Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Październik 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Niebezpieczny wyciek

Niebezpieczny wyciek

Od kliku lat  ulicę Słomnicką w Suchaczu wylewa się woda. Wypływa ona z działki będącej własnością Urzędu Miasta i Gminy Tolkmicko. Zimą stanowi to poważne zagrożenie dla ruchu nie tylko kołowego, bo zamarzająca woda tworzy w tym miejscu prawdziwą ślizgawkę. Problem ciągnie się od kilku lat. W sumie jest proste rozwiązanie, ale jakoś nikt się do tego nie kwapi. 

 

msj 

Nekrolog

Nekrolog

17 października 2018 roku zmarł 

ks. Stanisław Kutwiński - salezjanin

były proboszcz i budowniczy kościoła w Suchaczu

Cześć Jego pamięci! 

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 20 bm. w parafii św. Rafała Kalinowskiego Ełku. O godz. 12.00 msza święta żałobna, po czym nastąpi złożenie ciała do grobu na Cmentarzu Komunalnym w Ełku.

Wybory w Suchaczu

W niedzielę 21 października br. odbędą się wybory m.in. do Rady Miasta i Gminy Tolkmicko. Nasze sołectwo reprezentować będzie 2 radnych, którzy zostaną wybrani spośród 4 kandydatów. Mieszkańcy zamieszkali w Okręgu 3. wybiorą Monikę Jarkiewicz lub Mateusza Babireckiego, a mieszkańcy Okręgu 4. wybiorą Dorotę-Gaik Dużyńską lub Artura Koczorowskiego. Przynależność ulic i miejscowości w obu okręgach wyborczych: 

 

 

Okręg nr 3 

Część obszaru Sołectwa Suchacz obejmująca miejscowość Suchacz ulice: Aleja Radości, Jachtowa, Klonowska, Królowej Marii, Portowa, Zakopiańska oraz miejscowości: Bogdaniec, Nadbrzeże, Połoniny. Kandydatami z tego okręgu są:


Monika Jarkiewicz  

Mateusz Babirecki 

wybieramy jedną osobę!

 

 
Okręg nr 4 

Część obszaru Sołectwa Suchacz obejmująca miejscowość Suchacz ulice: Cegielniana, Grabowa, Kielecka, Lawendowa, Lotnicza, Słomnicka, Tęczowe Wzgórze, Wczasowa, Widokowa, Wielmoży, Wolbromska oraz miejscowość Pęklewo. Kandydatami z tego okręgu są: 


Dorota Gaik-Dużyńska  

Artur Koczorowski 

wybieramy jedną osobę!


Kandydat na burmistrza

Józef Zamojcin

kandydat na burmistrza Tolkmicka

kompetentny i skuteczny


 

Obraz może zawierać: 1 osoba, tekst

 

 

 

 

PROGRAM WYBORCZY

KOMITETU WYBORCZEGO WYBORCÓW NASZA GMINA - NASZ DOM.

2018 rok 

 

 

 

PROPOZYCJE SPOŁECZNE


- więcej projektów miękkich podnoszących integrację społeczną,

- większe zainteresowanie mieszkańców otwieraniem swojej działalności gospodarczej,

- ulgi dla przedsiębiorców zatrudniających nowych pracowników,

- podnoszenie profesjonalnych kompetencji mieszkańców,

- powołanie funkcji energetyka gminnego: walka ze smogiem, odnawialne źródła energii, energooszczędne oświetlenie, modernizacje cieplne,

- współpraca z samorządami w kraju i za granicą.


INWESTYCJE W INFRASTRUKTURĘ: OŚWIATOWĄ, DROGOWĄ, ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO, SŁUŻBY ZDROWIA I SPORTOWĄ: 

- budowa nowego ośrodka zdrowia,

- przebudowa ulic w mieście: Jagiellońskiej, Rybackiej, Młyńskiej, Dzikiej, Leśnej,

- przebudowa, remonty dróg w obszarach wiejskich: druga warstwa w Kamionku Wielkim, Przybyłowie, Chojnowie, Pogrodziu,

- budowa traktu nadzalewowego Kamionek Wielki - Kadyny,

- termomodernizacja budynków użyteczności publicznej: budynek świetlicy wiejskiej w Łęczu i szkół,

- budowa remizy OSP w Pogrodziu,

- budowa boisk wielofunkcyjnych w Pogrodziu i w Suchaczu,

- podniesienie jakości warunków mieszkaniowych,

- budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne,

- realizacja Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Tolkmicko,

- budowa stadionu wraz z zapleczem odnowy biologicznej na dolnym boisku
i wzgórzu starościańskim.


INWESTYCJE KOMUNALNE: 

- utworzenie Zakładu Sprzątania Miasta i Gminy,

- przebudowa systemu zagospodarowania osadów w oczyszczalni ścieków.


POZYSKIWANIE ŚRODKÓW ZEWNĘTRZNYCH NA INWESTYCJE I REMONTY: 

- Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury,

- Program Operacyjny Rybactwo i Morze,

- Program Rozwoju Obszarów Wiejskich,

- Środki Krajowe: Program Czyste Powietrze oraz Fundusz Dróg Samorządowych,

- Programy Współpracy Transgranicznej.­­­­­


Komunikat

Komunikat 

W sobotę 20 października br. w Suchaczu będą zbierane odpady wielkogabarytowe, meble, zużyty sprzęt elektroniczny i elektrotechniczny, zużyte opony. Wszystkie odpady do zabrania należy wystawić przed posesje do godz. 6.00 rano w dniu odbioru. 

Leśnu orzeł

Leśnu orzeł

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych  w Gdańsku informuje, że wspólnie z harcerzami ZHP Chorągwi Gdańskiej,   w dniu  20 października 2018 r.   na terenie Nadleśnictwa   Lipusz,   w  Leśnictwie   Kłodno  organizowana   jest   ogólnospołeczna akcja sadzeniu lasów na zniszczonych przez nawałnicę z 2017 r. terenach leśnych. Wydarzenie to patronatem narodowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda.

 

W dniu tym,   w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez  Polskę niepodległości, przeprowadzimy akcję odnowienia lasu zniszczonego w wyniku huraganu  tak, aby powstał widoczny z lotu ptaka wizerunek orła – godła naszego  Państwa. Wizerunek ten będzie miał szerokość ok. 310 m! Gdańscy leśnicy razem z harcerzami Chorągwi Gdańskiej uznali, że takie połączenie  procesu odbudowy zniszczonych przez huragan drzewostanów z obchodami setnej rocznicy odzyskania  przez Polskę  niepodległości  i  rozpoczęcia procesu  odbudowy naszej państwowości będzie godnym upamiętnieniem tych wydarzeń. ,,Leśny orzeł wyląduje” w miejscu stworzonym przez samą naturę, która pozbawiła ten  teren drzew ponad rok temu. Symbolika tego obszaru jest przy tym wyjątkowa, bowiem zachodnia   granica   Nadleśnictwa   Lipusz   była   równocześnie   granicą,   odrodzonego w 1918 roku, Państwa Polskiego. Ten żywy pomnik stanie się trwałym wspomnieniem tamtego czasu. Dendroglif   powstanie  w  zgodzie  z zasadami  sztuki  leśnej,  dzięki   odpowiedniemu doborowi gatunków do warunków siedliskowych tego miejsca. Sylwetkę ,,orła” wypełn  ibrzoza  w otoczeniu sosny. Wiosną na tle sosnowej zieleni wyróżniać się będzie jasną, świeżą zielenią liści, która latem stanie się intensywniejsza i głębsza. Jesienią przez około 2-3 tygodnie orzeł się ,,zazłoci”. Późną jesienią, przez całą zimę i   w okresie przedwiośnia barwy sylwetce ,,orła” będą nadawały białe pnie drzew na tle leśnego gruntu. Oczywiście wszystko to będzie widoczne z lotu ptaka – gdy posadzone drzewka wyrosną i stworzą młodnik. Początek   akcji   sadzenia   ,,orła”   godzina   13:00  (mapkę   z   trasą   dojazdową znajdziecie Państwo na stronie  www.gdansk.lasy.gov.pl ). Wcześniej o godzinie 10:00 w miejscu tym odbędą się uroczyste obchody Dni Lasu. 

Równocześnie pragniemy poinformować, że w  przeddzień tego wydarzenia tj. w dniu 19 października 2018 r. w Ośrodku ,,Wichrowe Wzgórza” w Chmielnie odbędzie się konferencja podsumowująca dotychczasowe działania w zakresie zagospodarowania terenów klęskowych pn.: ,,Porządkowanie i zagospodarowanie terenów klęskowych po huraganie z sierpnia 2017 r. w RDLP w Gdańsku”. Organizatorem konferencji są: Regionalna  Dyrekcja  Lasów Państwowych  w Gdańsku, Stowarzyszenie  Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Oddział w Gdańsku oraz Polskie Towarzystwo Leśne Oddział w Gdańsku. Konferencja będzie okazją do podsumowania dotychczasowych działań   z zakresuporządkowania terenów klęskowych oraz dyskusji nad priorytetami i kierunkami działań na najbliższe lata. Do udziału w konferencji zaproszeni zostali przedstawiciele: Ministerstwa Środowiska, członkowie  Rady Naukowej  Leśnictwa  - organu doradczo-konsultacyjnego  Prezesa Rady  Ministrów,   Dyrekcji   Generalnej   LP,   Generalnej   Dyrekcji   Ochrony  Środowiska w   Warszawie,   Urzędu   Wojewódzkiego   w   Gdańsku,  Regionalnej   Dyrekcji   OchronyŚrodowiska w Gdańsku,  oraz eksperci z branży leśnej i drzewnej. Początek konferencji godzina 10:00.

 

Lasy Państwowe

Łęcze, latawce, wiatr...

Łęcze, latawce, wiatr...

W kształcie rekina, ośmiornicy, a nawet... smoka, zrobione własnoręcznie albo wykonane fabrycznie. Wszystkie te latawce powiewały nad boiskiem szkolnym w Łęczu, gdzie po raz pierwszy odbyło się Święto Wiatru. 

 

- Łęcze należy do sieci miejscowości tematycznych Warmii i Mazur „Miejsca z duszą”, jej motywem przewodnim jest wiatr i podcienie. Wynika to z uwarunkowań przyrodniczych, bo u nas zawsze wieje, w porównaniu do Elbląga. Szkoda by było zatem nie wykorzystać takiego tematu, zwłaszcza, że jest on samonośny, nie wymaga ogromnych nakładów, a pomysłu i współpracy pomiędzy mieszkańcami – tak ideę tego wydarzenia wyjaśnia Aleksandra Olszewska, jedna z organizatorek Święta Wiatru.  Jak podkreśla to właśnie dzięki zaangażowaniu łęczowian we wsi sporo się dzieje. - To, co tutaj dzisiaj mamy to w większości przypadków jest samopomoc sąsiedzka, efekt współpracy pomiędzy mieszkańcami, którzy chcieli coś zrobić dla Łęcza. I to jest super – dodaje Aleksandra Olszewska. Ci, którzy w tę niedzielę (14 października) przyjechali do tej miejscowości położonej na Wysoczyźnie Elbląskiej, mogli nie tylko oglądać i puszczać latawce, ale i nauczyć się ich budowy, robienia papierowych baloników, wiatraków na patyku. Można było zjeść kiełbaskę, kawałek ciasta, a przede wszystkim spędzić wspólnie czas. - Łęcze takiego tematycznego festynu wcześniej nie miało, były oczywiście inne, ale takiego, który można by było połączyć z tym tematem przewodnim to jeszcze nie. Mamy nadzieję, że będzie się działo przez cały rok, żeby to nie była taka jednorazowa akcja – dodaje Aleksandra Olszewska.

 

Źródło: Portel.pl

 

Zobacz album Edwarda Gintera: Łęcze - Święto Wiatru 

Dariusz Barton - kandydat do Rady Powiatu

Dariusz Barton znany jest ze swoich publikacji na temat regionu, w którym mieszkamy. Dzięki nim mogliśmy poznać bogatą historię tej ziemi. Kandydat był także dyrektorem Teatru Dramatycznego w Elblągu, a obecnie pełni funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dariusz Barton ubiega się o fotel radnego w Radzie Powiatu w Elblągu. O swoich planach związanych z ewentualnym wyborem tak pisze:


Spośród zadań powiatu interesuje mnie zaangażowanie w: kulturę i ochronę oraz opiekę nad zabytkami, kulturę fizyczną i turystykę (z naciskiem na turystykę), administrację budowlaną (z naciskiem na ład przestrzenny i ochronę wyjątkowego krajobrazu naszej gminy), promocję oraz współpracę z ngo.
 

 

Po pierwsze z racji sprawowanej funkcji chciałbym wesprzeć opiekę nad zabytkami, to oczywiste. Mamy wspaniałe zabytki, ale niestety w ostatnich latach niewiele albo nic się przy nich nie dzieje. To rzecz jasna kwestia braku finansów. Powiat elbląski niestety bardzo mało uwagi poświęca tej dziedzinie i jej nie wspiera (to znaczy wspiera w sposób minimalny, przypadkowy i niesystemowy – np. okazjonalnie były przekazywane dofinansowania do prac remontowych i konserwatorskich w Kalniku, Pasłęku czy Mariance – czyli daleko od nas). Mam plan jak tą sytuację radykalnie zmienić. To szerokie zagadnienie i lepiej byłoby je omówić na spotkaniu. W największym skrócie: pozyskiwanie pieniędzy na rewitalizację i renowację jest możliwe, ale wymaga przygotowania i systematycznego działania kilku wyspecjalizowanych osób. Powiat powinien przyjąć Program opieki nad zabytkami, w nim określić zadania i harmonogram; powinien również przyjąć uchwałę w sprawie zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie itp., zabezpieczyć na jej realizację środki finansowe i realizować tą uchwałę rok po roku. Tak jest np. w powiecie lidzbarskim, gdzie odpowiednia uchwała funkcjonuje od 2012 roku i co roku przeznacza się na ten cel od 50.000 do 75.000 zł (to wcale nie jest dużo – powiat działdowski przeznacza na ten cel rocznie 240.000 zł). Dalej; wybrane na poziomie powiatu obiekty do rewitalizacji (3-4 rocznie) składają równocześnie wnioski do wkz i do Marszałka (i dzięki mojej funkcji oraz wpływom w komisji Marszałka) uzyskują kolejne dofinansowania, wtedy jeszcze sięgamy po środki z rezerwy budżetowej Wojewody i po symboliczne wsparcie gminy. W sumie w każdym roku na każdy z wytypowanych zabytków uzyskujemy od 100.000 zł do 150.000 zł– środki te nie wymagają posiadania wkładu własnego, a ich zdobycie jest właściwie pewne. W pierwszym etapie proponuje się zająć: Waszą szkołą, domem podcieniowym z Kamionka Wielkiego oraz kościołami w Łęczu, Tolkmicku i Pogrodziu.

To były zabytki wpisane do rejestru zabytków, są jeszcze inne, czasami równie piękne i ważne, ale ujęte tylko w Gminnej Ewidencji Zabytków. Mało kto wie, że pojawiła się ustawowa możliwość udzielania dotacji także właścicielom tych zabytków, choćby w formie wsparcia na opracowanie projektów niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę – trzeba tylko przyjąć odpowiednią uchwałę na poziomie i gminy i powiatu. Tu trzeba także wspomnieć o rządowym programie termomodernizacji – chciałbym zająć się obiektami użyteczności publicznej, historycznymi, których termomodernizacja nie polegałaby na okładaniu elewacji styropianem, ale na porządnym remoncie z wymianą stolarki, renowacją elewacji (tynki ciepłochronne, ocieplenia wewnętrzne), wymianą i dociepleniem pokrycia dachowego itd. W tej dziedzinie również należałoby działać według planu i harmonogramu, wygenerowanego na styku powiatu i samorządów.
 

Dbałość o krajobraz i ład przestrzenny: z jednej strony to sprawa wprowadzenia uregulowań prawnych i wytycznych jak ten krajobraz chronić (nie szpecić, nie dysharomonizować), z drugiej strony to kwestia przygotowywania i realizacji inwestycji (zwłaszcza małych, lokalnych), które będzie można wesprzeć z programów krajowych (głównie rządowych). Te inwestycje to ulice, drogi, chodniki, place zabaw, boiska, siłownie na wolnym powietrzu, infrastruktura turystyczna – przygotowanie odpowiednich wniosków, a zwłaszcza lobbing na ich rzecz, starania o pozyskanie dofinansowania od Wojewody Warmińsko- Mazurskiego, to są kwestie, które stawiam sobie jako zadania do realizacji, gdy ewentualnie będę tym radnym. A że pracuję w Olsztynie i jestem blisko Wojewody, to myślę, że moje wsparcie będzie poważnie brane pod uwagę. Dodam, że z tym pozyskiwaniem środków finansowych na inwestycje w naszym powiecie nie jest najlepiej: w rankingu opublikowanym właśnie przez Wspólnotę (www.wspolnota.org.pl) powiat elbląski znajduje się na 102 miejscu w Polsce (wydatki inwestycyjne ponoszone w latach 2015-2017, podczas gdy w latach 213-2015 był na miejscu 47), wyprzedza nas wiele innych powiatów z województwa warmińsko-mazurskiego: lidzbarski, bartoszycki, kętrzyński, olecki, szczycieński, piski, nowomiejskie, iławski, a nawet braniewski (ranking obejmuje 314 powiatów).

 

Obraz może zawierać: 1 osoba

Święto wiatru

Obraz może zawierać: tekst

Wygenerowano w sekund: 0.35
27,545,828 unikalne wizyty