski, Prezes Elbląskiego Oddziału PTTK. Odnotowano także obecność Lecha Słodownika, elbląskiego historyka i Karola Wyszyńskiego, przewodnika PTTK. Znakomitych postaci było więcej. Z łatwością można je rozpoznać w załączonej fotorelacji.

Jak przystało na charakter uroczystości zgromadzeni, po raz pierwszy mieli okazję upiec sobie w nowym miejscu kiełbaski i posmakować pysznych wiejskich wypieków. Najbardziej smakowały: budyniowiec Heleny Literskiej, rabarbarowiec Małgorzaty Sobieszcczańskiej, sernik Moniki Jarkiewicz, piernik Honoraty Cegielskiej i przekładaniec Hanny Rakoczy. Trzeba jeszcze wymienić tych, którzy pomogli. Byli to: Marta Przespolewska, Katarzyna Jastrzębska, Artur Koczorowski, Małgorzata Madeja, Katarzyna Rogowska, Jarosław Mytych, Jan Piotrowski, Katarzyna Rostkowska  i Andrzej Niemiec.  

W uroczystości wzięła udział młodzież z Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu, dla której nowootwarty punkt  był początkiem wędrówki fragmentem Trasy Jakubowej wiodącej z Suchacza do Próchnika.

 

Zobacz zdjęcia: Mamy już ten punkt 

 

 

Sylwester M. Jarkiewicz

 

Od redakcji 

W majowym wydaniu Der Westprusse w artykule Pilze mit aussicht napisano o punkcie widokowym: Das Forstmat Elbling errichtet in Succase (Suchacz) in der Naehe des Haffschloesschens und des Carl-Pudor-Denkmals einen Rastplatz mit Sticbaenken, Schutzpilzen, Informationstafeln und einer Feuerstelle. Von dort laesst sich zudem ein Panoramblick auf das Frische Haff geniessen. Die Bauarbeiten sollen bis Anfang Mai abgeschlossen sein. Autorem tej notki prasowej jest Lech Słodownik. 


 

Wygenerowano w sekund: 0.43
27,220,142 unikalne wizyty