Suchacz.Eu - portal Sołectwa Suchacz


Nawigacja

Random Photo

Galerie zdjęć:

name

Content


Przetłumacz stronę


PayPal

Zegar

Pogoda

name

Content

Kalendarz

<< Sierpień 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Reklama

Jeśli nie życzysz sobie aby jakiekolwiek dane w postaci obrazu lub tekstu były kojarzone z Twoją osobą możesz wystąpić za pośrednictwem poczty elektronicznej (msj@post.pl) lub telefonicznie (601 912910) o ich skasowanie. Zlecenie takie nie wymaga żadnego uzasadnienia.

Nawigacja

Suchacz w neolicie

Podziemny skarb w Suchaczu
Neolityczna osada

 
Suchacz ma wiele walorów sprawiających, że jest wsią często odwiedzaną przez Elblążan. Leży blisko miasta, ma interesującą zabudowę, nadzalewowa plaża jest czysta, a okoliczne lasy kuszą swoimi urokliwymi szlakami. To na tym terenie narodziła się kiedyś elbląska turystyka nie mająca sobie równych w przedwojennej Europie. Jeszcze dziś wystarczy przywołać chociażby „Zameczek nad Zatoką” aby wiedzieć jaką rolę pełnił w odkrywaniu uroków Wysoczyzny Elbląskiej. W nim mieścił się centralny turystyczny punkt, z którego przyjezdni wyruszali na kilka doskonale przygotowanych tras. Przedtem mogli się tu napić, posilić i wybrać najbardziej dla siebie odpowiednią trasę. Niedaleko mieściła się siedziba Towarzystwa Starożytności skupiająca zapalonych amatorów, których praca dała podwaliny elbląskiej archeologii starożytnej. Przypadkowo odnajdywane ślady dawnych ludzkich osad doprowadziły do zakrojonych na szeroką skalę zdumiewających odkryć archeologicznych. Zachwyciły ówczesny świat i doprowadziły do niespotykanego dotąd zainteresowania tajemniczym terenem, który wciąż odsłaniał swoje skarby. Odnaleziono i pokazano światu osady rybackie z epoki neolitu. Znaleziono liczne przedmioty, dzięki którym bez większego trudu udało się odtworzyć codzienne życie mieszkańców tych ziem. Dalsze badania przerwała II wojna światowa, a wielki dorobek naukowy został praktycznie zapomniany. Zachowane opisy są raczej skąpe, a z materialnych znalezisk pozostało bardzo mało. Być może teraz nadszedł czas aby ponownie zająć  się tym przerwanym tematem? Suchacz ma nadal ukryte pod ziemią skarby, których mogą pozazdrościć inni. Ślady tej neolitycznej wioski wciąż tam istnieją i czekają na nowych odkrywców… 

Jak się nietrudno domyśleć stało się tak jak kiedyś! Pomysłem zaraziło się już kilka osób, chętnych do pokazania historii dzisiejszego Suchacza sięgającej blisko 3.000 lat. Ambitnego zadania podjęła się Sekcja Historyczna stowarzyszenia „Suchacz TAKA Wieś”. Pierwszym etapem wdrażanego projektu mają być szkolenia prowadzone przez archeologów. Badania mają mieć charakter naukowy i dlatego muszą odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami i procedurami.          

 

Obrazy: archeologia_suchacz_1962.jpg

Odkrywka archeologiczna w Suchaczu - 1936 rok (foto: DTM)

 

W zakładanym projekcie czynności przygotowawcze prowadzone będą przez co najmniej rok, a zdobyta wiedza i doświadczenia posłużą do pracy nad kolejnym etapem. Będzie nim rekonstrukcja wioski neolitycznej, z jej naturalnymi wymiarami i z całą istniejącą ongiś strukturą osadniczą. Podjęte już zostały pierwsze formalne kroki. Najważniejszym jest podpisane 12 bm. porozumienie o współpracy Stowarzyszenia z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Taka merytoryczna opieka jest gwarancją sukcesu w realizacji tak bardzo specjalistycznego projektu.

O tym czym w przyszłości może być Suchacz ze swoją wiernie zrekonstruowaną osadą neolityczną nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Należy jedynie zachęcić innych, bo to wielki i pracochłonny projekt. Potrzebna będzie każda para rąk, życzliwość wszystkich mieszkańców wsi i administracji państwowej. Jeśli się to uda, Suchacz będzie miał coś, czego nie ma (i mieć nie będzie!)  nikt na całym świecie!                     
                                    

Sylwester M. Jarkiewicz

Wygenerowano w sekund: 0.19
29,797,605 unikalne wizyty