Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Lipiec 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Wzgórze Klepacza

Wzgórze Klepacza

W Suchaczu, zaraz przy wyjeździe ze wsi w kierunku Kadyn, było kiedyś piękne miejsce widokowe zwane powszechnie Wzgórzem Klepacza*. Od strony drogi wojewódzkiej nr 503 plac był obsadzony ozdobnymi krzewami, miał obszerny parking samochodowy i postument informacyjny o otoczeniu, czyli Parku Krajobrazowym Wysoczyzna Elbląska. Dziś pozostały po tym wszystkim tylko wspomnienia. Dzięki uprzejmości nowego właściciela terenu jest jeszcze ogólnodostępny dla każdego, kto ma ochotę na chwilowy odpoczynek.

 

 

Obrazy: klepaczmapa.jpg 

Widoki stamtąd były zawsze niezwykłe. Zalew Wiślany, ze swoją uroczą Mierzeją Wiślaną, był o każdej porze dnia i nocy zachwycający. Nic dziwnego, że miejsce to było licznie odwiedzane nie tylko przez elblążan. Tu urządzały sobie postoje wycieczki autokarowe podążające do Fromborka. Spotkać było tam można małe stragany handlowe z owocami i pamiątkami. Był nawet czas, gdy zbudowano tam duży drewniany taras widokowy z całodobową (!) gastronomią. Można tam było zatrzymać się na grillowanie, bo terenu wystarczało dla wielu chętnych. Na miejscu były napoje, lody, zapiekanki itp. Później komuś to przeszkadzało i cały interes szybko zwinięto, a punkt widokowy zaczął popadać-jak wiele innych miejsc i obiektów-w przysłowiową ruinę. Bez gospodarza szybko stał się wysypiskiem śmieci, a piękny widok na Zalew Wiślany zaczęły zasłaniać krzaki i drzewa. Wkrótce cały teren został przez Urząd Gminy w Tolkmicku sprzedany, a nowy właściciel całą nabytą działkę szybko ogrodził metodą gospodarczą. Ostatecznego dzieła zniszczenia dokonali budowniczowie DW 503, którzy zorganizowali tam skład na różnorakie materiały. Przy okazji wycięto piękne krzewy ozdobne, które porastały od strony drogi, izolując nieco parking od hałasu przejeżdżających samochodów. I tak oto, zdewastowany został uroczy punkt widokowy, z którego suchaczanie byli dumni i którym mogli się naprawdę szczycić.

Sylwester M. Jarkiewicz

 

*

Obrazy: klepacz2.jpg 

 

Władysław Klepacz

 

 

Obrazy: klepaczmarlena.jpg

 

 Marlena Klepacz, córka Władysława Klepacza przy tablicy informacyjnej na Wzgórzu Klepacza w Suchaczu

                                                                 


 Wzgórze Klepacza swoją oryginalną nazwę przyjęło od nieżyjącego już Władysława Klepacza (1925-1999), elbląskiego lekarza pełniącego często dyżury w Pogotowiu Ratunkowym. Wtedy każdy Jego przejazd w pobliżu punktu widokowego kończył się chwilowym przystankiem, właśnie w tym miejscu. Doktor Klepacz był zauroczonym bywalcem Suchacza i nawet w wolne od dyżurów dni często go odwiedzał. Współpracownicy i znajomi wiedzieli, że jeśli nie ma Go w Elblągu, to: najpewniej siedzi na wzgórzu w Suchaczu i podziwia piękne widoki. Tak mawiali m.in. sanitariusze, którzy swojemu szefowi zafundowali nawet niespodziankę w postaci specjalnej drewnianej tabliczki z napisem "Wzgórze Klepacza", którą następnie umieścili w widocznym miejscu, na jednym z drzew. Doktor Klepacz był zachwycony! Szybko wieści te były rozgłaszane i za Jego przykładem podążali do Suchacza inni. Wiedzieli to także mieszkańcy, którzy przejęli tę nazwę i rozpowszechniając ją na co dzień. Dziś już każdy wie, gdzie jest Wzgórze Klepacza, bo nazwa przyjęła się chyba już na stałe.

Wygenerowano w sekund: 0.18
29,618,954 unikalne wizyty