Suchacz.Eu - portal Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Kwiecień 2018 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Reklama

Serwis obejmuje miejscowości: Biała Leśniczówka, Bogdaniec, Brzezina, Chojnowo, Jagodno, Janówek, Kadyny, Kamionek Wielki, Kikoły, Łęcze, Nadbrzeże, Nowinka, Ostrogóra, Pagórki, Pęklewo, Połoniny, Pogrodzie, Przybyłowo, Przylesie, Rangóry, Suchacz, Święty Kamień, Tolkmicko, Wodynia, Wysoki Bór.

Spotkanie z Burmistrzem

Spotkanie z Burmistrzem

Na zebraniu wiejskim mieszkańców sołectwa Suchacz z Burmistrzem Tolkmicka tłumów nie było. Najwidoczniej działania obecnego Urzędu są akceptowane przez większość mieszkańców. 

 

Problemem jaki się przewijał podczas całej dyskusji była przede wszystkim sprawa dróg gminnych. Jakie one są, widać to szczególnie jesienią i wiosną. Newralgicznych punktów drogowych jest kilka i są one doraźnie remontowane. Polityką urzędu są jednak obiekty, do których możliwe jest korzystanie z funduszy unijnych. To są priorytety, bo taka okazja będzie jeszcze tylko cztery lata. Takie rozumowanie wydaje się logiczne, chociaż ograniczają żywotne inwestycje dla innych. Wszystko rozbija się o pieniądze, których jak powszechnie wiadomo wciąż brakuje. Inne problemy jakie zgłosili Burmistrzowi obecni miały podobny charakter. I tak: wskazywano na konieczność oznakowania miejscowości Połoniny, kilku domów położonych na trasie do Nadbrzeża, zaproponowano ustawienie lustra na skrzyżowaniu DW 503 z drogą powiatową N1132, postulowano ustawienie znaku drogowego "Ślepa ulica" przy wjeździe na aleję Radości i zainstalowanie tam oświetlenia ulicznego. Sporo miejsca podczas spotkania poświęcono inwestycjom realizowanym i planowanym na terenie gminy. Tu z kolei Burmistrza wspierał merytorycznymi danymi wiceburmistrz Józef Zamojcin. Mając na uwadze dzisiejsze spotkanie, śmiało można powiedzieć, że w suchaczańskim sołectwie jego mieszkańcom żyje się nieźle. Owszem, te zgłoszone problemy drogowe są istotne, ale jakoś sobie z nimi można poradzić.       

 

msj

 


Bratki w Suchaczu

Bratki w Suchaczu

Ponad 200 pięknych, różnokolorowych bratków zasadzonych zostało dziś (19 bm.) w centrum wsi i koło świetlicy. Będą cieszyć oko mieszkańców i gości. 

 

Kolorowe kwiaty we wsi na wiosnę, to kolejna inicjatywa Rady Sołeckiej, która własnoręcznie ozdobiła kilka reprezentacyjnych punktów w Suchaczu. Również w tym przypadku odbyło się to dzięki hojności sponsora, Pani dr Wiesławy Pokropskiej, radnej i długoletniej już mieszkanki sołectwa. Swój finansowy udział ma tu także Rada Sołecka, która oprócz kasy, dała  swoją społeczną pracę. Mieszkańców uczulamy na złodziei i wandali z Elbląga, którzy kilkakrotnie już rozprawiali się z naszymi krokusami. Warto być czujnym wobec takich negatywnych zachowań, bo te wiosenne bratki, to przecież suchaczańskie.Strzeżmy ich wspólnie!  

 

msj

 

Zobacz zdjęcia Kasi Rogowskiej: Sadzenie bratków 

Odnaleźli korzenie, a teraz je zaprezentują

Odnaleźli korzenie, a teraz je zaprezentują

W czwartek, 26 kwietnia, w CSE „Światowid” odbędzie się wernisaż wystawy „Odnalezione korzenie”, kończący realizację projektu „Łączymy historie”. Zobaczyć będzie można wykonane przez uczestników drzewa genealogiczne i albumy rodzinne.

 

Zamierzeniem projektu było wzmocnienie identyfikacji mieszkańców z miastem, zacieśnianie więzi rodzinnych i stworzenie możliwości odszukania informacji o przodkach. Działania te prowadziły do podjęcia próby ustalenia swojej tożsamości jako elblążanina, i identyfikacja trudności w postrzeganiu miasta jako „własnego”. Realizację projektu rozpoczęły warsztaty genealogiczne. Uczestnicy dowiedzieli się o dostępnych źródłach  i sposobach odnajdywania krewnych, a także podjęli samodzielne próby dotarcia do informacji o swojej rodzinie.Kolejnym etapem były warsztaty digitalizacyjne i plastyczne. Uczestnicy, biorący udział w spotkaniach, z zebranymi przez siebie informacjami i zdjęciami, przystąpili do tworzenia drzew genealogicznych i albumów rodzinnych. Ostatnim etapem realizacji projektu będzie zaprezentowanie efektów, uzyskanych na warsztatach, w postaci wystawy „Odnalezione korzenie”. Ekspozycja skierowana jest do wszystkich, dla których ważne jest podtrzymywanie więzi z bliskimi. – Otwarcie wystawy będzie okazją do poznania rodzinnych historii nie tylko uczestników warsztatów – mówią organizatorzy. – Zapraszamy do CSE „Światowid” wszystkich elblążan, którzy chcieliby podzielić się efektami własnych poszukiwań przodków i współtworzyć wernisaż. Z chęcią poznamy ciekawe opowieści rodzinne jak największej grupy mieszkańców Elbląga. Chętnych, którzy chcieliby pokazać własne drzewa genealogiczne, pamiątki w formie zdjęć lub opowiedzieć o losach swoich najbliższych, prosimy o kontakt drogą mailową pod adresem aleksandra.bednarczuk@swiatowid.elblag.pl bądź pod numerem telefonu 605 636 670. Wernisaż wystawy „Odnalezione korzenie” odbędzie się w czwartek 26 kwietnia o godz. 17.00 w holu głównym CSE „Światowid”. Na wernisaż zapraszamy wszystkich – również dzieci, dla których przewidziany jest happening plastyczny pt. „Najdłuższa ulica w Elblągu”. Projekt dofinansowany jest w ramach Funduszu Społecznego Grupy Żywiec.

 

Daria Grenda

Komunikat

Zebranie Wiejskie

 

20 kwietnia br. (piątek) o godzinie 17.00 w świetlicy  w Suchaczu odbędzie się Zebranie Wiejskie z burmistrzem Tolkmicka i radnymi. 


Buty dla Sasanek

Buty dla Sasanek

Nie jest tajemnicą dla nikogo, że wygodne buty to podstawa. Są więc takie do codziennego użytku, na wycieczki, do biegania i praktycznie na każdą okazję.

 

Specjalnym obuwiem są buty artystów estradowych. Muszą być solidnie wykonane i odpowiednio się prezentować. Zwłaszcza damskie, bo to połowa sukcesu na scenie! O takich właśnie butach marzyły od dawna panie z zespołu „Sasanki”. Niestety były niedostępne, bo taki wydatek to z prywatnej kieszeni to koszt ponad 200 zł za parę. Same stroje Sasanki sprawiły sobie same, ale na buty poszukały sponsorów i same trochę na nie zapracowały.  Na ludzi o dobrych sercach nie trzeba było długo czekać i od kilu dni zespół reprezentacyjny Suchacza ma swoje wymarzone buty. Zobaczymy teraz jak wypadną w nich na scenie…

 

msj

Nekrolog

Nekrolog

14 kwietnia 2018 roku zmarł

tragicznie w wieku 42 lat 

mieszkaniec Kamionka Wlk.

Artur Weroniecki 

Cześć jego pamięci! 

 

Msza święta żałobna w intencji Zmarłego 21 bm. (sobota) o godz. 11.30 w kościele parafialnym w Łęczu. 

Biesiadnie z Sasankami

Biesiadnie z Sasankami

Szósty przegląd zespołów seniorskich jaki niedawno zorganizowało Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu był dla  zespołu Sasanki znakomitą okazją do prezentacji także dla mieszkańców sołectwa Suchacz, głównie dla członków i sympatyków koła ERiI. Specjalne takie spotkanie odbyło się w minioną sobotę (14 bm.) w świetlicy wiejskiej. Przygotowały go laureatki przeglądu, czyli wspomniane Sasanki. Impreza miała charakter biesiady w rytmie Disco-Polo, z odpowiednim repertuarem oraz prostym, ale bardzo smacznym bufetem. Program adresowany było do wszystkich, czyli każdy obecny miał okazję do aktywnego udziału w różnorodnych konkursach i zabawach. Punktem kulminacyjnym był występ Sasanek, który zaprezentował swoje dwie piosenki z przeglądu. 


msj

 

Zobacz zdjęcia: Biesiadnie z Sasankami

Sadzenie lasu z leśnikami

Sadzenie lasu z leśnikami

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Elbląga i okolic na wspólne wiosenne sadzenie drzew z leśnikami z Nadleśnictwa Elbląg. Wszystkich chętnych do wspólnego sadzenia lasu zapraszamy 14 bm. na godzinę 10:00 na parking leśny w Krasnym Lesie, z którego leśnym asfaltem (300m) dojdziemy do miejsca sadzenia drzew. Z Elbląga można dojechać samochodem lub  autobusem linii 12 do Krasnego Lasu, można też przyjechać rowerem korzystając z wybudowanej w minionym roku ścieżki rowerowej.  Po posadzeniu lasu zapraszamy do wspólnego ogniska z kiełbaskami na podsumowanie akcji i  pamiątkowe zdjęcie. Na najmłodszych będzie czekał namiot edukacyjny. Prosimy zabrać ze sobą szpadel i rękawice. Zakończenie sadzenia planujemy w okolicach godz.13

 

Nadleśnictwo Elbląg

Nekrolog

5 kwietnia 2018 roku zmarł w wieku 88 lat

Wacław Sobieszczański

Cześć Jego pamięci!

 

Ceremonia pożąegnalna ze Zmarłym o godz. 10.00 w kościele parafialnym w Łęczu. 

Wygenerowano w sekund: 0.35
27,077,587 unikalne wizyty