Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

Kalendarz

<< Październik 2017 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Rangóry, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Wczasowej ciąg dalszy

Wczasowej ciąg dalszy

Nadanie nazwy "Wczasowa" jednej z ulic w Suchaczu okazało się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Świadczą o tym nadesłane fotografie i opinie ludzi związanych emocjonalnie z tym miejscem.

 

W przeszłości spędzali w Ośrodku Wczasów Kolejowych bardzo wiele czasu, a dziś  są wiernymi czytelnikami stron o Suchaczu. W dziecistwie spędzili tu wiele chwil  i nawet po latach wracają tu swoimi wspomnieniami. To oni m.in. nadesłali także kilkanaście zdjęć ze swoich prywatnych kolekcji. Na niektórych widoczne są zabudowania Ośrodka i jego mała architektura. Takich zdjęć będzie jeszcze więcej i wkrótce je opublikujemy. Wspólnie postaramy się przypomnieć mieszkańcom Suchacza tą ważą kiedyś dla nich placówkę, gdzie wraz z wczasowiczami z całej Polski bawili się na dyskotekach, brali udział w ogniskach integracyjnych, a kilku było tam nawet  zatrudnionych. Ponadto mieszkńcy mieli możliwość korzystania z bogato wyposażonej tam bazy rekreacyjno-sportowej. A może ktoś inny ma jeszcze jakieś fotografie zrobione w nieistniejącym Ośrodku Wczasów Kolejowych, po którym została już tylko nazwa ulicy i wiele wspomnień? 

 

Fot. Maciej i Kamila Flis. 

 

msj

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

Bez sąsiada się nie wybudujesz: Obok parku czy lasu nie będzie można postawić domu ani osiedla.


Jeżeli działka nie graniczy z inną już zagospodarowaną, postawienie na niej domu będzie niemożliwe. Podobne ograniczenie będzie dotyczyć terenów, gdzie jest wyłącznie droga czy las.


Czytaj więcej: Gazeta Prawna

Dobre wiadomości

Dobre wiadomości

Mam kolejne dwie dobre wiadomości. Po pierwsze strona Suchacz.eu ma na swoim koncie 19.000.000 kliknięć, a po drugie profil FB Suchacz społeczność ma 1.000 polubień. Dziękuję wszystkim za odwiedzanie obu stron i jak zwykle zachęcam do nadsyłania swoich materiałów / zdjęć do publikacji. 

 

Sylwester M. Jarkiewicz

admin 

Ulica Wczasowa w Suchaczu

Ulica Wczasowa w Suchaczu

W Suchaczu jest kilka nowych ulic, np. Wczasowa, Widokowa, Jachtowa, Storczykowa, Lotnicza. Najwięcej kontrowersji budzi nazwa ul. Wczasowej. 

 

Dlaczego akurat taka? Po pierwsze nazwę tę zaproponował mieszkaniec tejże ulicy i UMiG ją zaakceptował. Po drugie świetlica ze swoją projektowaną od 5 lat Salą Tradycji Rybackich nie jest posadowiona przy ulicy Wczasowej, tylko przy ulicy Królowej Marii, a po trzecie przez ponad 40 lat w miejscu tym istniał Ośrodek Wczasów Kolejowych. Ten trzeci fakt jest chyba wystarczającym historycznym argumentem dla tej nazwy. Inaczej jest np. w stosunku do nazwy ulicy Lotniczej, ale takich nazw jest w Suchaczu więcej, np. Zakopiańska, Kielecka, Wolbromska. Wszystkie nadane zostały z woli ówczesnych mieszkańców. Czym się wtedy kierowali? Trudno dziś powiedzieć, ale takie już te nazwy są...

 

msj

Pielgrzymi w Suchaczu

Pielgrzymi w Suchaczu

Suchacz był dziś (7 bm.) jednym z przystanków ogólnopolskiej akcji "Różaniec do Granic" rozpoczętej w elbląskiej Katedrze św. Mikołaja.

 

W uroczystości uczestniczyli głównie pielgrzymi z Elbląga i kilkunastu wiernych z miejscowej parafii. Po krótkim pobycie i modlitwie różańcowej, uczestnicy przeszli fragmentem trasy Świętego Jakuba do Kadyn, gdzie po podobnej uroczystości religijnej wrócili tą samą drogą do Suchacza i rozjechali do domów.

 

Zobacz zdjęcia: Różaniec w Suchaczu

 

msj

Różaniec do granic w Suchaczu

Różaniec do  granic w Suchaczu

Jednym z kościołów stacyjnych w diecezji elbląskiej jest katedra św. Mikołaja. Uczestnicy "Różańca do Granic" zgromadzą się w niej o godz. 10.30. Wysłuchają konferencji maryjnej, następnie będą uczestniczyć we mszy św. i nabożeństwie eucharystycznym pod przewodnictwem księdza biskupa Jana Styrny.

 

Po krótkiej przerwie uczestnicy wyruszą do miejsc drugiej części modlitwy. Dla osób zgromadzonych w katedrze miejscem II części modlitwy jest Suchacz, dokąd zostaną przewiezieni autokarami i zgromadzą się przy kaplicy. Stamtąd o godz. 14.00 cała grupa wyruszy z modlitwą w pielgrzymce szlakiem rowerowym Green Velo do plaży w Kadynach i z powrotem (niecałe 4 km.). Po zakończeniu modlitwy jej uczestnicy zostaną na powrót przewiezieni autobusami do Elbląga. Osoby, dla których nie jest możliwe pielgrzymowanie piesze, będą mogły zostać w elbląskiej katedrze na modlitwę różańcową, która od godz. 14.00 będzie transmitowana przez Radio Maryja. Nasza diecezja włącza się w tą modlitwę, prowadząc pierwszą tajemnicę bolesną Różańca. Ponadto został wyczarterowany statek turystyczny „Elwinga”, który wyruszy w rejs po Zalewie Wiślanym z Tolkmicka do Krynicy Morskiej i z powrotem. Może on zabrać 108 osób. Pozostały jeszcze wolne miejsca. Można się zgłosić, telefonując pod numer 509 607 850. Ta grupa osób zostanie przewieziona autobusem spod katedry do Tolkmicka.  Przypominamy, że: zaczynamy o 10:30 i kończymy około 16:00. Organizatorzy nie zapewniają wyżywienia, prosimy zaopatrzyć się w prowiant we własnym zakresie. Organizatorzy nie zapewniają dodatkowego ubezpieczenia, jeśli pragniecie Państwo dodatkowo ubezpieczyć Wasz wyjazd prosimy zrobić to we własnym zakresie.


ks. dr Grzegorz Puchalski

diecezjalny koordynator Różańca do Granic

Suchacz ma nowe oznakowania ulic

Suchacz ma nowe oznakowania ulic

Suchacz jest jedną z nielicznych wsi posiadających ulice. Tak było od zawsze, czyli zaraz po wojnie ówcześni mieszkańcy o tym zdecydowali.

 

Ulice były, ale ich topografię znali do tej pory tylko tam mieszkający. Ludziom spoza było już o wiele trudniej trafić pod konkretny adres. Od dzisiaj nie będzie takiego problemu. Rada Sołecka podjęła decyzję o oznakowaniu suchaczańskich ulic. W tym celu skorzystano ze  środków jakie otrzymano w postaci nagrody pieniężnej Starostwa Powiatowego w Elblągu.

 

Zdjęcie użytkownika Sylwester M. Jarkiewicz.

 

Zlecono wykonanie stosownych tablic, a samo już ich instalowanie realizowano we własnym zakresie. Montowali: Katarzyna Rogowska, Monika Jarkiewicz, Artur Koczorowski, Piotr Rogowski,  Marcin Rogowski i Sylwester Wojtusiak. Pomoc merytoryczna i zaopatrzenie: Henryk Grochulski. 

 

Zobacz zdjęcia: Znakowanie ulic

 

msj 

Przedszkole w Łęczu

Przedszkole w Łęczu

Przedszkole w Łęczu mieści się w Szkole Podstawowej. Dzieci mają tu wspaniałe warunki bytowe, dużo miejsca do zabawy oraz doskonałą kadrę nauczycielską. Zobacz więcej zdjęć na profilu FB: Przedszkolaki w Łęczu

Liczyli ptaki

Liczyli ptaki

W miniony weekend ponad 1800 osób wybrało się na koniec Mierzei Wiślanej do lasów Nadleśnictwa Elbląg, żeby wspólnie podziwiać nadzwyczajne zjawisko przyrodnicze – jesienną migrację ptaków, w trakcie VII Ptasiego Pikniku.

 

Dzięki przepięknej pogodzie atmosfera była prawdziwie piknikowa.  Na dwa dni na środku sporej leśnej polany rozłożyło się niewielkie „Ptasie Miasteczko”, które oferowało żądnym wiedzy miłośnikom ptaków wiele ciekawych atrakcji. Między innymi wspólne liczenie i obserwowanie ptaków, nauka rozpoznawania gatunków ptaków i spacer z ornitologiem, obrączkowanie ptaków i podziwianie żywych ptaków drapieżnych, własnoręczne zbijanie budki, nauka rozpoznawania gatunków drewna,  wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek oraz rozmowy z ornitologami i leśnikami. W trakcie dwóch dni na Ptasim Pikniku, organizowanego w ramach Europejskich Dni Ptaków, ornitolodzy ze Stowarzyszenia Drapolicz naliczyli 122.915 ptaków z 99 gatunków. Tak jak co roku najliczniej o tej porze roku przelatywały zięby, grzywacze i mysikróliki. Licznie leciały także sójki, szpaki, czyże, krzyżodzioby świerkowe,  krogulce, lerki czy śpiewaki, rzadziej można było zaobserwować gila, piegżę, trznadla, białorzytkę, kobczyka, ostrygojada czy płaskonosa. Z Ptasiego Pikniku nikt nie wyjechał z pustymi rękami, jeśli wystarczyło uczestnikom trochę wytrwałości i zebrali pieczątki na wszystkich stoiskach edukacyjnych, każdy zdobył plakat edukacyjny i pamiątkowy magnes. Dziękujemy wszystkim za przybycie na Ptasi Piknik i zapraszamy ponownie za rok. 

 

Jan Piotrowski

Wygenerowano w sekund: 0.46
19,301,849 unikalne wizyty