Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

Ostatnie artykuły

name

Content


Przetłumacz stronę


Zegar

Pogoda

Reklama

Kalendarz

<< Sierpień 2016 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

admin
24-06-2016 05:15
Noc Świętojańska nad Zalewem - 24 bm. 18.00, plaża w Suchaczu. Uśmiech

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Żeglujący fotografik

Żeglujący fotografik

Żeglowanie to jedna z pasji Krzysztofa Polaka. Drugą jest fotografowanie. Oba zajęcia ma opanowane do prefekcji. Na zdjeciu obok jedna z jego kolejnych fotografii wykonanych na Zalewie Wiślanym. Autor ma na swoim koncie kilkaset podobnie udanych prac. Warto jeszcze dodać, że pan Krzysztof brał udział w konkursie fotograficznym "Zimowa Wysoczyzna Elbląska i Zalew Wislany" zorganizowanym w 2012 roku przez Stowarzyszenie Suchacz TAKA Wieś, w kórym zajął pierwsze miejsce.  

 

msj

Ogródki przydomowe

Ogródki przydomowe

Komisja konkursowa rozpoczęła dziś drugi etap wizytacji ogródków przydomowych w sołectwie Suchacz. Te już obejrzane były cudne. N zajęciu jedno z takich uroczych miejsc, ogród kwiatowy Pani Elżbiety Sekuły z Bogdańca.

25 lat Internetu

25 lat Internetu

Świętujemy dziś 25-lecie Internetu, niezwykłego wynalazku łączącego ludzi na całym świecie. Wielki zatem ukłon dla twórców z Timem Bernersem-Lee - autora WWW. Bo cóż byśmy teraz zrobili bez Internetu? 

Dyżury

 

Dyżur sołtysa Moniki Jarkiewicz:

23 sierpnia br. (wtorek) od 17.30 do 19.30 w świetlicy wiejskiej w Suchaczu 

 

Dyżur radnej Jolanty Grzebieli:

26 sierpnia br. (piątek) od 17.00 do 19.00 w świetlicy wiejskiej w Suchaczu


MTB Kadyny 2016

MTB Kadyny 2016

W najbliższą sobotę 27 sierpnia o godzinie 12:30 rusza trzecia edycja maratonu organizowanego przez leśników z Nadleśnictwa Elbląg oraz Urząd Miasta i Gminy Tolkmicko. Trasa maratonu przebiega tak jak zwykle po szlaku rowerowym MTB którego początek ma miejsce w Kadynach. Nowością w zawodach będzie to, że przewidziana jest nagroda dla najszybszego zawodnika w historii zawodów na wyznaczonej trasie (od 2014 r.). Także w tym roku w maratonie weźmie udział Karol Rutkowski z Suchacza. Będzie to już trzeci jego występ. 

 

Program zawodów

10.00-12.15 - zapisy w Biurze Zawodów

12.25 – zbiórka zawodników na linii startu

12.30 - start Maratonu 

15.30 - dekoracja zwycięzców

16.00 – zamknięcie trasy

Zapisy odbywają się za pośrednictwem strony internetowej http://timepro.pl/form/2016015 lub w biurze zawodów w dniu startu. Szczegóły dotyczące zawodów można znaleźć na stronie internetowej Nadleśnictwa Elbląg lub profilu społecznościowym FB. 

 

Zobacz zdjęcia z tej imprezy w ubiegłym roku: MTB-2015

 

msj

Światowy Dzień Fotografii

Światowy Dzień Fotografii

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Fotografii — w 177. rocznicę jej wynalezienia. Zdjęcia dają nam nowe spojrzenie na świat i nas zbliżają. Na portalu www.suchacz.eu mamy już 19525 zdjęć! To nasz skromny wkład w ten wielki jubileusz:) 


Średniowieczne historie w wirtualnym świecie

Średniowieczne historie w wirtualnym świecie

Digitalizacja unikatowych i historycznie wartościowych artefaktów - obiektów z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku oraz przedmiotów pochodzących z badań Truso, wczesnośredniowiecznej osady rzemieślniczo-handlowej w Janowie Pomorskim, które znajdują się w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu – możliwa będzie dzięki projektowi, jakie zgłosiło do MKiDN CSE „Światowid” w Elblągu.

 

Właśnie ogłoszono wyniki konkursu w programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. Kultura Cyfrowa 2016. Jego celem jest udostępnianie i umożliwianie ponownego wykorzystywania zasobów cyfrowych do celów popularyzacyjnych, edukacyjnych i naukowych, uwzględniające opracowanie i digitalizację zasobów dziedzictwa kulturowego. Na liście wnioskodawców, którzy uzyskali dofinansowanie, znalazł się projekt CSE „Światowid”, złożony przez Regionalną Pracownię Digitalizacji. - Projekt zakłada udokumentowanie oraz szeroką i różnorodną w formie prezentację zdigitalizowanych zasobów – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid” w Elblągu. – W tym celu wykorzystywać będziemy nowoczesne kanały dystrybucji treści cyfrowych. Projekt zatytułowany „Wikińska osada Truso i Bitwa pod Grunwaldem - średniowieczne historie w wirtualnym świecie” znalazł się wśród 53 wniosków, które zostaną dofinansowane (na 111 złożonych) i uzyskał dotację w wysokości 21 152 złotych. Partnerami projektu są Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku oraz Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu. - Właśnie jesteśmy na etapie aktualizacji wniosku, pierwsze działania rozpoczniemy już we wrześniu – dodaje Hanna Laska-Kleinszmidt, kierująca Regionalną Pracownią Digitalizacji. – Warto dodać, że projekt zakłada nie tylko digitalizację, bo obejmuje także prace konserwatorskie wydobytych na Polach Grunwaldzkich obiektów. Innymi słowy środki z MKiDN pozyskaliśmy także dla naszych partnerów. Jak podkreśla Hanna Laska-Kleinszmidt, CSE „Światowid” jako pierwszy pokaże wykopaliska, których świat jeszcze nie widział. Zobaczy je każdy internauta na stronie www.cyfrowewm.pl Obecnie na stronie oglądać można w wersji cyfrowej 6 obiektów z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, są to misa Terra Sigillata, lada kupców elbląskich, szatkownica, amulet, gitterna i tygielek oraz blisko 40 z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku – monety, groty, elementy ekwipunku jeździeckiego i części toporów.

Kurs fotografii

Kurs fotografii

Teoretycznie każdy potrafi zrobić zdjęcie, ale w praktyce widzimy, że nie każde zdjęcie jest dobrze zrobione. Czy potrafimy dobrze ustawić nasz sprzęt fotografujący? Czy wiemy, z której strony fotografować obiekt i co powinniśmy wiedzieć o nasyceniu światła? Rozpoczynają się nabory do kursów fotograficznych, jakie od kilku lat prowadzi w CSE „Światowid” Artur Kalinowski, zawodowy fotograf - grafik.

 

Kursy fotograficzne w CSE „Światowid” organizowane są od kilku lat, zawsze na wielu poziomach zaawansowania w zależności od wyjściowych umiejętności uczestników. - Można fotografować w trybie automatycznym, a można robić takie zdjęcia, żeby nie tylko zachwycać znajomych, ale i wzbogacić zdobytym doświadczeniem nasze CV, ponieważ na zakończenie zajęć uczestnicy otrzymują dokument potwierdzający ukończenie kursu – mówi Artur Kalinowski, prowadzący zajęcia. Jak dodaje fotograf kursy organizuje na kilku poziomach, a wśród uczestników zajęć są osoby, które „przeszły” od podstaw do poziomu zaawansowanego. Podstawowym założeniem zajęć jest połączenie teorii z praktyką, przy czym to właśnie praca z aparatem jest tu najistotniejsza. - Novum w tegorocznej edycji będą zajęcia z modelkami – mówi. – Praca z osobą, która potrafi się ustawić przed obiektywem pozwoli nauczyć się dobrze robić portrety i dowiedzieć się czegoś więcej o wizażu. W ramach spotkań organizowane są także plenery wyjazdowe oraz praca w studio fotograficznym z profesjonalnym oświetleniem, a później zajęcia z edycji zdjęć w programach graficznych m.in. Lightroom.  Zapisy na miesięczny kurs fotografii od podstaw odbędą się 7 września o godzinie 17.00 w sali nr 38 (I piętro CSE „Światowid” w Elblągu). Spotkania odbywają się raz w tygodniu, koszt udziału w zajęciach (łącznie 12 godzin - zajęcia po 3 godz. ) wynosi 400 złotych (33 złote za spotkanie). - Kurs przeznaczony jest dla wszystkich, którzy pragną nauczyć się fotografii od podstaw, począwszy od fotografowania techniką cyfrową wykorzystując obróbkę zdjęć w programach graficznych poprzez świadome posługiwanie się aparatem analogowym – wyjaśnia Artur Kalinowski. Z kolei ci, którzy mają podstawową wiedzę z zakresu fotografii mogą zapisać się na trzymiesięczny kurs dla średnio zaawansowanych. Dla nich spotkanie organizacyjne odbędzie się 5 września. Koszt udziału wynosi 1280 złotych z możliwością rozłożenia opłaty w dwóch ratach. Więcej informacji szczegółowych na temat kursów znaleźć można na stronie www.10pracownia.pl. Zapisywać można się także mailowo: biuro10pracownia@wp.pl oraz pod numerem tel. 694 155 665.

Jarmark św. Bartłomieja

Jarmark św. Bartłomieja

Pokaz bursztynnika, średniowieczne rzemiosło i zabawy, korowód postaci w historycznych szatach, kupieckie kramy, stoiska lokalnych twórców oraz organizacji społecznych – to V Jarmark św Bartłomieja w Pasłęku. Odbędzie się już w najbliższą niedzielę.

 

Rozpoczęcie jarmarku poprzedzi koncert na unikatowych organach Hildebrandta – pasłęckiej dumie – w kościele św. Bartłomieja. Koncert odbędzie się 20 sierpnia (sobota) o godzinie 21.
W niedzielę, 21 sierpnia, mieszkańcy Pasłęka i okolic i inni goście jarmarku, oprócz historycznych scenek i inscenizacji, zobaczą pokaz bursztynnika. To jedna z jarmarcznych nowości. Organizatorzy tajemniczo zapowiadają również wizytę wyjątkowych gości. Zdradzają tylko, że jednym z nich będzie puchacz bengalski o imieniu Bob. Nie zabraknie sprawdzonych atrakcji, które przyciągały zwiedzających w w czasie poprzednich edycji imprezy. W warsztatach dawnego rękodzieła albo w tradycyjnym łucznictwie mogą spróbować sił zarówno dzieci i dorośli. Ponadto w programie znalazły się m.in. pokaz tańca z ogniem oraz koncerty. Jak na średniowieczny jarmark przystało, pasłęcki dziedziniec zamkowy zapełnią kramy i stragany regionalnych twórców, kupców i organizacji pozarządowych. Dla tych ostatnich jarmark jest okazją do wymiany doświadczeń i podzielenia się nimi z tymi wszystkimi, którzy myślą o działalności społecznej, ale jeszcze się na nią nie zdecydowali. Żelaznymi punktami Jarmarku św. Bartłomieja są otwierający go korowód w historycznych strojach, konkurs na najciekawsze przebranie historyczne, w którym może wziąć udział każdy, kto zjawi się w przebraniu inspirowanym przeszłością, turniej gmin oraz próba opasania pasłęckich murów obronnych żywym łańcuchem. Jarmark potrwa od godz. 9 do 22.

Wygenerowano w sekund: 0.38
9,990,355 unikalne wizyty