Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

Ostatnie artykuły

name

Content


Przetłumacz stronę


Zegar

Pogoda

Reklama

Kalendarz

<< Wrzesień 2016 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

admin
30-08-2016 10:56
Wakacje, wakacje i już po wakacjach Uśmiech

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Ostrożnie na 503!

Ostrożnie na 503!

Apelujemy do kierowców o ostrożną jazdę przez Suchacz, i nie tylko. Bardzo często dzikie zwierzęta przebiegają przez DW 503, narażając się na śmierć. Do takiego właśnie śmiertelnego potrącenia sarny doszło w dniu dzisiejszym (30 bm.) około 8,30 na ul. Wielmoży. Śmierć na drodze ponoszą także wiewiórki, borsuki, lisy oraz domowe koty. Warto więc jechać wolniej, niż narażać życie różnych stworzeń. Niespodziewane wtargnięcie na jezdnię to także spore niebezpieczeństwo dla kierujących pojazdami i jadących pasażerów. 

Dyplom dla SP0CFF

Dyplom dla SP0CFF

Na zdjęciu obok, dyplom przyznany stacji Polskiego Klubu Flora & Fauna (SP-CFF) w Suchaczu za QSOs z radiostacjami okolicznościowymi pracującymi dla upamiętnienia 400. rocznicy śmierci Miguela Cervantesa, autora powszechnie znanej powieści "Don Kichot". 

La Belle Époque

La Belle Époque

La Belle Époque  - „piękna epoka”, tak nazwano okres w dziejach Europy Zachodniej, który nastał pomiędzy końcem wojny prusko-francuskiej (1871) a I wojną światową. Charakteryzował się niesłychanym tempem rozwoju przemysłowego, wzrostem ogólnej zamożności, co sprzyjało rozkwitowi różnych form sztuki, życia naukowego, kulturalnego i społecznego.

 

Wybuch I wojny światowej przerwał ten, jak się wydawało żyjącym na początku XX wieku, nieustający postęp i życie w pokoju. Także Elbląg przełomu XIX  i XX wieku przeżywał kolejną epokę dynamicznego rozwoju. Stał się poważnym ośrodkiem przemysłowym. Powstały tu liczne zakłady, a samo miasto stać było na wiele inwestycji o charakterze komunalnym. Prezentowana wystawa jest próbą ukazania mniej znanych aspektów tamtej epoki. Jednym z nich jest obraz życia rodzinnego. Kanwą scenariusza stały się dwa niezwykłe dary, jakie otrzymało Muzeum. W 2009 roku Pani Dorothee Stelzer King z Nowego Yorku przekazała Muzeum rodzinne materiały biograficzne. Jej dziadkowie ze strony matki: Erna i Fritz Horn wzięli ślub w elbląskim kościele Najświętszej Marii Panny w 1909 roku. Erna była córką Lorenza Basilius, który wraz z żoną Julianą prowadził największe atelier fotograficzne w Elblągu na przełomie XIX i XX wieku. Z ich pracowni pochodzi wiele znanych miłośnikom historii Elbląga zdjęć miasta tego okresu. Fritz Horn (później profesor w zakresie teorii budowy statków) był synem Carla Horna adwokata i notariusza elbląskiego, pasjonata historii. Carl Horn  był jednym z członków założycieli Elbląskiego Towarzystwa Starożytności (1873) i innych kulturalnych stowarzyszeń. W ubiegłym roku zbiory muzealne wzbogacił dar Pana Krzysztofa Cegiel. Ofiarował on  ponad trzysta archiwalnych fotografii, wśród których większość stanowią  fotografie wykonane przez L. Basilius, a konkretnie dotyczą one członków rodzin, które połączyło małżeństwo Erny i Fritza. Oba ofiarowane Muzeum zbiory materiałów źródłowych wzajemnie się uzupełniają i dają świetny wgląd w życie codzienne dwóch rodzin, dla których z wielu względów była to także  belle époque.

 

 

Wystawa prezentowana będzie w Budynku Gimnazjum do 2-10-2016

 

Źródło: MAH w Elblągu

O Puchar Nadbrzeża

O Puchar Nadbrzeża

W dniach 8-9 października br. Stanica Wodna w Nadbrzeżu wraz z Uczniowskim Klubem Sportowym Tolkmicko i Elbląskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim organizują regaty O Puchar Nadbrzeża. Zawody zostaną rozegrane w klasach: OPTIMIST (grupa. A: rocznik 2000-2003), grupa B: rocznik 2004 i młodsi) grupa 0 (zawodnicy początkujący) oraz w klasie LASER 4,7. Komandorem współzawodnictwa będzie Jerzy Sukow.  

 

Regulamin

 

msj

Ptasi piknik

Ptasi piknik

Zapraszamy na szósty Ptasi Piknik na Mierzei Wiślanej. Europejskie Dni Ptaków to dwudniowe wydarzenie obchodzone w 40 krajach Europy i Azji Środkowej, którego głównym celem jest zwrócenie uwagi ludzi na jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk w świecie przyrody – wielką jesienną migrację ptaków.

 

Co roku kilkadziesiąt tysięcy ludzi od Portugalii po Kazachstan i od Norwegii po Cypr w pierwszy weekend października wyjątkowo uważnie przygląda się dzielnym podróżnikom. Nad Zatoką Gdańską jednym z wydarzeń (w kraju będzie ich ponad 200) jest Ptasi Piknik organizowany w dniach 1-2 października w Krynicy Morskiej, a dokładnie 5 km za Krynicą w kierunku miejscowości Piaski przy byłej leśniczówce. Zapraszamy od godziny 9 do 16 (w sobotę i niedzielę) do wspólnego obserwowania migrujących nad naszymi głowami ptaków. Pod okiem ornitologów i leśników nauczymy się je rozpoznawać w locie. W programie Ptasiego Pikniku przewidujemy:- warsztaty i naukę rozpoznawania gatunków,- odłowy i obrączkowanie ptaków,- opowieści o przyrodzie, lesie i gospodarce leśnej, - spotkania z artystami zafascynowanymi przyrodą,- konkursy z nagrodami,- ognisko z poczęstunkiem,- spokój i dziką przyrodę i mamy nadzieję, ładną pogodę. W trakcie pikniku można będzie samodzielnie, z dostarczonych przez organizatora elementów, zbudować budkę lęgową i zabrać ją ze sobą w celu powieszenia wiosną w ogrodzie lub  na przydomowej działce. W ubiegłym roku organizowany przez nas „Ptasi Piknik" okazał się po raz kolejny największym przedsięwzięciem w ramach Europejskich Dni Ptaków w Polsce. W trakcie dwóch dni trwania pikniku, w którym wzięło udział ponad 1100 osób, wspólnie z ornitologami naliczyliśmy 228670 ptaków z 87 gatunków. Najwięcej zaobserwować można było  zięb. Piknik jest imprezą bezpłatną i otwartą dla każdego.  Wydarzenie organizują:Nadleśnictwo Elbląg i  Stowarzyszenie Drapolicz;Partnerzy: Stowarzyszenie Ochrony Sów, Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Ogólnopolskie Towarzysztwo Ochrony Ptaków, Grupa Badawcza Kuling, Ptaki Pilskie, WWF, Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana, Miasto Krynica Morska, Fundacja Akcja Bałtycka, Lanius Books oraz Tartak Jagodno.Patronat medialny: Radio GdańskA całe wydarzenie dofinansowane jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.  

Święto HUB

Święto HUB

11 września 1899 roku w całym regionie nad Zalewem, od Elbląga do Braniewa, panował świąteczny nastrój. Dworce, budynki miejskie, domy i cegielnie były udekorowane flagami i chorągiewkami, a między nimi rozciągały się girlandy z zieleni. Orkiestry grały, a kobiety sypały z balkonów kwiaty. Świętowano otwarcie Kolei Nadzalewowej.

 

Czytaj więcej: HUB 1899

W Łęczu dożynkowo

W Łęczu dożynkowo

W Łęczu 25 bm. dożynkowo. Piękny wieniec wykonały suchaczanki: Dorota Gaik-Dużyńska, Elżbieta Sekuła, Eliza Stodolska, Iwona Pęczkowska, Jolanta Hirko, Wiktoria Sekuła i Krystyna Czajkowska. Chleb, równie piękny i smaczny upiekły Honorata i Małgorzata Sobieszczańskie.

Narodziny

Narodziny

Dużo zdrowia i uśmiechów, pisków, wrzasków i zabawy moc, sporo radości z tupotu malutkich nóżek, łez szczęścia z pierwszego uśmiechu, ząbka, słowa i kroku, porozrzucanych wszędzie klocków, przytulenia okrągłej główki i uścisków małych rączek

Państwu Bożenie i Jarosławowi Runiewiczom

z okazji narodzin syna życzy redakcja portalu www.suchacz.eu

Angielski dla każdego

Angielski dla każdego

W piątek 23 bm. w świetlicy wiejskiej w Suchaczu rozpoczynają się dodatkowe zajęcia z języka angielskiego. Dzieci w wieku 5-7 lat rozpoczynają lekcje o godz 14.30. Otwarta jest jeszcze lista dzieci w wieku 8-9 lat. Organizatorzy zapraszają również młodzież i dorosłych. Wszelkie dodatkowe informacje w świetlicy u Pani Marleny Szulc. 

 

msj

Wygenerowano w sekund: 0.30
10,348,271 unikalne wizyty